WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 8 Juei 1911. Hoogste barometerstand 772.9 rn.M. te Malinhead, laagste 755.6 te Riga. Verwachting tot den avond van 9 Juni 1911. Meest matige NAV.-lyke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Koeler. (Barometerstand te AMERSFOOPT 769 hi M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 74 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF 70 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder- dag 8 Juni des 's morgens 7 uur is 69° F. Men heeft in de nabijheid van de stad Koprulu, op den weg dien de Sultan gaao moot op reis naar Macedonië, 42 K. G dynamiet gevonden, benevens al wat noodig is voor het bereiden van bommen. Naar het doel daarvan behoeft men niet te vragen. Veel ernstiger is de opstand in Al banië gewordeu, nu ook de Mirditen, de machtigste stam in Albanië, die zich tot dusver onzijdig gehouden had, zich onaf hankelijk hebben verklaard. Dat heeft den anderen, oproerigen stammen, zooals den Malissoren, moed gegeven en aen toestand zeer verergerd. Do Koning van Montenegro aldus de Votsische Zeituog te Berlijn twijfelt er niet aan, of een Turksch-Montenegrynsche oorlog zal het gevolg zijn van den Alba- ueeschen opstand. Het volk wil het, zoide de Koning, en de regecring zal het niet kunnen tegenhouden. Heel de bevolking staat gewapend en gereed om ten strijde te trekken. In Monastir is de officier van justitie op straat vermoord door een onbekende. Waar schijnlijk is de misdaad gepleegd door Albaneezen; want deze officier van justitie was het die de strafzaak tegen de Alba neezen heeft gel-id, welke een ingenieur te Monastir hadden vermoord. China. Volgens de Agence d'Extrême-Orient zouden zoowel de Russische als do Chi- neesche autoriteiten hun aandacht hebben gevestigd op het groote aantal barakken dat door Japan is opgericht op alle stations langs den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg. Deze barakken zijn geen haastig ineen- gezette loodsen, uitsluitend dieuond voor pestlijders, docht soliedo en goed ingerichte gebouwen, die eventueel uitnemend dieust kunnen doen voor troepenlogies, Amerika. Naar een telegram uit Washington meldt, heeft president Taft de toezegging gekre gen, dat Roosevelt bij de presidentsver kiezing in 1912 Tuft's candidatuur onvoor waardelijk zal steunen. Roosevelt zal onder geen omstandigheden toelaten, dat men hem, Roosevelt, als candidaat op den republikeinschen partijdag stelt. Zijn deze mededeelingen juist, dan ligt hierin opgesloten, dat Roosevelt de ver wachtingen, waarmede hij na zijn Afri- kaansche reis, naar Amerika teruggekeerd is, nu voor goed heeft opgegeven, en dat hij president Taft als overwinnaar erkent. Verbetering positie Officieren. In het Regeeringsantwoord omtrent de Militiewet, wordt medegedeeld, dat het voorstel tot verbetering van de positie der officieren, de Tweede Kamer binnen niet te langen tijd zal bereiken. Ouderdomsverzorging. Op de in het najaar te houden algemeene vergaderiug van den Vrijz.-Dem. Bond zal het standpunt door don Bond in to nemen in zake ouderdomsverzorging worden be sproken en vastgesteld. Het hoofdbestuur zal conclusies voorstellen naar aanleiding van het door de hiervoor benoemde commissie uitgebrachte verslag, dut vooraf zal worden gepubliceerd. Mr. II. P. Marchant. Het lid der Tweede Kamer, mr. H. P. Marchant, heeft door een val van zijn fiets, zijn been gebroken en zal dus eenige weken het bed moeten honden. Het Nut. De Mij. tot Nut van 't Algemeen begon gister te Amsterdam haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer D. H. de Vries, hield een openingstoespraak, waarin hij den ondernemingsgeest onzer voorvaderen in 't licht stelde, waaraau het ons nu dik wijls ontbreekt, om op het wereldtooneel de plaati in te nemen, die wij aan onze tradities verplicht zjjn: om het voorbeeld te volgen van onze voorvaderen, die „naar '8 werelds verste grenzen uitzagen", dat zijn de flinke Nederlandsche jongens, ge schikt en bereid om het zeegat uit te gaan en den naam van Nederland hoog te hou den in verre gewesten Nog altyd heeft het Nederlandsche element een goeden naam in het buitenland en de overzoescho gewesten. Doch tegenwoordig is het niet moer voldoende, dat zij, wien het tehuis niet is gelukt, naar buiten trekken; het moet, in den goeden zin van het woord, uit eerzucht geschieden en geen wanhoopsdaad zijn; do besten van onze zonen moeten zich aangorden voor den strijd op het wereld tooneel. Slaat men het oog op Engeland en ziet men, welk een machtige rol dit volk in allo werolddoelen vervult, dan voelt men bewondering voor het feit, dat bij hen steeds do flinke, ondernemendo jonge mannen beschikbaar zijn, om de zaken elders aan te pakken. Het is gelukkig een feit, dat wij in Ned. Indië een terrein hebben, dat tal van Nederlandschen jongen manDeu de gele genheid verschaft, zich een eervolle positie te veroveren; voor de voortgaande ont wikkeling van het heerlijk Insulinde is het ook noodig, dat flinke krachten er een eer in stellen daarheen te trekken. Resumeorende, zoide Spr., ik heb willen wijzen op het voorbeeld van onze voor vaderen en op do plichten, die dit aan het nageslacht oplegt; ik heb een opwek king willen richten tot de jongelingschap, om hun blik ook te richten naar buiten land en overzeesche gewesten. Wat ouze Nederlandsche jongens daarvoor in do eerste plaats behoeven, zijn ontwikkeling en beschaving; niet alleen ontwikkeling, óók beschaving; iu het buitenland is men niet gediend van die zoogenaamde robuust heid en zekere warsheid van vormen, die de Nederlanders daarbuiten wel eens aan nemen. Wat zij verder noodig hebben is: een helder hoofd en een kloek verstand; een gezond geBtel, gestaald door Iichuam6 •bewegiug; eeu vast karakter en de innige overtuiging dat eerlijkheid en goede trouw in zaken iiet verst voeren. Bezitten zij die eigenschappen, dat heeft elke jongen, onafhankelijk van geboorte, rang of stand, den maarschalksstaf iu den ransel! De spr. eindigde „met een herinnering aan de roeping", die hot Nut in deze richting heeft te vervullen om mede te werken aan de grootheid en de toekomst van ons vadorland. Uit het jaarverslag bleek, dat de Maat schappij 285 departementen telt met 13852 leden. Het aantal buitengewone leden be draagt 527. Namens het hoofdbestuur deed de heer Mr. Modderman mededeelingen over hot Nieuweuhuyzeufouds on de Onderwijscom missie. Spreker protesteerde tegen de kerkelyke inmenging in de zaken van het openbaar onderwijs. De door het hoofdbestuur voorgestelde i uitgaven werden gevoteerd. De oude voorstellen van het hoofdbe stuur werden goedgekeurd. In behandeling worden genomen de voor- stallen betreffeude de spaarbanken. De beraadslagingen over deze voorstellen wer den verdaagd tot heden, nadat door Schoonhoven een motie was ingediend, be- oogendo de aansluiting van alle Nutsspaar- banken bij den Nederl. Spaarbankbond. "Vervolgens werd eeu boottocht gemaakt, aangoboden door het departement Amster dam. De succes-politiek der coalitie. Mr. van de Laar's Beukelaar hekelt aldus de saamverbouden rechtsche regee- ringspartijen: Door de