WEERBERICHT. Thermometerstand ""BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorrei 10.50 urer. De Bilt, 18 Mei 1911. Hoogsto baromotersta id 709.9 ra.M. te Coruna, laagste 753.9 to Nice. Verwachting tot den avond van 19 Mei 1911. Meest matige N.O. lijko tot Noorde lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, mogelijk regen. Temperatuur: Dezelfde. 'Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 mM. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 60 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 18 Mei des 's morgens 7 uur is 65° F. economische verhoudingen in de Nieuwe Wereld, met één pennestreek door een rechterlijk vonnis vau den aardbodem werd weggevaagd? Laat de naam verdwijnen, in een anderen vorm zal de zaak zelf her leven! TWEEDE KAMER. Indien, zegt de overzichtschrijver van het Vaderland, het hoogst moeilijke vraag stuk der juiste verhouding van do Regeering tot de vakvereenigingen vau ambtenaren, en in het bijzonder tot die bij de spoor wegdiensten, door de interpellatie-Troelstra een stap nader is gebracht tot een bevre digende oplossing,hetgeen intusschen nog te betwijfelen staat,dan is het woord, dat daartoe zou kunnen leidon, niet gesproken door den Minister, on evenmin door den lei der der sociaal-demociaten, maar veeleer door den heer Treub, althans wat betreft de vergadering van gisteren. Deze interpellatie is eigenlijk meer een afrekening, althans een poging tot afreke ning, dan een werkelijke interpellatie. Het succes door den heer Regout in December behaald, steekt den heer Troelstra nog alt(jd dwars in do maag en heeft hem sindsdien blijkbaar verschillende pijnlijke oogenblikken bezorgd. De fout, destijds door den Minister begaan (hij erkende gisteren, dat hij bij die gelegenheid meer zelfbeperking had moeten betrachten), nl. dat hij zich door oen aanval van den heer Helsdingen op zijn leiding als fabrikant, had laten verleiden tot een zelfverdediging als werkgever, vormde thans het punt van aanval van den heer Troelstra, en nood zaakte den Minister tot een verweer, dat grootendeels een beter figuur zou hebben gemaakt buiten 's lands vergaderzaal. Het werd gekarakteriseerd door de bij zonderheid, dat eerst het allerlaatste staar tje vao 's Ministers antwoord gewijd was aan het roerige voorwerp der interpellatie, den wegwerker Franken en hot hem ver leende ontslag. Het standpunt van den Minister, dat van den regol, dat niemand benadeeld mag worden wegens propaganda voor een vak- vereeniging, kan, mag en moet worden afgeweken waar het propaganda betreft voor een vereeniging, die zich plaatst op het standpunt van den klassenstrijd, zooals de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, waarvoor Franken, tot aan wijsbaar nadeel van den geest onder het personeel propaganda maakte, en die aan stuurt op ondermijning van het gezag en de discipline, dit standpunt werd ook door den heer Treub als het juiste erkend in gevallen waar het, zooals hier, een ver eeniging vau ambtenaren en semi-ambte- uaren aan de eene, een tak van publieken dienst aan de andere zijde betreft. Aanvaarding van het standpunt van den klassenstrijd toch brengt mede, dat de vak- verecniging en de Staat (of het verantwoor delijk hoofd van den dienst) als vijandige machtc-n tegenover elkander staan, en dit kan niet vereenigbaar zjjn met het belang van den Staat, dat in dezen, geljjk overal waar het belang van particulieren en dat der gemeenschap met elkander in botsing komen, behoort vóór te gaan. Zelfs in zijn tamsten vorm (de heer Treub beriep zich daarbij op een brochure van den heer Vlie gen) nl. als medezeggenschap der ambte naren of hun vakvereenigingen, bij de be paling der arbeidsvoorwaarden (anders dan door het collectief arbeidscontract) kan dit door den Slaat niet worden geduld, en wel omdat hel aan de Volksvertegenwoordiging hel budgetrecht zou ontnemen, en dit over brengen bij de aaibtenareo of de vakorga nisatie. Deze eisch te stellen is zuiver anar chistisch. Dit was de kern van de quaestie. De zedelijkheids wetten. De Eeisto Kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot bestrijding der zedeloosheid zonder stemming aangenomen. De Miuister van Justitie heeft echter vooraf verklaard dat, indien uit de Tweede Kamer het initiatief werd genomen tot een voorstel tot opheffing van het verbod van den totuÜ6ator, hij zich tegen zulk een voorstel niet alleen niet zal verzetten, maar het zelfs zal steunen. Vrouwenkiesrecht. De zomervergadering dor „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" zal gehouden wor den Zondag 9 Juli a.s. te Nijmegen. Alsdan zal rapport uitgobracht worden over het congres van het wereldverbond te Stockholm door mej. J. C. van