DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 96. DINSDAG 26 APRIL 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Bureau: KLEINE Haiti 6. Telet. luiere. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentii'n Per jaarf4-Franco per «hjjjra Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B(j id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinneii-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam De MarokkaanschE quaestie. Men is in Frankrijk lang niet gerust omtrent den toestand iD Marokko. Fez is volgens de laatste berichten nog steeds niet ingenomen deor do belegerende stammen, en de Fransche regcering heeft besloten den Sultan te helpen en de stad te ontzetten, niet door Fransche troepen naar Fez te laten marcheeren, maar door de Marokkaansche legers, onder bevel van Fransche officieren, hulp te laten brengen aan deD Sultan. De talrgke geruchten van de laatste dagen, dat Fez reeds in banden der op standelingen zou zijn, waren blijkbaar ongegrond. Wel is dezer dagen eon be richt uit Rabat gekomen, dat Mekiooz, de stad die op dagreis afstand ten zuid oosten der hoofdstad ligt, door de opstan- dcliogen is vermeesterd, terwgl de Pasja op de vlucht werd gejaagd. Wel een bewijs, dat men over de macht der op standelingen nu niet zoo min moet den ken, als men het van sommige kanten wil voorstellen. Iu elk geval, de Fransche regeering acht den toestand harer landgenooten in Fez van de particulieren en van de leden der militaire missie zóó hacheljjk, dat zjj zich voor gerechtigd houdt, den Sultan hulp te verleenen. Hoe dat zal geschiedeo, in onzen lezers ten deele reedB bekend. Ten eerste moet majoor Brémoud, die mot zijn leger Marokkaansche soldaten, na dc Sjerarda's verslagen te hebbeD, Fez, trachtte te bereiken, maar wegens het slechte weer op 35 K.M. afstand der stad moest blijven liggen, van levensmiddelen voorzien worden. Daarvoor tracht de Fransche kapitein Morean te zorgen: deze is uit El Ksar opgerukt met convooien levens- middelen en zoekt zich een weg te banen door het vijandige land. Hij heeft reeds ecnig succes gehad tegenover do inboor lingen nabij Sidi Aïssa. Lukt het Moreau om Brémond van levensmiddelen en geld voor de soldij te voorzien, dan zal Brémond zeker in Foz kunnen komen en dan is voor het oogonblik het gevaar voor een verovering der stad afgewend. De algeheele ontzetting van Fez evenwel moet worden bewerkstelligd door de Marokkaansche legermacht die onder generaal Moinier van het Sjaoeja-gebied oprukt, eerst naar Rabat en dan door het gobied der Gharbs en langs dat van de Sjerarda's, naar Fez. Dat leger kan begin Mei in Fez zijn. Het zal uit ongeveer 3500 man bestaan voor 't meerendeel Marokkanen, van wie er echter velen iu de Fransche troepen gediend hebben. Voort, gaat een Fransch kader mee, Fransche officieren en enkele Fransche kanonnen. Een legermacht derhalve waar tegen geeu Marokkaansche stam opgewas sen iB en die Fez ongetwijfeld zal ontzetten. Teveus heeft de regeering te Parijs besloten het bezettingskorps in Sjaoeja- gebied te versterken. Ziedaar de maatregelen, die Frankrijk neemt ten opzichte van Marokko. Daarmee is dus vrijwel voldaan aan wat bladen als Temps en Figaro reeds eenige dagen lang met zoo veel rumoer eischen. Mogen geen internationale moeilijkheden er het gevolg van zijn! De Temps betoogt, dat andere naties niets Ie zeggen kunnen hebben tegen wat Frankrijk thans onderneemt in Marokko. Waar het leven van Fracschen op het spel staat, behoeft men niet nauw keurig na te gaan of de Acte van Algeciras en de overeenkomst met Duitschlaud van 1909 deze actie wel toelaten. Ed de Temps om die meening te staven, haalt de woor den aan, door Keizer Wilhelm veertien jaar geledon gesproken tot zijn broeder, Prins Hendrik, toen liet gold do Dnitsche zendelingen in China te beschermeo. De Keizer zal zeker nooit gedroomd hebbeu, dat een Fransch blad daarmee Frankrijk's optreden in Marokko verdedigen zou. Belgie. De Belgische minisler-presidentSchollaert had Zondag de grooto academische kunst tentoonstelling te