DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. binnenland. No. 91. WOENSDAG 19 APRIL 1911. 8e JAARGANG. DE EEMLAHDER. Bureau: KIiEINE HaAG 6. Abonnementsprijs Per jaarf4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Telef. Iutcre. 183. Prijs der A<1 verten tien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Wnrmoesstr. 76*78 Amsterdam De toestand in Portugal. Het schiet nog niet erg op met de jeudige Portugeesche republiek. En tooh had de voorloopige republikeinsche rogee- ring de teugels van het bewind ouder bijna niet gunstiger te wenschen omstandigheden ter hand genomen. De openbare meening, zoowel in binnen- als buitenland, was door de wantoestanden onder het monarchale régime vanzelf geneigd een verandering van het regeeriDgssteleel met wolwillende oogen aan te zien, en vooral in Portugal, waar men de gevolgen van een opeenvol ging van onbekwame regeeringen aan den lijve gevoeld had, heerschten de n.eest optimistische verwachtingen omtrent de dingen, die komen zouden, nu een verlicht bestuur in een vrij land dan eens zou kunnen toonen, wat het vermocht. Haar de verwachtingen kwamen bedro gen uit. To do voorloopige regeering zelve openbaarde zich tweeërlei strooming, die zich ook naar buiten kenbaar maakte en haar aanzien niet verhoogde. Het voor loopige bewind werd in den trcure verlengd, voor willekeurige behandelingon schaamde deze republikeinsche regeeriog zich even min, onlusten braken uit naar aanleiding van stakingen en du eindelijk de datum van de verkiezingen op 28 Hei is vastge steld, is reeds al het schoone afgevallen van de gelukkige toekomst, die men den herboren staat had toegedacht. Zoo weinig rooskleurig schijnt de toestand te zjjn, dat de regeering een gestrenge censuur op de telegrammen naar hot buitenland heeft ingesteld en ook de vrijheid van de binneolandsche pers aan banden heeft gelegd. Eén van de meest geziene koningsge zinde officieren, de kapitein Paiva Couceiro, die als één van de telourgestelden den dienst der republiek weer had verlaten, om naar het Spaansche Vigo uit te wijken, heeft nu een manifest uitgevaardigd, waar van de opname in de Portugeesche bladen opnieuw streng verboden is geworden. Paiva Couceiro zegt daarin o.a.: „De verlenging van de dictatuur, die zich niet tot de oplossing der vragen van algemeen belang beperkt, doch zich aaD sociale proefnemingen waagt, verschillonde conces sies van niet altijd redolyken en toleranten aard aan de revolationnairo groepeD, verder de onderdrukking der meest belangrijke burgerlijke vrijheden, en andere kenteeke- nen, hebben een langzame verdwijning van de welwillende verwachtingen ten gevolge gehad, waarmede bjjna eenstemmig de vestiging der republiek was begroet gewordenEen tegen-revolutie is in aantocht. De voorloopigo regeering, die deze •trooming heeft uitgelokt, moet daarom de macht overdragen aan deDgene, die in staat is haar ook duurzaam te behouden. Deze nieuwe regec-ring zou geen hervorming mogen tot stand brengen en geen wetten uitvaardigen. Zjj moet zich bepalen tot het handhaven van de openbare orde, het herstel der volksvryhedon en onmiddellijk geheel onbeïnvloede verkiezingen voor bereiden, m. a. w. de heerschappij aan het volk in handen geven, aan hetwelk zij van rechtswege toekomt. Wanneer na bijeenkomst der nationale vergadering het souvereine volk van meening is, dat bij <le tegenwoordige internationale verhoudin gen een monarchale constitutie te verkiezen is, dan zou de republikeinsche partij nog eenmaal ecu bewijs van zelfverloochening geven in den schoousten zin van het woord, door de banier van haar politieke over tuiging voor de overmachtige geboden van het behoud en do onafhankelijkheid van het vaderland neer to halen. Als schadeloosstelling voor haar aanspra ken en ter rechtvaardiging harer regeering moest tusschen de partijen een vergelijk worden getroffen op de volgende grond slagen. Alle benoemingen en bevorderingen in de ambtenaarskorpsen blijven van kracht: de persoonlijke omgeving van het hoofd van den staat wordt geheel herzien; de democratiseering -van