DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 92. DONDERDAG 20 APRIL 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. MLANDER. Siiiresiu: KÏjEIWE HaAG 4>. A bonnementspri js Per jaarf 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Tclef. luiere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsin; van advert, én reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteulandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam 1)e toestand in Marokko. Naar uit Parjjs wordt gemeld, is in een officieus gesteld bericht verklaard, dat het onder do tegenwoordige omstandigheden onmogelijk te zeggen valt, of het noodza kelijk is, dat een expeditie, al dan niet, naar Fez moet worden gezonden. Voor het geval dat de toestand in Marokko's hoofd stad dermate hacheljjk zou worden, dat het leven der buitenlandsche instructeurs, alsmede dat der overige Europeanen gevaar loopt, zal Frankrijk geen oogenblik aarze len, hulp te bieden. Deze expeditie, die dan zonder eenige bijgedachto wordt onder nomen, zal ook uit een internationaal oogpunt tot geenerlei moeilijkheden aan leiding kunnen geven, daar alle. buitenland sche regeeringen weten, dat Frankrijk's politiek in Marokko, eerlijk en oprecht is, en dat het niot van de bepalingen der algemoene acte van Algcciias, noch van de met verschillende mogendheden gesloten verdragen, zal afwjjken. Inmiddels begint men zich ook in de Fransche pers de vraag te stellen of het noodig is dat de Fransche troepen naar Fez zullen optrekkou. Wanneer het kleine contingent troepen van majoor Bremoud de bevelen van Sultan Moelai-Hatid kan uitvoeren en de verdedigingstroepen van kolonel Mangin versterken kan, dan zal Fez wel geheel en al ingesloten en van de overige wereld afgesneden zijn, wijl daar ter plaatse geen inrichting voor draud- looze tolegraphie aanwezig is. Ook wordt de vraag geopperd, welke troepen naar Fez eventueel zullen optrekken, daar de 11,000 man, die Sjauya bezetten, daar niet kunnen gemist worden. De laatste berichten uit Fez ontvangen zijn van 1'2 dezer. Volgens deze is majoor Bremond nog niet naar Fez teruggekeerd. Hij zou op den terugweg, volgens het bevel van kolonel Mangin, nog een boslie- senden slag tegen de belegerende Benimtir hebben gewaagd. Do leden der Fransche militaire missie hadden bevel ontvangen om hun uniformen tegen Arabische klccderon om te wisselen, waaruit de conclusie schijnt te moeten getrokken worden, dat Mangin een uitval op het oog heeft, teneinde do operatiëu van Bremond te ondersteunen. Een later telegram uit Rabat meldt, dat Fez geplunderd is tengevolge van een op stand binnen de muren der stad. Duitschland. Eenige maauden geleden zijn, zooals mer. zich zal herinneren, te Neuengammo bij Hamburg.gasbronnen ontdekt, die een tijd lang gebrand hebben. Later heeft men de vlammen gedoofd en het gas door een buizenleiding gevoerd, om het een nuttigo bestemming te geven. Maaudag heeft men voor het eerst beproefd het brongas voor een luchtbol te gebruiken. Do luchtbol had een inhoud van 2200 bubieke raeter9. Het gas bleek meer draagkracht te hebben dan men verwacht had, want in plaats van de 20 zakken ballast, op welke men ge lekend had, waren or 39 noodig. De tocht is uitstekend geslaagd; 's avonds zijn de luchtreizigers ergens in Mecklenburg geland. Het moet de eerste tocht geweest zijn, die met zuiver brongas gedaan is, Frankrijk. Het regent schandalen te Parijs. Eerst de affaircs-Rouet Maimou en Hamon aan het Departement van Buitenlandsche Za ken, toen een lintjes-schandaal en nu we der een politieschandaal zoo fantastisch, dat een Conan Doyle misschien geld ge boden zou hebben voor deze interessante intrige. Tot voor kort telde de z.g. „Brigade Mobile", een afdeeling van do Parijscho recherche onder haar personeel eeu zekeren Qaston Warzé. Deze was vroeger onder officier geweest, maar in politiedienst over gegaan, trok hij al spoedig de aandacht zijnor chefs door zjjn kranig optreden. Alléén