Antwerpen geopend eu woonde daarna een feestmaal bjj in het Hotel de Londres. Terwijl in het gebouw de gasten aan hot maal zateu, hield do afgevaardigde Chapelle voor het hotel in de open lucht een redevoeriug tegen do ingediende schoolwet, die duizenden hoordors trok. Toon nu de miDister-presidcDt te 10 uur het hotel verliet om zich uanr hot station to begeven, werd hij door eeu op gewonden menigte achtervolgd onder gejoel eu geschreeuw eu aan het station nair. het volk zelfs zulk een dreigende houding aan, dat Schollaort een wijkplaats zocht iD de wachtkamer en den trein verzuimde. Slechts met groote moeite slaagden dc aan het station aanwezige liberale staatslieden erin den minister-president tegen de hand tastelijkheden van de woedende menigte te beschermen. Frankrijk. Het parket to Reims zet zijn onderzoek naar de schuldigen aan de wijnbouwers- onlusten nog 8teod9 met kracht voort. Zaterdagmiddag werden eenige cinéma- films vertoond in tegenwoordigheid van het parket en van eenige getuigen bij de troe belen op 12 April 1.1. Het was gemakkelijk verschillende rad draaiers te herkenuen en na oEoop van deze ongewone cinémavoorstelling werden tegen verschillende hunner bevelen tot in hechtenisneming uitgevaardigd. In een aan den Staat behoorend hosch bij Villers-Marmery ontstond Zaterdagmor gen brand. Een peleton dragonders, dat daar wacht had, slaagde er eerst na veel moeite in het vuur meester te worden. 20 H.A. zijn geheel verwoest. Het staat vast, dat deze brand door kwaadwilligen is aangestoken. Eeo der gearresteerde wijnbouwers, een vader vao drie kinderen, heeft zich in zijn cel te Epernay door ophanging van het leven beroofd. Hij was boschuldigd deelgenomen te hebben aan de plundering der champagne- kelders in het district. Omtrent do verschillende, onzen lezers bekende schandaleu, kan op het oogenblik het volgende worden meegedeeld Ten eerste de zaak-Hamon, dat is de ontrouwe direetour van de afdeeling comp tabiliteit aan buitenlandsche zaken. Hij heeft volledige bekentenissen afgelegd. Toen de rechter van instructie hem vroeg, of behalve de reeds toegegeven verduiste ring van 77,000 francs, Hamon nog meer op te biechten had, aarzelde de beklaagde; toon stond hij van zijn stoel op, liep eenige malen de kamer op en neer en zei plot seling: „Ja, ik moet mijn geweten ont lasten. Ik heb ook nog een som van 200,000 francs, een geschenk van een par ticulier aan een consulaat in het Oosten, verduisterd. Dat is alles: meer beb ik uiet te bekennen. Ook deze som is wegge vaagd in den „storm van waanzin", die mij heeft beetgegrepen". Met dien „storm van waanzin" meonde de ontrouwe ambtenaar zijn liefde voor madame Oariel, zijn maitresse Een uit lating van deze heeft Hamon zoo terneer geslagen, dat hij tot dc bekentenis is over gegaan. Zij heeft namelijk gezegd, dat zij Hamon nooit heeft bemind. „Hij was de noodzakelijke geldgever", zcide zij, dien ik slechts duldde. Hij betaalde mijn huur, mijn auto, uign sieraden (eer: 50,000 francs jaarlijks), maar als hij gemeend heeft mijn eenige minnaar te zijn, dan moet hij al zeer naief geweest ziju". Die bekentenis der bartolooze vrouw heeft Hamon meer vernietigd dan al de schande vau zijn ge vangenschap. Chédaune, de architect aan buitenland sche zaken, Hamou's vriend, vindt tal van beschermers, en er circuloeren zelfs twee lijsteo om handteekeningen te verzamelen voor een verzoek tot zijn invrijheidstelling. Daar staat tegenover dat er telkens nieuwe beschuldigingen tegen hem geopperd wor den: telkens kouien er brieven van leveran ciers, die zich beklagen dat zij door Ché- dannc zijn opgelicht, wanneer zij geld hadden te vorderen van den staat wegens arheid, verricht aan bouwwerk die Ché- dannc deed uitvoeren. Rouet de leerling-censul, die aan den spion(?) Maimon stukken van gewicht verkocht heeft, erkent dit met verschillende stukkon gedaan te hebbeD. Hij houdt echter vol, dat h(i geen spionnen-diensten heeft verricht, want hij kende het belaug van do stukken, die hij aan Maimon over leverde geenszins. Wat het derde schandaal betreft, dat van den orden-sjacheraar Valensi, daarin is als nieuw feit mede te doelen, dat er een aanklacht is ingedieud togen den aan klager van Valensi, den lieer Thépot, zich noemende van den Hoven, kapitein van het Ned.