WEERBERICHT. BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. Do Bilt, 29 Mei 1911. Hoogste barometerstand 774.6 in.M. te Christiansund, laagste 759.5 te Perpignan. Verwachting tot den avond van 30 Mei 1911. Meest matige Oostelijke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht- tot zwaarbewolkt, droog weer met geringe kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand le AMERSFOORT, 765 m.M. Vorige stand to 12 nur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 82 Laagste hedennacht .F. 52 Hedenmiddag 12 uurF 82 AMERSTOORT8CHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 29 Mei dos 's morgens 7 uur is 66° F. ingewilligd, de arbeid nedergelegd moest worden. Intusschen kwam het bericht in dat bjj het aantal der patroons, die reeds hadden toegegeven, zich nog 125 daartoe boreid hadden verklaard, waaronder 20 groote bakkerijon. Daardoor is de staking tot ongeveer de helft van alle bakkerijen te Berlijn beperkt. Spanje. Volgons de laatste legerstatistiek is Spanje op het oogenblik zoo gelukkig te beschikken over 332 generaals zonder commando, die van den Staat jaarlijks te zamen een traktement ontvangen van 2.728.000 peseta's. Als schrille tegenstelling vinden wij vermeld dat dit jaar in de maand Januari 11.539 personen naar Ame rika emigreerden, d. i. 24 pCt. meer dan in dezelfde maand var. het vorige jaar. Portugal. De verkiezingen hadden een vreedzaam verloop. De candidaten der republikeinsche partij hebben de meerderheid. Men ver wacht, dat de regcering geen systematische oppositie tegenover zich zal vinden. Aldus Reuter. Obstructie in zicht Volgens de Haagsche Kouter in de P. G- Ct. moet er in de clubvergaderiugen dei- Tweede Kamer een besluit zijn genomen, dat intusschen tot heden niet door de Ka mer is bekrachtigd. Men heeft schrgft hij, 't er n.l. op gezet om de militiewet althans nog in dit zittings jaar af te doen en daarvoor een goed deel van de zoinervacantie op te offeren. Op zichzelf zeker een prijzenswaardig streven, maar ik betwijfel of men het bereiken zal en of dat werkelijk in 'b lands belang is. Het oogmerk zou zjjn om, wanneer do Kamer die nu hoogstwaarschijnlijk Vrijdag 2 Juni uiteengaat om een korte vacantie te nemen voor de bestudeering van 't tarief en tegen 13 Juni terug te keeren voor de behandeling daarvan in de afdeeling, na het sectiewerk aan do discussie te zetten over de militiewet. Het spreekt van zelf dat er dan voor een definitief scheiden voor dit parlementaire jaar, voor 1 Juli, niets kan komen en de reisplannen van menig een zouden er door in duigen vallen.aMaar dit daargelaten, er is tegen een afdoening van de militiewet voor de in staat van wijzen zijnde sociale wetten (bakkers-, stuwadoors- en ziekteverzekering) bij tal van leden, misschien bij de overgroote meerderheid van de liukerzjjde zeer veel bezwaar. Het zal, al doet men de militie wet voor 't zomerseizoen in de Tweede Kamer af, toch niet mogelijk zijn, deze voor de volgende lichting der militie te doen werken; er is dus uit een practisch oogpunt geen de minsto reden voor zoo'n overhaasting en waar nu door menigeen veel grooter waarde wordt gehecht aan spoedige verbetering van sociale dan van militaire toestanden en men bovendien, alvorens maatregelen te nemen die de legeruitgave» weer aanzienlijk zullen ver- hoogen, weten wil waar 't geld vandaan moet komen en zekerheid verlangt dat het niet zal zijn ten koste van de sociale verbeteringen, lijkt het geenszins onmogelijk dat de vrijzinnigen, zoo al niet eeuparig, dan toch voor het