WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTlTUUTy Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 31 Mei 1911. Hoogste barometer-staid 774.8 tn.H. te Bodo, laagste 757.3 te Nice. Verwachting tot den avond van 1 Juni 1911. Meest matige Oostelijke tot N.O.- lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolkt, meest droog weer met kan6 op onweer. Temperatuur: Iets koeler. barometerstand te AMERSFOCPT 762 mM. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF 82 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR vati het water op Woens dag 31 Mei des 's morgens 7 uur is 65° F. afgekondigd dat Rusland zijn houding gaat veranderen en aan de Amerikaansche Israë lieten paspoorten zal uitreiken. Voorloopig geldt dit alleen voor Amerikaansche Joden, maar later zal het ook op die van andere natiën worden uitgebreid. Amerika. Uit Washington komt een bericht, dat, als het waar biijkt, van zeer groot belang is: Graaf Bernstoff, do Duitsche gezant te Washington, heeft de regeering daar mede gedeeld, dat Duitechland bereid is, in onder handelingen te treden over een algemeen arbitrage-verdrag. Men begrijpt dat, indien Duitschland inderdaad bereid was met de Vereenigde Staten af te spreken evenals Engeland dat doen wil - om in geen geval een geschil door oorlog te beslochten, dit van het allergrootste belang zon wezen en de wereldvrede een belangrijke stap nader gekomen zou zijn. Maar na de sceptische woorden, die de rijkskanselier laatst ge sproken heeft over aigemeene arbitrage verdragen, is dit byna niet aan te nemeu. Niettemin is bet al van groot gewicht, wauneer Duitschland zijn arbitrage verdrag met de Vereenigde Staten wil uitbreidou, vooral omdat daardoor de schijn van een Amerikaansch-Engelsch bondgenootschap, dat door het arbitragc-vordrag geschapen zou worden, komt te vervallen. Voorts wordt nog uit Washington ge seind, dat een groot aatal andere natiëo, waaronder ook Nederland, de Ameri kaansche regeering verzocht hebben om een afschrift van het ontwerp der arbitrage overeenkomst. De regeering weigerde de uit pure nieuwsgierigheid gedane verzoeken, maar beloofde een afschrift voor elke natio, die in ernst geneigd was, onderhandelingen aan te knoopen. -Uit Pueblo in Mexico wordt bericht: Gisterenavond is te Cholulua een oproer uitgebroken. Veertig menschen werden gedood en een groot aantal winkels, regceringsgebouwen en particuliere woningen zijn leeggeplun derd. Het gepeupel is heer en meester in de stad, die met algeheele verwoesting wordt bedreigd, daar de opstandelingen baar in brand hebben gestoken. Vredesconferentie 1913. De Frankf. Ztg. bevat het bericht, dat stappen gedaan worden om in 1913 ter gelegenheid van de opening van het Vre despaleis een Derde Vredesconferentie te houden. Burgemeester van Den Haag. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Augustus 1911, benoemd tot burgomeester der gemeente 's Graveubago, jhr. mr. dr. H. A. Van Karnebeek, referendaris aan het Departement van Koloniën. Interpellatie over de Pest. De interpellatie in de Tweede Kamer over de pest in Indië, door den heer mr. Th. II. De Meester to houden, is bepaald op Vrijdagmorgen a.s. te 11 uur. Een Agrarische Partij. Op Woensdag 21 Juni a s. zal te Utrecht de vergadering worden gehouden tot stichting der agrarische partij. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken' Gemeentelijke Hotels. Over den giooten woningnood, die sedert jaren te Boedapest heerscht, eu de maat regelen, welke dn regeering en het ge meentebestuur genomen hebben om dien nood te bestrijden, is reeds vroeger het een en ander medegedeeld. De staat is vóór twee jaren begonnen met het bouwen van een tuinstad voor arbeiders gezinnen, voor rond 25,000 zielen, en de stad hoeft op een groot gedeelte van hare bouwterreinen huurhuizen laten zetten rüe goed en praktisch zijn ingericht en goed koop verhuurd worden. Edoch, een der nadeeligste gevolgen van den woningnood is daardoor niet weg genomen; namelijk het verhuren van een gedeelte der zoo kleine woningen, of zolfs van bedden aan ongetrouwde arbeiders. In de nieuwe huizen van Rijk en gemeente is dat onderverhuren wel is waar ver boden, maar overigens geschiedt dit hier door do minder gegoede bevolking algemeen. Volgens de jongste daaromtrent verzamelde statistische gegevens hadden méér dan een derde van alle hier levende families een deol der woningen verhuurd en waron ruim 15 pet. der geheele bevolking bij andere families ingekwartierd, terwijl 27.000 monschen, ongetrouwde arbeiders, slechts een bed gehuurd hadden. Hoe nadeelig oen dergelijko overbevolking vuu de wo ningen voor de gezondheid en zedelijkheid is, behoeft eigenlijk geen nader betoog, en te minder wanneer men bedenkt dat van 60.000 woningen, waarvan een gedeelte verhuurd was, 27.000 uit een keukeu en een kamer bestaan en 3300 niet meer dan een kamer beratten. Om nu ook aan dezec toestand een einde te maken, heeft de stad besloten hotels te laten bouwen voor arbeiders, en een dezer, in 'net VI district gelegen, waar de meeste fabrieken zijn, zal binnen eenige weken geopend worden. De reeds in Londen, Weenen en Parijs bestaande inrichtingen van dien aard hebben voor dit eerste hotel in Boedapest als voorbeeld gediend, hoewel niet onbe langrijke afwijkingen noodig geoordeeld werden, om hot practische gebruik te verhoogen. De slaapkamers zijn boven; de zalen en kamers, die bij dag gebruikt worden, zijn gelijkvloers. De badkamers, de bewaar plaatsen voor koffers, de werkplaatsen van schoenmaker, kleermaker of kapper be vinden zich in den kelder, die voldoende hoog en goed verlicht is. Er zijn slaapzalen en slaapkamers, op de slaapzalen zijn door middel van ruim 2 M. hooge schotten afdeelrngen gemaakt, die aan de voorzyde door eeu gordgn worden afgesloten on waarin een bed, eeu stoel en een kapstok geplaatst zijn. Bij den bouw der slaapzalen is er op gerekend dat er voor eiken gas! 18 M: lucht voor handen moet zijn. De slaapkamers, die duurder zyu, zijn iets grooter, maar overigens ook eenvoudig ingericht. Aan sluitend aan de slaapzalen zijn de gemeen schappelijke waschkamers. In het hotel, dat nu bijna gereed is, zijn 42 slaapkamers, en op de slaapzalen zijn 396 afdcelingen. De grootste zaal beneden is de eetzaal voor 300 personen, waar de menschen alles zoo goedkoop mogelijk krygen kunnen; alkoholhoudende dranken worden daar evenwel uiot verkocht. Naast deze zaal zijn twee groote kamers met gasfornuizen, waar de menschen, die dat willen, huu eigen pot kunnen koken, want de ver plichting bestaat niet, in het hotel te eten. Voorts zyn er nog gelijkvloers een rook kamer, een leeskamer, een zaal om te zitten en een volksbibliotheek. In de inrichting bevindt zich verder nog een kleine stoomwas6chery, waar de gasten hun waschgoed 's nachts kunnen laten was- schen. Eiken avond is een der stadsgeneeshee ren aanwezig, die kosteloos geconsulteerd kan worden, terwyl de ziekenkamers op de hoogste verdieping zijn, zwaar zieken mogen daar evenwel niet blijven, maar moeten worden overgobracht naar het ziekenhuis. De slaapkamers zijn van 7 uur 's avonds tot half 9 uur 's morgens geopend, en over dag moeten de gasten beneden blyven, waar ook voldoende gelegenheid is om zich te wasschen. In dit hotel zullen de arbeiders, wanneer zij op een