-Iadisch leger. Do vrienden van Valensi beweren namelijk, dat die Thépot zelf een aartsoplichter is en hij Valensi heeft verraden, alleen omdat diens vrienden hem niet wilden laten deelnemen aan voor- deelige ondernemingen. In liet vierdo schandaal dat van den bankier Rivier, die den mcnschen een rente beloofde van een percent per dag en die er met het geld van de goedge- loovige lieden vandoor is gegaan, is het merkwaardige nieuwe feit, dat een ander, zekere mijnheer Ponton, terstond na Ri- vier's verdwijning een dergelijke gelegen heid heeft opgericht. Hij beweert, dat liet een eerlijk zaakje is eu dat de mcnschen niet worden opgelicht, maar de justitie waakt over den nieuwen wonderhankier. Ten slotte de zaak-Warzé, don boef detective. Er is een medeplichtige van dozen te Brusrel gepakt, zekere Taldis, bijgenaamd „de kreupele", specialiteit in het stelen van automobielen en bovendien beschuldigd van moord. Portugal. Te Oporto zijn een sergeant en een korporaal in hechtenis genomen onder ver denking in een samenzwering ten gunste van de monarchie betrokken te zijn. Ver schillende burgers worden eveneens van medeplichtigheid verdacht. Het onderzoek wordt voortgezet. Italië. Het zal Ricciotti Oaribaldi en zijn ge- trouweu niet gemakkelijk vallen hun avon tuurlijke plannon ten uitvoer te brengen. Do regeering heeft namelgk drie kruisers en talrijke torpedobooten gezonden om de kusten van Oallipoli tot Bari te bowakeu en het inschepen van vrijwilligers naar Albanië te bolctten. Evenals de „Tribuna" critiseert ook de „Populo Romano" don ijver der clericale pers, om door voort durende aanklaging van de zoog. Albaansche beweging do publieke opinie in Italië op te zetten, eu zoodoende dc regeoring juist tijdens het jubeljaar in moeilijkheden ie brengen. Deze praktgken zijn to merk waardiger, waar de clericalen iu dezon samengaan met elementen, welke de natuurlijke antipoden van het Katholi cisme zijn. Vermindering van Drankgebruik. Als bewijs van vermindering van het drankgebruik deelt de Volksbond mede, dat in Bergen op Zoom in dc beide can- tines der Infanterie in een jaar tgds per man en per maand niet meer dan één borrel werd gedronken. Riouw. Volgcos de Straits Budget zou ten ge volge van de afzetting van dc-n Sultan van Riouw een groot aantal bewoners van dien. archipel zijn uitgeweken en zich gevestigd hebben te Singapore. Het blad noemt oen aantal van zelfs 5000. Wij hebben naar aanleiding van dit be richt getracht inlichtingen in tc winnen omtrent het al of niet juist zijn ervan. Het is bekend, en 't ligt overigens wel voor de hand, dat de afgozette Sultan door een aantal van zijn aanhangers i9 gevolgd. Men betwijfelt echter of dit aantal zoo hoog zal zijn, dat hot cijfer 5000 kan ge noemd worden. Aan het Departement van Koloniën was het niet bekend dat er een zoo belangrijke verhuizing zou hebben plaat6 gehad. Mon mag hieruit niet aflei den, dat zij dan ook niet zou hebben plaats gehad, maar aangezien een ver plaatsing van zoovele personen uit een be trekkelijk klein en onder ons rechtstreeks bestuur staand gebied allicht niet ouopge- merkt zou zijn gebleven, komt het ook ons voor, dat de inededeeling weinig geloof verdient. Het schijnt intusschen wel gewenscht dat de zaak eens onderzocht worde, waarbij, uaar wij hopen, zal blijken, dat de geest van verzet in Riouw niet zóó is verbreid als men zou mooten opmaken uit de mede- deeling van het Staatsblad. Legeroommissie. Dc Staatscommissie voor de legertoestan den bezoekt deze week verschillende gar nizoenen o. a. in Gelderland en Utrecht teneinde zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de verschillende aangelegen heden betreffende de administratie van het leger en bepaaldelijk de voeding van den soldaat tot een punt van haar onzerzoelj te maken.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1