WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 12 Mei 1911. Hoogste barometerstand 768.5 m.M. te Bodo, laagste 751.4 te lie d'Aix Verwachting tot den avond van 13 Mei 1911. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk regen met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. ."Barometerstand te AMERSFuOpT 758 mM. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gistereuF. 79 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 12 Mei des 's morgens 7 uur is 65° F. is het nog niet hetzelfde. Wijzen we allereerst op het verschil in de wijze waarop het voornaamste punt, dat hetwelk alles beheerscht, de financiecle kwestie is geregeld. Toen de vrijzinnige Engelsche rainistor zich de vraag stelde, vanwaar het geld benoodigd voor de ouderdomspensioneering moest komen, stond het by hem vast dat dit gezocht moest worden daar waar het zich bevond en het beat gemist kon wor den: by de vermogenden, de groote grond eigenaren, de groot-kapitalisten, do be zitters van groote inkomsten. Men kent den strijd, gevoerd toen de regeering voorstelde dit beginsél toe te passen. Alle conservatieve elementen kwamen in het gewe»r, om het gevaar, dat hunne brandkasten bedreigde af te wenden. net Hoogerhuis weigerde de financieels maatregelen goed te keuren, meu beproefde de regeering tot aftreden te dwingen, doch deze hield vol en na een langen strijd bleef de overwinning aan hare zijde. De kosten der Staatspensioneering der ouden van dagen worden voortaan gevonden uit de Staatsinkomsten, waartoe allen naar draagkracht bijd'agen. En hetzelfde geldt voor de kosten der nieuwe verzekeringen, voorzoover betreft het deel door den Staat bij te dragen. Onze „christelijke" regeering gaat echter anders tewerk. Ook zij belooft den ouden afgeleefden werkman op 70 jarigen leeftijd een „pensioen", mitsgaders den door in validiteit getroffene; den eerste indien hij 1248 premiën botaald heeft van 20 tot 48 cent per week, den laatste indien hy tenminste 150 premiën in rekening kan brongen. Dit wil dus zeggen, indieu beide, en hunne niet-rentetrekkende kameraden, de te ontvangen rente voor een groot deel hebben betaald. Doch de regeering is edelmoedig. Ge durende 72 jaar zal een jaarlijksche Rijks bijdrage betaald worden van f 8'/a millioen. Deze f8"/, millioen zullen dan toch zeker opgebracht worden door do meer vermogenden, door hen wier draagkracht het grootst is, zou men meenen. Maar neen, een dergelijke Vrijzinuigo verdeeling der lasten is deze Regeering een gruwel. Buiten en behalve de premiebeta ling van 20 cent per week, bij een loon benedeu f240, zal de man bovendien be lasting moeten betalen voor de meeste zijuer levensbehoeften, in den vorm van invoerrecht; zijn brood, klecding, nagenoeg alles wat hy voor zich en zijn gezin van noode heeft, zal hy duurder moeten beta len, om kans te hebben op een pensioentje van f 60 f 121.16 als hij 70 jaar oud is. Dus zorgen de ministers Kolkman en Talma voor den ouden, afgeleefden werk man. Allo arbeidersgezinnen in Nederland zullen naast en bohalve de verplichte premie, gemiddeld 10 pCt. van hun loon moeten afstaan, in den vorm van indireote belasting, als gevolg van de verhoogde invoerrechten. En dat, om het vooruitzicht te verkrijgen op een invaliditeits of ouderdomsrente, waarvan slechts enkelen huuner kunnen piofiteeren. Zooals men ziet, als twee ministers, oen vrijzinnige en een „christelijke", hetzelfde doen, is het toch niet hetzelfde De vrij zinnige zegt tot de vermogenden: draag naar de mate van uw rijkdom bij ten be hoeve vau uw onvermogenden .nedemensch. De „christelijke" zegt tot den onvermogen de: betaal ook boven de mate van uw krocht, niet alleen van uw loon, maar ook vun hetgeen noodig is om u en uw gezin in 't leven te houden. Het Ankeu. