WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 11) Mei 1911. Hoogste barometer8ta id 771.0 m.M. te Stornoway, laagste 751.5 te Nice. Verwachting tot don avond van 20 Mei 1911. Meest matige Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFO0PT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 704 m M. Vorige stand to 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 53 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 18 Mei des 's morgeus 7 uur is 63° F. Groot-Britannie. Naar aanleiding van het voornemen vau den Britscheu minister van financiën Lloyd George om een som van 1,500,000 be schikbaar te stellen voor den bouw en de inrichtingen van sauatoria voor tubercu- leuzen, ontspon zich Woensdag een interes sant debat in het Lagerhuis. De heer Balfour verklaarde nl. hoogelijk ingenomen te zyn met het voornemen van den minister, maar meende er toch op te moeten wijzen, dat aan de hooge waarde van de behandeling van tuberculose patiën ten in de open lucht by vele deskundigen eenige twijfel is gerezen, en hij vroeg dus, of het niet beter zou zijn het bovenge noemde bedrag te besteden voor inrich tingen, waar onderzoekingen zouden wor den gedaan naar de oorzaken van do ge vreesde ziekte en de middelen tot genezing. Minister Lloyd George antwoordde daar op, dat er behalve het geld dat beschikbaar zou worden gesteld voor sanatoria, ook nog sommen zouden worden uitgetrokken voor bevordering van het wetonschappelyk on derzoek. Weliswaar geloofde hij niet, dat de sanatoriumbehandeling de tuberculose zou doen verdwijoeu, maar zijns inziens zoude toch de behandeliug en de hygiëni sche levenswijzo in genoemde inrichtingen voor veel lijders van het hoogste r.ut zijn. Hij sprak verder de hoop uit, dat het der geneeskundige wetenschap binnen afzien- baren tijd zou mogen gelukken middelen te vinden tot afdoende bestrijding van de vreeselyke ziekte. Zeeliedenstaking. Een te New Castle ontvangen telegram meldt, dat de sedert lang dreigende staking op 29 Mei zal beginnen. Officieele bevestiging van dit bericht iB moeilijk te krijgen. Rusland. Wij hebben dezer dagen geschreven over den doodelyken angst der Israëlieten in Kief voor een pogrom, wegens de fabels die verspreid waren omtrent een zooge naamden ritueelen moord, door de Joden op een Christenknaap gepleegd. Zulk cod gerucht pleegt vaak de aanleiding tot een pogrom te zijn. Nu komt evenwel, geluk kig, uit Odessa bericht dat, dank zij de krachtige maatregelen van den gouverneur van Kiëf, alle gevaar voor een pogrom geweken is. 't Gebeurt niet vaak dat de overheid in Rusland aldus de Israëlieten beschermt tegen het grauw. Portugal. „Le Peuple" deelt mede uit goede bron te hebben vernomen, dat een ernstige royalistische samenzwonng te»en de Por- tugeesche ropubliek wordt voorbereid. Daar de samenzweerders zeker van hunne zaak willen zyn, trachten zij een fonds bijeen te brengen tot dekking der kosten voor een militaire expeditie, die over Oporto Portugal zou binnen dringen. De expeditie zou uitgaan van Vigo. Personen, bchoorende tot het garnizoen van Oporto, nemen deel aan de samen zwering. Een gevolmachtigde van een groep finan ciers, die reeds 5 millioen byeeu hebbeu gebracht, bevindt zich thans te Brussel om fmancieelo kringen aldaar te polsen Hy biedt, voor het geval de samenzwering mocht gelukken ntyn en spoorwegconcessies in Portugal aan iu ruil voor de financieele hulp. TWEEDE KAMER. In de gister gehouden zitting werd voort gezet de interpellatie Troelstra over het recht van vereeoiging onder het spoorweg personeel iu verband met