meereudeel, niet alleen tegen een voorstel om in den zomer de militiewet te behandelen, met kracht eii ernst zullen opkumen, maar zclts daad werkelijk, als de rechterzijde haar plan doordrjjft, zullen weigeren aan deze wijze van handelen mcê te doen. Do dwang- taktiek, het despotisme van de rechterzijde kon wel eons tot een represaille maatregel van de linksche groepen leiden, tot par lementair obstructionismc nopen. De beslissing omtrent het overhaast en tamelijk onvoorbereid afdeelingsonderzoek van de tariefwet is dan ook in mijn oog een overwinning voor de ministerieele meerdorheid, waarover men wellicht spoe dig berouw zal gevoelen. Het moge een zekere voldoening geven aan de heeren der coalitie dat zij alles kunnen wat ze willen, alles vermogen wat 't partijbelang eischt, op den duur is een zoodanige over- heersching van de rechterzijde een gevaar en een ernstige benadeeling van het landsbelang. Limburgschk Verkiezingszeden. De Lim, Koerier schrijft: „Uit Sittard vernemen we weer een staal tje van Biuakelooze „grappenmakerij". In een der plaatselijke weekbladen lezen we nl. de volgende advertentie: AAN IIEERËN KIEZERS TE SITTARD. Een waarschuwing door het hemelvuur! Ik wilde eerst niet meer uit den hoek komen, om mij candidaat voor den Raad te stelten, maar sedert ik onlangs een blik semschicht op mijn hand ontving, terwijl ik deze aan den ploegstaart hield, meende ik dit te beschouwen als een waarschuwing uit den bemel, en het was of een stem mij toeriep: Op Helmus! ik zeg, op Helmus, voor de goede zaak De oude Romeinen hebben Cincinatus nog wel achter den ploegstaart uitgehaald, om hom consul te maken, waarom zouden de Sittardenaren Helmus ook niet achter den ploegstaart uithalen? Vooral nu de waterleiding niet wil vlotten, meen ik als zoori van bet waterrijke Ophoven, meer flair aquatique te bezitten dan de eerste de beste zandhaas uit de Brabantsche Kempen. Hoogachtend, \V. TUMMERS, Oud-veldartillerist. Wie niet op de hoogte is van de plaat selijke toestanden te Sittard, zal allicht meenen hier inet een candidaat te doen te hebben, wiens handelwijze ernstigo af keuring of... medelijden verdient. De onderteekenaar der advertentie iB echter niet de eigenlijke lakenswaardige Hij is een eenvoudig landbouwor, die zijn naam tot dergelijke dingen leent (niet voor de eerste maal, zooals menig lezer zich herinneren zal), en die vermoedelijk zelf niet ten volle de porlée van dergelijk geschrijf doorziet. Is het al zeer ongepast, een ornstige zaak als een openbare verkiezing tot zulke fratsenmakerij te verlagen, nog erger wordt het in het oog van den met de toestanden en personen vertrouwde, die er een onder- duimsche schimpscheut op een overheids persoon in leest. En drievoudig laakbaar is 't dat zulke dingen hun oorsprong vinden aan een zijde, waar men den moed mist, zelf met zijn naam voor don dag te komen en de verantwoordelijkheid te dragen van het geen men insinueert." Ziekteverzekering. De commissie van voorbereiding heeft zonder de bijzitters, daar deze zaken worden geoordeeld door do commissie zelf te moeten geschieden, ook wijl in kleinen kring dit het besie gaut Vrijdag j.l. weer vergaderd, en, naar het Volk verneemt, besloten ten spoedigste de vraag punten met de toelichting en het antwoord des Ministers bjj de Tweede Kamer in to zenden. Er zal op aangestuurd worden, dat in ieder geval nog vóór het zomer- recès over deze vraagpunten door de Kamer zal worden beslist, Dinsdagavond kan de publicatie der stukken worden verwacht. De volgorde der vraagpunten zal naar aanleiding van 's Ministers opmerkingen, gewijzigd worden. