WEERBERICHT. Therraometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET IONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 uur. De Bilt, 20 April 1911. Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te Riga, laagste 743.0 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 21 April 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht tot halfbewolLt waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde- .%rometerstand le AMERSFOOPX 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 57 uitgaaf met f2382, de bckrooting 1911 met f 4000. Op Zaterdag 22 April te 3 uur n.m. heeft te Hilversum een openbare bijeenkomst plaats in den foyer van het Hof van Hol land. Onderwerp de beteekenis der openbare leeszalen en bibliotheken voor de technische ontwikkeling van ons volk. Inleiders; dr. D. Bos, 's Gravenhage en dr. M. Schoengen, Zwolle. Onderwijs voor achterlijken enz. De Vereeniging van Onderwijzers en Artsen, werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen, hield eene algemeene vergade ring te Utrecht. Na afdoening der huishoudelijke punten van de agenda, kwam het rapport der Ineenschakelingscommissie in bespreking, voor zoover dit betrekking heeft op het onderwijs voor zwakzinnigen. De vergade ring kon zich io hoofdzaak met den inhoud vereenigen. Naar aanleiding van het onder deel: opleiding van leerkrachten, kreeg het bestuur de opdracht een cursus te organiseeren, desnoods zonder Rijkssubsidie, en samenwerking te zoeken met andere onderwijsvereenigingen, om te komen tot hooger paedagogisch onderwijs van Staats wege. Over het nut van herhaliDgsonder- wijs voor zwakzinnigen was de vergadering nog niet overtuigd, meer voelde men voor vakonderwijs. De nieuwe tariefwet. Als een merkwaardig staaltje van het effect, dat het nieuwe Tariefontwerp heeft, reeds vóór het wet ie, verneemt de Limb. Koerier het volgende: „Op de bloote aankondiging van de tariefsherziening in Nederland, heeft een ondernemende Amerikaansche zeeptrust, vreezende dat wellicht de invoerrechten op bewerkte zeep zoodanig zullen worden vastgesteld, dat de concurrentie voor haar in Nederland moeilijk zou worden, eene zeepfabriek hier te lande aangekocht, waar vermoedelijk honderden handen werk zullen vinden. De trust is de aolvent-Zeepmaatschappij, die iu Amerika de Sunlight-zeep reeds goeddeels van de markt heeft gedrongen en zich ook reeds in Europa heeft ge vestigd, met hoofdkantoor te Vilvoorde by Brussel, van waaruit eerlang, ten koste van tonnen gouds, een reusachtige reclame (ook met behulp van vliegmachines) over Nederland en België zal worden gemaakt. De aangekochte zeepfabriek is die van de firma Alberts en Co. te Zutfen". Geboorte en Sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar deD leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Febiuari 1911, opgenomen in een bijvoegsel dei- Staatscourant van 13 April no. 88, is het volgende ontleend: Aantal inwoners op 1 Jan. 1911 5,947,683; levend geborenen 14,069 of 80.84 op de 1000 inwoners per jaar, overleden zonder levenloos aangegevenen 8253: aantal over ledenen zonder levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 18,09. Overleden op deu leeftyd van minder dan een jaar 1524, 14 jaren 726, 513 jaren 242, 14— 19 jaren 159, 2029 jaren 359, 30—39 jaren 342, 40—49 jaren 417, 5064 jaren 1048, 65 79 jaren 23S8, 80 jaren en daarboveQ 1120, onbekend 2. Overleden ten gevolge van febris typboï dea, typhus abdominalis 20; vlektyphus malaria, malaria-cachr-xie pokken mazelen 133; roodvonk9;kinkhoest86;diph- theric 46; croup 5 dyaenteriainfluenza 