DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 110. DONDERDAG 11 MEI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hootdredacteur: Mr. D. J. vaii Scliaardeuburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. SCtireau: KI-.KIXK IH.wAiiJ Telet. Inter»-. 183. Prijs dér Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iodercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement bolangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam OoRLOGSGICRUCHTKN. Hoewel men tegenwoordig veel spreekt van den viede, staan de bladen vol van oorlogegeruchten. Dagelijks kunnen wij kolommen vol vin den over den toestand in Marokko en men laat niet na te doen uitkomen, dat, indieu daar niet spoedig verandering komt, ons govaailyke diugen te wachten staan mis schieD. In Frankrqk o. a. drijft een sterke partij naar den oorlog. Zij kan weteu welk een gevaarlijk spel zij speelt, maar zij houdt daarmede toch niet op. Zij zal niet rusten eer Marokko ecne Fransche provincie is geworden. En daar men dit elders niot wil, stelt zjj het land bloot aan gevaren, die haar echter onverschillig laten. Men heeft het in do bladen over eeu mogelijken oorlog tusschcn Japan en de Vereenigde Staten. Men heeft tijdingen uit het verro Oosten die doen vreezen voor eenen oorlog tusschen China en Rusland. Zooals men weet is reeds voor eenigon tijd melding gemaakt van een dreigend conflict tusschen de beide staten die beide door Japan geslagen zijn. Rusland was toen niet tevreden over de houding der Chineesche regeering die niet spoedig go- noeg toegaf aan de eischen te Petersburg gesteld omtrent de benoeming van Rus- sischo consuls en andere ambtenaren. Maar ten slotte gaf China toch toe eu nu zwegen de geruchten en de ongeluksprofeten. Thans echter wordt alweer van eenen mogelijken oorlog in het verre Ooston ge sproken. De Russische minister van oorlog gaat daar heen en hij zal eene conferentie hebben met zijnen Japanschcn collega. Zooals men weet zijn Rusland eu Japan tegenwoordig zeer vrienschappelijk. Het zou dus mogelijk zijn dat de beide ministers van oorlog onderhandelen ovor een verdrag, eene militaire conventie. Maar van Japansche zijde wordt gezegd, dat het doel der samensprekingen een ander is. Men zou het hebben over niets minder dan eene verdeeling van Mandsjoerije. Men zou het zelfs reeds over de hoofdzaak zijn eens geworden. Rusland zou den grootsten invlood uit oefenen in het noorden en Japan in het zuiden van dat gewest. Hu is Mandsjoerije echter tot dusver eene Chineesche provin cie. De Chiueesche regecring heeft er wel niet veel te zeggen, maar als het er op aan komt zijn de Mandsjocren toch onderdanen van den keizer van China, die trouwens tot hun ras behoort. In China is men overtuigd, dat Rusland Mandsjoerije, gedeoltelijk ten minste, daar de goede viiend Japan ook een deel moet hebben, zal anneieeren. De stemming tegenover de Russen is zeer slecht. Een Russisch blad acht zich bdeedigd door eene Chiueesche aardigheid, die het liever niet had moeten signaleeren en die zooveel ■verontwaardiging niet verdient, maar toch spreekt van de gevoelens der Chineezen in Mandsjoerjje. Er werd daar ergens eene processie gehouden. Bij eene processie denken wq aan eene religieuze handeling, maar het schjjnt dat Chineesche processies niet geheel en al ernst zjjn. Ten minste een der personen die meededen in den optocht had een nagemaakten beer meege nomen, die natuurlijk Rusland moest voor stellen. De beer werd geducht gescholden, half verscheurd en ten slotte verbrand. Het is duidelijk dat de Chineesche bo volking van Mandsjoerije do Russen niet kan uitstaan. Het schijnt dat de houding der regeering die weer eens aau de Rus sische eischen toegaf wordt afgekeurd. Zooals mon weet is in het zuiden van China oproer uitgebroken Nu zegt men dat niet alleen de hongersnood daaraan schuld is, maar ook het Chiueesche patri ottisme, dat vroeger niet bestond maar door den oorlog met Japan is