begaf hij zich in de gevaarlijkste holen van roof en ontucht en meer dan eens bracht hij gcheimziunige inbraken en diefstallen aan het licht. Ongelukkig kwam Warzé in kennis met oen jongedame, „Lilas" genaamd, die er uitzag als een onschuldig meisje, maar inderdaad een gevaarlijk misdadigster was. Zij wist Warzé in haar valstrikken te lokken, en de jouge rechercheur, die tot over de ooren op haar verliefd werd, zat spoedig in geldverlegenheid, daar Lilas hem veel kostte. Zij bracht hom toen in kennis met haar andere „vrienden" en spoedig stond de politieman aan het hoofd van oen Parijsche dievenbende. Vooral op juwelierszaken hadden zij het gemunt en op de meest onverklaarbare wijze werden twee dergelijke winkels in het hartje van Parijs 's nachts Ieeggeplun derd zonder dat eeuig 6poor van do daders werd ontdekt, 't Waren Warzé en de zijnen, die, zooals nu is gebleken, deze inbraken volvoerden. De politieautoriteiten kwamen er echter achter, dat het hoofd der bende zich „Nick Carter" noemde en aau den hoofdrecher cheur Colmar werd opgedragen naar dezen persoon een onderzoek in te stellen. Col- mar wist niet beter te doen, dan zijn mee9t handige beambte Warzé te belasten met de opsporing. Warzé moest dus zich- ,zelf gaan zoeken! Hij hoeft blijkbaar iets voor het bijna humoristische van deze situatie gevoeld, want prachtig hield hij zijn dubbele rol vol. Ware meesterstukjes van rechercheurs handigheid vertoonde hij, daarbij echter steeds zorgende, dat zjjn inbrekersbende buiten schot bleef, terwijl ziju superieuren herhaaldelijk hun grooto tevredenheid lieten blijken, over den ijver waarmede de rechercheur Warzé ziju werk deed. Het toeval wildo nu echter, dat een lid der bende, Jarquiu geheeten in handen der politie viel. Deze verklapte het geheim en nog meer, nl. dat Warzé de straten, waar hij met zijn bende „opereerde", steeds vrij van politiebewaking wist te houden en dat hjj voorts deel had in eenige kerkdiefstallen, terwijl hij ook het bedrijf van valsche munter uitoefende. Het ergste is echter nog, dat in den nacht van 11 Maart in de Rue Quincampoix een ander berucht vrouwspersoon, een vriendin van Lilas, „la Mulètresse" bijge naamd, door Warzé moet zjjn vermoord, daar zij dreigde zijn geheime gangen aan zijn chefs te zullen verraden. 15 April werd Warzé voor 't laatst te Parjjs gezien. Thans moet hij zich in gezelschap van Lilas in België ophouden, waarheon hij na het bekend worden van zjjn misdaden, wist te vluchten, Groot Britannie. Do in Engeland algemeen heerschende woede tegen de Mormonen heeft Dinsdag te Birkenhead aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Na afloop van een vergadering trok n.l. een opgewonden menigte naar het hoofdkwartier van de gehate 6ekte en begon het huis met steencn te boinbardeeren. Toen de. politie den ruwen troep uiteen wilde jagen, ontstond er een hevig gevecht, waarbij flinke klappen vielen. En toen de agenten eindelijk vijf gearresteerden naar het politiebureau wilden brengen, werden zij door een tierende menigte achtervolgd, die hon met stecnen en modder wierp. De gearresteerden werden later tegen borgstelliug vrijgelaten. Spanje. De koning is gisteren voor eenige uren in Bordeaux geweest om zjjn arts to raadplegen over zijn kwaal. In dion tusschentjjd werd nog even een anarchist gearresteerd, een zekere Fernandez Fran cisco, die in de buurt van 's koninga hotel ronddwaalde. Italië. In Rome maakt veel opzien het geval van den Jczuitenpater Yerdesi, een bekend jong priester, die de Kerk verlaten heeft, omdat, naar hjj beweerde, zijn biechtvader, pater Bricarelli, en de Paus het geheim van de biecht geschonden hebben. Pater Yerdesi zou in de biecht hebben medege- deold, dat eenige andere priesters heimelijk hot modernisme toegedaan waren, reden waarom hjj, Verdesi, vergiffcuis vroeg voor iu hun gezelschap vertoefd te hebben. De biechtvader had daarop Yerdesi uitgehoord over de namen dor mod.Tnistische priesters, en kort daarna