327; Azlatirche choleracholera nostras 3; andere epidemische ziekten 26;lungtuber- culose676; hersentuberculose 88; andere vor men van tuberculose 82; kaukor en andere magline tumoran 532;meningitis98;apoplex- ie, herscnverweeking 367organische hart- gebreken 508; acute bronchitis 271chroni sche bronchitis235; pneumonia 624; andere ziekten der ademhalingswerktuigen (tuber culose uitgezonderd) 841, ziekten van de maag (kanker uitgezonderd) 27gastro ente ritis eu diarrhoea (bij kinderen beneden 2 jaar) 215; Appendicitis en Typhlitis 14, her nia, darmocchiBie 32; levercirrhose 17, acute nephritis en ziekte vun Bright 108, ziekten van de geslachtsorganen der vrouw (kanker uitgezonderd) 0; kraamvrouwenkoorts 5; andere ziekteD van zwangerschap on kraam bed 22; aangeboren zwakte en gebreken 261; ouderdom 783; gewelddadige dood (geen zelfmoord) 126; zelfmoord 2; andere ziekten 990; onbekend 582. Het weigeren va een getuigenverklaring. Voor hot Gerechtshof te Amsterdam had zich heden de gepensionneerde luitenant der grenadiers en jagers uit Den Haaj;, D die door de Auisterdamsche Rechtbank was veroordeeld tot 15 dagen gevangenis straf wegens hot weigeren van getuigen verklaring bij den rechtercommissaris in een strafzaak togen een Amsterdammer, die inmiddels wegens koppelary lot 2'/a jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De bekl. verklaarde heden voor het Gerechts hof, evenals vroeger voor do Rochtbank, dat hij niet geweten heeft, dat het weigeren van getuigenverklaringen in de instructie strafbaar was. De procureur-generaal wees er het Hof op, dat meer dan anderen deze bekl. moet weten het strafbare van het feit. daar bekl. vroeger als officier zelf zitting heeft gehad in den krijgsraad. Wegens een vormgebrek eischte het O. M. vernitiging van het von nis en bekl.'s veroordeeliog tot dezelfde straf. Het stafmuziekkorps van het Leger des Heils zal Maandag 24 April a.s. Amersfoort bezoeken en in de zaal op het Havik een muzikale bijeenkomst houden. Dit muziekkorps, bestaande uit 17 ge oefende musici, onder leiding van Kapel meester Ensign Rawie, is verbonden aan het Hoofdkwartier te Amsterdam. Overal waar het Stafmuziekkorps zich op zijne reizen door Nederland heeft doen hooren, is het zeer gunstig beoordeeld geworden. De 1ste luit. H. C. Honig, van het lste reg.-infanterie te Assen, wordt 1 Augus tus overgeplaatst bij het 5de regiment van dat wapen te Amersfoort In do Evang. Luth. kerk zal Zon dagmorgen als spreker optreden Ds. P. Oosterbaan Doopsgezind predikant te Hilversum. De algemeene vergadoring van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" wordt 28 en 29 April a.s. te Amersfoort gehouden. In die vergadering komen veschillende voorstellen van het hoofdbestuur in behan deling om tot positie-verbetering van de onderofficieren te komen. Zij betreffen; Betere opleiding der onderofficieren; in verband daarmeee een betere werving en de oprichting van een centrale kaderschool voor alle wapenen; de candidatcnlijsteu ter bevordering aan te houden één Toor elk wapen, niet per regiment; wettelijke regeling der rechtspositie; het doen vervallen van de straf degra datie; geneeskundig onderzoek by indiensttre ding en bij aanstelling tot onderofficier. Bij die aanstelling het sluiten van eene verbintenis voor onbepaalden tyd; als proef bij de landweer to doon overgaan adjudant-or.derofficieren serg.-majoor, ad ministrateurs, en serg.