WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAK HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. Do Bilt, 17 Mei 1911. Hoogste barometerstand 768.1 m.M. te Horta, laagste 756.8 te Arlon Verwachting tot den avond van 18 Mei 1911. Meest matige N.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, mogelijk regen. Temperatuur: Dezelfde. C^rometerstand le AMERSFOOPT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens- dag 17 Mei des 's morgeus 7 uur is 65" F. Vervolgens werd behandeld het ontoige- ningBontwerp om zekerheid te erlangen, dat een deel der Loolaan en een aansluitend deel van den achterweg te Voorburg voor doeleinden van algemeen belang beschikbaar blijven of komen. De beer Rink ontwikkelde bezwaren tegen het ontwerp, waarin hij mi6te het voor onteigening noodzakelijke element van openbaar nut. Het eenige oogmerk van het ontwerp was zijns inziens twee weggedeelten welke thans in particulier bezit zjjn, onder te brengen bij de gemeente Voorburg, en dus te maken tot publieken weg. Minister Heemskerk verdedigde het ontwerp, waarvan hij hot practisch nut schetste. De heer Rink hield echter vol, dat het ontwerp in strijd is met het beginsel van het onteigeningsontwerp, omdat het niet Btrekt voor de uitvoering van eenig werk. De Minister betoogde nader, dat het ontwerp noodig is in het belang van de hygiëne en van het openbaar verkeer. In stemming gebracht werden 45 stemmen vóór en 5 tegen het ontwerp uitgebracht, dus een onvoldoend getal stemmen, zoodat de vergadering gesloten werd tot des middags halftwoe. Toen werd er nog eens overgestemd en werd hel ontwerp aangenomen met 61 tegen 5 stemmen. 's Middags was voorts de interpellatie Troelstra aan de orde die, aanvankelijk aangevraaagd over het ontslag van den spoorwegarbeider Franken te Zaandam, op de agenda reeds was uitgedijd tot een interpellatie „betrekkelijk het recht van vereeniging onder het spoorwegpersoneel" en die door den interpcllant, in een toelichting van... twee en een half uur zelfs werd uitgestrekt tot een bespreking van de arbeidstoestanden aan de glas- en aardewerkfabriek, waarvan Minister Regout het hoofd is geweest. De Pest op Java. Een regeeringstelegram van 16 Mei meldt: „In de afd. Maling bleek van de koorst- gevallen op 11 dezer één longenpest te zjju. Van die op den 12den waren 5 pest, waaronder één longenpest, en van die op den 13dcn 3, waaronder één bij een Euro peaan. Zaterdag 13 dezer 19 gevallen, waarvan één longenpest en 9 dooden. Zondag 14 dezer 23 gevalleo, waarvan 15 dooden. Van de lijders van vorige dngen zijn er nog 11 overleden. „Te Soerabaja Zaterdag 3 gevallen en Zondag geen. „Te Kediri van 12 tot 15 dezer 3 ver dachte sterfgevallen. „Te Madioen Zaterdag een klinisch ver dacht geval." Een nader regeeringstelegram van 16 Mei meldt: „Afdeeling Malang: Gisteren (15 dezer) tien gevallen, waarvan drie dooden. „Vau de districten Penanggoengan en Ngantang geen bericht ontvangen. „Van de koorlsgevallen op dertien en veertien dezor bleken er twee pest te zijn. Van de pestlijders van vorige dagen over leden er nog tien. „Soerabaya één geval; Kediri geen ge vallen; Madioen: de verdachte lijder is koortsvrij." Tuberculosebestrijding spoorwegpersoneel. De Vereeniging voor personeel in dienst derNederlaudscne spoorwegen tot bestrijding der tubeiculosc houdt haar algemeene ver gadering te Amsterdam op Zondag 2S dezer. Aan de oidc komen o. a. voorstellen van het bestuur om een coir.missio te be noemen, wier tuak zal zijn een onderzoek in te stellen hoe tor heden de verpleging van tuberculoselijder» onder het spoorweg personeel en hun