WEERBERICHT. Thermometerstand Gemeenteraad. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving, ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 9 Juni 1911. Hoogsto barometerstand 768.1 id.H. te Thorshavn, laagste 750.5 te Ncufahrwjsser. Verwachting tot den avond van 10 Juni 1911. Meest matige Noordelijke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokkeu, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Koeler in het Zuiden. barometerstand te AMERSFOORT 760 m M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amerstoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF 60 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van'het water op Vrij dag 9 Juni des 's morgens 7 uur is 68° F. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken de reiniging3velden van berlijn. In Berlijn wordt al het afvalwater, bo- staande uit huishoudwater en faecaliën, fabriekswater, regenwater enz. gereinigd door bevloeiing. Do stad werd voor het doelmatig verzamelen van dit afvalwater verdeeld in 23 districten, elk met een af zonderlijke rioleeriug. Het riolennet in elk van deze districten mondt uit op een pomp station. Door de hiervoor aanwezige pomp- machines, met een capaciteit van totaal circa 6000 paardenkracht, wordt het vuile water door buisleidingon naar de reinigings- velden geperst. Een en ander is er op be rekend, dat alleen bij zeer groote neerslagen niet alles kan worden opgenomen en een gedeelte door overloopen moot worden geloosd. De aanlegkosten beliepen tot 1908 op 94.375.000 mark. In 1908 werden per dag niet minder dan 277.000 MJ water verwerkt. Per hoofd der bevolking wisselt do dagelijksche hoeveel heid af van 77 tot 388 liter. Het aantal bewoners van de in de rio leeriug opgenomen oppervlakte bedroeg in 1908 2.137 034. De leidingen (kanalen, riolen) haddon einde 1908 te zamen een lengte van ruim 1000 K.M. Het grondbezit der stad besloeg den ln Juni 1910 17.404 H.A., waarvan 9241 H.A. tot bevloeiingsveld ziju aangelegd. Deze terreinen liggen deels ten Noorden en Noord-Oosten, deels ten Zuiden van de stad. De grootste afstand, waarover het afval water door buizen wordt weggevoerd, is ongeveer 28 K.M. De voor bevloeiing ge bruikte gronden bestaan grootendeels uit lichten en vrij lichten zandgrond. Het verdeelen van het water over de reinigingsvelden gaat dag en nacht door, daar het veel zorg vereischt om ongeveer 34 M1. per dag en per H.A. te reinigen. De bevloeiingsvelden zjjn gewoonlijk op een diepte van 1.25 M. gedraineerd. Het drainwater wordt zooveel mogelijk nog éen- of tweemaal gebruikt voor vischvijvers (karper, zeelt) of op vloeivolden. Op de eigenlijke reinigingsvelden worden vooral groenten, rapen en dergelijke gewassen geteeld, doch ook worden gras, (groenvoer) en hooivelden aangelegd of halgewasson verbouwd. De meCBte velden worden ver pacht, verscheidene zijn echter in eigen beheer. Voor groenteteelt is niet minder dan 1900 H.A. verpacht en deze terreinen voorzien Berlijn voor ongeveer 3 gedeelte van de bonoodigde groenten (het totale verbruik is ougevoer 150 millioen K.G.) De pacht bedraagt voor gras- en groente- land gomiddeld 240 mark per H.A., maar stijgt den laatsten tijd wel tot 280 mark. Het is zeker uiterst belangwekkend zegt een artikel in het Tijdschrift van de Ned. Heide-Maat6chappij, waaraan deze beschrijving is outleend - met een dergo- ly'k grootbedrijf kennis te maken en waar te nemen, hoe al de afvalstoffen van do stad, die elders vaak of verloren gaan of de omgeving verontreinigen en de lucht verpesten, hier gebruikt worden om weder om voedsol voor den mensch voort te brengen. De niet tot reinigingsvcld ingerichte ter reinen worden ingenomen door bosscben (3500 II.A.), bouw- en grasland enz. De bosscheu belmoren tot do uitspannings plaatsen van Berlijn. Vrij aanzienlijke op pervlakten worden ingenomen door allerlei stedelijke gestichten, als ziekenhuizen van verschillenden aard, krankzinnigengestich ten, sanatoria enz. Ook deze worden door de reinigings velden en de stedelijke hoeven, waarvan er één een groote eigen slachterij heeft, weer voorzien van de benoodigde voedings middelen (vleesch, molk, aardappelen, groen ten enz.). Op deze boerderijen weidenden ln Juni 1910 niet minder dan 547 paarden gehou den, benevens 767 ossen, 875 stuks koeien jongvee en kalveren, 1828 schapen en 1279 varkens. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 9 Juni 1911 des uamiddags to 2 ure. