stadsnieuws. ""allerlei WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 4 Mei 1911. Hoogste barometerstand 774.1 m.M. te Horta, laagste 735.7 te Thorshafti. Verwachting tot den avond ran 5 Mei 1911. Zwakke tot matige Westelijko tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk regenbuien, met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT. 761 mM. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 56 heengaan, dat het zittingsjaar reeds lang verstreken ie, als de memorie van antwoord verschynt. Bbschbrming-Trekhond. Naar men verneemt is naar aanleiding van adressen van belanghebbenden bij de Regeering in overweging een bepaling om do schouderhoogte van trekhouden, welke van af 1 September 1911, 60 centimeter zouden moeten bedragen, by wijze van overgangsmaatregel terug te brengen tot 50 centimeter, welke laatste hoogte wel licht voor onder de kar gespannen houden definitief zal worden vastgesteld. Beursvacanties. In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging voor den Effecten handel zal een voorstel van het bestuur aan de orde komen om de Beursvacantie- dagen voor het jaar 1911 als volgt vast te stellen. 3 Juni (Pinksterzaterdag), 1, 8, 15, 22, 29 Juli, 5, 12, 19, 26 en 31 Augustus. Eek Fabel omtrent het Kiesrecht. Het Vaderland schrijft: Blijkbaar in de overtuiging, dat hare trouwe volgelingen toch niets anders lezen, en men ze dus gemakkelijk kan wijsmaken wat men wil, geeft De Standaard aan hare lezers een voorstelling van den strijd voor het algemeen kiesrecht, die op het volgende neerkomt. Uit het beginsel der liberalen vloeit voort, dat alle ingezetenen leden vau een burgermaatschappij zijn, en hun als zoo danig het stemrecht toekomt. Het liberalis me is dus in beginsel voor algemeen kies recht, doch daar het niet gaarne do leiding uit handen geeft aan de socialisten cri radi calen die er óók voor zijn, verzon het een middel om de gevolgen van het alge meen kiesrecht te verzwakken. Dat middel zijn.... de uitsluitingen. Door die uitsluitin gen zouden ze (do liberalen) wel zorgen „dat de room van de melk afging". Daar zoeken ze thans hun heil in. „Dank zij die uitsluitingen, zal thans aan de achterdeur worden uitgewezen, wie krachtens het be ginsel door de voordeur binnenkwam. Een tactiek, waarby ze dan in hun vuistje de Radicalen en Socialisten uitlachen...." enz. Er behoort toch inderdaad oen bijzoodere „vrijmoedigheid" toe, om dergelijke geheel onware praatjes te durven debiteeren, en dat nog wel onder de verantwoordelijkheid van den "leider der a.-r. party, uit wiens pen zij misschien zelfs wel gevloeid zijn. De waarheid immers is, dat geen enkele partij het algemeen kiesrecht voorstaat, zonder uitsluitingen. Het denkbeeld van zulk een algemeen kiesrecht zonder grens of beperking, kan misschien prachtig dienst doem om de lezers van De Standaard het kippenvel te doen krijgen, maar het is pure phantasie. Nog betrekkelijk kort geleden in ons nummer van 21 Januari jl. hebben wij de uitsluitingen aangehaald die in het voorstel tot Grondwetsherziening van de sociaal democratische Kamerfractie (om nu van de Vrijz.-Democraten en van de Unie Liberalen maar te zwijgen) worden voorgesteld. Uitgesloten worden daarin: le zij wien het kiesrecht bij rechterlijk vonnis is ont zegd, 2c de ontoerekenbaar verklaarden. 