gezinnen bij de verschil lende spoorwegmaatschappijen is geregeld om aan de hand van dat onderzoek een regeling te ontwerpen voor het verleenen van steun door de vereeniging; voorts om een verloting te organiseeren en oui een consultatie-bureau op te richten te Utrecht eu to Gonnep en in overleg met de plaat selijke vereeniging to Utrecht en voor ge zamenlijke rekening voor don tijd van een jaar een enquêtrice aan te stellen. Centraal bureau voor de statistiek. De Alg. Ned. Ambtenaarsbond heeft aan de Centrale Commissie voor de 'Statistiek een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat hem is gebleken, dat by een groot aantal ambtenaren van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage ernstige ontevredenheid bestaat over: het aanstellen van personen (juristen) niet behoorende tot de reeds bij het Bu reau in dienst zijnde ambtenaren tot adjunct-commies aan genoemd Bureau in zoodanige gevallen, dat de te verrichten arbeid het bezit van juridische kennis bij den voor dien arbeid aangewezen ambte naar, niet als een noodzakelijk vereischte doet gevoelen; de toekenning van buitengewone gelde lijke promoties, krachtens de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 12 April 1905, aan alle academisch opgeleide amb tenaren zonder onderscheid van verdienste of bekwaamheid, met uitsluiting van alle niet gegradueerde ambtenaren. De Bond verzoekt nu de commissie te willen bevorderen, dat voortaan bij het C-. B. voor de Statistiek Ie. geen gegradueerden, niet behoo- reende tot het reeds in dienst zijnde per soneel, ter benoeming worden voorgedragen op plaatseD, die kunnen worden vervuld door de daarvoor in aaumerking komende ambtenaren, die reeds aan het Bureau verbonden zijn. 2. bij de toekenning van buitengewone promoties krachtens de bepalingen van het Kon. Besluit van 12 April 1905, niet uit sluitend worde gelet op de door een amb tenaar genoten opleiding of verkregen titel, maar in de eerste plaats rekening worde gehouden met werkelijk gebleken verdien ste en ook niet gegradueerde ambtenaren voor buitengewone promotie in aanmerking kunnen komen. Naar wij vernemen zal het Tuberculose museum a. s. Zondag geopend zijn van 2 tot 5 uur. Maandagavond zal de secretaris van het Centraal Genootschap tot bestrijding der tuberculose, Dr. C. Dekker een lezing houden met lichtbeelden, terwijl Dr. M.W. Pijuappel, hoofdinspecteur der Volksgezond heid den spreker dien avond zal inleiden. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter kennis van belangheb benden, dat blijkens mededeeling van hoeren Curatoren van de Rijks-Universiteit te Utrecht, met inngang van 1 September 1911 een vicaricbeurs van de Sint Joriskerk alhier beschikbaar komt. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, behooren een request (gericht aan den Minister van Binnenlandscho Zaken) in te zenden by beeren Curatoren van de Rijks Universiteit te Utrecht. Jongelingen, die hunne opleiding te Amersfoort hebben genoten, worden uitge- noodigd zich tevens schriftelijk te wendeD tot Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Hedenmiddag is in een winkel op den Hof ecu bloemenkoopman op heeterdaad betrapt, toen hij zich een bont vrouwenjak toeëigende. De man is in arrest gesteld en zal morgen naar Utrecht worden over gebracht. De paardenarts 2e kl. H. W. Klerk de Reus, van het le reg. veld-art. te Amersfoort, is gedetacheerd bij het koips rijdende artillerie te Arnhem. In de algemeene vergadering van het plaatselijk Nutsdopartement zijn gekozen tot leden van het bestuur, de hemen: A. F. Sutherland, J. W. C. Bloem en J. F. van Grasstek. