DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 116 DONDERDAG 18 MEI 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1». vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Por jaarf 4-—Franco por poat id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per port id. f 1.40. Afzonderlijke nummèrs f 0.05. Ruceaii: KLKItiM HtAti O. 'J'elef. Iuterc. 1S3. Prijs der Advertentifin: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedcren regel meer f 0.08. Puiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnomont belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen - en Buitenlaudseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b- 78 Amsterdam Politiek in de Kerk. Men schrijft aan het Volk uit Breda: Het kath. „Dagblad v. Noord-Brabant" ergert zich aan ons bericht waarbij melding werd gemaakt van het feit dat de pastoor van uit den preekstoel zijn kudde verbood onze petitionneoientslijsten te teekcuen. In zijn ergernis vergaloppeert hot brave „Dagblad" zich door te beweren dat in geen der kerken over het petitionnement is gesprokeu. Fantasterjj, zegt het dagblad. Wjj hadden geen redenen aan het bericht van onzen zegsman te twijfelen, gezien het feit dat do geestelijkheid zoo dikwijls vanaf den preekstoel allerlei maatschappelijke dingen ge- en verbood, maar na de besliste tegenspraak van het „Dagblad" hebben wjj nogmaals geïnformeerd. En wat blijkt nu? Dat in de R.-K. kerk aan de Haagpoort, pastoor Smits 's morgens in den dienst van 8 uur wel degelijk waarschuwde op papieren te teekenen die deze week zoudon worden aangeboden. Door er op te teekenen zou men een beweging steunen, die mannen met geld en verstand uit de Kauior zou zien te krjjgen om er den minderen man in te brengen. Een en ander ging gepaard met verwijzing naar Spanje en Portugal. Heeft het „Dagblad" niet om deze kerk gedacht, of beweert men aan de pastorfe dat hiermee niet onze petitionncmentslijsten bedoeld worden? Gelukkio! De Standaard en De ïiederlauder, resp. de hoofdorganen der a. r. en de chr.-hist. partjj hebben den Minister lalma verweten, met zjjue arbeidswetgeving den kant van het staatssocialisme op te gaan, en het zijn nu vooral de R.-K. bladen, die den heer Talma bijvallen. Curieus echter is de volgende verdedi ging uit het R. K. propagandablad, De Voorhoede, die wij (nog wel met instem ming) door De Tijd aangehaald zagen. „Gelukkig" aldus dat blad „dat vroeger dr. Kuyper ook „de verplichte verzekering" naar Duitsch model „staats socialistisch" heeft genoemd. Wat hem niet belet heeft, deze verzekeringswetten latei zelfs in te dienen, en als goed antirevolu tionair te verklaren!' Gelukkig! Inderdaad! Er is nog een oude plunje van dr Kuy per. Hij zelf heeft die wel is waar als niet echt van snit en kleur afgelegd en weg geworpen. Maar thans kan zij nog dienst doen voor de Roomsch Katholieken. Zóó springt men aan de rechterzijde met de zoo hoog geroemde Christelijke begin selen om! (Vaderl.) VoRSTENBKZOEKEN. De Duitsche keizer en de keizerin zjjn uaar Londen vertrokken. De Duitsche kroonprins en de kroonprinses gaan naar Petersburg. Het Duitsche keizerpaar heeft te Londen de onthulling bijgewoond van het standbeeld der koningin Victoria. De kroonprins en zjjn gemalin, die zeer popu lair is in Duitsohland, zjjn te Petersburg genoodigd bij gelegenheid van de bekonde samenkomst te Postdam, waaraan de Franschen nooit zouder ongerustheid kun nen denken. Dat zyn familiebezoeken. De keizer is zooals men weel nauw verwant aan het Engclsche koningshuis en de Duitsche kroonprinses heeft verwanteD aan het Rus sische hof, waaraan zij een deel vau hare jeugd doorbracht, daar waarschijnlijk oven gaarne gezien als zij het ib in Duitschland. De bladon zoggen dat, hoewel men met familiebezoeken te doen heeft, deze reizen toch niet onverschillig zijn voor Europa. Daaraan hebben zij gelijk. Als de groolen dezer aarde porsoonljjk bevriend zjjn, kan dat den altijd bedreigden vrede enkel goed doen. „Den altjjd bedreigden vrede." Een Ber- lijnsch professor heeft dezer dagen eene lezing