gewekt. Men gevoelt zich vernederd. In Rusland kent men de stemming der Chineezen. Een Russisch blad bevat een scherp artikel tegen den eersten miuister Stolypin, wien het verwijt de zaken te verwaarloozen en zelfs geen oogenblik uit te zien naar het Ooston, waar China zich toerust voor den oorlog. Dat staat er: China rust zich toe voor deu oorlog. Het is waar dat vier divisies Chineesche troepen naar Mandsjoerije ziju gezonden. Maar men spreekt immers voort durend van den vrede! Frankrijk. Volgens een bericht in de Fransche bla den heeft de heer Brousse, rapporteur over de begrootiugen van het ministerie van landbouw over de jaren 1907, 1908 en 1909, daarin verschillende onregelmatighe den ontdekt. O. m. moet gebleken zijn, dat sommes, bestemd voor bevordering van landbouw en veeteelt, ten deele aau hare bestemming onttrokken zijn eu dat, evenals in het ministerie van buitenlandsche zakeu, hoogere bedragen zijn verrekend dan wer kelijk zijn uitgegeven. Het verduisterde bedrag moet ongeveer een millioen bedra gen. De minister van landbouw deelde aan een berichtgever mede, dat geen der tegen woordige ambtenaren vau zijn ministerie bjj deze zaak betrokken is. Volgens Cabaret, den chef der comptabi liteit vau het ministerie van landbouw echter, zijn er in het geheel geen onregel matigheden geconstateerd en kan hoogstens aanmerking worden gemaakt op te hooge bedragen, aan ambtenaren toegestaan voor reiskosten. Oostenrijk-Hongarije. De Trient (Tyrol) is een uitgebreide handel in blanke slavinnen ontdekt. Tweo vrouwen stonden aan het hoofd van do siniestere onderneming, verschillende agen ten waren over de wijken der stad verdeeld. Spanje. De Spaansche Minister president Cana- lejas heeft over Spanje's houding in het Marokkovraagstuk het volgende mede gedeeld: "Wij hebben, zeide Minister, eon vriendschappelijk vertoog tot Fiankrjjk gericht, toen kort geleden de Fransche regeeriug met Marokko een overeenkomst gesloten had, zonder met ons daarbij overleg te plegen. Evenzoo hebben wij bij Frankrijk in overigens hartelijke termen, eenige be denkingen goopperd tegen ziju militair optreden in Marokko. Over verschillende vraagstukken hebben wij, wat niet te ver wonderen is, verschillende meeningen, doch dit sluit nog volstrekt geen onaangenaam heden of wrijvingen in zich. Ook de Spaansche Minister van Buiten landsche Zaken, Garcia Prieta, is het zijne komen zeggon over Spanje's houding. Sedert het begiu der Marokkaansche crisis, zeidc Prieta, hebben de Staatskanselaiijen le Purijs en Madrid voortdurend met elkaar van gedachten gewisseld, ten einde elke stoornis der vriendschappelijke betrekkingen te voorkomen. De Minister hoopt dat de opwinding, wel cenigszins begrijpelijk bij de hooge belangen waar het om gaat, alsmede de lichtvaardigheid, waarmede allorlei kwaadaardige verzinsels rondge strooid worde, een einde zullen nemen. Turkije. De ontslagaanvrage van Dzjavid bei, deu minister van financiën, heeft bij zijn vrienden groote ontstemming gewekt. Uit Monastir, Saloniki en andere plaatsen zijn protest-telegrammen verzonden, waarin wordt gevraagd dat Dzjavid bei zijn ont slagaanvrage zal intrekken. De grootvizier Ilakki pasja had,volgens oen bericht uit Kon- stanlinopel, de ontslagaanvrage van Dzjavid bei en die van Hakki bei, den minister van onderwijs, nog niet aan den Sultan voorgelegd, daar hij nog altijd hoopte dat de heeren op hun besluit zoadon terug komen. Wat Dzjavid bei aangaat, kan er inmiddels geen sprake meer ziju van een terugkomen op zijn besluit, daar, zooals Reuter meldde, do gisteren door ons ge noemde Nail bei reeds met de portefeuille van financiën belast is. De bekende afgevaardigde Hossein Dzjahid heeft in de Tanin een hoofdartikel gewijd aan de crisis. Hij geeft daarin zijn groot leedwezen te kennen over de dubbele ontslag-aanvrage. Hij ziet er een nederlaag in van jong-Turkije en den aanvang der reactie. Zij bewijst het stelselmatige drijven dor tegenstanders van do