WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 22 Mei 1911. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Horta, laagste 741.2 te Seydisfjord. Verwachting tot don avond van 23 Mei 1911. Meest matige Westelijke tot Z.W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Warmer. "Barometerstand le AMERSFUCpT 765 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 42 Hedemniddag 12 uurF. 54 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 22 Mei doa 's morgens 7 uur is 64° F. zoodat thaDs de wedstrijd te beschouwen is als enkel opgeschort. Algemeen wordt de oorzaak van het ongeluk aan onvoorzichtigheid der minis- terieele bezoekers toegeschreven, die op het vliegveld wandelden. Bovendien was de ordedienst zeer slecht. Het vliegveld werd van halt zes at over stroomd door nieuwsgierigen. Een oog getuige, die naast de ministers stond, vertelt mij, dat de ramp gebeurde onmid dellijk toen Train opsteeg en de ministers naderde tot op een meter afstand. De schroef sloeg den arm van Berteanx af. De toestand in Marokko. De Franschc Minister van Oorlog heeft met generaal d'Amade een langdurig onder houd gehad over den toestaud in Marokko. De Eclair wil weten dat in korten tijd nog 15.000 man naar de westkust vau Marokko gezonden zullen worden, daar men een aanzienlijke versterking van troepen, welke den weg naar Fez moeten vrij houden, voor noodzakelijk houdt. Uit EngeEche bron verluidt, dat de Fran- 8che troepon beden (Maandag) voor de muren van Fez zullen verschijnen. De me- halla van El Mrani, waarbij zich do Fran- sche consulaire agent Boisset en de corr. van de Echo do Paris, marquis do Sogon- zac aangesloten hebben, zal zich in Dar Raid Ali met de Fransche troepen verce- nigen. Eerst zal El Mrani, en vervolgens, na met den sultau ruggespraak gehouden te hebben, de Fransche colonne Fez bin nenkomen. De Spaan8chc bladen maken voortdurend melding van vijaudelijko bewegingen iu Tetuan en Ceuta, welke berichten echter dadelijk door de Spaausche rcgeeiiug tegen gesproken worden. Generaal Alslan heeft naar Madrid geseind, dat alles rustig is, doch dat de Kabylen door de Spaansche dagbladberichten in beroering zijn gekomen. Een nadere verklaring hiervan wordt niet gegeven. Inmiddels zet de Spaansche pers haar aanvallen tegen Frankrijk's optreden op scherpe wijze voort. De Franschen, schrijft de conservatieve A. B. C. bekom meren zich niet om bestaande verdragen. Gelijk iemand, die in koclo berekening een experiment onderneemt, hebben zij ten tweeden male den oorlog onder de Muzel mannen gezaaid en voor Moelai-Hafid een onhoudbareu toestand geschapen. Zij maken zich eenerz|jds den angst ten nutte en be roepen zich anderzijds op de beschaving, om maar de politieko zedeieer met voeten te knnnon treden. Frankrijk werkt den haat der Muzelmannen tegen de Euro peanen in de hand en hitst de Rifstammen tegen de Spanjaarden op. De dreigende Internationale Zeeliedenstaking. De meest tegenstrijdige berichten doen over doze beweging de ronde. Terwgl Reuter uit Liverpool seinde, dat men daar niet aan hot uitbreken eener dergelijke stakiug gelooft, is men elders in Engeland blijkbaar wel degelijk overtuigd, dat de zeelieden het niet bij een dreigement laten zullen, maar binnenkort inderdaad een poging zullen aanwenden om het scheep vaartverkeer lam te leggen. Als datum, waarop de beweging een aanvang nemen zou, werd reeds sedert geruimen tijd 29 dezer genoemd, maar zekerheid daaromtrent schijnt niet le bestaan. Naar het heet zou het Boldon Moor bij New-Castle door de leiders der stakings beweging reeds zijn afgehuurd om daar de in stakiug gegano zeelieden in tenten or.der te kunnen