"stadsnieuws. WEERBERICHT. Thermometerstand KUNSTEN EN WETENSCHAPPÊT Uit de Omgeving, ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 uur. De Bilt, 15 Mei 1911. Hoogste barometerstand 766.0 rn.H. te Seydisfjord, laagste 751.7 te Shields Verwachting tot den avond van 16 Mei 1911. Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk regen- of onweers buien. Temperatuur: Dezelfde, barometerstand te AMERSFOORT 757 mM. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 65 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 15 Mei des 's morgens 7 uur is 65° F. Zij zullen verplicht zijn tot eedsaflegging. Op welke wijze? Door het uitspreken van het gewone eedsformulier (art. 1 sub. a.) b. Personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den eed wel verbiedt. Dit zyn Doopsgezinden. Zij zullen hebben te verklaren dat zy aan hunne godsdienstige gezindheid den plicht ontleenen om dit op andere wijze te doen. (Art. 1 slotzin.) c. Personen, die, al behgoren zij tot een kerkgenootschap, dat den eed niet ver biedt persoonlijk tegen eedsaflegging bezwaar hebben. Zij zullen, voor en met den rechter, een theologische debat kunnen openen. (M. v. T. blz. 8.) d. Personen, die tot een kerk niet willen behooren en daarvan: lo. door opzegging hebben doen blijken (Protestanten of Joden.) 2o. door opzegging niet kunnen doen blijken (Katholieken; hun kerk erkent opzegging niet). Wat zal rechtens zijn te hunnen aanzien? Die sub 1 worden verwezen naar het ar rest van den Hooge Raad van 23 Mei 1910: „Wat er zy van hunne verplichting, in het „algemeen een eed te doen* is opzettelijk in het midden gelaten. Die sub 2 blijven hunB ondanks ingelijfd in hun kerkgenootschap. Dien toestand schept de „noodwet". Voorwendsel daartoe is, dat, by arrest van den Hoogen Raad van 23 Mei 1910, is geoordeeld, dat de wijze van eedsafleg ging, ten onzCDt, niet vaststaat. Er zou dus zijn eene leemte. Op die meening evenwel is do Hooge Raad teruggekomen, bij arrest van 18 April 1911, (in de M. v. T. blz. 9 vermeld), welk arrest gewaagt van „den meest gebruike- „lijken eedsvorm in Nederland sedert „onheugelijken jaren." Er is dus niet eene leemte. GoBteld, er bestoud eene leemte, dan ware zij eene tweeledige. Vooreerst, die nopens de wyze van eedsaflegging. Ten twoede die, welke de Hooge Raad kenmerkt in de zoooven afgeschreven woorden van het arrest van 23 Mei 1910. Waarom voorziet het ontwerp, alsdan, in de eene leemte, nopens de wijze en laat het de tweede leemte onaangevuld? Omdat de le leemte de geloovigen, de 2e leemte de ongeloovigen raakt. Mag eene Wet („noodwet" zich noemend) die met die eedsvraag zich moeit, onver schillig zich toonen tegenover peisoonlijk bezwaarden, en tegenover ongeloovigen? MagJ eene wet veroorzaken, dat zy, die tot een dezer categoriën behooren, den eed, naar geweten weigerend, daarvoor met gevangenis worden gestraft? Mag eene Wet aldus openlijk verkrachten het grondwettelijk voorschrift, dat aau ieder vryheid van godsdienstige, dus ook van ongodsdienstige meeningen waarborgt? For shame! indieu de Nederlandsche Volksvertegenwoordiging zoodanige Wet in het leven roept! For shame! indien het Nederlandsche Volk gedoogt, dat, door zoodanige Wet, zijne geschiedenis in hot aangezicht wordt geslagen! Men schrijft uit Napels aan „De Tijd": Mengelberg gaf Zaterdag in het „Poli teama Giacosa", te Napels, een concert. Hij bracht onder meer de negende eu de „Meistersinger" ten gehoore. Het talrijke publiek was letterlijk opgetogen van be wondering, die zich telkens met Napoli- taanscho levendigheid uitte. Aan het slot kreeg de Nedoilandsche dirigent, terwijl hem een prachtige lauwerkrans aangeboden