WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving ALLERLEI MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 11 Mei 1911. Hoog9te barometerstand 773.2 m.M. te Haparanda, laagste 754.8 te Coruna. Verwachting tot den avond van 12 Mei •1911. Zwakke tot matige wind in Ooste lijke ribhting. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, meest droog weer, met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand le AMERSFOORT 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 82 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 6ü AMERSTOORTSCHE BAD- ER ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 11 Mei des 's morgens 7 uur is G5° F. waardoor de door het sterke licht aange trokken vogels daar een rustplaats vinden, waarvan zij in grooten getale gebruik ma ken Vroeger vlogen deze vogels de rond zwaaiende lichtbundels volgend, urenlang rondom de toren, totdat zij van uitputting neerstortten. In zake de door de Regeering bij de Tweede Kamer ingediende Vogelwet zal het hoofdbestuur bg de Regeering eeno wijzi ging van enkele punten bepleiten. Óp het 10e internationale gongres voor dierenbescherming van 1— 5 Augustus a.s. te Kopenhagen zal de vereeniging v, rte- genwoordigd worden door jhr. mr. Klerck. Gouverneur van Suriname. Naar wg vernemen, is de heer kapitein ter zee W. D. H. baron van Asbeck, com mandant en directeur van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, bestemd te worden benoemd tot gouverneur van Suriname. De Tariefwet. In tegenstelling met de Leeuwarder Handelsverceniging acht de Deventer Handelsvereniging het ontwerp-tariefwet van groot belang voor den middenstand. Er zijn een aantal commissies uit de leden benoemd, dio groepsgewijze de ver schillende artikelen van technische zijde zullen onderzoeken; na afloop zal een uit gebreid advies worden gezonden aan het hoofdbestuur van den Middenstandsbond. De concentratie van Vrijzinnigen in Friesland. Een briefschrijver uit Friesland in de Nieuwe Rott. Ct. maakt met ingenomen heid molding van de tot stand gekomen concentratie, bezegeld door een oproep in het vrijzinnig orgaan „Oostergo", waardoor naar het heet het woord is gespro ken, waarop de Friesche vrijzinnigen heb ben gewacht. Merkwaaidig heet het, dat de strijd veel meer buiten Friesland is gestreden dan in de provincie zelve. Van Unie liberalen kant was de Haagsche correspondent van de Zutphensche Ct. er tegen; van vrijzinnige democratische zijde het orgaan dezer partij Land en Volk. Maar schrijft de corres pondent van de N. Rott. Ct. trots het vele geschrijf van buiten de provincie is men het in Friesland er over eens onder alle vrijzinnige partijeD, dat de concontratie gelukt is. Resultaat zoo vervolgt hij van do reorganisatie van den liberalen Bond is dit: dat in Friesland van vrij liberaal tot vrijzinnig-democraat aaneengesloten zal worden gestreden volgens een vooruit strevend, vrijzinnig program, dat in zoo danige bewoordingen is vastgesteld, dat de vrij-lib. kiezer den vrijz.-dcm. candidaat, maar omgekeerd de vrijz.-dem. kiezer ook den vrijliberalen candidaat zal stemmen. Bij de oorspronkelijk voorgestelde redactie van de kiesrechtparagraaf zou dat onmoge lijk zijn geweest en zou de vrij-liberaal zjjn uitgesloten geworden. Dat do vermeende uitsluiting door de wijziging in bet program een samenwerking is geworden, is welis waar ccn overwinning der vrij liberalen, maar ook de ééuige die zij hebben behaald en die zij, naar wij meenen, grooter ook niet hebben begeerd. De invaliditkits- en ouderdomsverzkkering. De (r. k.) Gelderlander schrijft o. in.: Wat in het ontwerp op bezwaar zal stuiten, is het vrij