gehouden, een hooge politieke lezing, waarin hij beredeneerde dat de menschcii, die meeneo dat wij in volkomen gerustheid kunnen leven, ongelijk hebben, want dat ieder oogenblik een oorlog kan ontstaan Dat is trouwens duidelijk. Want wij hebben te veel gewapende mannen in Europa, te veel quaesties en te veel ver bonden. Die verbonden moeten gesloten zijn volgens de officicele commentaren om den vrede nog beter te bevestigen, maar het ongeluk wil, dat zij tegenover elkander staan. Eerst hadden wij het Duitsch-Oosten- rijksche Verbond, dat door Bismarck in 1887 is gepubliceerd en goede diensteu bewezen heeft, vooral aan Oostenrijk. Italië sloot zich bjj dat verbond aan. Hoe en op welko wjjze weet men niet recht, want de stukken zijn nooit openbaar gemaakt. In 1893 werd het Fiansch Russische Verbond gesloten, tot groote vreugde aanvankelijk van de republiek, die zich eenzaam en verlaten gevoelde. Sedert is de stemming in Frankrijk wel een weinig gewjjzigd. Rusland heeft, in Europa gedekt, in het verre Oosten oorlog kunnen voeren, maar die oorlog is tegengevallen en het mach tige Russische rijk heeft een oogonblik op zijne grondslagen getrild. Bovendien heeft Rusland bij het gesloten verbond de lei ding aau zich gehouden en volstrekt geen lust om zich te stellen in den dienst der Fran8chc revanche idee. Engeland en Japan de groote zeemogend heid van het Oosten en die van het Wes ten sloten een verbond dat tot 1915 van kracht blijft en dan misschien vernieuwd zal worden, hoewel dat volstrekt niet zeker is. Eu vervolgens hobben wij de Fransch- Engel8che verstandhouding, tot 6taud ge komen door een reeks van verdragen waarbij Engeland en de republiek een schikking troffen omtrent enkele vragen die hen verdeelden. Frankrijk zou o.a. niet moer aandringen op het verdwijnen der Engelsche troepen uit Egypte en op zijne beurt de vrijo hand hebben in Marokko. Het is thans bezig de voordooien van die overeenkomst te oogsteo, maar het ont moet moeilijkheden. Al die verbonden hebben hunne zwakke zijde. Hoe Eegeland het op den duur vinden zal met den JapanscheD vriend is moeilijk te zeggen. In Amerika staat men niet op den besten voet met den Japanner, die men een weinig vreest en Engeland heeft ook wegens Canada alle reden om de Veieenigde Staten te ontzien. Dat Rusland tegenwoordig op zoo goe den voet staat met Duitschland is bij de bestaande eene nieuwe ergernis voor vele Franschen. Italië behoort wel bij het Drie voudig Verbond maar houdt er van, zooals vorst Biillow indertijd zeide, nu en dan een dansje te maken met eenen anderen partner. Het hechtst schijnt nog het Oos- tenrijksch-Duitsche Verboud te zijn. Maar Oostenrijk is een zeer samengesteldo staat. Er zjjn de Hongaren; er ziju de Tsjechen en de Hongaren zijn geen warme vrienden van de Duitschers, terwijl de Tsjechen hen niet kunnen luchten of zien. De toestand is eenigsziDS ingewikkeld. Bij elko gelegenheid blijkt, dat men elkan der op de vingers ziet. De pers in de verschillende landen voert soms een taal die met de gewenschte goede verstandhou ding geheel in strijd is. Er liggen voetan gels en klemmen op den weg van den wereldvrede. Under zulke omstandigheden is de per soonlijke verhouding der groote vorsten huizen inderdaad van beteokenis. Keizer Wilhelm zoekt de vriendschap van Enge land. Hij zal hot allicht met den nieuwen koning boter kunoen vinden dan met diens voorganger, zijnen oom. De bevallige Mccklonburgsclie prinses, die wellicht eens keizerin van het Duitscho Rijk zal zijn, is aan het Russische hof dat haar kent de beste gids voor haren echtgenoot. Zoouls de zaken staan zijn de thans ondernomen reizen niet geheel zonder bc- laug. Dat was een roden om er hier van te spreken. Beloie. De advocaat van Prinses Louise, Jaspar, was gisteren nog steeds aan het woord. In een lang betoog trachtte hij te bewij zen, dat alles, wat in 190S niet uitdrukkelijk aan den Belgischen Staat werd overgedra- geo, particulier eigendom des Konigs was en bleef. Het standpunt, door de regeering ingenomen, was, zeide hij alleen te vorde digen, wannner