DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 117. VRIJDAG 19 MEI 1911. 8e JAARGANG. Neutrale arbeidersbeweging. BUITENLAND. Uoot<lredacteur: Mr. I». J. vau Seliaardeuburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4-—Franco Ppr post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Prauco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Stureau: Itl.EIlVK H ittJ 6. Tele», (ntere. 188. l'rijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedereu regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Alg. Binnen- en Buitenlandse!) Advert.-bnrean D.Y. ALTA, Warmocsstr. 71-78 Amsterdam Op de Paaschdagen heeft het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zijn veer tig-jarig bestaan gevierd. Deze oudste onder de algemeeoe arbeidersverenigingen hier te lande heeft een verleden waarop gewezen mag worden. Vooral het eerste twintig jarig tijdperk was van belang. Het A. N. W. V. werd toen door de werkgevers (wier begrippen omtrent de verhouding tusschen werkgever en arbeider destijds nog heel wat meer onder den invloed stonden van de oude diberale school van staathuis houdkunde dan thans het geval is) voor yjijwel staatsgevaarlijk gehoudenHoewel dit thans eonigszins zonderling schijnen moge, vergote men niet dat in 1871 de arbeidersbeweging niet hier te lande alleen nog beginnen moest. Wèl had de roode Internationale ook hier zoo nu en dan van zich doen spreken, maar zij was hier niet veel meer geweest dan een verschie tende ster aan deu socialen hemel. De arbeiders zclven hadden van het vereni gingsleven en zijn beteekenis nog geen besef en de werkgevers zouden het destijds voor gekkemanspraat gehouden hebben, als hun was voorspeld dat zij na betrek kelijk korten tijd dc arbeidersverenigingen zouden moeten erkennen en met de be sturen dezer verenigingen over arbeids voorwaarden hebben te onderhandelen. Het is dc groote verdienste van de op richters van het A. N. W. V. geweest, dat zij den stoot gegeven hebben aan de ont waking van de Nederlandsche arbeiders. Deze |verdienste kan aan het Werklieden- Verbond zelfs door hen niet worden ont zegd, die zoo gaarne geringschattend op deze vereniging Deerzien. Eu deze ver dienste blijft, ook al is de arbeidersbeweging reeds geruimen tijd aaö de leiding van het A. N. W. V. ontsnapt. Het is onze be doeling niet de oorzaken van den achter uitgang in invloed van het "Verbond in de tweede helft van zijn veertig jarig bestaan in bijzonderheden na te gaan. De hoofd oorzaak is bekend genoeg. Het Verbond kwam in verdrukking doordat het te vroeg heeft begrepen dat een arbeidersvereniging, die de verbeteriug van de economische positie der arbeiders wil bevorderen, de belanghebbenden bij den te voeren strijd zonder onderscheid van godsdienst en politiek bijeen moot brengen. Een tijd lang scheen het werkelijk dat een algemeene neutrale arbeidersvorenuiging vogels van diverse religieuse of politieke pluimage zou kunnen omvatten; maar vrij gauw bleek het anders te zullen gaan. Katholieke geestelijken en protestantsche predikanten dreven, toen de arbeidersbeweging eenige beteekenis begon te krijgen, hunne volge lingen onder de arbeiders naar vereni gingen met een speciaal leerstellig reli gieus karakter die openlijk of bedektelyk onder geestelijke of herdeilijke leiding kwamen te staan. Daardoor kwamen ook in de arbeidersbeweging onderstromingen die op religieus gebied naar verschillende richtingen heenloopen en die de arbeiders beweging, als algemeen maatschappelijk verschijnsel, op kunstmatige wijze in ver schillende religieus ongelijk getinte deelen splitsen. Het neutrale A. N. W. V. kreeg daardoor een eersten stoot. En wat de religieuse arbeidersverenigingen aan den eenen kant deden, dat werd van den anderen kant met niet minder heilig vuur gedaan door de sociaal democratische ver- oenigingen. Zoo kwam het A. N. W. V. tusschen de religieuse arbeidersverenigingen aan den eenen, en do sociaal-democratische aan den anderen kant in den druk Dat het daardoor veel van zijn vroegeren invloed moest inboeten behoeft waarlijk niet te verwonderen. Veeleer getuigt het van taaie leveDskrachf dat het Verbond het onder zoo ongunstige omstandigheden nog steeds heeft uitgehouden. Maar al leeft het Verbond nog, een krachtigen polsslag heeft het het reeds geruimen tijd niet meer. Onder de arbei ders in