3e de krankzinnigen, 4e de wegens storing hunner geestvermogens onder curateele ge stelden, 5e de zich in gevangenschap of hechtenis bevindenden. En verder wordt daariu voorgesteld dat uit het kiesrecht zullen kunnen worden ontzet degenen die bij herhaling veroordeeld zijn wegons een der artt. 431 (verwekken van nachtelijk rumoer of burengerucht), 432 (bedelarij, laudlooperij), 433 (idem door meerdere per sonen gezamenlijk), 451 (misdrijven tegen de zedelijkheid), 453 (dronkenschap), indien daarbij bleek van een erkend slecht levens gedrag. Hot geheelc verhaal van de perfide tac tiek der liberalen en van het door niets beperkt algemeen kiesrecht dat de socialis ten zouden eischen, is dus verzonnen. Het is niets dan een fabeltje. Wij ontvingen 't eerste nummer van „Ons Maandblad", orgaan der Yereeniging tot bevordering der belangen van slecht- hoorenden, onder redactie van Mr. P. L. Baudet te Amersfoort, Tine Marcus te Krabbendijke en A. G. Tours-Hebbenaar te 's Gravenhage. Hoewel do lectuur weemoedig stemt, willen wij 't nieuwe tijdschryft gaarne aan belangstellenden aanbevelen. Ook de ver eeniging zelf verdient om haar edel doel en barmhartigen arbeid aller steun Corres pondente te Amersfoort is Mevr. I. C, Baudei-Fockens. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie om trent de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. De eerste oefe ningen worden gehouden a.s. Zaterdag van 1 tot 6 uur op de Leusderheide. Aan den landweer-schietcursus, welke van 27 September tot 7 October e. k. in de legerplaats by Oldebroek zal worden gehouden, zal o.a, deelnemen de reserve kapitein Jhr. A. W. Den Beer Portugael van de landweer-artillerie. Bij de heden door B. eu W. gehou den aaubcsteding voor het maken en iu- hangen van een sluisdeur (raming f 1000) was ingeschreven door de firma H. Hellen- doorn te Zwolle voor f 1460 en door den heer G. Wassing alhier voor f932. Het werk is gegund aan den heer Wassing. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen van onderwijzeres mej. M. A. ten Ham, leerlinge van de Rijks Normaal lessen alhier. Bij de rennen te Duiudigt behaalde gisteren Montereau II van luit. J. J. van Santen den tweeden prijs in „Eersteling- prijs, ren op de vlakke baan voor paarden van drie jaar en ouder, afstand 2500 Meter." Door den voorzitter der Oranjever- eeniging werden ter gelegenheid van den jaardag van H. K. II. Prinses Juliana felicitatietelegrammen verzonden aan de Koninklijke familie, waarop een telegram van dankbetuiging werd terugontvangen. Pensioneering van Weduwen en Wee zen van Gemeente-Ambtenaren. Zooals men weet is in de laatste zitting van onzen Gemeenteraad aangediongen om spoed te maken met het indienen van een voorstel tot pensioneeriug van weduwen en weezen van Gemeente-ambtenaren. Het zal monig lezer derhalve belang in boezomen hoe de Gemeenteraad van Zwolle dezer dagen deze quaestie heeft geregeld. B. en W. hadden voorgesteld over te gaan tot peo6ioneoring van weduwen eu weezen van geaieente-ambtentenaren. Zij dienden een verordening hiertoe in, die in hoofdzaak de wet op de pensioneering van weduwen en weezen van rijksambte naren volgt. Zij wijkt o. a. daarvan af in de bepaling, dat een niet geldig gemaakte vordering op het pensioen reeds 2 jaar vervalt, nadat zy verkregen is, tegen 5 jaar bij het rijk; ook zal elk weezenpensioen eindigen, als het kind 18 jaar wordt, zoo dat het niet op een ander jonger kind wordt overgeschreven. De korting zal zijn 5 pCt. na aftrek van t 200; gepensioneerden betalen de 5 pCt over het volle bedrag zonder korting; de gemeente stort in het fonds 5 pCt over dezo f 200. Zoo zal f 2900 per jaar ten laste der gemeente komen en zullen de ambtenaren (290 in getal met f195,400 salaris) f 0800 opbren gen. Desgewenscht mogen de ainbteuaren zelf voor een verzekering zorgen, mits B. en W. oordeelen, dat die voldoende is. Bij de discusio werd door den heer Vos de Wael de noodzakelijkheid der gemeente lijke storting van 5 pCt. in het fonds be twijfeld. Hij wees op de afwezigheid van juiste statistieken, op de geneeskundige keuring der ambtenaren, die bij het rijk niet bestaat, op het ophouden van