men aannam, dat Koning Leopold voordurend het land heeft bedro gen. Ook de regeering, die toch door de campagu» in hot parlement, van alles op de hoogte was, zou, indien men het kapitaal der stichtingen niet als particulier vermo gen beschouwde, mede schuldig staan aan verduisteringen, evenals baron Goflinet, de executeur testamentair en Pochy, de schat bewaarder van den Kongostaat. Het aan gegeven patriottisch en philauthropisch doel der stichtingen was, volgens Jaspar, slechts voorgewend. In werkelijkheid waren zij van dynastieken aard. Jasper viel do tegenpartij vrij kras aan en meermalen kwam het in de advocaten bank tot heftige discusics. Oostenrijk Hongarije. De Hongaarsche afgevaardigde en leider der boerenpartij, Andreas Achim is gisteren door een student in de chemie, Gabriel Isilinski, met vijf revolverschoten gedood. Achim had in de bladen een heftige polemiek gevoerd tegen den oud-minister Isilinski en be:n in vergaderingen ernstig beschuldigd. De beide zonen van Isilinski begaven zich naar Achim en eischten, dat bij zjjn beschuldigingen in zou trekken. Toen Achim hem daarop dreigde, greep Gabriel zjjn revolver en schoot. Volgens telegrammen uit Boedapest is de bevolking de Bekes-Csaba, waar de moord geschiedde, zeer opgewonden. Dui- zonden boeren, verwoed over don moord op hun leider, verzamelen zicb in den omtrek. Gendarmes en troepen zjju der waarts gezonden. Denemarken. De aitsluiting te Kopenhagen welko. 40.000 arbeiders omvatte, is opgeheven, nadat men over de geschilpunten naar aanleiding waarvan de staking uitbrak, tot een vergelijk is gekomen. Finland. Bij Keizerlijk manifest is do sluiting van den Finschcn Landdag, door den gouverneur generaal, voor 24 dezer aangekondigd. Turkije. De Turksche regeering laat thans een geschrift opstellen in zake do Kadi's voor Creta. De Porte stelt daarbjj vast, dat sedert zij nu drie weken geloden aan de vertegenwoordigers der beschermende mo gendheden haar inzicht heeft kenbaar gemaakt om Kadi's voor Creta te be noemen, door deze mogendheden geen bezwaar daartegen was te berde gebracht. Do eisch om ou, na de benoemiDg dei- Kadi's, van het zenden naar Crota daarvan af te zien, omdat op het eiland groote op winding hoerscht, acht de Poite belccdigend voor de Turksche eigenwaarde en krenkend voor het aanzien van Turkije. China. Naar de Kölniscbe Volkszeitung van zendelingen in China verneemt, hoerscht er in Zuid-Sjantoeng nijpende hongersnood. Het is zóó erg, dat zelfs bemiddelde lieden niets meer te eten hebben. Tal van ge zinnen sterven van honger. Jónge vrouwen en meisjes worden verkocht, en men haalt woonhuizen omver om voor de opbicugst van het puin wat eten te koopen. Als gevolg van den honger beginnen typhus en andere ziekten te liecrscben. Amerika. Hot Hooggerechtshof in Amerika, heeft do Staudard-Oil-trust, de ontzagwekkende schepping van John D. Rockefollorj ont bonden verklaard. Het is de bevestiging van de uitspraak, gegeveu door het Hof van don Staat Mis souri, dat den 20n November 1909 de Standard-Oil-trust verklaarde strijdig to ziju uiet do anti trust-wet van Sherman uit het jaar 1890, en wel omdat Rockefeller's trust een inbreuk maakt op het vrije handels verkeer en omdat zij beoogt de monopoli- seering van een tak van haodol of industrie. Daarom verklaarde het Hof van Missouri de trust ontbonden. Dit vonnis is (hans be vestigd door hot hoogste rechterlijke collego in de Veieenigde Staten, en de Rockefel ler trust is er geweest. De ontbindingeven wel treedt niet terstond in werking, maar eerst over een half jaar. Of dit vonnis moer zal beduiden dan een rloodo letter? 't Is uiet voor het eerst dat de Standard-Oil een ontbindingsbesluit thuis krijgt: negentien jaar geleden geschiedde hetzelfde en toch heeft de trust nooit op gehouden te bestaan. En zou het ook wel mogelijk zijn, dat een zoo ontzagwekkende organisatie als Rockefeller's trust, met ziju 600 millioen dollars kapitaal on de 65000 menschen wien zij werk geeft. dat zulk een reuzenüchaam, dat gegroeid is uit de

De Eemlander | 1911 | | pagina 1