werd, oen geestdriftige ovatie. Uit Napels wordt aan den „Osservatore Romano" nog gemeld: Maestro Mengelberg, heeft met zijn concert in het „Poliieama Giacosa" oen groot succes behaald. De zaal bevatte meer dan 2000 toehoorders. Maestro Mengelberg, die door de Napoli- taanscho kunstenaars feestelijk was ont vangen, verecnigde gisterenavond (den7cn Mei) eenige van de meest bekende orkest- directeurs aan een maaltijd. De vijfjaarlijkscbe prys iu de Neder landsche letterkunde voor het Xlle tijdvak (19051909), is door de Belgische regoc- ring toegekend aan den heer Petrus Fran- ciscus Maria Lateur, te Iugoygem, voor de gezamenlijke werken, die hij onder den deknaaui „Styn Streuvels" gedurende dit tijdperk heeft uitgegeven. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende het tuberculose museum, waarover we vorige week reeds een en auder mee deelden. We vernemen dat de opening zal plaats hebben, morgenmiddag drie uur. Ds. J. v. d. Grient, Ned. Herv. pre dikant te Maassluis heeft het beroep naar Amersfoort niet aangenomen. 't Vijfde I klopte gistoVen te Wa- geningen in een vriendschappelijken wed strijd Velox met 50. Voor do Militaire Voetbal competitie werd te Dordrecht op het D.F.C. terrein een wedstrijd gehouden tusschen 't Zesde II en de Grenadiers en Jagers. Laatstge noemde club zegevierde, na een zeer spannenden strijd, bijgewoond door vele militaire autoriteiten, met 43. 't Vijfde I zal nu weldra tegen de Gre nadiers en Jagers moeten uitkomen om het kampioenschap dier competitie. De kapitein A. C. M. ridder Alewijn, van het le reg. veld artillerie te Utrecht, wordt 1 Juni gedetacheerd bij het le regi ment huzaren te Amersfoort. Te Utrecht slaagden Zaterdag voor het examen voor onderwijzeres onze stad- genooten, de dames L B. M. Heersche. J. M. F. Hillen en C. J. Zwartjes. VLIEGE.V TK SoESTERBBRQ. Ofschoou het gisteren nu juist geen uit gekozen vliegweer was, hadden zich toch duizenden naar het kamp te Soesterberg begeven. Op den weg was het een file van auto's, rijtuigen en fietsen, geheel Soester berg werd a.h.w. overstroomd door belang stellenden, die getuigen wilden zijn der vliegtoeren van Legagneux en Hanriot. En gelukkig ze zijn niet teleurgesteld, al hebben de aviateurs natuurlijk niél bijzonder mooie vluchten kunnen doen. Uit het ver slag in de Courant blijkt echter, dat er nog heel wat gevlogen is. Aan dat verslag is het volgende ontleend: Tegen kwart voor vier maakte Leganeux z'n wensch kenbaar om te gaan vliegen. Er stond op dat oogenblik beneden onge veer 8 a 9 meter, in hoogere regionen toch zeker wel 12 mpter wind. Legagneux zeide, voor de bui te willen vliogen en inderdaad ging hij de lucht in, terwijl in de verte de donder rolde en de bliksem stralen het ergste deden vreezen. Reeds bij zijn vertrek nam de wind z'n toestel I dusdanig mee, dat hij bijna tegen de ba lustrade van het paddock belandde. Een tweede start togeu wind slaagde uitmuntend. Op ongeveer 50 M hoogte maakte luj verschillende rondjes, verliet toen de vlieg baan en vloog over de hangars en over de bosschen daarachter, als gold het een pleziertochtje. Onder doodsche stilte werd Legagneux door a'len gevolgd, z'n vrouw stond handenwringend in de loods, het publiek begreep, dat het een weliswaar eervolle, doch tevens hoogst gevaarvolle tocht was. De anders bij gunstig weer zoo rustig vliegende machine lag geen oogen blik stil en het was werkelijk een verade ming voor velen toen de koene Franschuiau door de „Avia" het op het terrein verkochte tijdschrift zoo juist „storm vogel" genoemd na 7 minuten daalde. Nauwelijks was hij goland, of van alle rangen werd hij hartelyk toegejuicht. Do beer Vcrweij