DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland! No. 132. DONDERDAG 8 JUNI 1911. 8e JAARGANG. De Finantieele Strekking van DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4-—Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau: KI.KIMF. H «.AU Telet. Intere. IS». Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 regels 0.40. Voor iodercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van buiten bet kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. Ti- 78 Amsterdam 't Pro en Contra van gemeente exploitatie van sommige bedrijven in 't licht te stellen, mag overbodig heeten, nu op dit punt vrijwel ,'n communis opinio bestaat en 't nut of de wensche- lijkheid nog slechts door zeer weinigen betwist wordt. Wij willen hier alleen de vraag stellen: welke moet de finan tieele strekking bij gemeente-bedrijven zijn? Moeten de tarieven zóó hoog zijn, dat er groote winsten behaald worden, of zóó laag, „dat zij juist de onkosten van 't bedrijf dekken, m. a. w. dat verlies voorkomen en winst niet gemaakt wordt. Wij hebben hier op 't oog: die takken van dienst, die op de wijze, waarop ze geëxploiteerd worden, ook door particu lieren zouden kunnen worden uitgeoefend. Om eenige voorbeelden te noemen: waterleiding, gasfabriek, tramwegen. Onder deze gemeente-bedrijven valt niet de stadsreiniging, omdat de gemeente zich hier voor niet laat betalen en 'n par ticulier op die wijze de reinigingsdienst niet zou kunnen uitoefenen. Vooropgesteld zij, dat het doel van gemeente-exploitatie niet mag zijn: 'n voordeeltje te bezorgen aan de ge meentekas, maar: bevordering van de belangen der gemeentenaren, 't geen trouwens algemeen erkend is. Nu spreekt het van zelt, dat de ge meente die zelf 'n bedrijf gaat exploi- teeren, dat ook door particulieren zou kunnen geschieden, in de allereerste plaats er naar moet streven, dat 't niet op verlies uitloopt. Dit toch zou ten gevolge hebben, dat er óf minder geld voor andere belangrijke takken der gemeentehuiehouding be schikbaar zou - zijn, óf de belastingen hooger opgedreven zouden moeten wor den. Dit is zeer onbillijk tegenover die gemeentenaren, die niets te maken hebben met 't bedrijf, er geen gebruik van maken, nog minder er profijt van trekken. Hoewel minder angstvallig dan verlies, dient ook winst voorkomen tc worden, 'n Gemeente, die 'n bedrijf gaat exploi teeren, doet dit in 't algemeen belang en moet dus zorgen, dat zooveel mogelijk alle burgers gebruik kunnen maken van hare onderneming en gebaat worden door de voordeelen, die er aan ver bonden zijn. De eerste voorwaarde daartoe is deze, dat de tarieven niet te hoog zijn, vooral wanneer die onderneming ook minder- gegoeden ten dienste staat. Zoo kan' goed drinkwater nooit goedkoop genoeg zijn; hier zou de gemeente desnoods met verlies mogen werken, omdat de volks gezondheid hiermee gemoeid is. Maar ten opzichte van alle andere zaken, die niet de volksgezondheid raken, moet er dus in de eerste plaats voor gezorgd worden, dat er geen verlies geleden wordt en in de tweede plaats, dat de prijs toch ook weer niot zoo hoog is, dat 'n groot deel der bevolking van 't gebruik ot genot uitgesloten zou zijn. De tarieven zullen dus zóó moeten zijn, dat de exploitatie-kosten, met in begrip van de rente van 't kapitaal, dat de gemeente voor 't bedrijf heeft be steed, gedekt worden. 't Trekken van groote bedragen uit de gemeentebedrijven ter nederdrukking van de directe gemeentelijke belastin gen, is onbillyk, al is dit voor sommige gemeenten zeer verleidelijk en vaak onvermijdelijk. Winst op gemeentebedrijven werkt als accijns, met dit verschil, dat accijns heffing gepaard gaat met belemmering van verkeer, 't geen hier natuurlijk niet 't geval is.. Maar de werking is gelijk. Vandaar dat het oordeel over 't geoor loofde van winst doorgemeentebedrijven, grootendeels wordt bepaald door het oordeel over accijnsheffing. 