DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 122. VRIJDAG 26 MEI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar14-~- Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.—. Franco per post id. 11.40. Afzonderlijke nummers 10.05. Iturean: KE.EIVH Hi.tU 6. Telet. Inferc. 1S3. Prijs der Advertentiiln: Van 1 tot 5 regels 1 0.40. Voor icdcren regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersloort per regel 10.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlnndsch Advert.-buroau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Belgie. Thans hebben ook de heer Delacroix, rechtigeleerd raadsman van prinses Stepha nie van België, en de advocaat Leclerq, vertegenwoordiger van prinses Clementine, bij de bohandelin? van bot proces over de nalatenschap van koning Leopold het woord gevoerd. Delacroix herinnerde eraan, dat prinses Stephanie reeds in hare officieele brieven heelt verklaard, dat zy geen strijd wil mot de regeering van haar vaderland. Zij wenscht integendeel als bemiddelaarster op te treden on zou gaarne zien dat hare zustor Louiso do zaak niet tot het uiterste liet komen en een strijd zou vermijden tusschen de „wettige dochters van koning Leopold en zijn aangenomen dochter, de Belgische monarchie". De advocaat van prinses Clementine- verklaarde namens zijn lastgeel9ter, dat deze zich geheel en al buiten het proces zou houden. Frankrijk. Iu ons vorig nomincr hebben wij in het kort melding gemaakt van de intocht der colonne-Moynier binnen Fez in den avond van 21 dezer. Het spreekt van zeil, dat deze tijding, welke gepaard ging met het bericht, dat alle Europeanen binnen Fez in goeden welstand aangetrof fen waren, met groote voldooning te Parijs ia ontvangen. Voor Fez vond geen eigen lijke strijd meer plaats. Het meerendcel der belegeraars, waarondor iu de eerste plaats de Beni Hassen, waren vin de on mogelijkheid overtuigd, de Franschen te kunnen weerstaan. Tusschen hen, die de voortzetting van den strijd wilden, en hen die zich in hun lot schikten, kwam het, in gezicht der Fransche troepen, tot een treilen. Thans dient te worden afgewacht, in hoe verre de berichten van liet binnenkomen der Fransche troepen in de hoofdstad van invloed zijn op de stammen, die zich in het Oosten des lands op het oorlogspad bevinden. Haar verzekerd wordt, neemt onder dezo de krijgslust hoe langer hoe meer af. Dq vakvoreeniging dor Fransche zeelieden, die op de Marino rol ingeschre ven ziju, heelt tegen het door den Minister van Marine voorbereide wetsontwerp be treffende het opheffen vau manschappen voor de vloot, geprotesteerd. Er wordt zelfs met een algemeene werkstaking ge dreigü in geval zekere bepalingen w.o. dèzo, dat de zeelieden ook ïd het leger kuonen te werk gesteld worden, niet uit het wets ontwerp gelicht wordeo. Groot-Britannie. In de Woensdag gehouden zitting van het Lagerhuis, zeide Churchill, in antwoord op de vraag wat de regeering denkt te doen om te verhinderen, dat tijdens den kronings optocht aeroplanes boven Londen vliegen, dat tegen dit klaarblijkelijk ge vaar een wet gereed ligt. Dezo wet zal binnenkort als tijdelijke maatregel worden toegepast, terwijl een meer in bijzonder heden tredende en uitgewerkte algemeene wetgeving over dit onderwerp in voorbe reiding is. In een buitengowoon druk bezochte vergadering van arbeiders der Cambrian- rnynen werd met een verpletterende meer derheid besloten de voorwaarden van do voorloopige overeenkomsten van 15 Mei te verwerpen en do staking voort to zetten tot het biltere einde. Portugal. Het cene bericht omtrent een samen zwering tegen de Portugeesche republiek volgt op het andere, zij zijn echter vry geregeld met elkander iu tegenspraak. Een der voornaamste repiiblikeinsche bladen to Lissabon verhaalt nu weder het volgende: Do monarohisten hebben hunne strijdmacht in drie aldeelingon verdeeld, die resp. onder bevel staan van kapitein Couceiro, kapitein Coutinho en