DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 111. VRIJDAG 12 MEI 1911. 8e JAARGANG. lfJj BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. .1. vau Scliaardeuburg. Bureau: KtEIJfK H a VC li. Telet. Iutere. 183. Abonnementsprijs: Prijs iler Advertentibn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Belgie. Het proces in zake de erfenis van Koning Leopold H begint pikant te worden. In den loop van zyn pleidooi deelde de advocaat van Prinses Louise, Jaspar de volgende bijzondei heden mode over de wijze, waarop wijlen Koning Leopold er alles op eezet scheen te hebben om zijn dochters te onterven. Zoo behield de Koning destijds alleen een viertal kamers in zijn paleiB voor zich. Alle verdere meubelen uit zijn verblijven te Brussel, te Ostende en te Laoken, liet hij in het openbaar verknopen. Zoo werden zelfs de portretten van 's Konings vader en moeder teu verkoop aangeboden, maar toen niemand een bod deed, evenmin op zijn bibliotheek, toen droeg de Koning deze goederen in eigendom over aan de Société anonyme der Sites, welke hij eenige maan den voor zijn dood gosticht had lu naam hadden allerlei particulieren deel in deze société, maar iu werkelijkheid behoorde al haar eigendommen evenals die der Riviera- stichting, der Congostichiing, der Kroon- stichtiDg enz. aan den Koning alleen, die over 80 millioen beschiktp. Toen de Koning zoo zijn vermogen om sluierd en verborgen had, ging Jaspar voort, vertrok hij naar Balaincourt, naar zijn vriendin, barones De Vaughan. Daar trachtte hij van al zyn financieele beslom meringen wat uit te rusten, maar reeds na drie dagen was hij weder te Brussel, begon te sukkelen en 17 dagen later overleed hg. Te Laeken lag de Koning doodziek ter neder, toen zijn dochter» poogden hein nog eens te zien. Prinses Stephanie werd ge weigerd en zelfs deed Jaspar als de ge machtigde van Prinses Lonise alles om haar tot haar vader toegang te verschaffen. De aartsbisschop van Mechclen, de lijfarts des Konings, diens vertrouwde, baron De Goffinot, allen deden hun uiterste best om den Koning te bewegen zijn dochter toe te laten aan het steifbed. Tevergeefs: de prinses heeft haar vader niet levend meer gezien Jaspar vertelde verder: 't Was vier dagen voor's Konings dood. De artsen hadden een dringende operatie noodig geoordeeld. Terwijl de artsen in de kamer naast die, waar de Koning lag. alles voor de operatie in gereedheid brach ten, riep de Koniug, die vreeselijke pijnen leed, zijn notaris Dubost tot zich en regelde met hem alles om zijn dochters zooveel mogelijk goederen te onthouden. Te Laeken was nog het een en ander aohtergebleveu, wat nu aan de Niederfull- bachstichting werd gecedeerd nl. twee ridderkruisen van de Leopoldsorde, 'n Kousebandorde, zes soepterrinen, een be schilderd servies, 600 borden, 24 zout vaatjes, twee koekpannon en het tafelzilver, dat de Koning van zijn vader geërfd had. Voorts paardentuigen, tien lakeienvesten(l) enz. enz. Heden zou Jaspar do mysterieuze vondst van de drio koffers behandelen, van welker inhoud tot dusverro niemand nog iets weet. Frankrijk. Volgens de Matin zyn ook in de admi nistratie van het Departement van Land bouw ernstige onregelmatigheden ontdokt. Kaar het heot zouden deze reeds iu 1907 en 190S bega n zijn door eeu intusschen overleden ambtenaar. In net geheel moet ongeveer eeu millioen francs verduisterd zijn. De rapporteur van de Parlementaire Com missie van onderzoek Brousse moet een 200-tal vragen geformuleerd hebben, welke de afdeelingschefs in dat Departement te beantwoorden hebben. De tegonwoordige chef der afdeeling Comptabiliteit gaf dit laatste toe, maar persoonlijk geloofde hy niet aan de verduisteringen. Wel bestaan er bij de afdeeling Comptabiliteit eenige eigenaardige gebruiken, die de verwonde ring der Kamercommissie hebben gewekt. Deze zullen nu zoo spoedig mogelijk vor anderd