hoogc bedrag der premie, die van de werklieden gevorderd wordt, namelijk al 10 ets. per week voor looneu beneden f 250, dat is dus nog geen vgf gulden per week. In den regel echter zullen degenen, die zulk een laag loon trekken, aankomende werklieden zijn, jongens van 16 jaar en wat hooger, geen gehuwden, die voor een gezin te zorgen hebben. En dezulken kunnen allicht een dubbeltje van hun weekloon missen. Wanneer men ziet, hoe menig dubbeltje tegenwoordig op minder nuttige wijze door de jonge werklui wordt besteed, hoeft men die premie nog geen schrikbeeld te achten. Zeker heeft de werkman zich een offertje te getroosten, als de wet eenmaal in werking gaat; maar hij bedenke dat de patroon er in elk geval evenveel moet bijleggen, en dat de Staat bovendien ge durende 75 jaar een jaarlijkscbe toelage geeft van 8V2 millioen. En tegenover de betrekkelijk geringe premie, die hij wekeljjks zal hebben af te zonderen, staat het aangename vooruitzicht, wanneer hij bij ongeluk ongeschikt tot i werken mocht worden, een rente te zullen ontvangen, evenredig met de gestorte premiën, in verband met het aautal jaren, dat premie betaald is. In elk geval is aan de huidige bestaansonzekerheid van den werkman een eindo gemaakt; hij heeft niet meer met zorg en kommer zijn ouden dag te gemoet te zien. Hopen wij daarom, in het belang van don werkman, deze invaliditeits- en ouder- domsverzekering spoedig haar beslag krjjge. We herinneren aan de vergadering van Handel en Nijverheid, welke morgenavond in de Zwaan wordt gehouden. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Benoeming van 2 afgevaardigden naar hot Middenstands Congres te Roer mond. 2. Ingekomen stukken. 3. Me- dedeelingen. Een onzer lezers deelt ons mede, dat 11. Zaterdag door een Amersfoortsche padvindster, mej. T. Taconis, een moedige daad is verricht, welke wel waard iB ver meld te worden. Op de Barchman Wuy- tierslaan heeft zij nl. een op hol zjjnd paardje, dat voor een wagentje was ge spannen, tot staan gebracht door met eon kordaten sprong het dier bij den teugel te grijpen. Dit najaar wordt er op het Hoogeland te Utrecht het eerste openbare Rozenpark aangelegd door de vereeniging „Nos juugunt Rosae''. De commissie, die de belangen van dit rozenpark zal behartigen, bestaat uit de heoren jhr J. L. Mock te Santpoort M. J. baron van Pallandt te Arnhem en A. Hogervor8t te Amersfoort. Laatstge noemde treedt als gedelegeerd lid der Vereeniging op. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen van onderwijzeres onze stad- genooten de dames A. M. A. van den Donk, A. M. Fennis en M. H. Geling. De 2de-luit. J. H. Sar, van het 5de reg. infanterie te Amersfoort, wordt 31 dezer ontheven vau zijne detacheering bjj de normaal-schietschool te 's-Graveuhage. De kapitein-adjudant A. llogervorst, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, wordt met Juni gedetacheerd bg het le reg. veld-art. Hedenmiddag werd voor het eerst in het bijzijn van Burg. en Wethouders een nieuwe sproeiwagen beproefd. De wagen ligt hooger op het onderstel dan de andere, terwijl de breedte van het be- sproeiïngsvlak 7'/a M. is. De inhoud van den wagen bedraagt 1800 L. Legagneux en Hanriot zijn over het vliegkamp te Soesterberg vol lof. Daar zullen zij zich inderdaad geheel kunnen geven. Was le Amsterdam door het te kleine terrein een geheelo „vol plané" niet mogelijk, mot welke weergesteldheid ook behalve regen natuurlijk hoopt Le gagneux Zondag daar schitterende demon straties te kunnen leveren. Behalve Legagneux en Hanriot, nemen ook Wijnmalen en Koolhoven aan deze meeting deel. Het ligt iu Legagneux's bedoeling, Zon dagavond of