succes politiek der coalitie met haar talrijke bladen, haar netwerk van invloed over gansch het land, wordt al meer aan hel Protestantsche deel van ons volk, dat den Christus belijdt, opgedrongen, dat men vóór alles voor de macht van het Christendom heeft te waken. Altoos staan er Christelijke belaugen, Christelijke instel lingen, Christelijke persorganen, Christelijke partijen, op het spel; die te steunen tegen over een machtig ongeloof is vóór alles t-i8ch. De behartiging dezer belangen, het steunen en staande honden van dit zoo breed geheel eischt veel behendigheid, veel tactiek. By de middelen, die men aanwendt, bij de personen, die men ge bruikt, kan men daaibjj nu eenmaal niet te kieschkeurig zijn. Al te groote nauw gezetheid, al te hooge eischen, de tegon- pirtij denkt er immers ook niet aan, zou slechts uitloopeu op schade voor deze Christelijke belangen, voor de zaak van het Christendom zelf. Zoo een Christelijke party, een Christelijke instelling, een Christelijke school, de kerk zelf, schade zou lyden door de waarheid en niets dan de waarheid, dan moet de gedienstigheid der praktijk toch niet geheel uit het oog worden verloren. Een halve waarheid, een kleiu woordengedraai, een geringe onzui verheid, een lichtelijk verbloemen, een weinig ter zijde afwijken van den konink lijken weg kan zooveel moeite sparen, zooveel verlies voorkomen, kan aan de tegenpartij dit laatEle niet het miuste de gelegenheid tot voordeel ontnemen. En dit alleB is toch heusch zoo erg niet, is waarlijk toch niet zoo groote zoude, het geldt hier immors geen eigen belangen, die men voorstaat, maar de behartiging van de zaak van het Koninkrijk Gods Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Openbare Boekerij te New-York. Men is gereed gekomen met de over brenging van de boeken, documenten, ar chivalia o.a. bescheiden naar het nieuwe gebouw van de New Yorkschc openbare boekerij. Deze is vijftien jaar geleden ont staan door de samenvoeging der Astor en Lenox-bibliotheek met de Tilden-verzame- ling. Destjjds bestond de gecombineerde bibliotheek uit 353,000 deelen. Tegenwoor dig is zij aangegroeid tot een eerste-rangs- bookerij van S00.0O0 boeken, 300,000 vlugschrifton, 100,000 handschriften en 70,000 prenten, twee schilderijenzalen en een groote verzameling kaarton. De eerste schets voor het plan van het nieuwe museum-gebouw werd ontworpen in 1897 door den directeur van het museum John 8. Billings. En thans ia het gebouw gereed en reeds in gebruik genomen. Het in Italiaansch-Fransche renaissance opge trokken bouwwerk van wit marmer verrees in Bryant park, een centraal gelegen open terrein tusschen de zakenwijk in de Be nedenstad en het Centrale Park. Het ge bouw is 130 M. lang, 90 M. diep en ge bouwd om twee binnenplaatsen elk van 25 M. in het vierkant. De kosten der ge reedmaking van het terrein en van den bouw hebbon 22'/a millioen gulden bedra gen. In de groote openbare leeszaal zijn zit- en schrijfplaatsen voor 768 personen en zij bevat 30,000 deelen, die, in open kas- teu geplaatst door de bezoekers kunnen worden geraadpleegd. Iedereen kan in die leeszaal toegang krijgen, evenals iu de couraotenzaal, de zaal voor de tydschnften en de tentoonstellingszalen. Voor hen die zioh wijden aan speciale nasporingen, zijn afzonderlijke vertrekken aanwezig. Iu het geheel is er plaats voor 1700 bezoekers; en in de kasten en bergplaatsen kunnen 3,000,000 boekdeelcn worden onderge bracht. In hot sousterrein is ruimte gemaakt voor de ingebonden couranten. De biblio- theek bezit een der rykBte courantenver zamelingen