bood hem een bloemstuk aau, terwijl de bezoekers der 2e rang vooral hem 'n ware ovatie brachten. Niet lang daarna begou 't te storten, waarna liet weer opknapte, doch de wind werd sterker en het zag er toen werkelijk naar uit, dat er niet meer gevlogen zou kunnen wordeu. Intusschen was Henri Wijnmalen mot z'n cchtgenooto op het terrein verschenen en door de paddock- bezoekers met een hartelijk applaus begroet. Precies een uur verliep er echter voordat er aau een tweede vlucht gedacht kon worden. Om 4.45 weerklonk het tweede kanon schot van den dag en ging Marcel Hanriot de lucht in. De waterzon deed z'n motor en de kap daaromheen fel schitteren, de wind was veel minder, de libel ging statig door 't luchtruim; op een hoogte, variee- eerende vau 25 60 meter, maakte de sympathieke Marcel menig rondjo Na 8 minuten gevlogen te hebben daalde hy, onder de lonen der Marseillaise. Daar werd Wijnmalen's tweedekker, de ParysBrusselParijs-machine, naar bui ten gebracht Kalm als altijd besteeg onze kranige landgenoot z'n machine, probeerde even z'n motor en weg was hy. Schom melend maakte hy een paar toertjes, de wind bleef aanhouden en stootte geweldig, zoodat hij dezen proeftocht de eerste, dien hij na z'n val le Buc maakte na pl.m. 4 minuten beëndigde. Om 5.11 ging hij weer de hoogte in, doch moest na 4 minuten dalen, wegens een hevige stoitbui. Toen het weer droog was gingen achter eenvolgens Legagneux en Hanriot naar boven. Eén minuut maar waren toen twee vliegers in de lucht. Doch een ware stortvloed was oorzaak, dat Legagneux na 8, Hanriot na 3 minuten moest dalen. Het publiek zocht inderhaast een schuilplaats op, de hangars vulden zich met belangstellenden, een plaatsje op de tribune der 2e rang deed opgeld, alleen zy, die geen paraplnie bij zich hadden op den derden rang, kiegcn een nat pak. Het onweer bleef gelukkig uit. maakte een halve toer en vermeed zorgvuldig het vliegkamp- Het hemelwater joeg alle stof- deeleu weg, waarna een prachtregenboog aan den Oostelijkcn gezichtseinder aanschouwd werd. Na een half uur geschuild te hebben, klaarde het weer op. Thats was Wijnmalen de eerste die order gaf zijn machine weer naar buiten te brengen. Ditmaal nam hij z'n eega als passagier mede, die daardoor tevens de eerste luchtdoop genoot. Mevrouw Wynmalen 'n Belgische was heel niet bang. Toen de menigte juichte, wuifde zij met haar hand, ton teeken dat alles best ging, en zy 'n onbeperkt vertrouwen stelde in haar echt genoot. Wijnmalen zag zich genoodzaakt eerder te dalen, dan hij wel goweuscht had, doordat alweer 'n stortbui kwam opzetten en mevrouw Wijnmalen bij haar daling 'n tweede doop de Socsterberg- sche regen te genieten kreeg. Weer werd het wachton weer klaarde het op, zoodat eerst Hanriot 9 minuten lang kon vliegen en Legagneux even later in de gelegecheid werd gesteld, gedurende een kwartier z'n bij do Amstoidammers welbekende acrobatische luchttoeren uit te halen. Het publiek genoot, bij het nemen van allerlei hindernissen, het stopzetten der motor, het schijnbaar „en vol plané" dalen, om pal bij den grond z'n Blériot weer na boven te richten, kortom het was een verrukking dat vliegen aan te zien. Donderend werd by toegejuicht en na zijn daling was het publiek zeer voldaau en verliet het meerendeel der bezoekers het vliegkamp, om zich, hetzij per auto, rijtuig of fiels, of nog per F. I. A. T. tram, naar statiou Dolderscheweg, of anders naar de stations Soesterberg en Huis-ter-Heide te spoeden. Intusschen was het absoluut windstil ge worden, en terwijl Legagneux en Hanriot order gavon hun machines te demonteeren, die heden per trein naar Chitlóns-sur-Saono worden vervoerd, waar beide aviateurs Zondag a.s. vliegen, kwam Koolboveu met z'n Heidevogel te voorschyn. De motor deed raar, waardoor hy aanvankelijk niet kon opstijgen, eindelyk gelukte dit, en op plm. 15 M, hoogte maakte hij eenigo toertjes. Tol slot van den dag ondernam Wijnmalen nog eenige luchtreizen, telkens vergezeld van één passagier. AGENDA. 