het ongevraagd gegeven eervol ontslag aan den Hol- landschen spoorwegarbeider Franken, propagandist van do Nederl. vereeniging van spoor- en trampersoneel. De heer Roodhuyzen merkte tegenover 's hoeren Troelstra's verwyt, dat de vrijzinnigen passief blijven wanneer de vrijheid van organisatie wordt bedreigd, op, dat in 1906 Minister Do Meester heeft uiteengezet het standpunt der liberalen in zake de organisatie van ambtenaren en militairen. Waar Minister Regoul in zijn rede van 14 December kon aantoonen dat de Nederl. vereeniging to kort was geschoten iu den gewenschteu eerbied van het gezag, welke ook spreker noodzakelijk acht van cod organisatie van spoorwc-gmanncn, stond spreker bij golegenheid van bedoelde rede geheel aan zijde van den Minister. Met de gisteren door minister Regout gehouden redevoering is spr. 't op couige pur.ten na niet eens. Toen in 1903 aan het spoorwegpersoneel het stakingsrecht is ontnomen, is de belofte gedaan, dat de rechtspositie van dat personeel goed zou worden geregeld. Welnu de minister make het scheids gerecht permanent. Liefst zag spieker dat het scheidsgerecht uit mannen, buiten het spoorwegpersoneel staande, zou worden samengesteld. Ook beschouwde spreker het maken van propaganda voor een vereeni ging als de Ned. vereeniging niet als een strafbaar feit waarvoor iemand door de spoorwegdirectie zou moeten worden ont slagen. Alleen indien de wijze waarop de propaganda wordt gemaakt in strijd is met orde en discipline, heeft men, volgens spr., te doen met een strafbaar optreden. Ook heeft spr. zich verbaasd over 's ministers verwijt over het optreden van de Ned. vereeniging tegenover de groeps- vertegenwoordiging. Laten wij immers toch niet vergeten, dat die groepsvertegenwoordiging destijds in het leven geroepen als het vyaudelijk element tegen de vakorganisatie. Men gedenko daarom, dat de groepsvertegen woordiging geen gezonde basis heeft. Ten slotte raadde spreker den minister aau het oog niet te sluiten voor de toenemende algemeene ontevredcuheid onder het spoorwegpersoneel, maar al zijn macht aan te wenden om zooveel mogelijk aan rechtvaardige grioven tegemoet te komen en niet al te gevoelig te zijn voor een mogelijk minder netten toon. De micister lette op de kringen waaruit het personeel in den regel is voortgekomen. De Minister van Waterstaat dupliceerend, beloofde aan de heerenTreub en Roodhuyzen nog eens nauwgezet te zullen overwegen hun wensch om het scheidsgerecht permanent te doen zijn. Wanneer de spoorwegdirecties misbruik mochten maken van bevoegdheid van het geven van ongevraagd eervol ontslag, dan zal de minister niet nalaten dal instituut, dat reeds beperkt is, nog meer te breide len. Uit des hoeren Troelstra's opmerking, dat hij iü de a.s. meeting te Amsterdam zoodanig zou optreden dat hij daarmede 's ministers heiligste verontwaardiging zou opwekken concludeerde de minister dat de heer Troelstra samenwerking tusschen de regeerii.g en de vakorganisatie wil beletten, De heer T r o e 1 s t r a liet deze opmer king van den Minister, waarin hij een ongemotiveerde insinuatie zag voor het geen zij was en trad nader in een beant- woording van den Minister en van den j heer Treub en vroeg nadrukkelyk naar het standpunt dat de regeering in het vervolg ten opzichte van de Nederl. ver- eeuiging zal innemen. Wanneer de Minister inderdaad het verband met deze vereeniging heeft verbroken, dan mochten wy dit weten, zeide spreker. Spreker trad voorts in uitvoerige be schouwingen over wat te verstaan is onder het innemen van het standpunt van den klassenstrijd