't Voordeel van de accynaheffing is, dat zij den last, dien ze oplegt, weinig doet gevoelen. Maar daar staat tegen over, dat ze geen rekening houdt met de draagkracht en de kleinere inkomens onevenredig zwaar treft. Ditzelfde is 't geval, als er winst uit de gemeentebedrijven behaald wordt. Immers groote winst zal, oogenschijnlijk, slechts verkregen worden, als de tarieven zeer hoog zijn. En hooge tarieven druk ken zeer ongelijk, treffen de minstge goeden 't zwaarst. Maar daar komt bij, dat er ge vaar bestaat, dat er, ondanks de hooge tarieven toch geen winst behaald wordt. Immers joist de hooge tarieven zullen het gebruik of de omzet laag houden, en slechts 'n bepaald deel van de be- volking van de onderneming doen ge- nieten. Toch zullen de exploitatiekosten vrij wel gelijk blijven. De mogelijkheid is dan niet uitgesloten, dat niet eens deze kosten gedekt worden; van groote winsten zal in geen geval sprake kun nen zijn. Hoeveel gezonder is dan de toestand bij matige tarieven, die den omzet en 't gebruik hoog opvoeren, de exploitatie- kosten dekken en in 't bereik van schier alle gemeentenaren liggen! De Schoolstrijd in Belgie. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Koning in de laatste dagen veel staatslieden ontvangt. Hot is de gewoonte in België, dat de souvorein bij politieke crisissen do minis ters van Staat raadpleegt en een overeen komstig goval schijnt zich naar de meeniug van Koning Albert voor te doen, nu het verzet, dat het nieuwe schoolwetsontwerp in hot laud ontmoet, zoo groote afmetiDgeu aanucemt. Zelfs het ministerie kan de vrees wel een woinig om 't hart zijn geslagen, en er zijn menschen, die oen oproer voor- 6pellen, voor 't geval het ontwerp nog voor de verkieziugen van 1912 wet zou moeten worden. De politieke toestand is oomgszins inge wikkeld, echter is er een omstandigheid, die het den Koning niet gemakkelijk zal makon het kluwen te ontwarren. Men weet, dat het oeiste ontwerp der regeering in de secties, waar de oppositie de meerderheid bezat, in het zand is geloopen, waarop een voorstel-Borboux is ingediend, dat met het eerste ontwerp vrijwel gelijkluidend was. Doch hoewel de secties in Mei een gewij zigde samenstelling ontvangen hadden, is do obstructie, waarmede de oppositie der liberalen en BociaÜBten dreigt, nog steeds van ernstigen aard en de behandeling van de wet dreigt met de samenstelling van de secties van Juni opnieuw vast te loopen. Nu had de vereenigdo linkerzijde naar de schatting van de regeering voor korten tyd nog een meerderheid in den lande van i6.000 stemmen, dcch van deze meerder heid dreigt een getal van 30.000 Christen democraten af te vallen, waardoor zij in oen minderheid zou kunnen omslaan, de mogelijkheid waarop de regeering specu leert. De leider der Christen democraten Pieter Daens is in weerwil van de vervol gingen, die hem en zijn overleden broeder, den priester Daens, getroffen hebben, onder den hoon der linksche coalitie in den strijd om do schoolwet naar de zijde dor cleri- calen overgeloopeu, of teruggekeerd, al naar men het noomen wil. Wordt de Ka- mer nu op dit oogonblik ontbonden, dan zou de regeering uit het eventueel opnieuw door de kiezers in haar uitgesproken ver- trouwen het gezag kunueii putten met de behandeling van hot schoolwetsontwerp voort te gaan en de hervorming ook tegen den luiden tegenstaud der oppositioneclen in tot uitvoering te brengen. De liberalen en socialisten echter, waar van de eersten ter wille van den lieven vtede ouder de bondgenooten den eisch van algemeen kiesrecht voor 21-jarigen in hun program hebben opgenomen, verlangen een verdagiug van het gehate regeerings- voorstel tot na de gewone verkiezingen in