het kinderpensioen bij hot bereiken van den 18 jarigeu leeftijd, en hij wilde dus be ginnen Diets te storten en dan na 5 jaar een balans opmaken en als er dan een tekort bleek, bijpassen. Verschillende leden echter en de voorzitter wilden liever zeker gaan en dan later zoo mogelijk de storting verlagen. Een voorstel van denzelfden spreker om hen, die bij de gemeente slechts een bijbetrekking hebben, van do lijst af te voeren, vond geen bijval. Voordat de behandeling was afgeloopen, werd intusschen het bekende rapport aan den minister gepubliceerd, waarin voor de in dienstzijnde ambtenaren een storting van 7 pCt. word noodig geacht. Besloten werd daarom de zaak eerst weder in handen der commissie te stellen om Da te gaan, of zij na kennismaking van het rapport nog ver andering noodig achtte. De commissie had echter geen bezwaar de 5 pCt. te hand haven, omdat de ervaring heeft geleerd, dat in Zwolle de sterfte onder de arnbte naren niet groot is, maar wel wilde ook zij een vijfjaarlijksche balans om telkens den stand van zaken te kunnen beoordeelen en daarnaar te handelen. Na verwerping van een voorstel om den aftrek van f 200 niet toe te staan bij hen, die slechts een bijbetrekking bekleeden, en van een amen dement om de aftrek bij inkomens beneden f 600 op f 300 te bepalen, werd de bijdrage ten slotte op voorstel van B. en W. vast gesteld op 5 pCt. van het inkomen, ver minderd met f 10. Ook werd besloten, dat iedere 5 jaar een wetenschappelijke balans zal worden opgemaakt, in verband waar mede dan de kortingen en bijdragen der gemeente kunnen worden gewijzigd. Voorts zullen ongehuwde ambtenaren, die binnen 10 jaar den dienst verlaten, op verzoek hun kortingen kunnen terugoutvangen. Eindelijk werd een voorstel om aan te nemen, dat de verordening reeds op 1 Januari 1911 is aangegaan, omdat de rege ling zoo lang is vertraagd, aangehouden, totdat het inwerkingtreden wordt geregeld. Men vond terugwerkende kracht in strijd met het begrip verzekering. De Europeesche rondvlucht. Op een dezer dagen te Brussel gehouden bijeenkomst, by welke de heeren Ram en Verwey Nederland vertegenwoordigd heb ben, heeft men besloten dat den 21sten Juni a. s. van Luik naar Soesterberg gevlogen zal worden. Vermoedelijk zal men onderweg Venlo en Nijmegen aandoen. De vliegers vertrekken paarsgewijze vijf miDUten na elkaar. Het eerste paar vertrekt om 12 uur uit Luik. Behoudens oponthoud kan het eerste paar dan om ongeveer 3 uur te Soesterberg verwacht worden. De afstand van Luik naar Soesterberg is 200 K. M. AGENDA. 7 Mei. Bijeenkomst Ned. Ver. totafsch. van aleokolh- dranken in het Valkje. Het „Zwitsereche Hotel" te Die mor brug ingestort: Gis terochtend te ongeveer half zeven is aan den Hartsvelder weg te Diemerbrug het „Zwitsersche hotel", eigenaar de heer P. J. Benard te Watergraafsmeer, gedeeltelijk ingestort. De acht gezinnen, die dit deel van het gebouw bewoonden, hebben zich intijds in veilighotd weten te stellen. Het gebouw werd tijdens de tentoonstelling van 1883 gebouwd en voor hótel ingericht. Nadien kreeg het verschillende bestem mingen. Laatstelijk was het benedengedeelte voor stoomwasschery ingericht en waren er machines geplaatst. Echter stond het benedengedeelte in doD laatsten tijd weer leeg. De twee bovenverdiepingen waren bij een achttal gezinnen in gebruik. Eergisteren werd bemerkt dat er in het midden van den achtergevel van het aan den Amsterdamschon kant gelegen deol van het hötel een breede scheur was, gelijk met den grond. De eigenaar was voornemens daarin heden te doen voorzien. Een der gezinnen, dat van den bouw vakarbeider Schipper, had reeds eergister avond zijn wonning verlaten, daar men de zaak niet vertrouwde. De andere gezinnen worden morgens vroeg