odzc grooterc steden en industrie plaatsen telt het weinig aanhangers; daar entegen heeft het nog een aantal volgelin gen in verschillende plattelan.sstrekeu. Hot is dan ook geen wonder dat het Verbond zich in de latere jaren allengs meer gaat bezighouden met vraagstukken die vooral voor de arbeiders ten platten lande van gewicht zijn. Zoolang het Verbond zich daarbij houdt aan het bevordereu van prac tische maatregelen iu het belang der boe renarbeiders, zal wel niemand betwisten dat het daarmede nuttig werk doet, ook al zou men geneigd kunnen zijn ain hei A. N. W. V. in herinnering tc brengen dat het uit liefde toor de arbeiders ton platten lande, toch den stedelijkeu arbeider en in het algemeen den industrieelen ar beider niet verwaarloozen moet. Maar bovenal is het zaak het Verbond er tegen te waarschuwen zich niet vast te leggen aan eenige economische theorie buiten het gebied der arbeidei«beweging zelve. Tot voor zeer onlangs bestond daar voor geen redeo; doch dc openingsrede door den voorzitter van het Verbond op den eersten Paaschdag uitgesproken, geeft aanleiding de leden van het Werklieden verbond te waarschuwen dat zij zich dooi de theoretische bespiegeling van hun voor zitter, hoe goed die ook was bedoeld, niet moeten laten verschalken. De heer Rauwerda schijnt zich te heb ben voorgesteld, dat dc aan verval van krachten gestorTcn bond voor landnationa lisatie in het A. N. W. V. zou kunnen herleven. Dat nu was van alle kanten ver kcerd gezien. Arbeidersvereenigingen bob ben andere belangen te behartigen dan dat van het brengen vau den grond aan de gemeenschap. Maar dc voorzitter van het Verboud was niet alleen op dit pi incipiecle punt weinig gelukkig; hij vergat bij het maken van zijn openiugsrede dat hij de leiding had gekregen van ecu neutrale arbeidersvereniging, die alleen vraagt naar arbeidersbelangen, maar niemand uitsluit omdat hij in andere dan arbeidersvraag stukken eene meening heeft afwijkend van zijne medeleden, ook al hebben zij zitting in het bestuur of al hanteeren zij den voorzittershamer. Indien het A. N. W. V. het voetspoor van den Voorzitter volgde en voortaan iederen arbeider uitstoot dio zich niet voor de landnationalisatie ver klaarde, zou maar al te spoedig blijkeu dat de feestrede van den heer Rauwerda een lijkrede was geweest. En dat zou jam mer zijn. Indien voor de toekomst niet was te hopen dat in het A. N. W. V. weer nieuwe kracht zou komen en uit het A. N. W. V. weer nieuwe kracht zou uitgaan, zou wel niemand zich er zeer warm over maken als het liever met dan zonder landnationa lisatie zou willen indommelen. Maar het A. N. W. V. heeft, mits staande onder een krachtige leiding, dio dc teekencn des tyds begrijpt, nog wel degelijk een toe komst, nog wel degelijk een taak in de arbeidersbeweging tc vervullen. Tot nog toe staat dc arbeidersbeweging uog in het teeken der verdeeldheid door verschil, ook iu de arbeiderswereld, iu godsdienstige overtuiging of iu geloof om trent de toekomst der maatschappij. Dit hangt samen met do zwakhedon der jeugd waaraan onze arbeidersbeweging nog lijden de is. Naar gelang die zwakheden zullen worden overwonnen, zullen de meest voor aanstaanden in de arbeidersbeweging zelfs tegen wil en dank gedwongen worden tot de erkenning, dat men om de sociale po sitie der arbeiders wezenlijk te verbeteren, al wat verdeelt en wat niet rechtstreeks de arbeidersbelangen raakt uit de beweging verbannen moet; dat men zoeken moet, naar wat samenhoudt, niet naar wat uiteen jaagt; dat de arbeiders, hetzij in een alge meene hetzij in een vakverecniging samen komende, elkanders godsdienstige overtui ging zoowel als elkanders inzicht in de toekomst der maatschappij hebben te eer biedigen, maar dat de vereeniging zelve geen stempel dragen mag van eenig be paald leerstellig geloof of inzicht, waardoor andersdenkenden met geheel dezelfde ar beidersbelangen zouden worden uitgedreven; dat in óón woord do arbeidersbeweging, wil zij krachlig wezen, niet slechts iu naam maar iuderdaad zoowel op godsdienstig als op sociaal pbilosophisch terrein neutraal behoort te zijn. Dat dit besef doorbreken zal in dc hoofden der besten onder dc leiders der arbeidersbeweging lijdt geen twijfel. De vraag is slechts wanneer dit zal ge schieden. IIoc i er dit verhelderingsproces tot krachtige ontwikkeling zal komen, hoe