Maandagochtend vroeg naar Rozenoord terug te vliegeu, om aldaar dan zijn Blériot te demonteeren. Omtrent de Europeesche rondvlucht wordt nog gemeld, dat als tegen het einde dezer maand de inschrijvingstermijn geslo ten wordt, er in Frankrijk niet veel be kende vli -gmacliinefabrikanten zullen zijn, wier machines niet aan dezen grooten wed strijd zullen deelnemen. Op het oogenblik zijn het de volgende types: Bristol, Morane, Soinmer, Bleriot, Deperdussin, Bréguet, elk met 3 a 4 machines. Het aantal ingeschreven machines is nu 21. De drie aviateurs voor de „Deperdussin" machines zijn Vidart, Pierre-Mani, Busson en Aubrun. AGE N DA 11 Mei. Kamer van Koophandel. 11 Mei. Nutsvergadering in Amicitia. 12 Mei- Handel en Nijverheid iu de Zwaan. 15—20 Mei. Tuberculose Museum in Ami citia. 22 Mei. Aandeelh. Verg. Amersf. Tram in de Zwaan, BARNEVELD. Om de kwestie over de Wesselsche Heide, te Barneveld, waarvan reeds eerder melding in dit blad gemaakt is, zoo mogelijk tot een oplossing te bren gen, heeft de arbeider v. R., aldaar, wiens veldvruchten eveneens opzettelijk vernield zijn, tegen de zoogenaamde ontevreden partij ecu civiele actie ingesteld. Algemeen wordt dit optreden tegen deze behoeftigeu arbeider, die bovendien ziek te bed ligt, strengelijk afgekeurd. SOESTDIJK. Ten Koninklijken paleize Soestdijk zal, 8 Juli a.s. een groot tuinfeest gevierd worden ten voordeele van de stichting Oranje-Nassau Oord le Renkum. O.m. zal opgevoerd worden het laatste be- diijf van „Die Meistersingei von Nürnbcrg"; de artistieke leiding daarvan is toevertrouwd aan Jos. Tijssen, den leider der Rotter dammer Muifestspielo. Het Concertgebouw Orkest, onder directie van Corn. Dopper, werkt mede, onder de overige medewer kenden wordt ook Willem Royaards ge noemd. ZEIST. De heer G. P. Ittman Jr., dezer dagen le Zeist overleden, heeft een bedrag van f 100.000 totaal vermaakt aan diverse Christelijke instellingen, Zondings- vereenigingen e. d. Met No. 110 der Stct. zijn verzon den de statuten van de afdeeling Zeist van de Nationale Christen Geheeloethouders- vereenigiug. Ons straatpubliek. Iu een Ar- gentijnsch blad wordt aldus een avontuur verteld, dat eenigen gedistingeerde Argeu- tijn6cbe dames te Amsterdam is overkomeu. „In de stad aangekomen, begaven de dames zich te voet naar de in het centrum gelegen straten en moesten wel bemerken dat zjj de aandacht van het publiek trokken. Gewoon als zij waren aan het zien van grootc Europeesche hoofdsteden, waar haar verschijning meer dan eens de bescheiden nieuwsgierigheid opwekte, die een hulde is aan schoonheid en bevalligheid, trol hier de overmaat van belangstelling haar toch als eenigszins hinderljjk. Zij schreven die toe aan haar Latgusche type, dat natuurlijk in een Hollandsche menigte moest opvallen. „De ware oorzaak waa echter een andere. Wat den rustigen burgers van Amsterdam aanstoot gaf, was de kleeding van onze landgenooten. Zij waren naar Parijsche mode gekleed en wij voegen erbij, zonder eenige overdrijving niet in broekrok maar de Fransche modes schijnen met buitengewone vertraging naar Holland te komen, en wat in Pargs gewoon is, is blijk baar een ongewone nieuwigheid te Amsterdam. Langzamerhand nam de menigte ver wonderde voorbijgangers toe en weldra werden do dames gevolgd door een waren optocht van meer dan 200 personen, man nen vrouwen en kinderen. Terzelfder tijd werden de manifestaties steeds grover. Eindelijk konden de dames geen stap meer verder. De politie moest tusschenbeiden komen; zjj joeg de menigte uiteen en ver gezelde de reizigsters naar een rijtuig, dat ze terugbracht naar de rust van haar hotel". Zoo wordt op uiterst