worden. Anderzijds verluidt, dat er aan het De parlement van Landbouw hevig is geknoeid onder hot ministerschap van Ruau. Een der leidende persoonlijkheden in het Depar tement zou toen verduisteringen tot eon groot bedrag gepleegd hebben. Op een nachtolijken marsclr Joor het 47e Frausche regiment uit Dyon ondcr- nomeu, zijn de manschappen aan het mor ren gegaan en hebben van hun onter reden heid door het zingen van de Intei nationale blijk gegeven. Eerst na de manschappen geruimen tijd te hebben toegesproken en beloften omtrent verlof te hebben gegeven, gelukte het aan de officioren do ontevre denen tot kalmte te krijgen. Rusland. Het is algemeen bekend, dat do om- koopery in Rusland niet sporadisch op treedt, maar als een we zouden haast zeggen chronische epidemie in bijna de geheele ambtenaarswereld van het Tsaren rijk voortwoekert Herhaaldelijk waren wij in de gelegenheid ergerlijke staaltjes daar van te vermelden. Om hieraan nu voor goed paal en perk te stellen, heeft de Mi nister van Justitie bij de Rijksdoema eeu wetsontwerp ingediend, waarby personen, die in staat- of gemeentedienst staande ambtenaren met geld, geschenken of op andere wijze omkoopen, mot strenge straf fen bedreigd worden. Amerika. Dat er van vrede in Mexico nog uiet veel sprake is, blijkt duidclyk uit de jongste berichten: Juarez bcviudt zich thans geheel en al in de handen van de opstandelingen en is door de laatste troepen der regeering ontruimd, terwijl de bondstroepen ook de stad Agua Prietra, waar indertijd zoo bloedig gevochten is, ontruimd hebben Nader wordt over het gevecht in Juarez nog gemeld, dat toen de opstandelingen verschillende straten iu brand gestoken hadden, tusschon de vlammen en de puin- hoopen de strijd opnieuw ontbrandde. Tal vaD gewonden lagon hulpeloos in de bran dende zon te versmachten. De laatste toe vlucht voor de regeeringstroepen was een kerk, de kazerne, het theater en het dou anekantoor. In die gebouwen hadden de regeorings troepen zich mot hun kanonnen opgesteld. Blijkbaar .hebben zij nu ook deze punten moeten verlaten. In Washington, zoo wordt geseind, is men zeer opgewonden, daar verscheidene Amerikanen bij het gevecht te Juares ge wond of gedood zijn. Vele willen, dat de regeering der Vereeuigde Staten terstond tuescheuboiden komt, De opstaudeliegcn hebben Juares tot hoofdstad uitgeroepen en een voorloopige regeering benoemd. Pest in Indië Bij het Departement van Koloniën i9 ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Goucraal van Nedeilaudsch Iudië, d.d. 10 dezer betreffende pestge- vallen op Java: „Afdeeling Malang: Yan de koortRge- „vallen van zeven cn acht dezer bleken er „respectievelijk twee en drie pest Ic zijn, „waaronder een longenpest. Gistercu (9 „Mei) vierentwintig gevallen, waarvan elf „dooden. Yan de pestlijders van vorige „dagen zijn er nog vier overleden. „Te Kediri, Pasocroean en Sitoeboodo „geen nieuwe gevallen. „Te Soerabaja een geval. De lijder „was reeds zeven dagen in observatie. „Alle over zee vertrekkenden, uitgezonderd ,,die voor Madoera, worden geneeskundig „ouderzocht en hunne bagage ontsmet. „Aan de Oedjoeng wordt oene desinfectie- „inrichting opgericht. Yolgens medisch „oordcel zijn dc getroffen maatregeleu „voldoende. Alles wordt voorbereid voor „de toepassing desnoodig van strengere „maatregelen". Killinger in ons land. Gisteren is te Amsterdam per s.s. Prins Maurits van den Kon. West-Iudischen Maildienst uit Paramaribo aangekomen dc gewezen inspecteur van politio Killinger, tor dood veroordeeld ter zake van samen zwering tegen de regeering vau Suriname. Ziju vonnis werd veranderd in 5 jaar dwang arbeid, welke hij in den vorm van gevan genisstraf te Amsterdam zal oudergaan. Geboeid werd hij in een celwagen vaD boord naar het Huis van Bewaring ge bracht. Nadat Killinger iu den celwagen had plaats genomen, werden door een