16—26 Mei. Tuberculose Museum in Ami- eitia. 22 Mei. Aaudeelh. Verg. Amersf. Tram in de Zwaan. ZEIöT. Zaterdagmiddag had te „Huis ter Heide" bij Zeist de plechtige opeuing plaals van het nieuwe gebouw der „Prins Alexauderstichting". Vroeger was dezp stichting voor bliude kinderen gevestigd te Benuekom, maar thans is een nieuw ge bouw verrezen, dat zeer mooi is gelegen eu plaats biedt voor 45 kindoren. De plauuen van dit gebauw z\jn ontworpen door den architect C. B. Posthumus Meij- jes, te Amsterdam, Door den voorzitter, dr. M. Juda, werd in zijn openiugswoord een overzicht gegeven van de wording en geschiedenis der Prins Alexandeistichting. Vliegen. De eerste Nederlandsche Vliegvereeniging te Breda ontving Zaterdag onderstaand telegram: „De aviateur Lüdge vertrok hedenmorgen 4.25 van Etampcs naar Is?y les Moulinaux. Hij viel van een hoogte van 500 meter, het toestel is gebroken, de aviateur zelf bleef ongedeerd." Reeds eon paar weken geleden trachtte onze luudgeuoot Fritz Lüdge van Pau naar Breda te vliegen in verschillende etapes. Hij bracht het echter tot Libourne en moest daar, wegens het slechto weder zyn over- landvlucht uitstellen. Zijn toestel zond hij naar Etampcs terug. De kruiden van den IC no- chonsetzer te Gronas. Door een vader, die van den wonderdokter kruiden (voor den prijs van f 2) voor zijn zoontje kreeg, werden wij in het bezit gesteld van die kruiden. Prof. Verschaffeit te Amster dam was zoo welwillend deze voor ons te onderzoeken. Het resultaat wa6 verrassend. De Knochensetzer, die van zijn beroep „veearts" is, gaf aan zijn menschelijkc patiënten fijn gesneden gras. (N. t. d. K.) Mathis, dc redder des va derlands. De voormalige kellner Seraphin Mathis, die ruim twee jaar geleden zich in de Champs Elysées te Parijs vergreep aan den persoon van den president der republiek, en voor die handtastelijkheden met 2 jaar govangenis werd gestraft, maar gratie kreeg, 6chynt nu geheel en al met molentjes to loopen. Donderdag en Vrijdag trachtte Mathis tot driemaal toe, het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken binnen te dringen en den premier Monis te spreken te krijgen, wien hij, zooals hij later op het bureau van politie beweerde, gewichtige mede- deelingen van politieken aard wilde doen. Hij had, zoo raaskalde hij verder, een heilige zending te vervullen, in het genre van de missie, indertijd door Jeanne d'Arc vervuld. Daar Frankryk. echter geen koning bezat, zoo moest hij zich wel tot den premier wenden, die by ontsteutenis van een gezalfd heerscher Frankrijk's lot be stierde. Daar Mathis natuurlijk geen introductie kou toonen, werd hy door den portier van het ministerie afgewezen. Den volgenden dag kwam hij terug met een door hem zelt opgemaakte introductie. Hij zou wel op antwoord wachten vertelde hij den portier. Daar hij stellig weigerde heen te gaan, brachten twee agenten hem ten slotte naar het bureau van politie. Daar bleef hij tot 'savoeds 7 unr, waar op men den maniak liet gaan, niet echter zonder hem een geheimen agent aohterna te sturen. l)it bleek goed gezien, want in een onbewaakt oogenblik gelukte het Mathis langs den portier van 't ministerie to sluipen en in de antichambre van den minister te komen, waar hij lawaai begon te paken en zich plat op den grond wierp.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2