Dr. MINK C. VAN TIL WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving, Advertentie n. MEDEDEELINGEN VAN HET &ONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 uur. De Bilt, 22 April 1911. Hoogste barometerstand 777.1 m.M. te München, laagste 749.2 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 23 April 1911. Zwakke tot matige Z.W.-lijke tot Zuideijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand le AMERSFOOP.T. 774 uil. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 61 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 64 feitelijk de deur opent voor bandeloosheid en willekeur. De mannen en de vrouwen der revolutie schreven in de eerste plaats vryheid in hun vaandel. Wat men het langst heeft gederfd, dat begeert meD het meest! Daarom kunnen wy ons er niet over verbazen, al betreuren wij het, dat zij de vreeselijke verdrukking, die zy ondergingen, in stroomen blocds woekten; dat zy in de dolzonnigste uit spattingen vervielen, dat zij de schavotten vulden met onschuldigen en ten slotte koningsmoordenaars werden, want zij konden immers het juiste begrip niet hebben van datgene, waarvan zy do ware beteekenis niet begrepen, veel minder de waarde kenden. Laten wy, kinderen dezer eeuw, dan ons begrip van ware vrijheid hoog houden. Laten wij niet klagen over die tallooze wetten en instellingen, die ons leven be- heerschen; want juist zy waarborgen ons alles, wat wij anders zouden moeten derven en ten diepste betreuren. Passen wg het ware begrip van vryheid ook toe in den dagelijkscben omgang met onze medemen6chen. De onderlinge ver houding zal er beter, hpt leven gelukkiger door zyn. Laat, ten slotte, vooral deze waarheid in ons leven: de vrijheid is er om den mensch, niet de mensch om de vrijheid. militaire missie, die ter beschikking van den Sultan van Marokko is gesteld, nog van munitie voorzien? 2e. Welke maatregelen zijn genomen voor haar proviandeering? En het blad betoogt dan verder, dat het thans de tyd niet is, om theoretische bespiegelingen te houden over een eventueele interventie. Het probleem, dat thans dringend om op lossing vraagt, is veel eenvoudiger. Frankrijk onderhoudt eon militaire mis sie in Marokko. Die missie is ingesteld door Moelay Hassan en erkend door zijn verschillende opvolgers. De missie verkeert in gevaar, daar zij gebrek heeft aan munitie. Het is Frankrijks recht en tevens zyn plicht deze missie van proviand te voor zien. Haar onthouden hetgeen zij noodig heeft, staat gelijk met haar ten doode opschrij ven en dus moet de regeeriug het land ten spoedigste mededeelen op welke wijze en wanneer zij haar plicht ten aanzieu van die missie denkt te volbrengen. De minister van Arbeid heeft den presidenten der spoorwegmaatschappijen een schrijven toegezonden, waarin hy hun van do op den 14en April door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen dagorde betreffeode de wederaanstelling der ontsla gen spoorwegbeambten mededeeling doet, om daaraan nog het volgende toe te voe gen: „Ik ben er zeker van, dat u aau den formeelen wensch, dien de regeering u uit naam van de vertegenwoordiging der natie bij haar eenige zorg voor het algemeene belang en den openbaren vrede doet toeko men, door daden zult gevolg geven". De conservatieve en gematigde bladen kritiseeren het schrijven van den minister van Arbeid zeer scherp. De „Figaro" noemt het een aanmatigend ultimatum, ja zelfs een revolutionnairo daad. De Humauité, het orgaan der Fran- sche socialisten bevatte een oproep van de C.G.T. (Confédération Generale du Travail), waarbij de arbeiders worden aangespoord op 1 Mei het werk neer te leggen als protest tegen „do sociale misdaden", ter verkrijging van een revisie van het proces- Durand en van een weder indienststelling der ontslagen Cheminots. Groot Britannie. De mystorieuBe persoonlijkheid van „Pe ter den Schilder" wordt door een mede deeling van den bekenden Engelechen too- neelspeler Lawrence Irving aan de „Pall Mall Gazette" in een nieuw licht gesteld. Zooals Irving vertelt, heeft hg van eenige Russische vrienden brieven ontvangen, waaruit blykt, dat „Peter de schilder", die het bloedblad in Houndsditch op zijn ge weten heeft, eon „agent provocateur" der Russische politie zou zyn. Hij werd naar Londen gestuurd om door geweldplegingen de Russische politieke vluchtelingen te compromitteeren en zoo Engeland als asyl voor Russische revolutionnairen