DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 125. DINSDAG 30 MEI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Gemeenteraad. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Scliaardeuburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.—. Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. fturean: KIJRINK 11\ MJ Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regel» 10.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, vau buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. 3iuneii-en Buitenlandse!» Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 77- 78 Amsterdam Frankrijk. To Parijs is - het procos begonnen be treffende de diefstallen van stukken aan hot departement van buitenlandscho zaken. Rouet en Maimon staan beiden terecht, evenals Palliez, Maimon's secretaris. Alle drie worden boschuldigd van spiounage. Het Openbaar Ministerie vroeg sluiting der deuren, maar do beklaagden verzotten zich daartegen :zy verlangden openbaarheid, omdat door dio geheimzinnigheid het pu bliek zou meonen dat er werkelijk iets belangrijks gebeurd was. Het Hof gelastto evenwel de sluiting der deuren. Nogal verklaarbaar trouwens, want de debatten loopon vooral over do bekendmaking van den inhoud der besprekingen te Potsdam, door de Londensche Evening Times, die het stuk van Maimon had gekregen. Portugal. Zooale wij gisteren reeds meldden, zijn de vorkiczingen zonder ernstige verstoring dor orde gehouden en is de uitslag in bet voordeel der republikeinsche regeering. Men had ornstig gevreesd voor onlusten. Men vreesde dat do monarchisten van de ge legenheid gebruik zouden maken en den stemmingsdag uitkiezen voor een poging tot omverwerping der republiek. Dat schijnt echter oiet geschied te zyn. Mon verwacht aldus Reuter dat de rogeering geen ernstige oppositie zal ontmoeten in het parlement. In elk geval zal hot gevolg van dezen stembusuitslag wezen dat de regeering aanblyft, of indien zij al voor den vorm aftreedt na do bijeenkomst van het parle ment, opnieuw zal optreden. De taak van het parlement zal dan ten eerste bestaan in de goedkeuring der door de voorloopige regoering uitgevaardigde maatregelen, waar onder zich er bevinden van niet gering belang, zooals de wet op de scheiding van Kerk en Staat. En dan zal het hard aan het werk moeten om de jonge republiek te voorziou van een geheel nieuw stel wetten op allerlei gebied. Intusschen blijft de lucht vol van ge ruchten over samenzweringen eenorzijds en maatregelen der regoering tot ontdekking der samenzweerders audeizijds. De uitge- weknuen op Spaansch gebied klagen dat zij daar worden vervolgd door detectives der Portugeesche regecriug, die de opdracht zouden hebben hen te vermoorden. Turkije. Te Smyrna is een Jong Turksch meisje door aldaar arbeidende Christelijke Crelen sers op afschuwelijke wijze vermoord. De daders moeten gearresteerd zijn. Men vreest nu voor het uitbreken van een legen de Christenen gerichte beweging. Hierbij komt nog, dat de Regoering van het Patriar chaat de afzetting eischt van den bisschop van Smyrna, die bij den vorigen St. Georgedag in de kerk een manifestatie ten gnnste van Koning George zoo niet zelf op touw gezet, dan toch geduld heeft. Ten slotte wordt de-stemming nog be ïnvloed door de boycot tegen dc Grieksche schepen en waren, welke ondanks de waarschuwingen der Regeering door de talryke te Smyrna wonende Mohamme- daansche Cretensers met kracht wordt volgehouden. De bladen verzekeren, dat de Regeering reeds krachtdadige maatrogolen ter be scherming van de Christenbevolking heeft genomen. In goval van een uitbarsting van Mo- hammedaansche geloofswoede, zou het er to Smyrna mot de veiligheid anders niet erg rooskleurig uitzien, daar het geheelo garnizoen van do grooto stad slechts uit twoo bataljons bostaat. Amerika. Het Hooggerechtshof heeft beslist, dat de tabakstrust in strjjd is met de anti- trustwet en heeft