WEERBERICHT. Uit de Pers. ALLERLEI. Thermometerstand Schoolnieuws. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 19 April 1911. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Horta, laagste 731.2 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 20 April 1911. Krachtige tot matige Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk zwaarbewolkt later opklarend, waarschijnlijk nog regenbuien. Temperatuur: Koeler. barometerstand te AMERSFOORT. 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 60 legeerde uit het afdeelingsbestuur. Doel der organisatie is: de ontwikkeling te bevorderen, waarbij vooral het oog zal worden gehouden op die kennis, die den leden, later in de arbeidsbeweging komend, in den strijd der arbeidersbeweging van dienst kan zijn (kennis van staathuishoud kunde, taal, geschiedenis, aardrijkskunde, organisatie, administratie, enz.) Ook lichamelijke ontwikkelijk en ont spanning liggen op den weg dezer J. O. Aan het P. B. wordt opgedragen te onder zoeken, of ten behoeve dezer J. O, de stichting van een afzonderlijk jongelieden- blad mogelijk is. De punten: coöperatie en onderwys konden niet behandeld worden. Zondagsrust. De agenda voor de op Donderdag 27 dezer te Leiden te houden algemeene vergadering van de Neder). Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust ver meldt o.m.: Voorstel van de afdeelingen 's Hertogen bosch en Rotterdam: Na de uitspraak van don Hoogen Raad, betreffende het gesloten zyn van apotheken des Zondags, ga, inge val van veroordeeling der betreffende apothekers, van het hoofdbestur een krach tige actie uit, om te komen tot wjjziging van art. S der wet op de artseuijbereid- kunde in dien geest, dat van elke vier tot zes apotheken er des Zondags slechts één geopend behoeft te zijn. VoorBtel van de afdeeling Utrecht: Het hoofdbestuur dringe er bij de regeering op aan, Zondags die treinen, die weinig vervoer hebben, te laten uitvallen, om zoodoende het personeel op Zondag meer vrij te geven. Bespreking propaganda, in te leidon door den voorzitter van het hoofdbestuur. De algemeene vergadering zal worden gevolgd door een openbare vergadering in de Stadsgehoorzaal, waar het woord zullen voeren de heeren dr. J. A. Beijerman, predikant bij de Remonstrantsche Gemeente, en dr. G. A. Klap, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, beiden te Amsterdam. De Middenstandsbond en de Tariefwet. Het bestuur van den Middenstandsbond heeft het voornemen, aan de Tweede Kamer een rapport in te dionen over het Ontwerp-Tariefwet. Het heeft zich om gegevens daarvoor gewend tot de besturen van de aangesloten vereenigingen. In de circulaire, waarin dat geschiedt, wordt er de aandacht op gevestigd, dat, krachtens zijn statuten, de Middenstands bond zich moet onthouden van alle bemoei ing op politiek gebied, en dat 't dus niet mogeljjk is omdat het tarief van invoer rechten geworden is een vraagstuk van politieke strekking - het al of niet wenschelijke van het vraagstuk der vor- hooging van de invoerrechten in den Bond aan de orde te stellen, wat evenwel niet wegneemt, dat het bestuur ten volle bevoegd en zelfs verplicht is zyn aandacht te wijden aan de technische zijde van dit vraagstuk. Het bestuur verzoekt vóór 15 Juni ver slag van de afdeelingen. Vrij-liberalen en algemeen kiesrecht., De N. Rott. Ct. verklaart zich voor Algemeen Kiesrecht. Het blad schrijft o. a.: „Ook wij gclooveu, dat de tijd om tot het algemeen kiesrecht over te gaan, is aangebroken. De grondslagen, waarop onze kieswet is opgebouwd, zijn reeds zeer breed genomen. Dat het kiesrecht niet aan ruimer kring toevalt, dan uit de jaarlijksclie kie zerslijsten blijkt, ligt