Lanschot Hubrecht voor het zakelijk gedeelte, en door mevrouw W. C. Clifford KocqVan Breugel voor het feestelijk gedeelte. Verbetering positie Officieren. Naar wij vernemen iB aan het Departe- tement van Oorlog het ontwerp tot verbe tering van de positie der officieren gereed gekomen. Rijkspostspaarbank. Ten behoeve van een zuiverder systeem van contrftle werd op 1 Januari jl. b\j wijze van proef aan de Rjjkspostpaarbank een nieuwe boekhouding ingevoerd en wel eerst voor de provinciën Friesland, Gronin gen, Drente, Overijsel, Utrecht, Zeeland en Limburg. Thans is besloten het nieuwe systeem ook door te voeren tot het overige deel des lands. De Stad Amsterdam wordt echter als afzonderljjko administratie geno men en na Pinksteren wordt de nieuwe boekhouding voor Amsterdam ingevoerd. Prof. Kouwer en de kwakzalverij. De Duitsche kwakzalversfirma Heys Wasmuth, die voor het door haar in den handel gebrachte praeparaal „rad-jo" reclame maakte door te beweren, dat dit op voor schrift van prof. Kouwer ook door H. M. de Koningin was gebruikt, is door de 20ste Ziviikammer des Laudesgerichtes II te Berlijn veroordeeld tot 1500 Mark boete, of een hechtenis van zes maanden en de kosten van het geding. Het Landesgericlit overwoog, dat de ver- meldiug, dat prof. Kouwer oen door de geneeskundige wetenschap nog niet erkend en nog niet vrij van bedenking bevonden middel in een zoo gewichtig geval zou hebben toegepast, een beschuldiging van grove nalatigheid zijner plichten inhield. Dit nog te meer, omdat de klager een geneeskundige autoriteit van den eersten rang is, die juist daarom verplicht is tegen proeven van dieu aard, welke zijn naam belangrijke schade kunnen toebrengen, op te treden. De voltrekking van liet vonnis wordt afhankelijk gesteld van den aan prof. Kouwer opgelcden eed, „dat hij het hem toegezonden rad-jo, zonder het op eeniger lei wijze te gebruiken, heeft laten ver nietigen." Volgens mededeeling van den advocaat dr. H. Heinemann (Berlijn), die prof. Kouwer in rechten bijstaat, zal deze eed worden afgelegd. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken Alkoiiol-offers. De Rijksstatistiek in Beieren publiceerde dezer dagen het aantal der alkoholoffers voor de jaren 1S871908. In dieu tijd verloren hun leven: 3492 personen door moord en doodslag. 2407 personen door dronkaardswaanziu. 1573 personen door ongelukken met doodelijken afloop. 1038 porsonen door zelfmoord. In al deze gevallen was de alkohol de aanwijsbare oorzaak. In hoeveel ge vallen nog meer dan in deze 8510 hebben de drinkgewoonten echter slachtoffers ge maakt, zonder dat dit direct aantoonbaar was; men denke slechts aan de vele ziek ten door alkoholgebi uik ontstaan, verergerd en ongunstig verloopcn. Sterke drank. Geen juister naain dan sterke drank: 't Gezondste lichaam maakt hij krank, Hij slaat den zwaarsten man ter neer. Hij brengt den braafsten van zijn eer, Hij doodt de liefde voor 't gezin. Hij voert den man het tuchthuis in, Hjj rooft den kind'ren 't laats e brood, En drijft de vrouw in wanhoopsdood. Jan Ligthart. Tandverzorging Door de Ncderlandsche Vereeniging tot Bestrijding van bet Tandbederf werd aan de hoofden van alle openbare scholen voor ge woon lager onderwijs oe klasse en daar mede gelijkstaande bijzondere en katholieke scholen te Rotterdam de bekende circulaire toegezonden over de verzorging van de tanden. Nadat de wethouder van onderwijs zijn goedkeuring aan het plan der Vereeniging had gehecht en na bespreking met het per soneel der school werd de vraag om steun en medewerking, in de circulaire gedaan, door 65 hoofden van scholen bevestigend beantwoord. Allen waren gaarne bereid het sympathieke streven der Vereeniging te steunen. Ruim 40 hoofden van scholen lieten de circulaire onbeantwoord. Binnenkort ontvangen du alle kindoren der laagste klasse van genoemde scholen gratis eCD tandborstsl, eeD doosje tand poeder en klein geschrift waarin vermeld staat hoe de tanden moeten worden ge reinigd. Aan de onderwijzers, die zich be reid verklaarden bij het onderwijs in de klasse een bespreking te houden over de verzorging der tanden wordt door de Ver eeniging de brochure „Mond- en tandhy- giëne" toegezonden. Door verschillende hoofden van scholen werd te kennen gegeven dat het van groot belang zou zijn indien op school cone wandplaat aanwezig wa6 om bij het be spreken van de verzorging der tanden te kunnen dienen. Het bestuur der Vereeni ging zal nu in oyerweging nemen of het tot de uitgave van een zoodanige wandplaat kan overgaan. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Regeling van het Voorbereidend Militair Onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den lsten Juni eerstkomende en wel: a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt, bij dgn Commandeerende-Officier der Infan terie of der Vesting-Artillerie; b. in de overige plaatsen b(j den Bur gemeester der gomeente. Bedoelde Cominaudeerende Officieren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldeude ouder meer, welke jonge lieden zich tot deelneming hebben aange meld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst vau bedoelde, staten, alle ver zoeken om alsnog tot het onderlicht te worden toegelaten, zullen worden afgewe zen, tenzij de belanghebbenden kunnen aautoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere reden onschuldig zijn aan te late aanmelding, meener. we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wen6chen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten makeu, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in hetiunering brengen, dat gelijke aanmelding ook moot geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deel namen. Een vrouw uit Harderwijk, die met den locaaltrein weder naar haar woonplaats wilde vertrekken, kreeg hedenmorgen aan de halte Kleine Koppel eeu toeval, zoodat zij naar het St. Elizabeths gasthuis moest worden vervoerd. Tc Ermeló word aanbesteed het bouwen van een paviljoen voor 40 jongens voor de stichting „Groot-Ernaus" door den architect den heer J. Kortlang. De laagste inschrijver was de heer T. Hoogevest van Amersfoort voor f 23.487 plus f 600 voor een aan te leggen vuilwater' rioleering. Do heer H. J. Mensink, onderwijzer aau de openbare lagere school in de Beekstraat alhier, staat no. 1 op de voor dracht ter benoeming van eeu onderwijzer aan de openbare lagere school aan de van Wijckstraat te Utrecht. Uit het officieele programma voor de seriewedstrijden van H. V. C. blijkt, dat als scheidsrechters zullen optreden de heereu: A. M. Harterink, G. C. D. van Dijk, D. J. Rei neker, W. H. Douwes, A. H. de Metter, G. Schrcuder en C. Brits. De eerewedstrijd Hercules I (Utrecht) Wilhelmina (den Bosch) wordt Zondag s. gespeeld. Voor dezen wedstrijd is eeu groote zilveren legmedaillo, aange boden door deu Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, beschikbaar gesteld. Evenals verleden Zondag, zal de directie der Nederiandsche Centraal Spoorwegmaat schappij ook a.s. Zondag 21 Mei, indiener gevlogon wordt, b(j gunstig weder een aantal extra-treinen inleggen naar de stations vanwaar het vliegkamp gemakkelijk kan worden bereikt. Deze extratreinen ver trekken dan: van Utrecht B.-S. naar Dolderscheweg en Soesterberg ton 2.00 nam. eu ten 2.30 nam.; van Utrecht naar Huis ter Heide ten 2.10 nam. en ten 2.40 nam.; van Amersfoort naar Soesterberg eu Dolderscheweg ten 2.35 nam. eu ton 3.10 nam. Voor de van het vliegkamp terug- keerende menschen vertrekken er extra treinen van Soosterberg naar Amersfoort ten 4.33 nam.; ten 5.37 nam. en ten 6.57 nam.; van Soesterberg naar Utrecht ten б.07 nam., ten 7.00 nam. en ten 7.49 naui.; van Huis ter Heide naar Utrecht ten 6.00 nam. en ten 6 55 uam.; van Dolderscheweg naar Amersfoort ten 4.25 nam.; ten 5.30 nam. en ten 6.50 nam. en van Dolderscheweg naar Utrecht ten 6.13 nam,, ten 7.07 nam. en ten 7.56 nam. AGENDA 1626 Mei. Tuberculose Mnseuin in Ami- citia. 22 Mei. Aandeeih. Verg. Amersf. Tram in de Z*-aan. BAARN. De Oranjecommissie heeft op haar programma ter viering van den ver jaardag van Koningin Emma, Ambachts- vrouwe van Baarn, geplaatst volksspelen, harddravciij, concert en vuurwerk. ZEIST, Op de den 15 Mei 1. 1. van kracht geworden kiezerslijst 19111912 komen voor: 1787 personen bevoegd tot het kiezen van leden der Tweede Kamer; 1775 personen bevoegd tot het kiezen van leden voor de Prov. Staten; 1629 personen bevoegd tot het kiezen van leden voor den Gemeenteraad. Geplaatst ziju: Belasting art. la der wet 1627 p. Een woning lb' 67 p. Twee woniugen lb1 lp. Een dienstbetrekking lb3 6S p. Twee lb2 2 p. Inwoucnde zoon 162z 6 p. Spaarbank 162 8 p. Examen lb' 8 p. Ten vorigen jare bedroeg het aantal kiezers voor de leden van de Tweede Ka mer der St. Gen. 1742; voor de leden van de Prov. St. 1729 en voor leden van den Gemeonteraad 1548. Respectievelijk eene vermeerdering van 45, 46 en 81. Op Hemelvaartsdag zullen vanwege 't Leger des Ileils de korpsen Utrecht, Amersfoort en Zeist, een kampdag worden gehouden in onze gemeente en wel in het lommerrijke bosch achter „het Slot". Het Utrechtsche muziekkorps en de Utrecht- sclie zangbrigade zullen er aan deel neuion. De schikkingen worden zoo getroffen, deelt men ons mede, dat het inderdaad de moeite waard zal zijn zich een wandeling naar het Slot te getroosten. "Weergesteld heid etc. medewerkende zal men er zeker kunneo genieten.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2