daarom gelast dat er binnen zes maanden een reorganisatie moet plaats hebben overeenkomstig de bepalingen van de wet. Nadat oud-President Diaz van Mexico Vrijdagmorgen voor het aanbreken van den dag de stad Mexico had verlaten, besteeg hij een, in een afgelegen voorstad gereedstaanden trein, waaraan een met soldaten bezette vóórtrein voorafging. De voortrein werd latei door insurgenten, die den afgetreden president daarin vermoedden, aangevallen, bij welken aanval 7 soldaten gedood werden. Diaz kwam echter ongedeerd te Veracruz, vanwaar hij zich den lsten Juui op een Hamburgsch stoomschip naar Spanje zal Evangelische Maatschappij. In de dezer dagen gehouden vergadering van do afdeeling 'b-Graveuhage en omstre ken dor Evangelische Maatschappij zyn verkozen tot bestuursleden de heeren dr. G. J. Brutel do la Rivièro en L. A. Gleich- man, ter Tervauging vau de aftiedcnde heeren A. Kruyt en dr. P. J. B. K. Simou van der Aa. Voorts werd besloten om ter algemeene vergadering van dit jaar, die den 9deu Augustus in den Haag gehouden zal wor den, do volgende voorstellen in te dienen: Het H. B. wordt opgedragen om een commissie te benoemen, waarin ook een ol meer niet leden van het II. B. zitting heb ben, die het vraagstuk: „do houding der E. M. bij de a. s. Kamerverkiezingen" in studie necint, ten einde aan de algemeene vergadering van 1912 hierover nadore voorstellen te doen. Het H. B houdt een enquête aangaande den omvang van het kloo6terwezon in Nederland. Hierbij worde meer in 't bij zonder gelet op den invloed, dien kloosters en kloosterlingen uitoefenen op onderwys, handel, bedrijf en zeden in hunne omgeving. De Nederlanders en de tabak. Uit de „Handelingen" dor Tweede Kamer blijkt, dat op 24 Moi niet minder dan 57 adressen waren ingekomen betreffende het debietreebt op tabak. Algemeen arbitkagkverdrag met Amerika. Op de schriftelykc vraag van den heer Hugenholtz: Heeft de regeering haar wensch te kenuen gegeven aan de regeering van de Vereenigde .Staten van Amorika om, evenals Engeland en Frankryk, beraadsla gingen te voeren over een algemeen arbitragoverdrag, hotwelk alle geschillen zal omvatten, die met dat land zouden kunnen rijzon, en indien niet, is de regee ring voornemens dien wcnsch alsnog ken baar te maken f is het volgende ant woord ingekomen vau den Minister van Buitenlandsche Zaken: liet antwoord op do eerste vraag des heeren Hugenholtz luidt ontkennend; aan- gaaudc hare gezindheid om met de Ver eenigde Staten over een algemean arbitra geverdrag beraadslagingen te voeren, kan de Regeering uit den aard der zaak geene mededeeliug doen, zoolang de tekst van hot door die mogendheid naar het schynt aan Engeland aan te bieden ontwerp ver drag haar niet bekend is. Vrijz. dem. Gemeicntera Asleden. Zondag werd te Arnhem een openbare vergadering gehouden van do vereeniging van Vrijz. Dem. Gemeenteraadsleden, onder voorzitterschap van mr. S. J. L. van Aalten Jr. Aan de ordo was: „De rechtstoestand van personen in gemoeutedienst." Dit onderwerp word ingeleid door mr. M. W. F. Troub. Spr. zag drie punten onder do oogen: le Het recht op bevordering: 2e. De vrijheid buiten dienst; 3e. De zaak van het ongevraagd eervol ontslag. Het eerste ujemt spr. een der moeilijkste quaesties. Het systeem van opschuiving naar ecu hoogeren rang naar anciënniteit is verkeerd. Ook aan een examen hecht spr. weinig wanrde. Men zal bij de aanstelling moeten bepalen, tot welke hoogte men naar anciënniteit zal kunnen opklimmen. In 't algemeen zal men uit een lagcren rang geeu bevordering moeten kunnen eischen uaar oen hoogeren, wanneer daarin ander werk moet worden gedaan, behoudens natuurlijk bizoudere geschiktheid. Het scheidsgerecht zal preventief moeten werken bij een eventueel voorbijgaan bij bevordering. Ten opzichte van de vrijheid buiten dienst is het radicale standpunt, te zeggen dat een ambtenaar volkomen vry is. Dat gaat niet aan, araar beperking