het volk zal worden voortgezet door middel van wijziging van grond- en organieke wetten; alle eischen der democratische party blijven bestaan, deze immers zyu geheel dezelfde als van alle patriotten die het goed meouen mot den socialen, iudustrieelen een economischen vooruitgang en de ontwikkeling van alle krachten der vereenigde eu vrije natie. Zonder andere autoriteit dan die der juistheid der aangevoerde foitcn, waarop deze oproeping steuDt, zondere andere op dracht dan de ingeving eener overtuiging die hot welzijn van het land dient, waag ik 't, op 't gevaar af veroordeeld te worden, dit ter kennis der voorloopige regeering te brengen, juist op dit oogenblik van be slissende hetoekenis De voorloopige re geering zal haar beslissing nemen op grond van haar onaangevochten patriotisme en op grond van een zuivere kennis van zaken, en de bescheiden burger die dezen wensch uit doet dit uit besef dat hij op deze wyze zijn plicht vervuld heeft." Het antwoord van de regeering op dit manifest luidde: Verbod van publicatie door de bladen. IntUBschen is hei ontwerp der nieuwe constitutie bjj den ministerraad in beraadslaging gekomen. De „Diario de Noticias" geeft er de hoofdlijnen van weer: De Nationale vergadering zal bestaan uit 200 leden, gekozen op den grondslag van algemeen kiesrecht, de president der republiek wordt voor vijf jaar gekozen, en om zoo zuinig mogelijk te zijn, zullen er geen minister van Buitenlaodsche Zaken en geen gezanten aangesteld worden; de consuls zullen ook met den diplomatiuken dienst belast worden. Haar de tijden moeten nog aanbreken, dat de staatsinstellingen, waarvan hier de schets wordt gegeven, ook zullen zyn ingevoerd, en een meer wijdere en ver lichte opvatting van haar taak zal van de huidige regeoring verlangd worden, wil zij het regoeringschip ook werkelijk in die veilige haven doen binnenstevenen. Frankrijk. Het Champagoegebied is eenigszins tot rust gekomen, maar of dio rust van langen dnur zal zijn, is nog de vraag. Hen vreest althans binnenkort nieuwe ongeregeld heden. Er loopt een hardnekkig gerucht, dat de opstandelingen groote hoeveelheden dynamiet hebben gestolen en verborgen; do pogingen der politie om de plaats te ontdekken, waar het dynamiet verborgen is, zjjn echter vruchteloos gebleven. De heerschende ongerustheid is nog toe genomen, nadat bekend is geworden, dat de opstand geen spontane uiting der opge wonden wijnboeren is geweest, maar dat een geheim comité het oproer aangewak kerd en geleid heeft. De Temps verklaart zelfs, dat do justitie te Reims naeeningc Bteld onderzoek tot de ovortuiging is ge komen, dat de verwoesting dor kelders en woonhuizen volgons een vooraf beraamd plan geschied. De leiders zjjn grootendeels bekeud en worden thaus door de politie opgespoord. Naar het heet, was het hoofdkwartier van de opstandelingen gevestigd in het dorp Bois Le Roi bij Vonteuil en werden daar geheime signalen gegeven, uit welke de wijnboeren konden opmaken, wat zij te doen hadden. De onderprefect van Epinay had aan vankelijk geen geloof geslagen aan het verhaal omtrent het geheime comité; thans echter verklaart hij openlijk, dat hij het bestaan van zulk een comité hoogst waar schijnlijk acht. Naar verluidt, hoeft het onderzoek tegen den directeur der comptabiliteitsaf- dceling aan het ministerie van buitenland- sche zakeu te Parijs, Hamon, reeds talrijke gevallen van bedrog en vervalsching aan hot licht doen komen. Zoo is geconstateerd, dat Hamon uit een geheim fonds van het ministerie 73000 fres. zou hebben genomen. Een schilder, die voor het gebouw van het Fransche gezantschap te Weenen ,'oor 17.000 fres. aan werk geleverd had, ont ving zijn geld eerst na jarenlang aandrin gen en moe3t toen een quitantie van 30 000 fres. teekenen. Groot Britannie. Het Lagerhuis is na hot Paaschreces weer bijoengekomen. Winston Churchill, de minister van binnenlandsche zakeu, heeft een wetsontwerp ingediend betref fende afdoonder controle van misdadige vreemdelingen en voorkoming van misdaden door vreemdelingen. De minister betoogde, dat de bepalingen van de