DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 113. MAANDAG 15 MEI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. O. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Por jaarf 4-—Franco per post id. f5,60. Por 3 maandon id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kurean: KI.KI.VK Hi.tO ti. Telet. Intere. IS3. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-on Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Wnrmoesstr. 76-78 Amstordam OORLOGSTOERUSTINGEN in HET VERRE OoSTEN. Ondanks de wederzijdsche concessies en vredelievence verklaringen tusschen China en Rusland, schijnen beide zich ijverig op ernstige gebeurtenissen voor te bereiden. Werd onlangs uit Petersburg gemeld, dat de Chineezen grootc troepencontin genten in Nooid-Mandsjoerijc bjjeentrekken het heette toen tegen de Tsjoengoezen thans weet de Agence d'Extrêmo Orient te vertellen, dat Rusland evenmin stil zit. Do Russische spoorweg door Noon'- Mandsjocrjjc, die te ïsjangtoeng aan den Japauschen Zuiderspoorweg aausluit, is van daar tot voorbij Kharbio geheel in beslag genomen voor militaire transporten. Reusachtige hoeveelheden wapenen, uit rustingsstukken en proviand worden van daar naar het Zuiden verzonden en de MandsjoerijscheTiaudelswaren, boonen, meel, en hout hoopeu zich dientengevolge aun de stations op, daar zij uiot vorvoeid kunnen worden. De daardoor benadeelde kooplieden werden ongerust en overal komt men meer en meer tot het besef, dat de kansen op een oorlog geenszios denkbeeldig zijn. Duitschland. Stuttgart had bijna een sociaal-democraat tot eerste burgemeester gekregonde soci alist dr. Liudemann kreeg 12,236 stem men en regeeringsraad Lautenschlager, de candidaat der nationaal lioeralcn, con servatieven en Centrum 13,145, by de gisteren gehouden stemming voor bet burgemeestersambt. Voorts waren er 3965 stemmeu uitgebracht op den candidaat der volkspartij. Dat zou natuurlyk een groote bijzonderheid in Duitschland gewéest ziju, en mogelijk is zoo iets ook alleen in Zuid Duitschland, waar de socialisten veel min der fel tegenover de „burgerlijke" partijen staan dan in hot noorden. Want de eerste burgemeester moet allerlei representatieve plichten waarnemen, waartegen de heftige socialisten uit Nooid-Duitschland bezwaren zouden hebben. Dr. Lindeinann evenwel had reeds verklaard dat hij daartegen geen bezwaar had. Gelijk men begrijpen kan, heeft hij daarover veel moeten hooren van zijn partijgenooten die booze stukken ge schreven hebben in de Vorwarts. Belgie. De strijd over de schoolwet in België, zoo schrijft de Brusselsche berichtgever van de Voss. Zeitung is oen nieuw stadium ingetreden. Een der laatste commissies, die nog zitting had, heeft hare bespre kingen beëindigd; ovenals de andere zonder resultaat, de linkerzijde had nl. hare obstructie voortgezet, zoodat er geen centrale commissie gevormd kon worden Dientengevolge heeft nn de klerikale partij Vrijdag op het emde der Kamerzitting de schoolwet met enkele onbeduidende wijzigingen opnieuw als initiatief voorstel ingediend. Dit zal tengevolge hebben dat de wet ten spoedigste in de secties be handeld zal worden, van welke vier ervoor en twee ertegen zijn. Is de behandeling daar afgeloopen, dan komt hot wetsvoor stel onmiddellijk in de voltallige vergade ring in bespreking en dit zal vermoedelijk reeds binnen enkele dagen geschieden. Nog steeds is de advocaat van princes Louise, Me. Ja9par, aan het woord, die de conclusie van de tegenpartij be streed, waarin wordt gezegd, dat het ver mogen des Konings uit de Kroonstichting van den Congostaat aan den Belgischen Staat overgegaan is. Volgens Jaspar is hiermede in strijd de tekst der verdragen tusschen België en den Congostaat betref fende de overname der kolonie, waut in deze worden juist de roerendo en onroe rende goedereu niet genoemd, welke de koning aan de Niederfullbach stichting cedeerde en ceu bedrag van 45 millioen wordt niet zoo maar