meer aan de onge lukkige wijze, waarop de wet de gedachten, die haar basis vormen, heeft uitgewerkt, dan aan haar beginsel. Wanneer men de ongerijmdheden, waartoe de wet leidt, echter niet als haar wezen beschouwt en nie mand wijst ijveriger dan de ontwerper van de wet zelf er op, dat reeds onder de bestaande wet de kiesbevoegdheid aan veel grooter kring toevallen kon dan er van geniet dan moet, dunkt ons, voor een ieder wel duidelijk zijn, dat de stap van ons huidige kiosrecht tot het zoogenaamd algemeene kiesrecht zoo overdreven groot niet kan zyn. Wij ziou geen weg, om tot een ook practisch billijker kiesrecht te geraken, dan door het attributief kiesrecht te vervangen door een kiesrecht, waarbij nog allceu de uitsluitingen worden geregeld. Overgang tot het algemeen kiesrecht lijkt ons in hoofdzaak, op het punt waarop wij hier te lande gekomen zijn, de vervanging van een onbillijk werkend systeem, door een met bevredigender gevolgen". De Veenendaalsche schoolquaestie. Na een uitgebreid onderzoek is door Ged. Staten van Utrecht ingevolge art. 16, 2e lid en 18 der Onderwyswêt aan den Raad van Veenendaal medegedeeld dat zij, alvorens het Raadsbesluit van 30 Dec. j.t. i goed te keuren, den Raad in overweging geven by het benoemen van het nieuwe hoofd der openbare school de acte Fransch als vereischte te stellen opdat zonder extra kosten een klasse aan die school kan worden verbonden, waarin die taal wordt onderwezen. Zooals bekend had de Raad in zijn laatste besluit taalacten geheel laten vallen en daarvoor een onnoodige landbouwacte geschoven. Nog zij vermeld dat, waar hier slechts sprake is van het besluit van 30 Dec. j.l. het besluit van 19 Dec. in werkelijkheid nimmer heeft bestaan, omdat het bij het laatste besluit van den Raad was ingetrok ken, aleer het was goedgekeurd. Betaling Vergunningsrecht voor 1 Mei. Belanghebbenden worden aan de beta ling véór 1 Mei van hot vergunningsrecht herinnerd. Tegen den aanslag kan men binnen 14 dagen, nadat deze is uitgereikt, in hooger beroep komen by den Raad (op gezegeld papier). Ook zij. wier vergunning is ingetrokken, maar in hooger beroep gaan of nog zijn, moeten vergunningsrecht betalen, zoo noodig per deurwaarder aan den gemeenteont vanger doen aanbieden. Blijkens kennisgeving van Burgemeester en Wethouders is de voorbereiding van de werkzaamheden betreffende de na te noe men takken van dienst als volgt tusschen de leden van hun College verdeeld: a. Burgemeester: Gemeente-reiniging, openbare gezondheid, plantsoenen en be plantingen; b. Wethouder Kam: Gasfabriek en open bare werken (behalve plantsoenen en be plantingen); c. Wethouder Rijkens: Onderwys en armwezen. Wethouder Kam, is in den regel te spreken op het Raadhuis, op Woensdag, des voormiddigs te 11'/a uur en de wét- houder Rijkens op Woensdag, des namid dags te half 2uur Men deelt aan het Am. Dagblad mede, dat alhier in voorbereiding is een tweede Roomsch-KatholiekeKiesvereeniging van vooruitstrevende richting, die den naam zal dragen „Het Katholieke Volk." Een eerste vergadering moet reeds ge houden zijn en een tweede voor de defi nitieve oprichting kan nog deze maand verwacht worden. Voor den doopsgezinden kring wordt Zondag a.s. een godsdienstoefening gehou- den in het Logegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. In de RemonBtrantsche kerk zal Zondag a.s. als Bpreker optreken Dr. H. L. Oort van Utrecht. Bij Kon. besluit van 15 dezer is benoemd, met ingang van 1 Mei, tot lid van den voogdyraad te Utrecht, mejuffrouw A. M. M. Koster, aan wie, met ingang van genoemden datum, eervol ontslag is ver leend als secretaresse van dien voogdijraad. Bij Kon. besluit