had de Paus hen in den bau gedaan. Pater Verdesi was daarover zóó verontwaardigd, dat hij do Kerk den rug toekeerde. Verdc-si heeft nu in een brief geschreven dat hij de namen der modernisten verried oa.dat hij eerst in het begin-stadium van twijfel verkeerde; 'n paar maanden latei- had hij het niet gedaan. Nu wreekt hjj zijn vrienden, door do middelen hekend to maken waarvan de Kerk zich bedient. Turkije. De Turksche regeeriug is, volgens de Lokal Anzeiger, van plan, krachtig op to tieden tegen de opstandelingen in Albanië. In den ministerraad is besloten, dat Torgoet pasja een proclamatie zal lichteu tot de Malissoren, die zich in Montenegro bevinden, in welke proclamatie hjj hen uitnoodigt binnen drie dagen naar hun dorpen terug te keeren. Geschiedt dat niet, dan kunnen zij op zeer zware straffen rekenen. Uit Cettinje wordt geseind, dat in het gebied der Kastratis en in dat der Selitsjes zwaar gevochteu is. Servie. Op kalme en bevredigende wijze is dit jaar de apanage-kwestie geregeld. De kroon prins krijgt 120.000, prins George en prinses Helena ieder 60.000 dinar. Ned. missie naar Rome. Uit Rome wordt gemeld, dat onder de buitenlandsche bijzondere missiën, welke namens de door hen vertegenwoordigde staatshoofden den Koning van Italië zullon gaan gelukwenechen met het feit der 50- jarigo eenheid van hot Koninkrjjk, ook zal behooren oen buitengewone Neder- landsche zending. Aanbesteding en onteigening. De „Nedorlandache Aannomersbond" heeft een adres gericht aan de Ministers van Waterstaat, van Oorlog, de Provinciale Staten, Spoor- en Tramwegmaatsch;.ppjjen en verdere autoriteiten. Daarin geeft do BoDd te kennen, hoe aannemers van werken herhaaldelijk belangrijke schade lijden door vertraging in de uitvoering van het werk, als gevolg van het niet beschikbaar zijn van terreinen, waarover procedures tot vaststelling van het bedrag der schadeloos stelling hangende zjjn. lie Bond dringt er op aan om hetzjj geen werken te doen aanbesteden, alvorens alle eventucele onteigeuingsgeschillon ge regeld zijn dan wel in de bestekken een bepaling te doen opnemen, op grond waarvan de aauucmer, indien de uitvoering van het werk vertraging of moeilijkheden mocht ondervinden ten gevolge van het niet geregeld zijn der onteigeningsproce dures, voor schaden, daaruit vooitvlooiende, volledige vergoeding kan eischen. Openbark Leeszalen. Verschonen is het jaarverslag over 1910 der Vereeniging voor openbare leeszalen in Nederland. Daarin wordt in de oerste plaats herinnerd aan do subsidieering door het Rijk en aau wat daaraan voorafging. Hierdoor heeft de centrale vereeniging een zeer groote uitbreiding van werkzaam heden en bemoeiingen te verwachtea. Als tusschenpersoon staat zij in den vervolge meer dan ooit verantwoordelijk tusschcu de Regocring en do belanghebbende lees zalen. In verband daarmede zijn reeds voorsteilen door het bestuur aan de leden der vereeniging gedaan. Evenwel moet de kracht der vereeniging vóór alios gezocht worden in behartiging der technische belangen van do leeszalen. Evenals vorige jaren zijn vanwege de centrale vereeniging cursussen gehouden, die een geheel vormden naar hetgeen van leeszaal personeel als grondslag van kennis en routiue mag worden geëisclit. Daar iu ons land, weinig vakliteratuur op bibliotheekgebied bestaat is, voor de vereeniging de taak weggelegd in dit gemis te voorzien door de uitgave van zulke werken, die een handleiding kunnen zijn voor het beheer van opeu'oare lees zalen. Dit jaar werd uitgegeven een Nederlaudsche bewerking van de Cut- ter'sche Author Marks, bestemd om een rationeele en overzichtelijke optstelling en nummering van boeken mogelijk te maken. Het aantal leden bedroeg bij het opma ken Tan het jaarverslag: leden 172, leden- vereenigingen 11, buitengewone leden 10, begunstigers (leeszalen) 61, totaal 254. Ten vorigen jare waren deze getallen: 146, 8, 9, 39 en 202. De rekening 1910 sluit in ontvangst en

De Eemlander | 1911 | | pagina 1