vergeten. Verder steuut Jaspar zijn actie daarop, dat koning Leopold bij de opheffing der kroonstichting zich beriep op de oorkonde van 1901, waarin staat, dat voor het geval de stichting mocht worden opgeheven de haar Sehoorcnde goederen „aan ons terugkomen" d.i. aan den koning persooulijk Vroeger hadden do Belgische ministers ook deze opvatting gedeeld. Frankrijk. De minister van buitonlaudschc zaken deed in den Zaterdagmorgen op het Elysce gehouden ministerraad mededceling van de berichten van den consul te Fez d.d. Mei ontvangen. De consul meldt dat de toestand critiek was geworden. Op 4 Moi werd do stad aangevallen door 10.000 rebellen, die echter werden teruggeslagen. De verbinding met het binnenland wordt bij den dag moeilyker; levensmiddelen en mUDitie zijn 8chaarscb. De sultan volhardt in den wensch dat de Fransche troepen met de Sjerefijosche troepen zullen sameuwerkon. De tusschen komst der Fransche troepen wordt door de iülandsche bevolking te Fez mot ingenomen heid begroet. De ministerraad achtte het gowcnscht de vroeger aan generaal Mornier gegeven in structies nog ceus te bcvestigeu, waarby hem wordt opgedragen spoed te maken met den opmarsch der colonne, die Fez zal moeten ontzetten Een bezetting van Fez zou slechts zoo laug duren als dooi de omstandigheden strikt geboden was. De anarchistische schrijver Charles Malato, heeft, naar uit Parijs wordt gemold, tot den eersten voorzitter van het Hof van Appèl een schrijven gericht, waarin hij hem verzoekt, den prefect van politie, Lé pine, en den directeur der crimineele politie, Mouquin, te dagvaarden, daar zij dezer dagen in de couranten het gerucht hebben verspreid, dat Malato de aanstichter van een terroristische samenzwering was. De Parijsche politie heeft in de woning van Douzet, den stichter van lal van vereenigingen, wier leden tegen con tante betaling van 30500 fres. orde- teekenen en diploma's ontvingen, een buis- zoeking gedaan. Douzet beweerde ook vertegenwoordiger van Fransche en buiton- landsche tentoonstellingen te zijn, en liet zich door aspirant-exposanten aanzienlijke sommen betalen. 3000 diploma's en een groote hoeveelheid orde-teekenen werden in beslag genomen. Zweden. Een voorstel om voor do Zweedsche vloot een pantserschip van omstreeks twaalf millioen kronen te bouwen, is iD de Tweede Kamer van den Rijksdag verwor pen met 130 tegen 84 stemmen, maar in de Eerste Kamer aangenomen met 118 tegen 15. In do vcrcenigde zitting zal het voorstel er dus doorgaan inet ongeveer 50 stemmen. Amerika. De chef van den Amerikaanschen gene nden staf, Wood, heeft in de militaire commissie uit het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat algemeene ontwapening een droombeeld is. Trots al het gopraat over vrede en scheidsgerechten zal het Ameri kaansche leger zoo spoodig mogelijk op een sterken voet van oorlog moeten go- bracht worden. Wood is ook voornemens binnenkort een reservo-koder te vormen. Elke soldaat, die na afloop van ziju drie dieustjaren, tot de reserve toetreedt, ont vangt maandelijks 2 dollar voor het opge ven van zijn adres, en is elke 2 jaar ver plicht, een manoeuvre mede te maken. In 7 jaar tijJs, berekent Wood, zal alsdan een leger van 270.000 geoefeude soldaten op de been gebracht zijn. Een telegram uit Juarez deelt mede, dat er een opBtaud onder de revolutionnaire troepen in Mexico is uitgebroken, dat Madero in arrest is gesteld, de voorloopige regenring gedwongen om af te treden en dat do beweging een oogenhlik dreigde te leiden tot desorganisatie van het legor te Juarez. De aanleidiug tot de oproeiige beweging was het vorzoek van Orozeo, een der be velhebbers iu liet leger van Midcro, om aan zijn soldaten, die aan alles gebrek hadden, voedsel en geld te verstrekken. Toen Madero daarop verklaarde aan het verdoek niet te kunnen voldoen, werd de voorloopige regeering door de volgelingen van Orozeo afgezet. Na twee uur slaagde Madero erin, den vreue te heratellen en