Mei 1912. Intussehen zou de volkstelling zijn afgeloopen en door de aangroeiing der bevolking had men dan IS nieuwe afge vaardigden to kiezen, die voor het meeren- doel liberaal moeten uitvallen, daar do toeneming van het inwoneraantal voor alles in de liberale groote steden heeft plaats gevonden. Voor deze vermeerdering vau het getal afgevaardigden is echter nog een wet noodig. Aldus is de stand van zaken aan te ge ven, waarvoor de Koning zich nu geplaatst ziet. Het denkbeeld van oen eventueele onmiddellijke ontbinding van de Kamer, waarvoor de regeering ongetwijfeld zal werken, moet echter met 't oog op het vasthouden der rechterzijde aan haar troetel kind, den Koning ook tot billijkheid stem- men tegenover do slechts 6 stemmen zwak- kere linkerzijde, nu èn de publicatie van de resultaten der volkstelling èn de ver kiezingen voor de dour staan, terwyl boven dien de vcrdcchng der kiesdistricten inder tijd op zoo onrochtvaardigo wijze geschiedde, dat de clericalo minderheid onder dG kie zers een regeeringsmeerderheid heeft kun nen vormen. Do opgewondenheid over de clericale uitvinding van den schoolbon en wat daaraan vast zit, zou door een onmid dellijke ontbinding en den terugkeer vau een zwakke klerikale meerderheid zekor niet bedaren. Intussehen, Koning Albert heeft zoo niet het woord, dan toch een gewichtig woord in deze to zeggen. Frankrijk. In don loop der instructie tegeu den voormaligen directeur der afdeeling comp tabiliteit aau het Frauschc ministerie vau Buitenlandscho Zaken, Haoion, is vast gesteld, dat deze een bedrag van 50.000 fros. heeft achtergehouden, hetwelk uit de opbrengst der totalisator afkomstig was en bestemd voor de Fransche liefdadigheids- en onderwijsinrichtingen in het Verre Ooston. Eveneens moet Ilamon zicli van een som van 24000 fres. hebben meester gemaakt, zijndo een gift van de familie Lebaudy voor hetzelfde doel bestemd. In den loop der confrontatie mot den ambtenaar van het ministerie, die deze verklaringen aflegden, heeft Hamon niet tegen deze Dieuwe beschuldigingen geprotesteerd! Rusland. Hot met het desbetreffend onderzoek belaste Senaatslid Neidhardt, heeft tegen vjjf ingonier8 der Staatsspoorwegen, tweo andere ingeniors, twintig ambtenaars van het spoorwegbestuur en zeven leden van den Petersburgschen gemeenteraad, waaron der zich de voorzitter van dc stedelijke Doema, Unkowski, bevindt, wegens bedrog in hun ambtsbetrekking gepieogd, een ge- rechtelijk vervolging gelast. Bovendien heeft Neidhardt aan de Ministers van Ver keer en Handel en van Marine, alsmede aan de directeuren der Staatsspoorwegen, medodeelingcn gedaan, dat een groot aan- tal bedriegerijen door ambtenaars in hun afdeelingen, bij de uitoefening hunner be trekking gepleegd zijn. ZoolaDg men echter dergelijke knoeiers in Rusland zulke belachelijk kleiue straffen oplegt, zullen dio ontdekkingen weinig baten. Turkije. Maandag hoeft Sultan Mohammed V van Turkije ziju reis uaar Saloniki aanvaard, een gebeurtenis van gewicht, omdat in geen jaren een Sultan van Turkije zulk een reis maakte. De reis werd over zee gedaan en bij het vertrek uit den Gouden Hoorn waren beide oovers dicht met volk bezet. Een prachtige aanblik moet het oude Serail geboden hebben, dat vau het zeestraud tot aan de heogste tiünen der kiosken door zulk een menschcnmassa was bezet, dat de oude muren wondei lijk beschilderd schenen. De haven lag vol booten, zwaar beladen met toeschouwers. Om zos uur giug de Keizer scheep en onder hot gedonder der kanonnen, het geschal van tallooze trom petten en het zingen van duizenden kin deren, stoomdo do Haireddin Barbarossa weg. Eerst naar Gallipoli, welks inwoners don Sultan om een bezoek hadden ge smeekt. Vandaag zou de Sultan in Saloniki komen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1