brengen. Duitschland. In het Huis van Afgevaardigden van den Pruisischon Landdag werd, gelijk wij reeds met een enkel woord meldden, het wets ontwerp op do facultatieve lijkverbrandiug aangenomen, en wol met 156 met 155 stemmen. De meerderheid wolke het wets ontwerp op zich verecnigde, bedroeg dun juist 1 ntem. Deze uitelag werd door de 311 aanwezige afgevaardigden met luide kreten begroet. Het wetsontwerp gaat nu nog naar het Heerenhuis. Voor dat de stemming hierboven bedoeld, plaats had, was door het centrum nog een voorstel ingediend, waarbij voor de oprichting van een crematorium in een gemeente, twee- derdo van de stemmen der Raadsleden vereischt wordt. Dit voorstel werd met behulp der Duitsch-conservatieven aange nomen. Voor plaatselijken strjjd opent dit artikel natuurlijk de deur wageuwijd. Spanje. De gemeogdo Regeerinescommissio voor de definitieve redactie van de wet op den algemeenen dienstplicht, heeft een voorstel aangenomou tot stichting van een uit vrij willigers bestaande koloniale strijdmacht, voor welke ook buitenlanders worden aan genomen. Dita.s. „Spaansche" Vreemdelingenlegioen zal dienst doen op de Noordkust van Afrika en in Spannsch-Guinea. Pest op Java. Volgens mededceling van dr. De Haan aan een redactie lid van het Soer. Handels blad is de toestand in het Malangsche stationoair; het zal nog maanden duren alvorens de ziekte geheel geweken is. Bestrijding der Prostitutie. De algemeene vergadering vau de Ned. Vereeniging togen de prostitutie wordt Dinsdag 8 Juni as. te Utrecht gehouden in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen. De voorzitter, ds. H. Pierson, zal wegens hoogen leeftijd zijn functie neer leggen en in deze vergadering afscheid nemen. 3l/a tct.'s Staatsleening. Naar wij vernemen, is de Nederlandsche 3'/v pets. Staatsleening, groot (behalve hel bedrag, dat door de Rijkspostspaarbank wordt overgenomen) ruim 40 millioen gulden door den minister van financiën tegen den koers van 95l/t pet. (netto) overgedaan aan eeD consortium, bestaande uit de firma's Hope en Co., Nederlandsche Handol-Maat- schappij Amsterdam'che Bank Amstcr- damsche succursale van de Banque de,'Paris et des Pays-Bas, en Lippman, Rosenthal on Co. De koers door hetzelfde consortium op 25 Januari jl. geboden en door den minister niet aanvaard bedroeg 94.52 pet. De uitgifte van de leening door het consortium zal naar alle waarschijnlijkheid eerstdaags plaats hebben. Het Tarief van Invoerrechten. De schrijver van de „Brieven uit de Hoofdstad" in de Prov. Gron. Ct. schrijft het volgende „Een zeer belangrijke vorgadering heeft de Algemeene Winkeliersvereniging hier voor enkele dagen gehouden. Zij was bij eengeroepen om het nieuwe tarief van invoerreohten te bespreken en het lag in de bedoeling Int wetsvoorstel zoowel door een tegenstander te doen behandelen. De tegenstander was gauw gevonden de lieer Gorris, een dor grootste winkeliers in huis houdelijke artikelen, die heel wat uit het buitenland betrekt, verklaarde zich bereid zijne bozwaren togou het voorstel uiteen te zetten. Nu werd naar oen voorstander ge zocht. In eigeD kring vond het bestuur der vereeniging niemand bereid om als paladijn voor minister Kolkman op te tredon, ecu oproeping in het vakblad bleef zonder re sultaat, hetzelfde was het geval met een oproeping in de dagbladen, zoodat het bestuur zich genoodzaakt zag enkel een tegenstander op de vergadering te doen spreken. Maar men hoopte, dat bij hei dabat de voorstanders wel uit den hoek zouden komen. Ook daarin echter heeft men zich bedrogen gezien slechts één vriend van hooge invoerrechton heeft zich na de rede vau den heer Gorris doen hoo ren en zijn betoog bepaalde