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vrij gesproken den redacteur van „Het Anker". A. G. A. Verstegen, te Den Helder, die wegens smaadschrift heeft terecht gestaan. Hij had in zyn blad een bericht geplaatst, dat de officier van gezondheid, dr. Stark, op hardvochtige wijze had geweigerd bij een sterveud kind van oen marineir te komen, en dr. Stark, die zich daardoor in zyn goeden naam aangetast achtte, had een aanklacht ingediend. De Alkmaarsche Rechtbank had hem vrijgesprokende adv. gen. bij het Hof had wegens smaadschrift 14 dagen ge vangenisstraf govorderd en het Hof heeft thans een vrijsprekend arrost gewezen. Kamer van Koophandel. Gisterenavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Raadhuize, ouder voorzit terschap van den heer J. Ger. Klebcr. Afwezig was met kennisgeving de heer W. H. van Haseleu. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 23 Maart 1911, die worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn inge komen 1. De gewone periodieken, verslagen enz. 2. Een missive van den Minister vau Waterstaat houdende mededceling van de benoeming van de commissie van advies voor de spoorwegdienstregeling. 3. Missive van de Phoenix-brouwerij, dat als mede directeur der vennootschap is opgetreden de heer J. Philip Korthals Altes. 4. Missivo van het bestuur der Gemeente Amersfoort, houdende mededeeling, dat de Raad de rekening en verautwoording van de Kamer heeft goedgekeurd. 5. Handelsberichten en consulaire ver slagen, benevens een brochure van den consul v. d. Sande Bakhuysen omtrent de landverhuizing naar Canada. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 6. Een schrijveu van den oonsul-geno- raal van Cuba om een jaarverslag. 7. Missive van het Comité voor de tentoonstelling te Milaan met programma en bepalingen omtrent de tentoonstelling. Ter inzage by den secretaris. 8. Het adreB aan den Minister van Justitie vau den Bond van Mineraalwater fabrikanten en bierhandelaren, om aanvul ling van ai t. 337 Wetboek van Strafrecht, zoodat het vervreemden van flesschen mei patentsluiting en syphons strafbaar wordt gesteld. Gevraagd wordt dit adres te steunen. De heer Van Vollenhoven wil het adres niet steunen, die heoren moeteu de flesschen dan maar in den pry's be rekenen. Do heer Meurslng is het niet met den heer Van Vollenhoven eeDs en gelooft dat het beter is wel steun te verleenen. Er wordt zooveel gestolen, dat het meer dan verschrikkelijk is Al staan de namen op flesschen of vaten, ze worden toch ver kocht en dat moet strafbaar zijn. De Voorzifter herinnert aan de kwostie bij de meelhandelaren, waar het- zellde voorkwam met de zakken. Ten slotte is men er toe overgegaan de zakken in rekening te brengen en dat is goed gegaan. De bierhandelaren moesten dat ook doen. De heer M e u r s i n g vindt dat niet kwaad maar thans is de toestand zoo, dat je je oigen fusten moet terugkoopen. De heer Vau Vollen hoven: Dan moet je ze bij aflevering laten betalen. De heer Meursing: In hoofdzaak gaat het tegen dienstboden, die de flesschen verkoopen aan opkoopers. Jaarlijks gaan scheepsladingen van dergelijke gestolen flesschen naar België De Voorzitter is het er volkomen mee eens dat het een kwaad is, maar moet er nu een wet op gemaakt worden, terwijl de lui het zelf kunnen voorkomen? De heer Eysink: Wat do hoer Van Vollenhoven wil is alleen uitvoerbaar, wan neer de handelaren onder elkaar een con tract maken, dat wie de bepaling niet doorvoert een boete moet