-majoor-instructeurs, die den leeftyd van 4045 jaar liebbeu bereikt. Hierdoor zouden de tncadreering der landweer en een betere bevordering bij het actieve leger worden bevorderd. Het doorgaan met het voeren eeuer krach tige actie voor eene goede traktements- regeling en het brengen der pensioenen in overeenstemming met die van de bur gerlijke ambtenaren en hunne weduwen en weezen; hot verhoogen dor hospitaalsoldy voor de ongehuwde onderofficieren; de onderofficiersmenagc, verlichting, ver warming en restauratie te brengen voor rekening van het rijk. Verhoogiug van de dagelijksche toelage voor kleeding en uit rusting; verbetering dor reis eu verblijfkosten, daggelden, verhuiskosten, toelagen bjj oefe ning in legerplaatsen, kampen enz uitbreiding van de vergunning tot het huwen en het buiten de kazerne wonen met vergoeding voor woninghuur aan on- gehuwden. De voorstelldn zullen bij aanneming aan den minister van oorlog worden aangeboden. AGENDA 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelmina afd. Volks weorbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonoelver. D. I. U. in de Keizerskroon. 2 Mei UiivoQring Toonkunst in Amicitia. Handel in blanke Blavinnen. Op telegrafisoh verzoek van de Russiscbo regeering werd Maandagmiddag te Rot terdam aangehouden aaD boord van het stoomschip Pisa der Hamburg Amorikalyn de Rus J. E. R., die een 18-jarig meisje ontvoorde naar Quebec. De Rus wordt verdacht van handel in blanke slavinnen. Beiden zyn door de rivierpolitie mee- genomon. Een droevig kinderduel. Door te hooren spreken vau duels hebben twee knapen van 10 en 12 jaar te Rome geduelleerd met èen wandelstok en een parapluiestok, met het treurig gevolg dat een der kinderen een doodelijken slag tegen d6n slaap kreeg en in het ziekenhuis overleed. De jonge moordenaar is gearres teerd. Men ziet daaruit alweer hoe gevaar lek het is in hot byzyn van kinderen alles te bespreken. Paaschgebruiken. Te Oot- marsum bestond nog niet zoo heel lang geleden op Paschen de gewoonten van het „vleugelen", een vermaak, dat zeer veel ovoreenkomst vertoont met het kinderspel, dat „slinger aan de lier" genoemd wordt. Een groot aantal personen geven elkaar de hand en vormen aldus een langen slinger, die zich als een slang in allerlei bochtige bewegingen door de straten kron kelt. In Ootmarsum gaat dit serpent echter niet meer eenvoudig den breeden weg, maar trekt door de geopende voor deur de buizen binnen, gaat de achterdeur weer uit, om in een volgend huis de achterdeur binnon te tippelen en de voor deur uit te gaau enzoovoort, totdat zoo wat alle huizen een bezoek gehad hebben. Een oude legende zegt, dat dit „vleuge len" werd iu zwang gebracht door een schare van nonnekes uit een nabijzijnd klooster, die hand in hand de huizen uit en in gingen, en aldus den zegen van den Opstandingsdag in ieder huis brachten. In sommige stroken van Engeland be staat een Paaschgebruik dat „lifting" heet. Een vreemdeling, die op Paschen in Shrewsbury logeerde, in een hotel, werd 's morgons aan de ontbijttafel plotseling overrompel door de vijf dienstboden van het huis, die een met linten en groen versierden leunstoel de kamer in sleepten. Een der jongste vrouwen verzocht den gast op dezen leunstoel plaats te nemen, en deze wensch werd met zooveel aan drang ondersteund door de andere meisjes, die er in hun Zondagsche plunje als goud haantjes uitzagen, dat hij geen weerstand kon bieden. Nauwelijks was hy gezeten of de stevige knuisten der deernen grepen den stoel onder bij de pooten vast, en hieven den zetel met last boven hun hoof den op, onder gelach en hoerah-geroep van het vijftal zelf en nog enkele perso nen, die binnen gekomen waren. Nadat de gast eenige oogenblikken in do lucht gezweefd