door de vakorganisaties, daarbij betoogende, dat hij principieel ook voor vc-reenigingen van ambtenaron het stakings recht erkent. Hoewel er echter toenemende ontevre denheid heerscht, leeft onder het spoor wegpersouuel thans niet het idje van staking. Sinds 1903 heeft de Nederl. ver eeniging het stakingsrecht gepropageerd, maar waar dit zoo is oordeele spreker 's ministers houding te roekeloozer want wanneer men aan vakverecnigingeu als de Nederl. vereeniging het bestuursrecht ontneemt, dan is te duchten dat daarvoor in de plaats treedt het Fransche syndicalisme. Hiermede eindigde de interpellatie onder daukzegging aan den minister voor de verstrekte inlichtingen. Na de pauze is besloten aanst. Woens dag voormiddag de voordracht voor een lid der Rekenkamer op te maken. Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen hei volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van NederlandBch- Iudië, d.d. 17 dezer, betreffende pestgeval- lcn op Java: Afdeeling Malaog veertien dezer nog een geval, doodelijk. District Penauggocngan eergisteren en gisteren (15 en 16 dezer) negen en twintig gevullen, waarvan twaalf dooden. District Karanglo gisteren acht gevallen, waarvan drie dooden. Van de pestlijders van vorige dagen zijn er nog negen overleden. Soerabaja: eeu geval, dat doodelijk was. Kediri: elf dezer en gisteren (16 dozer) een geval. Van het eerste is do pest ua het overlijden geconstateerd. Madioen: een verdacht geval bleek giste ren pest te zijn. De Gouverneur Generaal heeft gister (18 Mei) nog het volgende aan het Departement van Koloniën geseind: „Afdeeling Malang: gisteren (17 dezer) zeventien gevallen, waarvan tien dooden. „Soerabaja: twee gevallen. „Kediri: twee gevallen, waarvan een doode. „Djokjakarta: een verdacht geval.'' De Successiewet. De Eerste Kamer nam gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp aan betrelfendo de nadere regeling van de rechten van successie en vau over gang bij overlyden. De Totalisator. De Minister van Justitie heeft in de Eerste Kamer, by de behandeling van het wetsontwerp tot bestrijding der zedeloosheid met duidelijke woorden te kennen gegeven, dat een wetsvoorstel in te dieneu door een of meer leden der Tweede Kamer, en beoogend, 't vei bod van den totalisator voorloopig niet uit te voeren, op zijn steun zou kunnen rekenen. Het Ned. Corr. Bureau meldt, dat het uit goede bron heeft vernomen dat naar aauleidiug hiervan in de Tweede Kamer reeds wordt overwog'eu de indiening van een voorstel beoogende handhaving van den totalisator bij paardenwedrennen. Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. De Nederlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen, die zich na bespreking met het bestuur der Vereeniging voor Han del, Nijverheid en Gemeentebelangeu in Den Haag bereid heeft verklaard congres sen betreffende gemeentebedrijven en ge meentezaken te organiseeren, heeft, op verzoek van leden, aan de orde gesteld: lo. de vraag of en in hoevorre een andere wettelijke voorziening vereischt wordt ter bevordering van gemeenschappe lijke regeling door gemeenten van haar zaken, belangen, enz. 2o. de vraag in hoeverre de gemeente geschikt is haar medewerking te verleenen bij de uitvoering der sociale wetgeving. De heer jhr. inr. E. A. Van Bercsteijn, bur gemeester van Veendam, zal aangaande het eerste punt een schriftelijke inleiding geven, waarin de verschillende vragen, waartoe het onderwerp aanleiding geeft, wordou aangegeven. Omtrent hot in de tweede plaats genoemde vraagpunt zullen praeadviezen worden uitgebracht door