betalen. Een wetsartikel er voor te maken is bezwaar lijk, terwijl, alB de heeren het eens zijn, de oplossing niet moeilijk is. De heer Meursing: Maar dat is het juist, ze zyn het niet eens. De Voorzitter gelooft, dat er toch wel iets aan te doen is. Het zich toeeige- nen der fleschjes is toch strafbaar. De heer Meursing wijst er op, dat een vervolging tot in hoogste instantie op niets is uitgeloopen. Zelf is het hem over komen, del iemand op de maikt stond met een vat der brouwery, met ingebranden naam. De politie kon er niets aan doen en spr. kon zyn eigen vat terugkoopen. Met 3 tegen 2 stemmen wordt besloten het adres te steuuen 9. Een missive van do Kamer van Koophandel te Wageningcn inzako de verkryging eener locaal-spoorwegverbinding VeenendaalWageningen, in aansluiting met do Rijnhaven aldaar. De Kamer te Wageningen meent, dat ook belangen van Amersfoort daarbij zijn betrokken en ver zoekt daarom een adhaesie-betuiging. De heer V an Vollenhoven vraagt welke belangen vau Amersfoort by eon dergelijke verbinding ziju betrokken. De heer Meursing: Gemakkelijker vervoer naar Wageningen en omgekeerd. Maar je kunt ook over Ede vervoeren en dan verder per tram, dus een zekero ver binding bestaat al. De Voorzitter merkt op, dat hot voor de communicatie niet zoo belangiijk is. Die is er al via Rheneu en via Ede. De heer D. G. H. Klober zou er per soonlijk heel veel belang bij hebben, daar heel veel tabak van hier wordt gezonden naar Wageningen en omgekeerd. De heer Van Vollenhoven kan niet inzien, dat er voor Amersfoort eenig belang in steekt. De Voorzitter gelooft, dat het voor enkele zaken wel voordeelig zal zijn, maar hij betwijfelt of het plan van Wageningen om de Rijnhaven te exploiteeren wel voor Amersfoort van zooveel voordeel zal zijn, vooral niet wanneer de handel vau Vocnen- daal daarheen wordt verlegd, 't Is echter moeilijk do gevolgen vooruit te zien. De heer Meursing: Verbetering van het verkeer kan toch nooit in het nadeel vau de Gemeente zijn. Op voorstel van den voorzitter wordt hierna besloten dit punt aan te houden en met do heeren te Wageningen een confe rentie te houden. 10. Hierna komt aan de orde het voor stel van den heer D. G. H. Kleber, inzake het debietrecht op tabak. Van 14 firma's, handelaren in tabak eD sigaren te dezer stede is ingekomen een verzoek om te ageeren tegen het debiet recht, deze voor velen zoo schadelijke wet. De heer D. G. II. Kleber heeft voor gesteld tegen het wetsontwerp te ageeren, omdat zal blijken, dat het een onmogelijk ding is om uit te voeren, met het oog op de controle. Hij stelt daarom voor het adres der Utrechtsche sigarenfabrikanten, waarin alle bezwaren zyn opgesomd, te steunen. De heer Meursing is er ook voor dat adres te steunen, want de controle zal bjjua het geheele voordeel wegnemen. Zooals in de adressen staat zal het beter zijn het invoerrecht te verhoogen, dan zoo in details het te zoeken. Vooral voor kleine winkeliers zal de administratie ook zeer bezwaarlyk zijn. De heer Eysink is ook voor steun. Vooral de manier waarop deze belasting geïnd wordt, vindt hij zeer ongelukkig. De Voorzitter voelt ook veel voor steun. Maar veel van de adressen zyn gericht tegen de belasting op tabak. Zui verder is het de belasting in het midden te laten, daar het geld er toch moet zijn. Maar de manier, waarop de minister de zaak regelt is zeer bedenkelijk, net klinkt wel heel mooi, maar het zal een toer wezen allen winkeliertjes te loeren hoe ze do administratio mooten inrichten. Ze mochten wel contrólemachine? hebben. Ook zal er voel aanleiding zijn tot smok kelen. Er zullen dan ook heel wat amb tenaren