terugkeer tot den vroegeien toestand door te beloven, dat hij zou voorzien in de onmiddellijke behoeften der soldaten. De ontevredenen ging daarop heen. Loodwit. Burg en Weth. van Groningen hebbeu den Gemeenteraad op de adressou van de „Sociaal technische Vereeniging van de mocratische Ingenieurs en Architecten", van het hoofdbestuur van den „Neder- landschen Schildersgezelleuhond" en van de „Vereeniging van Nederlandsche lood- witfabrikanten", alle betreftendo het lood- witvraagstuk geadviseerd aan de adres santen te berichten, dat de Raad het niet wen8chelijk oordeelt een verbod uit te vaardigen legen het gebruik van loodwit- verfstoff'en; maar dat alle zoodanige maat regelen zullen worden genomen alsnoodig en mogelijk zullen blijken, om het gevaar, dat aan het gebruik van die verfstoffen verbonden kan zyn, te verminderen. Kermis afgeschaft. Met het oog op de tooneelen van dron kenschap, enz. die zich by die gelegenheden voor deden, hebben B. en W. van Wagc- □ingen besloten de kermissen op Paasch- en Pinkster-Maandag af te schaffen. Het ongeluk in de mijn „Emma". In antwoord op de schriftelijke vraag, door den heer Beckers gedaan, naar de toedracht en oorzaken van hot zware ongeval op do Staatsmijn „Emma" op 25 April jl., heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel uitvoerige bijzonder heden meegedeeld, waaruit o.a. blijkt dat des morgens om half negen plotscliug de persleiding van de zuidelijke afdieppomp naar bcnedeu stortte op een oogcublik, dat er 26 mau op den schachtbodem werkten. Op hetzelfde oogenhlik klonk een zware slag in den schachtlorcn van schacht l en verdween de stoigbuis met den clectrischen kabel in de schacht. Hoofdopzichter, bedrijfsingenieur, directie der Staatsmijnen en Staatstoezicht op de mijnen, daalden onmiddellijk door schacht II af om door de verhiudingsgang schacht I te bereiken. Het personeel van schacht I werd, onder leiding van den hoofdopzichter en later van den bedrijfsingeniaur, naar boven gebracht: eerst werden do zwaar gewonden de ladders opgedragen, daarua volgden de lichtgewonden en ten slotte de ongedeerdea. Het reddingwerk word bemoeilijkt doordat het water in de schacht voortdurend steeg. Geneeskundige en geestelijke -hulp was dadelijk ter plaatse Er bleken 4 dooden te zyn en 18 gewonden, waaronder 1 zeer zwaar. Deze, de pompinachicist Bus, overleed spoedig De hulpbouwer Griens werd levenloos opgehaald, waarna Dog twee werklieden vermist bleken. Daar het zeker was, dat dezen onder het neerstortende materiaal gedood waren, werd het reddingwerk voorloopig gestaakt ter wille van do veiligheid der ongekwecsten. Later riep men de hulp in van oen duiker, to Bochem woonachtig, die echter eerst Zondagmorgen zonder gevaar duiken kon; vergeefs zocht hij echter naar de lijken van de beide vermisten, dezcu wei den eerst Maandag gevonden, toen men op den bodem van de schacht kon afdalen, de eeu bleek verpletterd, de ander verdronken. De houding van allen, die aan het redding, en bergingswerk hebben deelgeno- rucu wordt door den Minister voortreffelijk genoemd: zij verdient de hooge waardeering. De toewijding, die allen hebben betoond, belet den Minister bepaalde namen te noemen. Daar hot materiaal uit de allerbeste fabrieken was, blijft het nog onopgehelderd, hoe de stijgleiding is bezweken. Thans is in overleg met het Staatstoezicht op dn mijnen besloten, de persleiding voor het grootste deel, aan de schachtuitrusting te bevestigen en slechts een deel op de pomp te montecren. Reactie. Mr. J. C. Levy schrijft iu net Vaderland: Er iB iugedieud een gewijzigd ontwerp van wet, in zake de eedsvraag. Ter kenschetsing daarvan, is het voldoen de, wanneer een blik wordt geworpen op den stand dier vraag, zoo het wel gewor den is. Er zijn in Nederland: a. Personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den eed niet verbiedt. Dit zijn Protestanten, Katholieken, Jpden.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1