van 18 dezer zyn benoemd: bij het wapen der Infanterie tot kapitein de eerste luitenant L. Schutte van het wapen, gedetacheerd by de land macht in We6t-Indië; bij het wapen dei- Koninklijke marechaussee, by zijn tegen woordige divisie, tot kapitein, de eerste luitenant J. Alma van de 4de divisie. Dinsdagavond is uit Amersfoort een detachement infanterie vertrokken, 56 man sterk, onder bevel van den 2en luitenant L. A. M. Koppelt, naar de gemeente Gendringen aan de Duitsche grens, in verband met het mond en klauwzeer aldaar. Op Paasch-Maandag is in het vlieg kamp te Soesterberg de eerste groote tweedekker beproefd, vervaardigd in de nieuwe werkplaatsen van de My. van Luchtvaart. Voor zulk een proeftocht is totale windstilte noodzakely'k. Twee maan den heeft men daar op gewacht. Maar op Paasch-Maandag kon te Soesterberg, 's mor gens 5 uur, de roode bal in de hoogte, en was een zeer eigenaardig moment voor de Nederlandsche luchtvaart aangebroken. In tegenwoordigheid van de heeren Ver- wey, Siem en Koolhoven werd het groote toestel, het eerste Nederlandsche fabrikaat, beproefd. Al terstond viel de soliede en keurige afwerking op. En ook de vlieg- capaciteitcn van dezen vogel bleken schit terend. Omstreeks zes uur besteeg Frits 'Koolhoven het nieuwe vliegtuig en ging de raotorrazen. Plots stoof de groote twee dekker naar voren en 20 meter verder was hij al zwevende. Twee ronden, totaal 6 K.M. worden in 5 41 min. gevlogen. Hier uit bleek, dat de machine sneller ging dan Wynmalen's Farman. Na een keurige da ling vond een zeer eigenaardige plechtig heid plaats. De tienjarige zoon van den heer Verwey toch sprak de dooprede uit, en gaf, onder het knallen der champagne- kurken deze eersteling van het type Hol land den naam van Heidevogel. Daarna ging men verder met de deinonstratiën. Thans vloog Koolhoven 18 K.M. in 15 min. 35 sec., waaruit bleek, dat het toe stel 10% sneller is dan Wynmalen's Far man 50 P. K. En nog werden de proeven niet beëindigd. Des avonds toch werd met passagiers gevlogen. Eerst ging de heer Verwey zelf de lucht mee in. Hij met Koolhoven we gen ongeveer 225 K.G. Maar dit gewicht verwerkte de Heidevogel volkomen. Men legde 6 K.M. in 5.30 m. af. Nog vlogen mevr. Koolhoven en de heer Siem mede, en by alle vluchten bleek de volkomen betrouwbaarheid van den vogel. Het toe stel lag prachtig stil in de lucht en steeg en daalde zeer gemakkelijk. Men mag dus gerust van een groot succes spreken. Men is thans bezig nog drie eendekkers te vervaardigen van hetzelfde type, die bijna gereed en reeds verkocht zijn. Ja, men zit op Soesterberg niet stil. Weldra komen de nieuwe werktuigmachines, gedreven door electriache kracht in werking en zal de fabricage van vliegmachines vlug van stapel loopen. In Mei beginnen de vlieg- demonstraties. Nog kunnen we mededeelen dat er een eigen tram naar de halte Doldersche weg wordt aangelegd, do wegen zijn verhard. Nieuwe loodsen, een directiegebouw en een schitterend restaurant zijn in aanbouw. AGENDA 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geb. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonver. D. I. U. in de Keizerskroon. J Mei Uitvoering T°»nkaust in Amicitia. De vrouwen aan het werk. Het stadje Hunnewell in Kansas heeft sinds enkele weken een dame als burge- moesteres en een der eerste ambtelijke daden van de nieuwe magistrate was de benoeming van mej. RoBa Osborn tot hoofd der politie. Mej. Osborn is, evenals de burgemeesteres, een vurig voorstandster van geheelonthouding en de beide dames hebben, volgens de berichten uit Hunne well, reeds nu de eerBte maatregelen, en wel zeer krachtige, genomen ter beBtryding van onmatigheid, spel en zedeloosheid. Scheepsramp. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het stoomschip San Fernando van Huelva komende, by Porto vergaan is. Van de 20 man equipage, zyn slechts drie gered kunnen worden. Brand te Schaerbeek. Om trent den hevigen brand, waarvan we gisteren molding maakten lezen we nog het volgende: Zondagavond te half negen werd de brandweer gealarmeerd voor een binnen- braud op de le verdieping boven het politiebureau van het „Maison Communale de Schaerbeek". Binnen een kwartier tyds was hot brandje gebluscht. Slechts enkele meubelen waren verbrand. Om kwart voor ell echter werden opnieuw de brandwachts opgeroepen en toen de eerste brandspuit ter plaatse was, sloegen de vlammen op drie geheel van elkander gelegen plekken uit het gebouw. Reeds toen werd dadelijk aan kwaadwilligheid gedacht, welk vermoeden spoedig bevestigd werd, toen bleek, dat bij den eersten brand lappen, gedrenkt in terpetijn, gevonden waren. Intusschen was de justitie ontboden. De burgemeester van Schaerbeek, M. Reijers, en de burgemeester vaD Brussel, M. de Man, waren spoedig op het terrein des onheils aanwezig. Inmiddels was de brandweer van Brussel, Laeken en St. Jossé gerequireerd, waarbij zich voegde de vrywillige brandweer van Woluwe. Men stond echter machteloos tegenover den ont- zettenden vuurgloed. Rondom het gebouw stond een groote houten 6tellage, welke het vuur ruimschoots voedsel verschafte. Om 11 uur stortte de linksche toren in en even later viel met donderend geraas de rechter toren in den vuurpoel. Het was een ontzagwekkend gezicht de reuzen- vlammen omboog te zien laaien, loeiend en alles verterend. Een geluk was het, dat het stadhuis afgezonderd staat, zoodat de omliggende perceelen geen gevaar. Op de place Collignon was echter de voorjaars- kermis opgeslagen en in alleryl werden do tenten omver gehaald, do zeilen ineen ge smeten en alios in woonwagens in over haaste vlucht weggerold. En steeds woedde het vernielende element voort. Een brand wacht tuimelde met een ladder onderst boven en werd met verbrijzelden schedel opgenomen. Een andere kreeg deerlijke brandwonden in het gelaat. Om 2 uur hedennacht woedde het vuur met onverminderde kracht voort. De hoop op redding van de „caisse communale", de registers van den burger lijken stand, al de dossiers en papieren van de volkstelling, moest worden opge geven. Om half vier eiudelyk werd men den brand in den rechtervleugel meester en om 6 uur verzwakte het vuur. Van het trotsche stadhuis staan echter alleen nog geblakerde muren en verkoolde binten steken tragisch door de venstergaten heen. Omstreeks 1 uur werden hevige ontplof fingen gehoord. Vermoedelijk zijn dit de patronen geweest van de schuttery. Achtmenschen verdr onken. Zaterdagavond had by Slikkerveer eene aanvaring plaats tusschen de vrachtboot „Reserve" van den Luikschen stoomvaart dienst der firma Wm. H. Muller en Co. te Rotterdam en de vrachtboot „Pauls" van do firma Bergen te 5 enlo, van Rot terdam naar Venlo. De „Reserve" zonk dadelijk. Aan boord bevonden zich behalve de kapitein, diens vrouw en 4 kinderen, nog twee sndore kinderen die wegens de Paaschvacantie hadden mogen meevaren, en voorts een machinist en een dekknec-ht. De vrouw verkeerde in gezegende omstan digheden en daar zij onwel was geworden had de gezagvoerder het roer even over gegeven aan don dekknecht ten einde zich in de kajuit van den toestand zijner vrouw te vergewissen, terwyl bovendien met vrij groote snelheid werd gevaren om ten spoedigst te Rotterdam geneeskundige hulp te kunnen inroepen. De dekknecht en de machinist sprongen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2