zich tot enkele algemeenheden. Het sterkst is echter wel, dat een motie tegen het ontwerp Kolkman aan het slot der bijeenkomst in stemming gebracht, met algemeene stemmen, op één na, is goedgekeurd. En weet uien, waar om dit een feit van beteekenis mag heeten? Omdat in den Amsterdamschen winkeliers- staud het katholieke clement zeer sterk in getal is Er zijn onder onze groote winke liers heel wat Joden, doch zeker evenveel katholieken, terwijl ook het aantal anti revolutionairen en christelijk-historischcn een belangrjjk contingent vormt. Juist om dat er zooveel lieden van rechts onder de winkeliers z|jn, had het bestuur van den middenstandsbond het ongewenscht geacht direct zelf partij te kiezen tegen mr. Kolk- man's voorstellen, doch de vorgadering der winkeliers te Amsterdam zal het hebben doen inzien, dat het wat al te schuchter is geweest en dat het best onmiddellijk stelling had kunnen nemen tegenover de regeeringsvoorstellen. Maar voor mr. Kolk man moet deze houding zijner eigen poli tieke partijgenootcn in de hoofdstad wel teleurstellend zijn en ik acht hem een te schrander mensch dan dat h|j daaruit geen pessimistische gevolgtrekkingen zou maken. Waarom is hij dan ook niet zoo verstan dig geweest, oin, alvorens zijn ontwerp in te dienen, eerst de mannen der praktijk er over te hooren? Hij heeft zich nu be holpen met de voorlichting van een hoog geplaatst belastingambtenaar, ongetwijfeld een man van ervaring, maar die in de veeljarige praktgk van zijn vak de zaken natuurlijk zeer eenzijdig heeft leeren be kijken. Als hij eerst eens de Kamers van Koophandel, alsmede de besturen van deu Middenstandsbond en audere groote corpo- ratiën over de zaak had gehoord, zou hij vermoedelijk wel een ander gezicht op de materie gekregen hebben. Nu wil hjj zelts van een aangeboden advies van de Kamers van Koophandel niets weten, doch ik vrees, dat die weigering hem ten slotte zal op breken ook ougevraagd hebben Kamers van Koophandel recht advies te geven!" Vacantiekamp „Volksweerbaarheid". Do vereeniging „Volksweerbaarheid" houdt haar derde vacantiekamp van 25 Juli tot 9 Augustus op een terrein aan de Veluwo tusschen het station Harderwijken het Uddelermcer op een groote heidevlakte met prachtige dennenbosschen. Een Nor- tonpoinp geeft overvloedig zuiver water, de nabijheid van de Zuiderzee, ter plaatse over een groote uitgestrektheid zeer ondiep, biedt een uitmuntendo en veilige gelegen heid tot baden. Er wordt een ruime eet zaal opgeslagen, die, door gas verlicht, des avouds gelegenheid zal bieden tot gezellig samenzijn. In het kamp zullen gymnastiek en open luchtspel worden beoefond, voorts worden marschen gemaakt en eenvoudige ongewa pende velddienstoefeningen gohouden, alles onder beproefde en deskundige leiding - Er is plaats voor 250 deelnemers. Dezen zomer zullen de volgende cadetten van de Kon. Mil. Acadomie te .Amersfoort worden gedetacheerd: Bij het 5e Regiment Infanterie: W. J. Wecmhoff, C. Reijnierse, R. C- van der Nagel, W. van dor Ent, Ch. II. Paris, F. F. Miiius, J. de Vries, J. P. Kliugenspoor, H. van Ameijden van Duijn en H. Bergers. Bij hot le Regiment Huzaren: W. C. M. Schmidt, J. E. Feenstra, P. J. Loman, C. P. J. Oomes en J. J. van Steenbergen. Bij het le Regiment Veld-Artillerie. Jhr. W. G. L. van Spengler, J. Sibinga Mulder, J van der Singel, J. Govers, N. J. H. M. van Middendorp en J. F. Schultink. r Mej. L. M. van der HeydeD slaagde Za erdag te Utrecht voor het examen vrije- en ordeoefeningen. Te Utrecht slaagden Zaterdag voor het examen voor onderwijzeres onze stadge- nooten, de dames M. L. Grau, T. J. Liet, T. F. Liet, Th. Maaoe en A. M. J. Ram. Dr. E. Kruisinga, privaat docent aan de rijks universiteit te Utrecht en leeraar aan de Hoogoro Burgerschool alhier is benoemd tot lid der commissie belast met het afne men der examens in do Engelsche taal Gisteren werd de tweede afdeeling der seriewedstrijdou van II. V. C. gespeeld Dank zij het gunstig weer, was de belang stelling van het publiek vrij groot, vooral des middags tijdcus den eerewcdstrjjd. Goed spel werd er niet veel te zien ge geven. 