onmogelijk to maken. Hij zou intusschen naar Rusland in den dienst der politieke geheime politie zijn teruggekeerd. Het verhaal lijkt nogal onwaarschijnlijk. Het vermeende doel, de Engelsche regeering te bewegen, Engeland als asyl voor politieke vluchtelingen te sluiten, is in elk geval niet bereikt, zooals men uit een verklaring van minister Chur chill in 't Lagerhuis weet. Düitschland. De gemeenlijk officieus geïnspireerde correspondent van de Kolnische Zeiting bespreekt de vraag wanneer de zitting van den Duitschen rijksdag moet eindigen. Men weet dat daarna deze ryksdag niet meer bijeenkomt, omdat begin 1912 nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden. Nu was het plan om in de heifstzitting dezen rijksdag nog tal van ontwei pen te laten afdoen, zoo o.a. de begrooting voor 1912, en derhalve zou die zitting tot heel laat in het jaar, tot Kerstmis b.v., moeten duren. Dat acht de correspondent der Kolnische niet raadzaam, want thans reeds drukt de komende verkiezingsvcldtocht op de debatten, hoeveel te meer zal dat niet het geval wezen, wanneer de verkiezingen vlak in het vooruitzicht zyn! Frankrijk. In verband met een officieel bericht, dat Fez thans ingesloten ie, stelt de Temps de twee volgende vragen: le. Yoor hoeveel dagen is de Fransche Portugal. Dezer dagen zal door de Portugeesche regeering de wet op de scheiding van Kerk en Staat worden afgekondigd. De bericht gever van de Times te Lissabon, die van minister Cosla een afschrift van deze wet heeft ontvangen, deelt daaruit de volgende bepalingen mede: Na de afkondiging der wet op de scheiding wordt volkomen vrijheid verleend aan alle godsdiensten. De Katholieke godsdienst houdt op staatsgodsdienst te zijn. Alle kerken zullen dus moeten steuuen op de offervaardigheid der geloovigen. De staat blijft echter toezicht houden op het geldelijk beheer. Aan alle priesters, die op 1 Juli a. s. een kerkelijke bediening bekleeden, ver zekert de regeering een jaarlijksche ver goeding, waarvan het bedrag door speciale commissies zal worden vastgesteld. De kerken en andere gebouwen ton be hoeve van den eeredienst worden door den staat kosteloos ter beschikking van de geestelijkheid gesteld. De tegenwoordige bedienaars van dbn godsdienst, onverschillig of het Portugeezen of buitenlanders zyn blijven gehandhaafd in hunne functie. Yoor nieuwe benoemingen echter wordt de goedkeuring van de regeering vereischt. Amerika. Hoewel het gisteren zoo goed als zeker scheen dat er tot een wapenstilstand be sloten zou worden tusschen de regeerings- troepen en revolutionnairen in Mexico, blijkt het thans, dat de onstandelingen er uiet van gediend zijn Madero, hun chef, heeft stellig geweigerd. De toestand in Mexico wordt daardoor weer uiterst onzeker eu de kans dat de regeering der or- eenigde Staten genoopt zal zijn in te grijpen, op grond van het gevaar voor de meuschen die in Texas en Arizona aan de Mexi- caansche grens wonen, wordt weer grooter. Want al belooft President Diaz dat er geen kogels meor op Aui'erikaansch gebied zullen verdwalen, hij zal daartegen toch niet zoo heel veel kunnen doen, indien de revolution nairen hem aan de greus blijven bevechten. De Pest op Java. Bij de Regeering is het volgende tele gram ontvangen van 21 dezer: Vier koortsgcvallen van 18 dezer bleken pest te zyn, waarvan twee longpest. Gisteren, 20 dezer, 13 gevallen, 11 dooden." Tariefwet en winkelstand. In een te Amsterdam, onder voorzitter schap van den heer J. S. Meuwsen gehou den vergadering van het bestuur der Alge meene Winkeliersvereeniging werd met algemeene stemmen besloten, voor de leden der A. W. Y. op Dinsdag 16 Mei a.s. een vergadering te beleggen ter bespreking der voorgestelde tariefwet. Het bestuur is voornemens hot vóór en tegen der voorgestelde wet, door twee vakmannen op deze vergadering te doen inleiden, en daarna de beraadslagingen te doen plaats hebben. Het bestuur der A. W'. V. besloot ver volgens, ter wille der onpartijdigheid, winkeliers, die vóór de voorgestelde tarief wet een inleiding willen houden, te ver- zoaken, hiérvan aan het secretariaat der vereeniging, N Z. Voorburgwal 344, mede deeling te willen doen. Artsen naar Indie. Voor de opengesleldo 6 plaatsen van arts by den burgelijken geneeskundigen dienst in Ned -Indië, tor vervanging van de bij de Ziekeninrichtingen werkzame doctoren, die bij de pestziekte zijn opge treden. hadden zich tot heden 14 