noodig zijn om alles te controleeren, zoodat er heel wat aan den strijkstok blijft hangen. Daarom stelt hij voor een adres te zenden aan de Tweede Kamer, waarin geen meening wordt uitgesproken over het nut en de noodzakelijkheid eener belasting op tabak, maar de vorm, waarin de be lasting geheven wordt, ongewenscht wordt geach'. Met algemeenu stemmen wordt alduB besloten. De Voorzitter wil verder in dit adres te kennen geven, dat hot beter zou zijn een hooger recht op tabak naar de waarde te heffen. De heer D. G. II. Klober acht dat zeer moeilijk. Hij zou liever hot invoer recht verhoogen. Een langdurige discussie wordt hierover nog gevoerd, waarna besloten wordt uit te spreken, dat de Kamer hot beter vindt een hooger recht te heffen op tabak, zoo mogelijk naar de waarde. 11. Nog ingekomen is een missive van het Dag. Bestuur der Ncd. Handelsreizi- gersvereeniging, waarin opgekomen wordt tegen de opheffing van de voorrechten, die handelsreizigers hadden voor hun bagage. Voor kennisgeving aangenomen. 12. Een missive van de Kamer te Deventer omtrent het gemeentelijk subsidie aan de Kamer zal door het Bestuur be antwoord worden. 13. Tot afgevaardigde in de commissie tot heffing der invoerrechten naar de waarde der goederen wordt herbenoemd de heer M. de Pool. Hiorna wordt de vergadering gesloten. Op de huishoudelijke vergadering van de muziekvereeniging „Harmonie" werd besloten, dezen zomer 4 concerten gratis aan B. en W. aan te bieden, waarvan een, bij goedvinden van B en \Y. zal plaats vinden op Vrydag 19 Mei a.s. ten 8 uur in het plantsoen. Ook zal de „Harmonie" dit jaar deelnemen aan het Bonds Concours te Rhenen op 25 Mei a.s. en het Natio naal Concours te Krommenie in Augustus. De minister van Oorlog heeft be noemd in de commissie, wclko in dit jaar hel toclatings (aanvullings) examen tot de Koninklijke Militaire Academie te Breda zal afnemen tot lid den eersten luitenant D- Ritman van het 5de regiment infanterie. Bij de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort zijn gedetacheerd de paarden artsen 2e kl. Diermen, Van der Meulen, Van Moerkerken en Oskam. Tot lid der Commisie voor het af nemen van het examen bedoeld in art. 12 der Wet op het H. O. (Staatsexamen tot toelating Universiteit) is o. a. benoemd do heer G. F. G. de Bruyn, leeraar aan hot gymnasium te Amersfoort. Het laat zich aanzien, dat er Zondag a-s., indien het weer zoo mooi is als de laatste dagen, heel wat menschen naar hot vliegkamp te Soesterberg zullen gaan, om getuigen to zijn van de vliegtochten, welke gehouden zullen worden door de aviateurs Hanriot, Wynmalen, Koolhoven en Legagneux Naar het H. Dbld. verneemt, bestaat bij de directie der Nedorlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij het voornemen op dien dag eon aantal extra-reizigerstreinen te doen loopen naar de stations van waar men gemakkelijk het vliegterrein kan be reiken. Deze treinen zullon echter slechts loooon indieu zeer gunstig weder de zeker heid geeft, dat de vliegdemonstraties zullen doorgaan en men reden heeft inderdaad een zeer druk reizigersvervoer te verwachten In dit geval zullen worden iHgelegd een 8-tal extra treinen, nl. van Utrecht B.S. ten 2.00 n.m. naar Dolderschcn weg en Soesterberg van Utrecht B.S. ten 2.10 n.m. naar Huis tor Heide; van Amersfoort ten 2.35 n.m. naar Soesterberg en Dolderschen weg. Voor de menschen, die van het vlieg terrein terugkeeren loopen dan extra treinen: van SoeBterberg ten 7.20 n.m. en ten 7.50 naar Utrecht; van Soesterberg ten 7.07 n.m. naar Amerfoort; van Dolderschen weg ten 7.29 n.m. en ten 7.57 n.m. naar

De Eemlander | 1911 | | pagina 2