dier vrijheid zal binnen dn engste grenzen gehouden moeten worden. Hierbij komt ter 6prake de vraag van het voreeuigin'gsrecht, een vraag, waarmee do hij de Grondwet gewaarborgde vrijheid niets te maken hoeft. Want die staatsrechtelijke vrijheid kan iedereen behouden; zoodra zij in conflict komt met de dienstbetrekking, moet deze laatste ophouden. Wat het derde betreft, zegt spr. dat dc mogelijkheid open moet blijven, dat men een ambtenaar, ook zonder dat hij dingen doet waartegen straf is bedreigd, ontslaat. Wanneer men komt in het geval dat men een ambtenaar wil kwijt raken, maar lieni niet straften, moet men do door hem bekleede betrekking opheffen en hem op wachtgeld stellen. Die wachteeld regeling moet dan goed on billijk zijD. Hef onge vraagd eervol ontslag kan men niet missen, want de verantwoordelijke autoriteiten moeten zich van een ambtenaar kunnen ontdoen. En dat moet kunnen geschieden buiten het scheidsgerecht om: dit laatste kan alleen invloed doen gelden bij de bepaÜDg van hot bedrag van het wachtgeld. Het volgende punt van de agenda: „Hot standpunt van de Jgemeente ten aanzien van den aanbouw van woningen" werd iugoleid door deu heer mr. F. A. van Engen to Utrecht. Spr. behandelde drie punten: le. wat de woningwet voorschryft omtrent het uitbreidingsplan; 2e. de invloed van de gemeenten door do bouwverorde ningen; 3e het bouwen door de gomeento zelve of door vereenigingen. Wat sub 1 oh 2 betreft zegt spr. dat maar twee gemeenten feitelyk voldaan hebben aan art. 28 der woningwet, de andere hebben niet moer dan eon stratouplan ontworpen. De gomeento moot zich de leiding rerzekcron hij de verdere uitbreiding der stad; zy kau door de bouwverordening invloed uitoefenon op de te bouwen woningen, vooral bij den aanbouw van nieuwe woningen. Teu opzichte vau het dorde punt gaat spr. de bopaliugen der woningwet na, die den gemeenton vrijheid laten financioelen of auderen steun te vorleenen, of zelf te bouwen ter vorbetering der volkshuisvesting. Do vraag is dus: moet het particulier initiatief worden gesteund, moet men vereenigiugen helpen of zelf bouwen. Het eerste zal weinig helpen en het maken van winst voor particuliere bouwers in de hand werken. Het steunen van vereenigingou is gemakkelijk voor do gemeente, maar do administratieve rompslomp daaraan voor die vereenigingen verbonden veroorzaakt een groot renteverlies. Ook mocton dio vereenigingen volgens sommigen over eigen kapitaal beschikken en moeten er menschon gevonden worden, die bereid zijn belange loos administratief en technisch werk te verrichten. Bouwen door de gemeente gaat sneller en goedkooper. Re8Uaieerend zegt spr., dat de vryz.- dcmocratische Raadsleden niet moeten steunen het particulier initiatief, dut zy moeten streven naar het bouwen door do gemeente voor de economisch zwakken en steunen het streven van vereenigingen, die willen bouwen voor ambtenaren. Op beide referaten volgde eenige dtcussie. Vergadering vau den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Mei 1911 des namiddags te l'/a ure. Voorzitter: do burgemeester. Aanwezig allo leden. Dc notulen worden ongewyzigd gear resteerd. Ingekomen zijn verschillende stukke* waarvan wij noemen: Van de Kamer van Koophandel het jaarverslag over 1910. Zal worden gedrukt en gevoegd bij het gemeenteverslag. Van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwys hot verslag over 1910. Zal worden gedrukt en gevoegd by het Gemeenteverslag. Van do Industrie en Huishoudschool hot verslag over 1910. Wordt ter inzage gelegd voor de lede* ter secretarie. Van de Ambachtsschool te Amersfoort het verslag over 1910. Wordt ter inzage gelegd voor do loden ter Secretarie. Van de Ambachtsschool te Amersfoort het verslag over den avondteckencursus voor umbachtBliedcn 1 October 1910 tot 31 Maart 1911. Wordt ter inzage gelegd voor dc leden ter secretarie.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1