wet het aantal nitzettiDgen van veroordeelde vreemdeliogen belaogrijk zou vorhoogen en den duur van de gevange nisstraf zou verlengen, die hun bij terug keer na uitzetting zou worden opgelegd. De minister bepleitte nadrukkelijk de nood zakelijkheid, het asylrecht te handhaven, dat Engeland zoo lang heeft toegestaau aan hen, die een schuilplaats zochten voor vervolging en onderdrukking in het buiten land, en geen beroering te veroorzaken onder de vreemde bevolkiug, die voor de overgroote meerderheid bestaat uit vreed zame lieden, die de wet eerbiedigen. Om misdaden te voorkomen, zullen zeker- heidsmaatregelcn worden voorgesteld, zelfs voor zekere gevallen, waarin geen misdaad is begaan, maar waar bewezen was, dat do man zich met misdadigors heeft afge geven. Deze bepalingen zouden echter niet worden toegepast op lieden, die 5 jaar in Engeland hadden gewoond zonder zich aan misdaden schuldig te maken. Rusland. Te Lodz heeft zich een drama afgespeeld, dat sterk aan do Houndsditchaffaire doet donken. \ier terroristen drongen 's mor gens om 2 uur oen door arbeiders bewoood huis binnen, joegen de bewonei-3 er uiten verschansten zich in de tweede, bovenste verdieping. Sterke afdeelingcn politieagen ten omsingelden het huis en sommeerden het viertal zich over te geven. Deze ant woordden echter met revolverschoten. De politic kroeg versterking van infanterie en sloeg een geveld beleg om het huis. De belegering duurde 8 uur, maar toen de terroristen hun munitie verschoten hadden, gingen zij tot andoro maatregelen over. Een hunner trachtte over de daken te vluchten, maar werd neergeschoten. De drie anderen staken het huis in brand, dat hoezeer de brandweer zich ook uitsloofde, spoedig geheel was platgebrand. Toen de politio de puiuhoopen doorzocht, vond zij drie verkoolde ljjken. Zij kon echter nog vaststellen, dat drie beruchte terroristen, die een lange reeks misdaden op hun geweten hadden, den dood in do vlammen hadden gevonden. Mexico. Blijkens een telegram uit Douglas (Arizone) hebben de opstandelingen Agua Prieta gistermorgen vroeg heimelijk ver laten. Do regeeringstroopen hebben do stad met zonsopgang bezet. De verliezoncijfers voor den strijd bij Agua Prieta zijn alecbts bij benadering opgegeven. Het heet, dat do regeerings- troepen 5 dooden en 20 gewonden, de opstandelingen S dooden en 4 gewonden hebben verloren. Haar er is reden le gelooven, dat deze cyfers veel te laag zjjn. De HexicaaDSchc regeering heeft aan president Taft verzekerd, dat gebeurtenissen als te Agua Prieta niet herhaald zullen worden, omdat zij besloten is, aan de grens een bepaalde, beperkende politiek te voeren. De Pest op Java. Bij het Departement van Koloniën zijn de volgende officieele telegrammen ont vangen betreffende de pest op Java: d. d. 16 dezer luidende: „Gisteren (15 April) veertien pcstgeval- lou, vijf dooden. Een koortsgeval op der- tien dezer bleek pest te zjjn". d. d. 18 dezer luidende: „Eergisteren (16 dezer) tien pestgcvallen, waarvan één lougpest, twee ovcleden. Het toenemeud aantal gevallen in de laatste dageu houdt verband met de betere wijze van opsporing. Het medisch toezicht is versterkt". Soc. Dem. Arb. Partij. Na uitvoerige discussies nam het congres der S. D. A. P. het voorstel aan met 204 tegen 98 stemmen en 20 blanco, om de Ziekteverzekering te doen betalen door staat, werkgevers en arbeiders. Hiermee is dus beslist, dat de partij bijdrage der arbeiders in de kosten der Ziekteverzekering wen- schelijk acht. Een aantal amendementen worden inge trokken of verworpen, en daarna dn voor gestelde resoluties aangenomen. Inzake de Jeugd-organisatie werd het volgondo voorstel aangenomen: Allo afdeelingen richten iu plaatsen, waar daartoe do uoodige deelneming is te vinden, een jongelieden organisatie op. Deze orga nisatie bestaat uit jongelieden van 14 tot 18 jaar; leden van de S D A. P. tussohen 18 eu 20 jaar kunnen tevens lid zijn van de jongelieden organisatie. Deze J. O. wordt bestuurd door de jon gelieden zelf, onder toezicht van een gede-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1