kolonel Coutinho. De manschappen zyn meeBtal vrijwilligers, die zeer royaal betaald worden. Het plan is zich meester te maken van de vestingwerken van Valencia, waarna de verschillende aldeetingen de steden Oporto, Coïmbra en Figueira, waar veel royalisten wonen en waar ook reeds een gedeelte van het garnizoen gewonnen ia, zullen nemen. Uit deze centra zullen dan sterke afdeelingen naar de steden Lamego, Pena- fiel en Guarda wordeu gezonden. Is men eens zoo ver gevorderd, dan zal de ge- heele strijdmacht naar Lissabon trekken om daar den beslissenden strijd te wagen. Zeer waarschijnlijk kliukt deze mede- decliug niet, het valt immers moeilijk aan te nemen, dat do samenzweerders het geheim omtrent hunne plannen niet boter zouden hebben bewaard. De regeering heelt in de Seculo een uota doen opnemen, waarin zij verklaart, dat zij aan do loopende geruchten geen bijzondere waarde hecht, maar dat zij des niettegenstaande maatregelen heelt ge nomen om, zoo het noodig mocht zyn, het nieuwe régime gewapenderhand te verdedigen. Amerika. Aan het ministerie van Buitenl. Zaken verklaarde men onlangs, dat het ontwerp arbitrage verdrag tusschen Engeland eu Amerika den grondslag vormde, waarop Amerika bereid was met ieder land te onderhandelen, dat den wensch daartoe te kennen gaf. Men had de Duitscho regee ring erop opmerkzaam gemaakt, dat het zelfde ontworp ook voor Duitschland ter beschikking stond, indien het zulk9 ver langde. Het ontwerp was Frankrijk en Engeland toegezonden, wijl die beide lan den de arbitrage-idée, zooals die door president Taft in zijn rede van December was uiteengezet, wilden bevordcreu. Wolffs Telegrafisch Bureau bevestigt, dat genoemd departement inderdaad zich bereid verklaard heeft, met Duitschland een analoog arbitrage verdrag te sluiten, een verklaring, waarvan de Duitsche re geering met voel sympathie heeft kennis genomen. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer stelde de voor zitter voor, de wetsontwerpen tot,vaststelling eener nieuwe Tariefwei en tot verzekering van werklieden tegen geldelyk gevolgen van invaliditeit en ouderdom, te verzonden naar commission van voorbereiding zonder bijzitters. Ecd vooratol-Yerhey om wel bijzictors te benoemen, werd verworpen met 5030 stemmen. Een vooistel van de centrale sectie: afdeelingsonderzoek van de Tariefwot vóél de zomervacantie werd aangenomen met 4737 stemmen. Het voorstel van den voorzitter, een commissie van voorbereididg aan te wijzen in zake de invaliditeits- en ouderdomsver- zekering, werd aangenomen met 5627 stommen. De Totalisator. Een der correspondenten van de P. G. Ct. in Den Haag meldt dat hy met verschillende leden der Kamer heeft gesproken en dat hem daarbij gebleken is dat hun niets bekeud was van eon voorstel tot opheffing van het totaliBatorverbod. Zij meenden, dat zulk ecu voorstel weinig kans had, te wordeu aangenomen. Voordracht Algem. Rekenkamer. De Tweede Kamer heeft Woensdag de volgende voordracht opgemaakt aan H. M. de Koningin, voor de vervulling van de vacature van een lid der Alg. Rekenkamer, ontstaan door het overlyden van den heer le Bron de Vexela. 1. Mr. A. J. M. Stumpff Jr., referen daris hij do Alg. Rekenkamer, met 49 van de 73 stommen. 2. Mr. L. J. M. Basquin, inspecteur van het Rijkstucht- eu opvoediugswezen bij het Dep. van Justitie met 34 van do 61 stemmen. 3. W. C. A. Baron van Vredenburch, oud-secretaris van den Pensioenraad voor byrg. ambtenaren en den Mil. Pensioenraad, met 38 van de 65 stemmen. Debietrecht op tabak. Aan de Tweede Kamer der Staten Gene raal is door do Vereeniging van Tabaks fabrikanten een adres, bevattendo 3441 handteekeniugen, grootendeels van kleine winkeliers in kleine plaatsen, verzonden van den volgendon inhoud: „De ondergeteekendeu, winkeliers en handelaars in tabak en sigaren, geven mot verschuldigdon eerbied te kennen, dat zij ernstig bezwaar moeten makeu tegen het wetsontwerp tot heffing van een „Dobiet- rocht