gegadig den aangemeld. De benoemingen kunnen binnenkort verwacht worden. De Militiewet. Men verwacht, dat het afdeeliDgsverslag der Tweede Kamer over het militie ontwerp vóór of tegen het a.s. wederbgeenkomen der Kamer verschijnen zal en dat 't in de bedoeling der Regeering ligt, alsdan binnen 14 dagen haar Memorie van Antwoord in te zenden, ten einde oen behandeling en afdoening van het voorstel nog vóór het zomerreces zooveel mogelijk te be vorderen. Te Utrecht Blaagde gisteren voor het examen van onderwijzer de heer A. C. Butselaar, leerling van de Rijks-Normaal lessen alhier. De driedaagscbe feesten ter viering van het 25-jarig bestaan der Militaire Sportvereeniging zyn gistermorgen op Het Loo begonnen. Tegen negen uur hadden zich op de afrijlaan nabij de Koninklijke stellen een groot aantal officieren verzameld, waaron der de deelnemers aan de Nationale Mili- tairy, den wedstrijd voor officiersdienBt- paarden en don terreinrit. Men begon met dressuurproeven voor de Nationale Militairy, waaraan zes paarden deelnamen. Deze dresBUurproeveD gelden voor de eerste proef der Nationale Mili tairy; zij werden door elk der deelnemers afzonderlyk afgelegd. Even uadat de dressuurproeven voor deq I wedstrijd van officiersdienstpaarden waren aangevangen, verscheen H. M. de Koningin in open landauer op het terrein, verge zeld van barones van Hardenbroek van Lockhoret. H.M. volgde met veel belangstelling de verrichtingen der deelnemers aan de eerste proef van den wedstrijd officierendienat- paarden en liet zich verschillende officieren voorstellen; waaronder de bestuursleden der Voreeniging en enkele juryleden. Even voor het einde verliet H. M. het terrein; nadat alle deelnemers voor den terreinrit zich vereenigd hadden op het terrein, gelegen achter het Koninklijk Paleis, had aldaar nog een plechtigheid plaatst. De Koningin verscheen met het prin sesje op het terrein en wenachte luitenant- kolonel W. H. Piepers, voorzitter der Vereeniging, geluk met het 25-jarig bestaan zyuer Vereeniging en verleende ter gele genheid vac dit jubileum der Vereeniging het praedioaat Koninklijke, welke medo- deeling de aanwezigen met een luid hoera begroetten. Daarna defileerden allen voor H. M. en het prinsesje en namen de terreinritten een aanvang. Deze rit is teven6 de tweede proef voor den wedstryd voor officiersdienstpaarden. Na afloop vereenigden zich de deelnemers aan een gemeenschappelijk noenmaal in in het Aardhuis ouder Hoog-Soeren, het jachtslot van de Koningin. Morgenavond houdt de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Geh. Bond haar tweede jaarfeest in Amicitia. Het programma voor dezen avond is blijkbaar met veel zorg saamgesteld en belooft veel goeds. Behalve zang van het Amersf. geheelonth. gemengd koor ki ggen we ook weer het vocaal kwartet der gebr. Prins uit Zaandam. Het optreden dezer vier zangers vorig jaar in dezelfde zaal vond zoo'n enorm succes, dat ook thans wel weer velen van dit fraai emsemble zullen willen genieten. Voor de afwisseling zullen eenige humoristische voordrachten worden gegeven terwijl qet propagandistisch deel van deu avond zal bestaan in het uitspreken eener feestrede door het hoofdbestuurslid den heer \V. v. d. Berg. De vereeniging „Handelschool voor Amersfoort en Omstreken" houdt haar jaarlyksche ledenvergadering op Dinsdag 25 April a.s. in het Valkje. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Jaarver slag. 2. Rekening en verantwoording. 3. Mededeelingen. AGENDA 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelm ina afd. Volks weorbaarh. in de Keizerskroon. 25 April. Handelschool in het Valkje. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonoelver. D. I. U. in de Keizerskroon. 2 Mei Uiivoering Toonkunst in Amicitia. BA ARN. Alhier is gisteren afgebrand de voormalige stoomtimmerfabriek van de firina Schussen, Grafdijk, gelegen in de koui der gemeente. Mede brandde af de timmerwinkel van den heer C. Sweris, terwijl dieDS kantoor en een aangrenzendo woning veel waterschade bekwamen. Ver- moedelyke oorzaak: spelen met lucifers door kinderen. De timmerfabriek was onverzekerd. Oor-, Keus- en Keelarts is weder te consulteeren. Utrecht, Ondegr. 133, Smeebrug. Spreekuur: 1112 en 12*/2 werkd.i STATIONSSTRAAT No. 13 MEUBELMAKERIJ - STOFFEERDERIJ VERHUIZINGEN VAN EN NAAR ALLE PLAATSEN WERKPLAATS UTRECBTSCflgWEG 38,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2