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer C. J. F. Prins en tot diens plaats vervanger de heer N. E. Rost. In de commissie voor de volksbiblioteek werden de heeren J. v. d. Horst en G. J. Slothouwer herkozen en gekozen de heer A. F. Sutherland, terwijl de heeren W. A. van den Bovenkamp on H. H. E. Morren werden herbenoemd in het bestuur van het Amersf. Ziekenfonds. Tot leden der commissie tot na-ieu dei- rekening en verantwoording werden aau- gewezen de heeren: J- J. Heerma van Voss, Ds. J. G. Kam en R. G. Rijkens. De stand van den schietwedstrijd te Utrecht, uitgeschreven door de schiet- en schermvereeniging „Wilhelmina" aldaar, is, voor zoover het Amersfoort betreft, als volgt: Korpswedstrijd (200 M., max 300 punten). 1. Wilhelmina te Amersfoort met 258 punten. Kampioen - korpswedstrijd. (200 M., max 60 punten) 2. H. J. v. d. Vlugt van de vereeniging „Wilhelmina," met 51 p. Yrjje baan wedstrijd. (200 M., max. 10S punten). 1. D. van Buuren met 106 p., 2. H. J. v. d. Ylugt met 106 p. De zilveren dagmedaille van 14 dezer (baan 200 meter) is toegekend aan H. J. v. d. Vlugt. De minister van Binncnl. Zaken heeft bepaald, dat het eindexamen aaD het Gymnasium alhier zal worden afgenomen op 15, 16 en 17 Juni en als gecommiteer- den, onder wier toezicht dit examen zal worden afgenomen, benoemd de hoogleerareu Dr. J. S. Spcyer te Leiden, Dr. H. Brugmans te Amsterdam en Dr. J. C. Kluyver te Leiden. AGENDA 16—26 Mei. Tuberculose Museum in Ami- citia. 22 Mei. Aandeelh. Verg. Amersf. Tram in de /."'aau ZEIST. De heer E. Wienbelt onderwij zer alhier komt als no. 1 voor op de voor dracht voor onderwijzer aan een der open bare lagere scholen te Amsterdam. E o h groot gezin. Een kellner te Rotterdam huurde, naar de N. R. Ct. meldt, voor zich en zijn gezin een woning in de Goudschestraat aldaar. Zaterdag is hij echter met zijn gezin uit die woning gezet, omdat hij in plaats van vier, zooals hij opgaf bij het huren, tien kinderen van 3 tot IS jaar oud bleek te hebben. De buren borgden zijn inboedel op hun zolders on de man trok er op uit om een audere woning te huren. Hij kon nergens slagen. Het gevolg was, dat vader, moedor en drie kinderen den nacht van Zaterdag op Zonda? op de straat doorbrachten, de zeven andere kinderen op het politiebureau in de Meer mansstraat. Gisterennacht hebben al de kinderen op dat politiebureau vertoefd en zjjn alleen de kellner en zijn vrouw op de straat gebleven. Gisteren is de man, die niet armlastig is en tot f 3 huur per week zou kunnen ver wonen, er in geslaagd een woning te huren in den Yogelonzang. Mieren en citroenen. In Elo- ralia vinden wij 't volgende middel tegen miereu aanbevolen. Men neemt een paar citroenen en legt die gedurende eenigen tijd op een voch tige plaats totdat zy geheel met een groenen schimmel bedekt zijn. Dan zijn de citroenen goed, om in stukken gesneden te worden en neergelegd op de plaatsen, waar mieren komen en vanwaar men ze wil verdrijven. De beschimmelde citroen stukken verspreiden 'n aan zwavelether herinnerenden geur, waarvoor de mieren respect hebben, zoodat zij weldra de plaat sen mijden, waar dergeljjke citroenstukjes zijn neergelegd. Het middel is goedkoop en gemakkelijk toe te passen. Gaat het niet, dan is er nog niets bij verloren. De „D e u t s c h 1 a n d" veron gelukt. Toen gistermorgen het groote Zeppelin-luchtschip, dat gedurende eenige dagen reeds in den omtrek van Düsseldorf pas8agierstochten maakte en ook tot over onze grenzen, bij Roermond en Maastricht, zijn tochten uitstrekte, zou opstijgen, werd het door een windvlaag van op zijde aan gegrepen en tegen het dak van