op Tabak." Hoo gaarne ook, zij zien geen kans om te voldoen aan vele bepalingen daarin vervat, betreffende het bijhouden van ad ministratie, en eventueel het stellen van zekerheid. Zij vreezen, dat het gebrek aan bekwaamheid in beiderlei opzicht, hun zal te staan komen op ernstige schade Diet alleen, maar ook op verlies van hunne kostwinning, en in vole gevallen zelfs op een stiafrechterlyke vervolging, die hun ondergang moet ten gevolge hebben. Waar het ontwerp leidt tot ontduiking in verschillende opzichten, zullen do goe den die onbekwaam zijn, het moeten ont gelden voor de kwaden die door de mazen der wet slippen, en zullen volen moeten boeten voor hunne onmacht om te voldoen aaü de hooge cischen die gesteld worden iD administratief opzicht. Zij verzoeken u daarom dringend, hun de kostwinning niet oomogelijk te makeu, en hen te vrijwaren voor een onvermijdelijke vervolging wegens „misdrijf" als gevolg van do onredelijke eischen in het ontwerp gesteld aan niet voldoend onderlegde medeburgers." Vliegen in het Ned. Leger. Naar aanleiding van de groote vluoht, die do luchtvaart iu den laataton tyd neemt, heeft de Haagsche correspondent van Do Standaard trachten te weten te komen, w»t door ons legerbestuur, en voor ons loger, ten deze gedaan wordt. Er zyn drie offi cieren gesteld in het genot van een jaar verlof met behoud van traktement, om hot vliegen te kunnen leeren. Het zijn: de tweede luitenant L. F. E. Cobliju, die zich oofent te St. Job in het Goor bij Antwer pen; de eerste luitenant W. C. J. Vorsteegh, die zich te Wiener Neustadt oefent; de eerste luitenant J. ViBser, die eenige oefe ningen heeft meegemaakt to St. Job in hot Goor en zich nu verder gaat bekwamen bij de N. V. „Eorste Ncderiandscho Ylieg- vereeniging" te Breda. Deze drio heeren genieten, buiten hun iraktement, geen en kele bijzondere toelage. Aun den andoren kant is bun door het Departement van Oorlog ook geen andere voorwaardo gesteld dan dat zy zich, na afloop van hun vlieg- leertijd, gedurende een zeker aantal jaren als officior-Tlieger of reserve-officier-vlieger ter beschikking van hot legerbestuur moo- ten stollen. De eerste luitenant C. Gordijn heeft ook verlof mot behoud van traktement genoten en wel voor het vervaardigen van een door hem ontworpen vliegmachine. Na afloop van dit verlof hoeft hij er nog een half jaar by gekregen om de volgordo is wel wat wonderlyk! het vliegen te leeren en wel met een eigen toestel, op een terrein te Amersfoort. Voegt men daar nog by, dat den eersten luitenant F. A. van Heyst oveneens verlof met bohouü van traktement is verleend voor het vervaardi gen van een door hem ontworpen zweef- tuig, dan heeft men alles opgesomd, wat, voor zoover ik kon nagaan, door hot leger bestuur in zake vliegen tot dusver ge daan is. Geld uitgegeven voor vliegdoeleinden heeft het logorbestuur, voor zooveel ik weet, tot op heden heelem ial niet. Wel heeft de N. V. „Rotterdauische vliegver- eeniging" oen vliegmachine met bestuurder voor gebruik tydens de manoeuvres be schikbaar gesteld, maar zij deed Uitzonder kosten voor het ryk, en de beschikking, welko het legerbestuur heeft over den vliegenaar Lütge met zijn machine, kost het rijk evenmin iets. Hoezeer dus blijkt, dat aan de militaire aviatiek ook ten onzent aandacht geschon ken is, ie toch de vraag niet ongewettigd of er in de toekomst geen andere maat regelen noodig zullen blijken. Luchtvaart. Do commissarissen der Koningin hebben aan de burgemeesters bericht, dat de Mi nister van Oorlog aan zyn ambtgenoot van BinDeo!and6che Zaken het volgende heeft medegedeeld De landing van Duitsche luchtballons in de nabijheid van het fort Pannerden en de vesting Willemstad, alsmede de omstandig, heid, dat in deze ballons photografieche toestellen werden medegevoerd, waardoor de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat van de vestingwerken photograiische opnamen

De Eemlander | 1911 | | pagina 1