de heeren mr. J. A. N. Patyn, referendaris bij het Departement van Landbouw, Njjverheid eu Handel (afdeeling Arbeidersverzekering); mr. V. H. Rutgers, advocaat en procureur te Hilversum en F. M. Wibaut, lid van deu Gemeenteraad van Amsterdam. Het congres zal ook dit jaar te Scheve- ningon in de congreszaal van het Kurhaus worden gehouden en wel op Vrijdag 23 Juni te 11 uur en Zaterdag 24 Juni te 10 uur. Vrydag komt het eersto, Zaterdag het tweede vraagpunt aan de orde. De Ziekteverzekering. Het Corr. bureau meldt ons: Naar aanleiding van een in do pers voor komende opmerking, dat er mogelijkheid bestond dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, de beantwoording ver tragen zou van het stuk, bevattende de vaststelling der vraagpunten en de toelich ting daarvan, hem bij schrijven van 4 Mei jl. door de Commissie vau Voorbereiding voor de ziekteverzekering toegezonden, kan uit goede bron worden medegedeeld, dat een uota, betreffende de door de Commissie gestelde vraagpunten, reeds gisteren, 17 Mei, door den Minister aan de Commissie is toegezonden. Bestrijding van schadelijke insecten. In verschillende streken werd opginerkt, dat dit voorjaar veelvuldig schadelijke in secten iu de dennebosschen worden aange troffen; met het oog hierop en in verband met het voor de vermeerdering dier insecten zeer gunstige voorjaar, vestigen wij er de aandacht op, dat van wege het StaatBbosch- beheer de laatste jaren een viertal vlug schriften zijn uitgegeven ovor insecten schadelijk voor het naaldhout, en wel over: 1. de dennenscheerder: 2. de groote den- ncDsnuittor en de kleine dennensnuittor; 3. de dennenknoprups, de dennenlotrups en de harsbuilrups, en 4. de nonvlinder. In deze vlugschriften wordt eeno korte beschrijving gegeven van do levenswijze der insecten, van de schade die zy aanrichten en van de middelen ter bestrijding. De brochures worden, zoolang de voorraad strekt, op aanvrage aan den inspecteur der Staatsbosscben en ontginningen te Utrecht gratis aan belanghebbende toegezonden. Hedonmorgen kantelde in de Aldegonde- straat een wagen, goladen met fornuizen en glaswerk, bij het nemen van een draai. Het paard werd met eenige moeite bevrijd, waarna men den wagen kon afladen. "Van de vracht was een en ander gebroken, terwijl van den wagen de veeren der voorwielen en het onderstel en oen boom braken. Op het zestal voor predikant bij de Evangelisch Lutersche Gemeente te Alk maar is door den grooten kerkeraad bij genoemde gemeente o.a. geplaatst dr. H. J. Toxopeüs, predikant alhier. De Ie luitenant jhr. D. R. Gevers Deijnoot van het le regiment veld artillerie wordt 1 Juli overgeplaatst vau Amersfoort naar Utrecht. Amersfoort's Drankweer Comité belegt op den 2en Pinksterdag, nam. half drie een groote openluchtmeeting op „'t Stort". Drie sprekers van verschillende richting treden op, terwijl twee zangkoron en een muziekkorps tot medewerking zijn uitgenoodigd. Do afd. Amersfoort van de Ned. Yer. tot Afsch. van Alcoh. Dranken vergaderde jl. Dinsdag huishoudelijk. De afd. trad toe tot het Intern. Congres tegen het Alcoholisme, dat in September a. s. te Schoveningen gehouden wordt. Betreffende de propaganda werd o. a. besloten de brochure van Dr. Vos over „Alcohol en Tuberculose* op ruime schaal te verepreiden. Een enquete zal worden ingesteld, omtrent den omvang van het alcoholgebruik in het landbouwbedrijf. Tot den scheidenden voorzitter, den heer Idzinga werd een woord van dank en waardeering gericht. Gememoreerd werd dat gedurende zijn tweejarig voorzitterschap

De Eemlander | 1911 | | pagina 2