't Was bjj do meeste clubs een vrjj ongemotiveerd trappen tegen den bal, die zoodoende ook wel eens in het net kwam. Ook de eerewedstrijd tusschen Hercules I uit Utrecht, den pas gedogradeerden weste lijken eerste klasser en Wilhelmina I uit den Bosch, den Oosteljjken eervte klasser, stond, wat het spel betreft, niet hoog. Be houdens enkele goede momenten, werd zeker geen eerste klasse spel gegeven. De Utrechtenaren moesten het met 21 ver liezen tegeu Wilhelmina, dat dus de groote zilveren lcginedaille, aaugeboden door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, won. De andere uitslagen z|jn als volgt: H. V. C. II (Amersfoort) Excolsior I (Amsterdam) 30. Sparta I (Hilversum) U. V. V. II (Utrecht) 1—0. Yelox I (Utrecht) D. E. C. II (Am sterdam) 50, wegens Diet opkomen van D. E. C. R. C. d'A I (Amsterdam) Quick H (Amersfoort) 1 1. Daar na 15 minuten verlenging de stand nog 11 was, werd b|j loting de over winning toegekend aan R. C. d'A. Sparta I - H. V. C. II 3—1. Velox I R. C. d'A 2—0. H. V. C. II R C. d'A 0—4. Sparta I Velox I 0—2. In deze afdeeling is dus de eerste prijs, zjjndc oen groote verguld zilveren medaille met 11 bronzen horiuneringsteekcnB, ge wonnen door Velox I van Utrecht. De tweede prigs, een groote verguld zil veren medaille was voor Sparta I uit Hil versum Do derde prijs een groote zilveren me daille werd gewonnen door R. C. d'A van Amsterdam, terwijl de vierde prijs, een zilveren medaille, behaald werd door H V. C. II te Amersfoort. Do eerste afdeeling wordt a.s. Zondag gespeeld. Vliegen te Soesterberq. De belangstelling voor de vliegdemon- straties was gisteren niet bijzonder groot en het is te voorzien dat die belangstelling nog geringer zal worden Gisteren althans waren velen teleurgesteld. Zeker hebben de aviateurs, met het oog op de weers gesteldheid vrg mooie vluchten ondernomen, maar zoo'n tochtje van eenige minuten, eooige meters boven den beganen grond, stelt het publiek al niet meer tevreden. Nu bestond giBtercn nog eenige attractie in Ver8chacvo, die van Luik zou ko men vliegon, wat h|j evenwel met het oog op den wind niet heeft kunnen volbrengen. Wijnmalen ging het eerst de lucht iu. Tegen half vijf steeg hij op, bleef laag by den grond en streek na 7'/a min. weer neer. Om vijf min. voor vijf ging Wijn malen weer op, ditmaal met den heer J. F. Verwey als gassagier. Ook dezo vlucht duurde zeer kort, nog geeu 4 minuten. Nauwelijks neergedaald steeg hij ten derde maal op, ging nu wat hooger maar daalde toch al weer na 4 min. Tegen zes uur scheen ook Verschaevo besloten een vlucht te maken, toen Wijn malen terzelfder tijd plaats nam in de „Heidevogel", van Koolhoven. Onafhankelijk van elkaar beschreven beide aviateurs groote cirkels en defileerden herhaaldelijk ter hoogte vsn het restaurant. Wijnmalen daalde om 6 uur 24 min. en Verschaevo om 6 uur 26 min. Om 6 u. 27 m., had Wijnmalen reeds wederom in zijn machine plaats genomen. Hy steeg lang zaam op, maar daaldo weder na een vlucht van 2 minuten De mooisto prestatie van den dag gaf Ver9chaeve te zien toen hyom den vliegdag te besluiten, om 7 uur 7 m., opsteeg. Het was bladstil weer, en de zon verdween reeds achter de bosschen. Vastj

De Eemlander | 1911 | | pagina 2