had, werd hy voorzichtig weer ceergezet, en bemerkte toen, dat deze luchtreis tevens een aanslag op z'n beurs, was. Hy was niet zoo goed of kwaad, of hij moest elk der vijf nimfen een paar shillings in de hand duwen. Toen gingeQ ze met stoel en al de kamer uit, om in een ander gedeelte van 'l hotel een nieuw slachtoffer te maken. De reiziger vernam dat 't gebruik in Shrewsbury algemeen was: 's morgens werden de mannen in de hoogte gestoken, en 's middags gingen de vrouwen de lucht in. Een Engelsch schrijver wil in dit oude gebruik een symbool zien van de verryzenis. Aldus de heer J. D. C. van Dokkum in het weekblad De Samenleving. Over de Paaschgebruiken die met eieren in verband staan, vermeldt hij het eierloopen ot eierlezen in het land van Hessen. Men neemt daarvoor een aantal eieren, die met onderliogo afstanden van enkele meters worden uitgelegd over een langen weg. Aan het eene uiteinde van deze met eieren gëorneerde wedstrydbaan wordt een mand geplaatst, en nu heeft een zonderlinge en verraakelyke wedstrijd plaats. Een der twee strijders moet al de eiereD één voor één in de korf brengen, te beginnen met het verst afliggende onzoovoort. De tegenparty moet in dien tijd naar oen ver afgelegen doel en weer terug loopen. Wie 't eerste zyn opgaaf heeft volbracht wint den prys. Daar ontbreekt nogveel aan. Het Handelsblad van Antwerpen schrijftNa den brand der tentoonstelling gaf de regeering een bevoegde commissie last om te onderzoeken of groote Staats gebouwen wel voldoende tegen brandgevaar beveiligd waren. En men ontdekte waarlijk verstommende dingen. Te Laken is het koninklijk kasteel voor treffelijk van bluschmaterieel voorzien en de buizen in volkomen goeden staat, maar..,, zij zyu niet met de waterleiding verbonden. In het Academiënpalcis zijn, van de vier waterkolommen, twee volstrekt onbruikbaar. In het koningspaleis te Brussel waar de instellingen dagteekenen van 1830, bestaat tevens een reglement, dat voorschrijft, den by naam aangeduiden waker te verwittigen die reeds 15 jaar dood is. De ledon der commissie hebben de grootste moeite gehad om de spuitlansen los te schroeven. Iu den Senaat vindt men bluschmatorieel met welk men wel vier meters ver spuiten kan! In overeenkomst met de stad Brussel zal dat alles nu veranderd worden. Veenbrand. Sedert Zaterdag avond woedt te Emmer-Compascuum een veenbrand. Een 'oijna onafzienbaar terrein stond Zondag in vuur en vlam. Vele dag werken turf en stukken bagger vielen het vernielend element ten prooi (o. a. van den vervener J. Velema plm. 60 dagwerk turf, van A. Smid, te Nieuw Buinen, 40 stobben bagger). Verder brandden eukele schuurtjes af en de woning van Tj. Wester hof. Over zulk een uitgestrekt gebied vermag de brandweer niets. Aeenbrand te dempen gaat uiterst moeilijk, daar ze in den bodem voortwoedt, terwijl men dit aan de oppervlakte soms niet ziet. De wind is gelukkig zeer bedaard. Met man en macht is men bezig door het graven van slooten de verdere uitbreiding te voor komen. De schade is reeds zeer aan zienlijk. Een noodlottig ongeval. Giste renmiddag brachten zes Nederlandsche toeristen, die den vorigen avond uit den Haag naar Engeland waren overgekomen, een bezoek aan Hampton Court. Een boom die door den storm was ont worteld viel op drie leden van het gezel schap, met het noodlottige gevolg, dat een hunner, de heer mr. S. JHogerzeil, zyn been brak en mevr. Hogerzeil een arm en oen been, terwyl zij tevens aan de knieën gewond werd. Mej. J. J. Hogerzeil werd slechts licht «au het hoofd gewond,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2