zijn loods geworpen. Iu den fraaien mahoniehouten gondel bevonden zich een 8-tal passagiers. Het groote gevaarte beukte met geweld tegen de loods aan, het aluminiumgeraamte bezweek en het reusachtige ballonlichaam kreeg een kuik; de achtergondel werd ver brijzeld. Terstond na het ongeval verscheen de brandweer met eenige ladders op het terrein. Deze werden tegen de loods eu tegen liet in den wind schuddende, maar nog in dé lucht blijvende luchtschip opgezet. De passagiers kropen nu uit den gondel en werden langs de braudweerladders in veiligheid gebracht. Men was van plan geweest, 0111 eerst eenige tochten in den omtrek te maken, om daarna, wind en weder dienende, uaar Baden-Baden door te stevenen. De „Deutschland", die reeds eenige we ken lang in Düsseldorf vertoeft, zou in het begin van de maand Juni door de lucht naar Amsterdam gekomen zijn en van hier uit eveneens passagierstochten gemaakt hebben. Het is niet de eerste maal, dat het groote Zeppelin-passagiersluchtschip ge strand is. Bij een der eerste tochten van het schip geraakte het eveneens in den wind en werd het grootendeels.vernield. Nadat het te Friedrichshafen weer hersteld was, werden eenige maanden geleden de passagierstochten weer hervat. Het tarief der claque te Parijs is, naar Couailhac in zijn boek over het theaterleven mededeelt, als volgt: Een enkel bijvalssalvo 5 fr een dubbel 20 fr.; een drievoudig 25 fr. Eenig gejuich 25 fr.; aauhoudend gejuich 50 fr. Handenge klap, waartegen eerst niet gosis wordt ge protesteerd, maar dat daarna herhaald en versterkt wordt, alsof het meer intelligente publiek over de ontvreden zegeviert, 30 fr Vroolijkheid, gelach 5 fr.; schaterend ge lach 10 fr.; harstochtel(jke uitroepen 20 fr. enz. Over den prijs van andere betuigingen van bewondering of geestdrift kunnen de schouwburgdirecteur en het hoofd der claque zich nog door bijzondere overeen komsten verstaan. Zelfmoord? Te New-York heeft een dokter, zekere William Latson, zich van het loven beroofd onder geheim zinnige en tamelijk verdachte omstandig heden. Het schjjnt, dat hij gelooide, dat do dood slechts een schijntoestand is, en dal hij, door zich het leven te benemen, eenvoudig de kluisters slaakte, die zijn ziel gevangen hielden. Een beeldschoon Russisch meisje van een jaar of twintig, zekere Alta Mosjefka, die als secretaresse iu dienst was bij Latson, moet van deze proefneming hebben geweten eu schijnt te hebben verwacht, dat de doode na de daad op eenigerlei wijze met haar in contact zou komen. Haar juiste betrekking tot Latson, ook met betrekking tot diens vermocdelij- ken zelfmoord, is nog niet opgehelderd, temeer daar de dokter dio de gerechtelijke schouwing verricht heeft, niet aan zelf moord gelooft. Een drama. Uit Bangkalan schrijft men aan het „Soer. Hbld." dat in het naburige district Sepoeloe iu den nacht van Zondag op Maaudag zich een ontzet tend drama lreoft afgespeeld. De Madoorces Pak Koesen had reeds eenige malen bezoek ontvangen van 'lie ven en hij besloot daarom eens eenige nachteu de wacht te houden, ten einde hen te betrappen. Toen hy nu Zondag nacht, met een lans gewapend, achter de deur zyner woning de wacht hield, hoorde hij plotseling geritsel op het erf en iemand op de deur afkomeu. Een oogenblik daarna werd de deur behoedzaam geopend en werd een gedaapte zichtbaar. Pak Koesen be dacht zich geen oogenblik, greep zijn lans en boorde haar met geweld in het lichaam van den man, dien hij in de deur zag verschijnen. Deze gat een gil en stortte neer. Toen Pak Koesen raderbij kwam, zag hij, tot zijn grooten schrik, dat zijn

De Eemlander | 1911 | | pagina 2