vriendelijken toon zonder één onaangenaamheid aan ons adres, in een blad, verschijnend in een land dat hier nog wel eens als erg nieuw, niet hee- lemaal beschaafd word beschouwd gespro ken over de bewoners van ons land, dat op een zoo 011de beschaving kan wijzen. Ie het uiet om ons heel erg te schamen? One straatpubliek, dat den drager van ieder kleeding8tuk, dat het nog niet kent aan gaapt, naloopt en lastig valt, is wel zeld zaam onbeschaafd en welk een naam krijgen wg op die wijze in het buitenland. Zou de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer niet eens een krachtig actie beginnen tegen deze vader- landsche onhebbelijkheden? Hbld. Moord en diefstal. Men meldt uit 's-Gravenhage Een eroote volksmenigte had zich heden voormiddag in de le Wagenstraat, waarin sedert eenigen tijd een man, zich noemende Murad Bay, een winkel hield in zooge naamde Turksche lekkernijen, gssalon enz. verzameld Sedert Zaterdag was de man niet meer in zijn winkel gezien en had de boodschapjongeu vruchteloos aangebeld. Hedenochtend stelde hg de politie daar mede in kennis, die de deur der boven woning deed openbreken en den winkelier achter boven met een steekwond in het lichaam dood voor zijn ledikant vond. Onmiddellijk werd door justitie en politie een uitgebreid onderzoek, met behulp van politiehonden, ingesteld Men vermoedt, dat hier een moord is gepleegd, daar een kast in het slaapver trek overhoop gehaald lag, zoodat men denkt aan diefstal voorafgegaan of gevolgd door moord. Omtrent do misdaad in do Wagenstraat, kan nader het volgende worden gemeld: Het staat vast, dat men hier te doen heeft met geweldplegiug. De houding, waarin het lijk van den verslageue, den houder van de Turksche bakkorjj en ijs- salon gevonden is, sluit uit de gedachte aan een ongeluk of zelfmoord. Immers, het lichaam lag gekleed in slaapgewaad, terzijde van het bed op de knieën, met het hoofd op den grond, badend in bloed uit een steekwond Id de zjjde en een diepe wond in het hoofd, zeer waarschijnlijk toe gebracht met een puntig toeloopenden hamer, welke naast bet lijk lag, terwijl dit voorwerp volgens zeggen van iemand, die in dienst van den verslagene is geweest, anders altgd in bet benedenhuis geborgen was. In de achter-boven-kamer, waar het lijk hedenochtend gevonden werd, staan drie bedden: dat van den winkelhouder en van zijn twee bedienden, een Hollander, die in de vorige week zijn dienstbetrekking had verlaten en door wien hedenochtend de misdaad ter kennis van de politie is ge bracht, toen hij haar had ontdekt op 't oogenblik, dat hij zijn nog iu het perceel aanwezige kist met goed en papieren wilde halen en een ongeveer 20 jarige Griek, die sinds een week of vijf bg den versla- gene in dieDst was en die, volgens zeggen van den bovenbedoelden Hollandschen knecht, nog al eens twist met den patroon had. Deze Griek, een sterke, driftige, jonge man, is sedert Zaterdag niet gezieu. In de kamer, waar de moord is gepleegd, is ook ingebroken. In een kast was alles overhoop gehaald en ook de kist van den meer genoemden Hollandschen knecht was met geweld opengebroken, terwijl boven dien in de kleeren van den verslagene, die volgens vermoeden van den knecht, dio hedenochtend aan justitie en politie alle mogelgko inlichtingen verschafte, iu het bezit moost zgn van ODgeveer f 1U0, in 't geheel geen geld aanwezig was. Ook zjjn verdwenen de Zondagsche schoenen van den vermoorde. Verder zgn er geen spo ren van inbraak gevondeD. Hoe men ook met behulp van politie honden gezocht heeft, is er geen steek wapen gevonden. Een dolk, welke altijd in de toonbanklade in den winkel was

De Eemlander | 1911 | | pagina 2