beter het zijn zal voor do arbeidersbewe ging zelve. Wij leven snel en inzonderheid de arbeidersbeweging heeft een krachtigen groei. Men behoeft dus het doorbreken van die verheldering der begrippen niet als verre toekomstmuziek te beschouwen. Dal lykt er niet op. Overal ziet men dat deze verholderiug in aantocht is. Welnu, als het besef der noodzakelijkheid eener wezonlyke neutraliteit in de arbeidersbeweging weer levendig zal worden, zal het A. ft. W. V. dat voor het denkbeeld steeds is opgeko men en dat gelijk wij opmerkten te vroeg het juiste inzicht heeft gehad, meer aantrekkingskracht bezitten, meer krachten tot zich trekken, meer leiding kunnen geven en zelf deelhebbende aan don opbloei dor arbeidersbeweging in de eerst gelederen kunnen mode arbeiden. Moge bij het vijftig-jarig bestaan van het A. N. W. V. getuigd kunnen worden, dat dit toekomstbeeld verwezenlijkt is gewor den. V. D. Belgie. Do obstructie iu de Kamer tegen do clencalo schoolwet is reeds begonnen. Er moet beraadslaagd worden over dertien verschillende begrootingen, en de linker zijde is van plan de debatten daarover, zoo uoodig maanden lang te rekken. De gehoele linkerzijde komt voltallig op, en dwingt zoodoende de leden van de rechterzijde, die slechts over een meerderheid van zes stemmen beschikt, ook steeds allen aanwezig te zijn, willen zij niet gevaar loopea bij een ol andere gelegenheid overstemd te worden. De clericalen waren van plan het nieuwe, door de jong clerical© groep uitgewerkte wetsontwerp, dat over het algemeen vrijwel samenvalt met het regecringsontwerp gisteren aanbangig te maken. Het radicale parlementslid Haubnrsm begon eon redo over do begrooting van binnenlandscho zaken, waarin hij ovor een massa futiliteiten uitweidde, waardoor het hem gelukte, zijn rede tot kwart voor vijf te rekken. Op dat oogenblik trok hij lachend zijn horloge want het reglement of liet gebruik verbiedt, dat nil kwart voor vijf nog eon besluit genomen wordt. Een heftige discussie volgde, daar de rechterzijde de zitting 11a den gezetten tijd wilde lateu voortduren. Onder groot tumult beklom ten slotte Yerhaege den katheder, die daarop door de linkerzijde bestormd werd. De kamerboden plaatsten zich als beschutting tusschen Verhaegou en de linkerzijde. Flechsel (radicaal) geraakte in een hevignn woordenstrijd met minister Helleputte, Schreeuwende clericalen en leden der linkerzgde omstuwen beide. Te midden daarvan staat de grijze doinocratischo leider Jansou, die den minister toeroept: „Gij voert een misdadige politiek en brengt het laud tol een burgerkrijg!" Men vreest een haudgemeon. De linkerzijdo roept in de maat: „Het reglement, het reglement!" Ten slotte schorst do president de verga dering. Ka drie kwartier pauze tracht de president Haubursin zijn rode te doen voortzetten, om zoodoende de zitting te verlengen. Vandervelde protesteert, daar het gebruik meebrengt een verlenging der zitting vóór kwart voor vijf aan to kondigen. Op unaniem verlangen der linkerzijde wordt ten slotte de vergadering verdaagd. In de wandelgangen heorschte groote opwinding. Men is van meening, dat waar de gemoederen zoo verhit zijn, het een dezer dagen onvermijdelijk in de Kamer tot een vechtpartij zal komen. Frankrijk. De schandaalzaak Rouct-Maimon (die van de gesloleu documenten aan buitcnlaud- scho zaken) is naar de terechtzitting ver wezen. Waarschijnlijk komt zij 26 Mei voor. I11 verband met wat de Matin aan het licht heelt gebracht omtrent de geldvcr- spilling en oplichterij aar. de ministrieeie departementen, vei telt het Journal een verhaal van een ambtenaar, dio zich van zijn collega's door zijn groote eerlijkheid onderscheidde. Het was professor Louis Renault, rechtsgeleerd raadsman aan bni- tcnlundsche zaken. Deze werd naar Londen afgevaardigd, en daar hij 8 dagen daar zou moeten blijven en f 60 per dag noodig hebben, kreeg hij ongeveer f 500 mee. Ku duurde het bezoek korter en kon de heer Renault het goedkooper doen, zoodat hij terug kwam met nog f 200 in zijn zak. Die ging hij terugbrengen aau het depar tement. Groote verontwaardiging bij do ambtenaren daar! Dat was ongehoord: reiskosten opstrijken die men niet nondig heeft dat is gebruikelijk, maar teruggeven aan den staat wat te vëel was betaald, neen, dal is strijdig met de eer van den ambtenaar.!

De Eemlander | 1911 | | pagina 1