jong-iurksche kabinetsleden. Hoessein ontzegt het toe komstige kabinet den naam eenheid eu vooruitgang. Zwitserland. Het Bondagerechtshof te Lausanne heeft gisteren vonnis geveld in eeu proces van den Bondsraad tegcu twee journalisten, die een artikel uit een Engelsch blad hadden overgenomen, waarin de Zwitsersche ge machtigden bij de onderhaudelingeu ovei het Goithardvraagstuk beschuldigd werden, dat zij door Duitschland waren omgekocht De eene beklaagde Grimm, redacteur van een te Bern verschijnend socialistisch blad is tot 500 francs boete veroordeeld en tot betaling van 3/, dor proceskosten. De ander, Fischer gehecten, die aan een Katholiek blad. te Zurich was verbonden werd veroordeeld tot 200 francs boete eu tot betaling van der proceskosten. Marokko. Berichten uit Fez van 4 dezer melden, dat de Beni Mtir de stad hebben aange vallen, doch inet verlies van 80 dooden werden afgeslagen. De verdedigers hadden 30 dooden. Mexico. Wat ook in de berichten uit Mexico onduidolijk moge zijn, vast staat het thans, dat Diaz' belofte om af to treden „als de vrede hersteld zal zijn „allerminst de,vijan delijkheden heeft doen ophouden, Juarez staat iu braad, andere plaatsen worden door de opstandelingen belegerd, sommige zijn door hen ingenomen. Blijkbaar staat hooi het land in vuur en vlam en heeft President Diaz er niets meer te zeggen, evenmjn trouwens als do zoogenaamde leider der opstandelingen, Madero, die een wapenstilstand wilde sluiten, maar ziju mannen niet kon bewegen de vijandelijk heden te staken. Wij kunnen ons begrijpen dat president Taft den toestand thans zoo ernstig gaat vinden, dat hij over tusschen- komst deukt. Zeer merkwaardig is bij dit alles een telegram, dat de directie der Hamburg- Amerikalijn outvangon ontvangen heeft en waarin wordt gezegd, kort en bondig, dat de vrede gesloten" is. Wij zouden willen vragen: de vrede tusschen wio? Tusschen de regeeriug eu deu leider dor opstande lingen? Maar dat zou van weinig beteeke- nis zijn, want dat zal den opstandelingen, die Juares eu Tijuana ingenomen hebben, niet beletten ook nog andere plaatsen te vermeesteren. Eerste kamer. De Eersto Kamer is thans tot hervatting der werkzaamheden bijeongeroepen tegen 16 Mei e.k. des oainiddags te kwart voor twee. Best in Indië. By het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch- Indië, d.d. 9 dezer, betreffende postgcvalleu op Java: „In de afdceling Malang gisteren (8 Mei) „vijfentwintig gevallen, waaronder een ge- „val van longenpest en elf dooden. Onder „de pestlijders van eergisteren (7 Mei) was ,,er een aan longenpest. Van de lijders van „vorige dagen zijn er nog vijf overleden. „Vier koortsgovallen op eergisteren bleken „pest te zijn, waarvan een geval van lon- „genpest Van het district Senggoeroch „geen rapport ontvangen. „Te Kediri geen nieuwe gevallen. Het „bloedonderzoek vau een verdacht sterfgc- „val op vijf dezer bewees pest. „Te Soerabaja geen nieuwe gevallen. „Drie koortslijders zijn in quarantaine ge- „steld. Van eenentwintig tot dortig April „zijn opgegeven drieënnegentig koortsge- „vallen, waarvan dertig der lijders over- „ledeu zijn. „Tc Fasaroean zijn na dertig April geen „uieuwe pestgevallen, evenmin verdachte „gevallen voorgekomen". Dierenbescherming. In ecne te 's-Gravcnhage gehouden ver gadering van het hoofdbestuur der „Ned. Verecnigiug tot bescherming van Dieren", onder vooizittorschap van jhr. mr. R. A. Klerck, is o.a. besloten te beproeven of ook niot hier te lande kan worden ver kregen een verbod om geen dieren aan snijoperatiëen te onderwerpen zonder ze vooraf onder narcose te hebben gebracht. Een dergelijk verbod bestaat sinds ander- halfjaar in den staat New York. Besloten werd aan buiteulandschc ver- ceuigingen mede te deelen met verzoek dit ter kennis van hare regecring to brengen welke gunstige uiikomsten verkregen zijn met een aan den vuurtoren „De Brandaris" aangebracht latwork,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1