door gekraak en het vallen van stukken uit het plafond gealarmeerd. De meesten konden nog een en ander van hun huisraad redden. Vermoed wordt, dat het gewicht van de machines dor wasscherij den achtergevel als 't ware vau de fundeeiing heeft geschoven. Het achtergedeelte van de linkerhelft van het hótel ligt in puin. De voorgevel wijkt naar achtereD. De gezinnen werden in de leegstaande vroegere dependance achter het hötel ondergebracht. De burgemeester van Diemen, jhr. Bicker, was ter plaatse en liet de Amsterdamsche justitie waarschuwen. De omstandigheid, dat het ongeveer alle werkliedengezinnen waren, maakte dat men overal gelukkig! vroeg uit de veêreo was. Zoo werd, als gewoonlijk, het gezin van den werkman De Vries te vier uur door het afloopen van deo wekker gewekt. Tevens echter hoorde men tocD een verdacht gekraak, waarop men besloot het huisraad bijeen te pakken. Terwijl men hiermede bezig was, vielen er al stukken kalk van het plafond. Ook de andere gezinnen waren vroeg wakker en redden nog wat te redden was. Stukken muur begonnen naar beneden te vallen en te half zeven stortte met donde rend gekraak het achtergedeelte van den linkervleugel van het hötel in. De voorzyde werd gedeeltelijk meege trokken, en dwars ovor de puinhoopen sloeg aan den achterkant de hoogo zinken schoorsteen, die voor de stoom wasscherij gediend had, Deer. De rechtervleugel van het hótel, dat in het geheel twaalf ramen breed is eu wat de bovenverdiepingen betreft geheel in gebruik was by het gezin van P. Kaskens, hield stand. Echter stortte aan de achterzijde het bovengedeelte van den tusschenmuur in, zoodat het raadzaam werd geoordeeld deze woning te doen ontruimen. V o 8 s e n. In de omstreken van Roermond komen thans weer vele vossen voor. Te Horn, Linne, St. Odiliënberg en Maasbracht werden reeds eenige met geweer en klem buit gemaakt. Het zijn evenwel veelal de jongen, welke gevangen worden; de oudere zijn bijna niet onder schot te krygen, en in klommen zijn ze nog moeielijker te bemachtigen. Jagers en jachtopzieners bezigen allerlei listen, om Reinlje in de klemmen te lokken of onder schot te krijgen, doch meestal toont de vos zich slimmer dan zyne belagers. Tengevolge van het veelvuldige voor komen dezer wilddieven klagen de jagers over vermindering van wild, vooral van konijnen. Dit zal dan ook niemand ver wonderen, als men weet, dat een vosson- familic, gewoonlyk bestaande uit de twee ouden en vier, vijf of zes joDgen, per dag niet minder dan tien twaalf konijnen buit maakt, behalve de kippen, welke de vossen hier of daar nog weghalen. De buit wordt echter niet dadelijk verorberd, doch in de met holen (pijpen) ondermijnde aarde, somwylen wel ter oppervlakte van 200 MJ., opgeborgen. Het gebeurt dan ook niet zelden, dat uit deze holon, wanneer de vossen verjaagd of gevangen zijn, na eenige dagon een vieze lucht naar buiteu dringt, afkomstig van de zich in do holen bevindende konijnen, kippen, enz., waarbij het ontbindingsproces reeds aangevangen is. Meermaleu is opgemerkt, dat do oude vossen, zoolang hun jongen de holen nog niet verlaten, uren ver op roof uitgaan. Een wellicht nog weinig gekende eigen aardige hoedanigheid van Reinlje is, dat hij, wanneer hem den sprong op een stuk wild mislukt, dezen nog eens herbaalt. Bereikt hij bij den tweeden sprong de plaats, waar het gevluchte wild gezeten heoft, dan laat hij, zyn snnit in de hoogte houdend, een jankend gehuil hooien, om vervolgens weer in het dichte hout- of struikgewas te verdwijnen. Voor eenige jaren geraakte te Hoorn een oude vos met een voorpoot ia een klem. Hij nam evenwel met de klem aan zijn poot de vlucht. Het volgende jaar werd hij geschoten op een drijfjaoht; hij

De Eemlander | 1911 | | pagina 2