ter wereld. Ook de kinderen krijgen hun leeszalen, waar zy zich met prentenboeken e.a. jeugdlectuur aangenaam zullen kunnen bezig houden. In een ten toonstellingszaal worden belaugrijke oude uitgaven en allerlei kostbaarheden van bi bliofielen uitgestald. De leeszaal voor tyd- schrifteu heeft plaats voor 100 bezoekers, en er liggen 7000 tijdschriften ter lezing, waarin alle takken van wetenschap en kunst in alle talon ter wereld behandeld worden Dan is er een studiezaal voor in genieurs, waar allen, die belangstellen in toe gepaste wetenschappen hun gading vinden in 50.000 deelen. l)an is er een leeszaal met boeken voor blinden, vorder zes vortrekken voor studenten en onderzoekers die tal van boeken tegelijk moeten raadplegen en om zich heen hebben. De bibliotheek is zeer rjjk aan werken over staathuishoudkunde, staatswetenschap pen enz., welke 20.000 deelen telt. Be roemd is verder de collectie ambtelijke pu- blicatiën, (80,000 deelen), die de rijkste is vau de Vereenigde Staten. De afdeeling plaatselijke geschiedenis en genealogie tolt 20.000 deelen. Dan is er een mooie ver zameling muziekwerken; en een uiterst rijke en kostbare collectie boeken over de geschiedenis van Amerika. Ook de beoefe naar der OoBtcrsche wetenschappen, en de liefhebbers en kenners van prenten en kaarte» vinden er rijk materiaal. Met de voltooing en ingebruikneming van dit nieuwe marmeron boekenpaleis heeft New York oen passende plaats inge nomen in de rjj der wereldsteden waar de bibliothcekbelaugen op behoorlijke wyze tot haar recht komen. Door den heer Jan Boenders, arohitect te Amsterdam, werd, namens zijn princi paal, het bouwen van een landhuis te Baarn opgedragen aan de Gebr. Ruitenberg alhier. Gisteren slaagden te Utrecht voor het examen voor onderwijzeres onze stadge- nooten, de dames M. C. A. Sporry en J. H. Struve. Door den directeur van het Rijks opvoedingsgesticht voor jongens word, be houdens nadere goedkeuring van den mi nister van justitie, in 't openbaar aanbe steed de levering van het roggebrood en de aardappelen, benoodigd voor het 2e halfjaar 1911 Inechryver» waren: a. voor roggebrood W. H. Moursiog ad 7 ceut per K.G. en b. voor aardappelen J C. v. d. Logt f 1.59 en P. M| Putman f 1.57 per 50 K.G. Bij K. B. is in zijnen rang overge plaatst by het reg. gren. en jagers, de lsto luit. H. J. Offerhaus, van het 5de reg. inf. gedet. by de mil. verkenningen. Een hoogst belangrijke voetbalwed strijd zal a.8. Zondag achter Rustoord plaats hebben. Dan toch zal het le elftal van Ajax uit Amsterdam uitkomen tegen H.Y.C. alhier, 't Is te hopen, dat de Amsterdam mers hier een groote belangstelling vinden. In Amsterdam trekken gewoonlijk duizen den naar de Ajaxwedstryden. Laat Amers foort dat voorbeeld eens volgen, vooral nu de helft van de netto opbrengst komt ten bato der Amersf. Yer. tot bestrijding der tuberculose. De 2e luitenants Bueno de Mesquita eu Van den Briel, resp. van het 2e en 5e regt. infanterie, thans gedetacheerd bij het 3e regiment huzaren alhier, zullen, woldra worden overgeplaatst bij het wapen der cavalerie. Met ingang van 1 Jnni is de klerk der Posterijen en Telographie de heer R. R. Sartorius bevorderd tot commies titulair. We ontvingen: Ons Maandblad, orgaan der ver- eeniging tot bevordering der belangen van hardhoorenden lo jaargang, aflevering 2. AGENDA 8 Juni. Ledeuverg. der Evang. Maatschappij in Ons Huis, 's avonds halt acht. BAARN. Mej. M. J. Stout, alhier, slaagde gisteren te Utrecht voor het exa men voor onderwijzeres.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2