slaapzaal overnachten, per dag 30 cents betalen, en per week f 1.70; wan neer zij daarentegen een kamer hebben, per dag 40 cents en per week f2.10. Alleen worden mannen opgenomen, die niet moer dan 1000 gulden per jaar in komen hebben. Burgemeester Barczij, die gedurende den korten tijd dat hij aan het hoofd der ge meente staat zooveel gedaan heeft om de sociale toestanden te verbeteren, hoopt dat de ongetrouwde arbeiders zich in zulk een hotel, dat wel eenvoudig is maar toch gezellig ingericht, thuis zullen gevoelen en dat het hom door het bouwen van een tiental inrichtingen mogelijk zal ziju een einde te maken aan de overbevolking in de allerkleinste, ongezondste en armste woningen. KENNISOEVINO. Do Burgemeester van Amersfoort, brengt tor kennis van de verlofgangers der Landweer, binnen deze gemeente woou- aohtig, dat zij ter gemeentesecretarie, Kamer no. 8, van af heden iederen werk dag, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uur, hunne zakboekjes, voorzien van de aangebrachte nieuwe bepalingen „Opkomst met Spoed" en de nieuwe lastgeving voor „Opkomst met Spoed" kunnen afhalen. Amersfoort, 29 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ingevolge beschikking van den inspec teur dor genie wordt de 2e luitenant C. Thoméee van den staf der genie te Amers foort, met ingang van 1 Juni overgeplaatst bij het regiment genietroepen te Utrecht. Aan het Ceutraalbureau der Staats spoorwegen te Utrecht is gistermiddag aanbesteed bestek no. 1246: Het leggeu van het tweede spoor van K.M. 43,200 tot de Diezebrug bij K.M 46.950 van het baanvak Hedel-Den Bosch en van af die brug tot het station Oss in het baanvak Den BoschOss, wegen6 het leggen van een tweede spoor op de halte Berchem en van eenige bruggen op hot baanvak HedelDen Bosch mot bykomeode wer ken. Begrooting f 250.000. Ingekomen 9 biljetten. Laagste iuschryvers Fokke de Herder, N. M. Bollen en P. C. Sluij, te Zwolle en Utrocht voor f 224.700. Ingeschreven was o. a. door P. Boka^ te Amersfoort voor f 246.900. Den lsten Pinksterdag (Zondag 4 Juni a.b. zullen in het vliegkamp te Soes- terberg wederom vliegdemonstraties worden gehouden. In verband hiermede zal, de Nederl. Centraal Spoorweg-Maatschappij bij gunstige weersgesteldheid weder een aantal extra-treinen laten loopen naar eu van de in de nabyheid van het vliegkamp gelegen statious. Deze treinen vertrekken: Van A verstoort naar Soesterbcrg en Dol- derscheweg ten 2.35 n.m. en ten 3.10 n.m. Voor de terugkeerende menschen vertrek ken er extra treinen: Van Doldcrscbeweg naar Amersfoort ten 4.25 n.m., ten 5.30 n.m. en ten 7.00 n.m. Van Soe8terberg naar Amorsfoori ten 4.33 n.m., ten 5.37 n.m. en ten 7.07 n.m. Er zij opgemerkt, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat genoemde extra treinen op een vroeger uur van Booster- berg, Dolderscheweg en Huis ter Heide vertrekken. Zulks hangt af van den tijd, waarop de vliegdomonstratiën zullen zijn geëindigd en het publiek zich naar de stations begeeft. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag a.s. in het Logegcbouw een Gods dienstoefening gehouden, waarin als spreker- zal optreden Ds. E. M. ten Cate. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen voor onderwijzer, de heeren T. P. Bos te Eemnes en W. F. Daniels te Baarn, leerlingen van do Rijks-Nor maallessen alhier, Tot administrateur van het Kleeding- raagazyu is benoemd de heer F. Kiepe, vroeger adjudant-onderofficier-vaandeldrager bij het 5e Regiment Infanterie alhier en zulks ter vervanging van den heer F. J. Raebel. VEENENDAAL In de Maandagavond gehouden raadsvergadering is aindelyk de sedert 2 Februari hangende secretariskwes tie tot een einde gekomen. In de raadsvergadering van 5 Mei, waarin de conclusie van de commissie met het voorstel -van drie maanden schorsing aan de orde was gesteld, staakten de stemmen, 5 tegen 5, zoodat volgens art. 50 der- Gemeentewet in een volgende vergadering moest worden overgestemd. Die volgende vergadering werd gehouden 23 Mei jl. doch toen waren slechts 7 leden aanwezig, omdat 4 leden, waarvan drie besliste voor standers van schorsing, reeds om deze kwestie hun ontslag hadden ingediend, ter wijl de 2 nog aanwezige voorstanders wel de agenda eerst mede behandelden, doch vóór de stemming van bedoeld voorstel de vergadering verlieten, waardoor de vergade ring onvoltallig werd, zoodat geen besluit meer kon worden genomen de kwestie andermaal hangeude bleef en, naar men hoopte, tot do aanstaande verkiezingen voor den raad zou hangende blijven. Zy, die echter tegen schorsing hadden gestemd, waaronder de beide wethouders, wenschlen een einde aan don zaak te zien gemaakt en zoo was tegen Zaterdagavond weder een vergadering uitgeschreven, wat te gemakkelijker kon, doordat de burge- meesier intusschen met verlof afwezig was. Een groot publiek was reeds bytyds aan wezig, genoeglijk het half uur, dat volgens het reglemeut van orde bij niet verschijnen der grootste helft gewacht moet worden, doorbrengend met allerlei kwinkslagen, doch de tegenstanders veiBchenen niet, zoodat de waarnemende voorzitter de wet houder G. C. van Stuyvenberg, onder hilariteit van het publiek eindelijk consta teerde, dat wegens het niet verschijnen van oen voldoend aantal leden geen besluit kon worden genomen en de vergadering werd gesloten. Op dit laatBte scheen echter wel ietwat gerekend, althans de convocatie-biljetten voorMaandagavond lagen reeds met naar den oisch art. 49 der Gemeentewet daarop ver meld, gereed en werden thans onmiddellijk aan de betrokkenen uitgereikt. Thans was er dus voor de oppositie geen uitweg meer: art. 49 laatsto alinea der genoemde wet zegt onverbiddelijk dat de danjtegenwoor- dige leden kunnen besluiten, afgezien van hun aantal. Nadat dan ook de notulen der beide vorige vergaderingen waron voorgelezen werd onmiddellijk tot stemming overgegaan, waarbij bleek dat de aanwezige leden (5) allen tegen bet voorstel stemden en daar mede was hot dus verworpen en van de baan. De jaarlijksche bijenmarkt te Vce- nendaal de Klomp zal dit jaaar van 4—12 Juli gehouden worden. De Nonnetjes naar destcm- b u s. Het is bekend, dat do katholieke kerk zich verzet tegen vrouweukieBrecht. De gehoorzaamheid van de vrouw aan den man wordt door haar als een eerste plicht aan de vrouwen opgelegd. Maar het is ook bekend, hoe groot het aanpassings vermogen van deze kerk is. Zy wijzigt haar principes, als haar belang bet eischt. Een voorbeeld ervan is het volgende: Te Krain, een provincie van Oostcnryk, was het vrouwenkiesrecht voor de gemeente raden ingevoerd. Op den verkiezingsdag zag men nu een merkwaardig schouwspel. Do nounen trokken uit de kloosters naar de stembus en voor dezon tocht hadden zij dispensatie van deu bisschop ontvangen. De bevolking maakte opstootjes. Zy hield zich aan de grondstellingen van de kerk en ergerde zich, dat de „bruiden van Christus" aan den politieken stryd deel namen. Maar de kerk trotseerde dit alles, en gebruikte het vrouwenkiesrecht voor haar machtsversterking. Gevecht tusschen een beer en een soldaat. Op het kermisplein op het Tempelhofer Feld by Berlijn is iederen avond in een menagerie een reusachtige beer als vechtersbaas te zien. Do eigenaar van de menagerie looft voor iederen man uit het publiek, die den beer

De Eemlander | 1911 | | pagina 2