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn dn volgende vonnisseu uitgesproken: Strooperij. P. v. d. K. te Baam f 2 of 2 d. In dronkenschap orde verstoren, gepleegd bij herhaling. J. M. te Baarn 3 d. hechtenis. In droukenschap orde verstoren. A. L. te Baarn f 8 of 3 d. S. V. te Amersfoort f3 of 3 d. W. B. zwervend f 5 of 5 d. Trekdier onbeheerd laten staan. Ph. V. te Bunschoten f 2 of 2 d. Dronkenschap. A. ter B. f 3 of 3 d W. v. V. f 3 of 3 d., beidon te Scherpenzeel. G. K. te Baarn f5 of 3 d. J. M. C. v. d. P. te Putten f 3 of 3 d. J. v. d. II. f 3 of 3 d. W. v. d. K. f 3 of 3 d. W. M. f 3 of 3 d. II. B. f3 of 3 d. A. v. M. f 2 of 2 d.. allen te Amersfoort. Do orde verstoren te Amersfoort. A. v. M. te Amersfoort f 2 of 2 d. Het vervoer door trekdier doen plaats hebben op cene noodeloos pijnlijke of kwellende wjjze. J. B. te Apeldoorn f10 of 3 dagen. Dieren op eene noodeloos pijnlijke en kwellende wijze vervoeren. E. v. d. B. to Nijkerk f 10 of 3 d. Wild vervoeren iu gesloten tijd. D. M. te Eemnes f 10 of 4 d en verbeurdverkla ring der in beslag genomen eenden. In gesloten jachltjid jagen zonder ver gunning G. H, te Barncveld 2 X f 10 of 2X4 d. en verbeurdverklaring geweer met la6t tot uitlevering subs, f 10 of 10 d. Visschen zonder vergunning gepleegd bij herhaling. J. do G. te Amersfoort 7 d. en verbeurdverklaring v. d. visch met last tot uitlevering sub. f 1 of 1 dag. Rijden met rjjwiel en een ander geluid signaal dan de bel gebruiken. M. G. F. te Amersfoort f 2 of 2 d. en niet op vor dering der politie rijwiel doen stilhouden f 5 of 5 dagen. Wieliijden zonder licht. H. A T. f 2 of 2 d. A. ten H. f2 of 2 d., beiden te Amersfoort. Rijden met paard op rijwielpad. R. W. te Amersfoort f 3 of 3 d. Rjjden met auto op rjjwielpad. C. W. F. P. S, te Baarn f 5 of 2 d. Rgden met paard op rgwielpad. J. B. te Utrecht f 5 of 5 d. Rijden met auto op rgwielpad. G. W. G. te Velp f 3 of 3 d. Wieliijden zonder licht. C. v. N. te Hoogland f2 of 2 d. W. F. te Ee.nnes f2 of 2 d. G. de H. f 1 of 1 d. N. B. f 2 of 2 d., beiden te Baarn. Wiclrjjden zonder bel. J. K. B. te Baai n f 1 of 1 dag. Vee vervoeren in eene gemeente waar dat verboden is. J. R. te Nijkerk f 3 of 3 d. met verbeurdverkl. van het bedrag der waarde van de in beslag genomen doch vrijgegeven koe ad f 195.bij den gemeenteontvanger te Baarn gestort en de kosten van het onderhoud dier koe ad f 3.17. S. H. te Nijkerk f 3 of 3 d. en verbeurd verklaring van het bedrag der waarde van de in beslag genomen doch vrijgegeven kalveren ad f 155.bij den gemeente ontvanger te Baarn ge6tort en de onder houdskosten ad f 1J. B. te Amersfoort f 10 of 10 d. en verbeurdverklaring kalveren en hondenwagen. Varkens vervoeren uit het vaste land van Noord Holland naar het overige ge deelte des rijks. T. S. te Amersfoort f 3 of 3 dagen. Overtreding wet paardenfokkerij. A. de J. te Baarn f50 of 10 d. Overtreding wet Zuiderzeevisscherij. K. de II te Spakenburg f 3 of 3 d. Met rijwiel op voetpad rijden. J. R. te Baarn f 1 of 1 dag. Mot auto daarvoor verboden weg be rgden. W D. v. H. te Utrecht f4 of 2d. Strooperg. M. ten H. te Amersfoort f 1 of 1 week tuchtschool. E. J. v K. te Scherpenzeel f 1 of 1 week tuchtschool. Wielrijden zonder licht. C. V. te Amers foort terug ouders. Te Amersfoort op straat met voetbal spelen. P. B. te Amersfoort f 1 of 1 week tuchtschool. Gisteren werd op de terreinen van H.V.C. en 't Vijfde do eerste afdeeling der H. V. C. seriewed8trjjden