dei- rijksveldwachters een humboe-ligstocl en eenige bagage, in een reisdeken gewikkeld, van boord gehaald, die in den celwagen geplaatst werden. Gedurende de reis stond Killinger onder toezicht van den gezagvoerder der „Prins Maurits", den lieer H. J. van der Goot. Hij werd aan dek bewaakt door eenige politiebeambten uit Suriname, die met verlof naar hier kwamen. In de nabijheid der havens, d:e het schip aandeed, werd Killinger opgesloten. Gevolgen van de Tarikfwbt De groote firma Wijnmalen en Hausmanu te Rotterdam, in machinerieën zond aan haar clientèle het volgende weekbericht: „De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het in de Tweede kamer der Statcn-Gene- raal in behandeling komende Tarief van van Invoerrechten, betrekkelijk zeer spoe dig zal worden aangenomen en achten wij ons daarom verplicht onzen cliënten te melden, dat alle door ons gemaakte offerten zijn gebaseerd op een invoerrecht van 5 pCt. der waarde, voor zooverre tenminste de aangeboden goederen niet geheel vrij- van invoerrechten zijn (tegenwoordig tarief). „Het is intusschen niet van belang ont bloot te weten, dat volgens het nieuw voorgestelde tarief, de invoerrechten belang rijk zullen worden verhoogd, in sommige gevallen tot 12 pCt der waarde. Wy zullen daarom genoodzaakt zijn onze prijzen naar verhouding tc verhoogeu, waardoor dus de kooper hier te laude deze belasting zal moeten dragen. Door de reeds bestaande sterke concurrentie ih het buitenland onder fabrikanten, die hunne artikelen naar Holland uitvoeren, kunnen de invocrechten natuurlijk niet worden betaald door dozc fabrikanten Evenmin zijn wij er toe instaat. Alcoholvrije Opvoeding. Door de vereoniging Cassianus, waarvan de zetel gevestigd is te 's Hortogenbosch, is besloten een prijsvraag uit tc schrijven, waarvoor drie prijzen worden uitgeloofd, resp. f 1U0, f60 en f40 Do opdracht is het ontwerpen van een teekening, welke dioncn kan als propagandaplaat, prentbrief kaart en sluitzegel. Zij moet propagandis tische waarde hebben voor het doel der vereeniging: alcoholvrije opvoeding. Om over de strekking der in te komen ont werpen te oordeelen is aan de jury toege voegd de voorzitter prof. L. Van Aken, te Ileeswijk. Jachtwet. In do Memorie van Antwoord nopens bet ingediend ontwerp tot wijziging van dc Jachtwet zegt de Minister van Laud- bouw, N. en H., dat de vrees voor ver traging van dc algeheele herzieuiug ten gevolge vau deze wijziging ongegrond is. Afschaffing van heerlijke jachtrechten zou bij deze wijziging niet op haar plaats zijn. Deze wijziging toch is alleen voorge steld om mogelijk te maken, wat steeds gegolden heeft, maar door een uitspraak van den Hoogen Raad niet meer mogelijk is. Yele van do in de afdeelingen gemaakte opmerkingen kunnen worden overwogen bij het behandelen van de nieuwe Jacht wet. Den Minister is niet bekend, dat de Commissarissen der Koningin een te ruim gebruik maken van de bevoegdheid, bizon- dere machtigingen te vorléenen. ALS l'WIÏE HETZELFDE DOEN.. Dc N. Arab. Crt. trekt 'n parallel lu°- 6chcn de verzekeringswetten van Minister Talma en die van den Engelsehen minister Lloyd George. Ongeveer gelijktijdig met dc indiening van Minister Talma's Invaliditeits- en Ouderdomsverzekeringswet, verband hou dende met diens Ziekte- en Radenwet, bood de Engelsebe minister Lloyd George zijn Nationaal Insurance Bill (Nationale Verzekeringswet) aan, strekkende tot ver zekering tegen ziekte, invaliditeit cn werk loosheid, in verband met de reeds bestaande ouderdomspensioneering. Er is dus, uaast cenig verschil, een groote overeenkomst tusschen doel cn strekking der sociale verzekeringswetten door de beide ministers ingediend; beide beoógen tot zekere hoogte hetzelfdedoch uit den op zet en de toepassing blijkt de waarheid van het gezegde: als twee hetzelfde doen,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1