gespeeld. In weerwil van de warmte werd er hard ge werkt en bijna geheel den dag bleef de animo er goed in, terwjjl er veel beter spel werd te zien gegeven dan vorige weok. De uitslagen zijn als volgt: D.O.S. I (Utrecht) A.V.V. I (Amster dam 50. wegens niet opkomen van A.V.V. I. Quick I (Amersfoort) D.E.C. II (Am sterdam) 7—1. D.O S.B. I (Arasterdam) G.V.C. II (Wageningen) 33. Bij loting gewonnen verklaard voor D.O.S.B. I. Amstel (Amsterdam) H.V.C. I (Amers foort) 1—0. D.O.S. I Quick I 4—2. Amstel D.O.S.B.. I 61. Quick I D.O.S.B I 50, daar de Amsterdammers er blijkbaar genoeg van hadden en den wedstrijd gewonnen gaven. Amstel D.O.S. I 10. Des morgens speelde D.O.S. een af mattingswedstrijd tegen een Veteranen- elftal, welke door D.O S. met 4—1 gewon nen werd. De prijzen zijn dus in deze afdeeling behaald als volgt: le prijs, groote zilveren medaille aange boden door den Burgemeester, waaraan ver bonden 11 zilveren herinneringsteekens,'aan geboden door H.V.C.: Amstel (Amsterdam). 2de prjjs, groote verguld zilveren medaille: D.O.S. I (Utrecht). 3de prijs, groote zilveren medaille: Quick I (Amersfoort), 4de prijs, zilveren medaille: D.O.S.B. I (Amsterdam). De prijzen werden des avonds in café Otte met eenige hartelijke woorden dooi den voorzitter uitgereikt, waarna een bal, afgewisseld door muziek en voordrachten het feest besloot. De heer R. L. E. de Bruyo, oud- zeeofficier, alhier, heeft concessie gevraagd voor den aanleg van een spoorwegverbin ding VeonendaalWageningen. Te Utrecht slaagde Zaterdag voor het examen voor onderwijzeres onze stad- genoote mej. B. T. van Melle. Mej. J. M. Engels slaagde Zaterdag te Groningen voor het exumen apothekers assistente Tot secretaris van de afdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij is, in plaats van den heer G. van Wijland, gekozen de heer G. A. van Mechelen. Naar wij vernemen zal Maandag 5 Juni, 2den Pinksterdag, een voetbalwed strijd worden gespeeld achter Rustoord tusschen H. V. O. I en De Trekvogels. De helft der entreegelden na aftrek der noodzakelijke onkosten, zal worden afge dragen aan de Amersfoortsche Vereeniging tot bestrgding der tuberculose. Kaarten voor dezen wedstrjjd zullen vanaf Woens dag a. s. verkrijgbaar zjjn in de sigaren winkels der heeren Brandsen en Jacobs. De Kolonel F. H. W. Spieringhs, commandant van het 5e regiment infante rie, zal met November den dienst met pensioen verlaten. De Courant meldt, dat Henri Wijn malen, waarschijnlijk beu van het demon- streeren van vluchten boven het vliegkamp, gisteravoud weer eens bewezen heeft, welk 'n koene aviateur hij is, en welk 'n nattig en snel middel van vervoer de vliegma chine is, kan zjjn en zal worden. De heer D. Siem te Soest woonachtig, moest onver wachts naar Berlijn eu wilde daartoe den nachttrein halen. Doch hij kon geen ver binding meer krjjgcn. Goede raad was duur. Wijnmalen, die van het geval op de hoogte word gebracht, bedacht zich geen moment, sprong in z'n auto en bracht den heer Siem niet naar Amersfoort, doch naar Soesterberg, liet daar z'n Farman naar buiten brengen, installeerde den beer Siem op de passagiersplaats en in minder tijd, dan noodig is, om de gebeurtenissen te beschrijven, was hij uit het gezicht ver dwenen, om slechts een kwartier later te dalen in de nabijheid van het station Amersfoort, waar de heer Siem lang voor dat de Borlijnsche nachttrein ui! Amsterdam arriveerde, gedeponeerd werd. Daarna vloog Wijnmalen, gemoedereerd als altijd, terug naar Soesterberg.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2