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden ongewijzigd gear resteerd. Ingekomen zijn verschillende stukken waarvan wij noemen: Een adres van het Bestuur der afdeeling Amersfoort van het Utrechisch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, waarbij subsidie wordt gevraagd voor een tuin bouw wintcrcui sus. Gesteld in handen van B. en W. ter fine van prne advies. Een adres van hot bestuur vair de AmbschtsBchool, waarbij subsidie gevraagd wordt voor een toekencursus 1911/1912 voor ambachtslieden. Gesteld in handen van B. eu W. ter fine van prao advies. Een verzoek van den onderwijzer II. J. Mensink om eervol ontslag met ingang van 1 September. Gestold in handen van B. en W. ter fine van prao advieB. Een schrijven van T. Sanders waarbij hij zijn ontslag aanbiedt als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Eervol verleend onder dankbetuiging voor verleende diensten. Bij de rondvraag verzoekt de heer Ger ritsen om inlichtingen omtrent de plannen tot bouw van 'n nieuwe Hoogere Burger school. Spr. begint te vreezen, dat de nieu we H. B. S. 1 September 1912 nog niet onderdak zal zijn. Wethouder Kam antwoordt, dat sinds 4 weken 't college van B en W. in onder handeling is omtrent 'n terrein, dat hij niet nader aanwijzen kan. Echter is er 'n ander plan om H- B. S., Gymnasium en Lyceum onder één dak te brengen. De heer Gerritsen vindt deze inlich tingen heel mager. De Raad was unaniem tegen verbouwiug van de tegenwoordige H. B. S., zoodat er nu 'n geheel nieuwe school moet komen. Spr. wil niet wachten op 't Lyceum, wel desnoods rekening hou den met de mogelijkheid dairvan. De Voorzitter verklaart, dat ook B. en W. hopen zoo spoedig mogelijk tot 'n beslissing te komen. Dó heer Gerritsen spieekt de hoop uit, dat toch voor de volgeude begrooting de beslissing gevallen zal zijn. De Voorzitter wil geen termijn stellen maar acht 't niet onmogelijk, dat binnen 'n paar maanden de zaak in orde zal zyu. Niemand meer 't woord verlangende, wordt de openbare zitting gesloten en wordt de vergadoring in geheime zitting voort gezet, die duurt tot half vijf. By het te Barneveld gehouden nationaal kegelconcours behaalde de Amersf. kegel club U. D. I. in den korpswedstrijd den eersten prijs mot 138 h. Gedurende het tijdvak van 29 Mei tot 1 Juni j.l. werden door den Nederlano- schen Militairen Bond voor openluchtspelen propaganda voetbal-, korfbal-, vuistbal- en slingerhalwedstrijden gehouden, benevens wedstrijden in hardloopen over den afstand van 100 M., voor onderofficieren, korpo raals en manschappen. Door do commandanten der afdeelingen en den commandant van het vaste detache ment werd een flink bedrag tot aankoop van prijzen aan de rcgelingscommissie toe gewozen. Voorts gaven H H. officieren dagelijks blijk hunner belangstelling door huu aan wezigheid. Bij de eindwedstrjjden op Donderdag 1 Juni deed de muziek van het 5e regi ment infanterie, daartoe welwillend door den serie commandant (hoofdofficier-com mandant van de kampeerende troepen) ter beschikking gesteld, zich hooren. De uitreiking der prijzen had dien avond in de cantine der soldaten plaats, wegens ziekte van den secretaris van den bond, den heer Draijer, sergeant-majoor instructeur bij 't 5e regiment infanterie, geschiedde dit door den heer Niermeijer, adj.-onder- officier kwartiermeester der legerplaats. De uitslagen der wedstrijden luiden als volgt: Voetbal: le prijs 9e regiment infanterie, 2e prijs vaste detachement, na loting; 3e prijs 5o regiment infanterie. Korfbal: le prijs 5e regiment infanterie; 2e prijs 9e icgiment infantorie (Leeuwar den); 3e prijs 9e regiment infanterie (Utrecht en Harderwijk). Vuistbal: le prjjs vaste detachement; 2e prijs 5e regiment infanterie. Slingerbal: le prys vaste detachement; 2e pigs 5e regiment infanterie. By den hardloopwedstrijd voor onder officieren werden achtereenvolgens de prij zen behaald door de heeren Broek, v. Toet sen, Horn, v. Nes, Bax, Genefaus, Hooyland Kamphuisen en Beest. By de korporaals en manschappen door de heeren Vos, Weeber, Harmsen, Blom, Nieuborg, v. d Heijden, Van Wanrooy, Gilbers en v. d. Burg. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt ter kennis, dat do ver kiezing van leden voor den Gemeouteraad van Amersfoort, en wel van vijf ledon wegens periodieke aftreding en van twee leden wegenB vermeerdering van het aantal raadsleden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 27sten Juni 1911, op welke dag van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, bij den burgemeester der gemeente Amers foort ten Raadhuizc de opgaven van Can- didaten voor 2 leden wegens periodieke aftreding in het Ie kiesdistrict, voor één lid wegens periodioke aftreding en één lid wegens vermeerdering in het lie Kiesdis trict en voor 2 leden wegens periodieke aftreding en één lid wegens vermeerdoring in het Ille Kiesdistrict zal plaats hebben. Formulieren voor deze opgaven worden ter Secretarie der gemeente, Kamer no. 8, kosteloos verkrijgbaargesteld van af heden tot en met don dag der verkiezing en moeten onderteekend zijn, wat betreft in het Ie kiesdistrict door minstens 17 kiezers, in het lie kiesdistrict door minstens 16 kiezers, en in het III kiesdistrict door minstens 18 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven geschiedt persoonlijk door een of meer personen, die haar hebben onderteekend tegen een door den Burgemeester af te geven ontvang bewijs. De rtemming en herstemming zoo noodig, zijn bepaald respectievelijk op Donderdag 6 Juli en Dinsdag 18 Juli e.k. Door de afdeeling Amersfoort van do Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal voor de eerste uitvoering in den vol genden winter in studie worden genomen: „Die Legende von der heiligen Elisabeth" van F. Liszt Op Donderdag 15 dezer zal do algemeene vergadering worden gehouden van de leden der afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst in De Muziekschool. Met ingang van 1 Juni j.l. is benoemd tot geneesheer aan het Rijksopvoedings- gesticht voor jongens alhier, de heer J. W. Jonssen, arts. Door de politie zijn gisterenavond drie perionen aangehouden verdacht van diefstal van zinken afvoerpijpen van de fabriek aan den Heiligenbergweg Zo zijn hedenmorgen naar Utrecht over gebracht. BARNEVELD. De kiesvereeniging „Ned. Herv. Kerk" en „Algemeen belang" alhier, hebben de aan de beurt van aftre ding zijnde Raadsleden, de heeren, C. J. Schimmel, J. J. de Heus, E Schuiteman en J. Zandbergen, opnieuw candidaat gesteld. ZEIST. Openbare Leeszaal te Zeist. Onder voorzitterschap van den heer H- M. van der Mersch werd gister avond in do Nieuwe Sociëteit alhier 'n ver gadering gehouden, waartoe genoodigd waren alle personen, die hun medewerking toegezegd hadden om te komen tot de stichting van 'n Openbare Leeszaal te Zeist. Door den heer van Galen secretaris van de Commissie van voorbereiding werd medegedeeld, dat reeds 175 personen zich opgegeven hadden voor 't lidmaatschap van 'n eventueel op to richten vereeniging: „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Zeist", te zamen bijdragende f 422 jaarlijks, 'n som van f 430 tot vorming van 'n stam kapitaal en 'n som van f 274 voor do oprichtingskosten. Uit de vergadering ver hieven zich eenige stemmen, die betoogden dat op zoo zwakke finantieele basiB geon Openbare Leeszaal gesticht zou kunnen worden. Nadat de Commissie hierop ge antwoord had, dat van de onmiddellijke stichting der Leeszaal nog geen sprake kon zijn maar dat 't slechts de bedoeling was 'n vereeniging op te richten ter voor bereiding van de stichting, werd met alge meene stemmen besloten tot de oprichting der vereeniging over te gaan. 'n 'Voorstel van Dr. Lorey om in de Statuten op te neiueu 'n bepaling, dat de vereeniging ontbonden zou inoeteu worden, zoo binnen 3 of 4 jaar de Leeszaal niet tot stand gekomen zou zijn, werd met grooie meerderheid verworpen, na bestrijding door de commissie. Grooter verschil van meening heerschte er omtrent art. 3 van van de Statuten, aldus luidende: De vereeniging stolt zich ten doel 't oprichten en instandhouden van eene kosteloos toegankelijke openbare leeszaal en bibliotheek met al 't geen geacht wordt daarbij noodig te zijn, zonder voorkeur van en zonder uitsluiting van cenigerlei godsdienstige of politieke richting, docb met wering van 't geen algemeen geacht wordt in strijd to zijn met de openbare orde of de tgoede zeden. Togen 't slot van dit artikel ging de strijd. Door den heer Oly werd voorgesteld de woorden „met wering enz." weg te laten. Na langdurige besprekingen werd dit voorstel in stemming gebracht; de uilslag was, dat de stemmen staakten (2222) zoodat 't voorstel geacht werd verworpen te zijn. Mede namens de meerderheid van de Commissie van voorbereiding sprak de heer van Galen z'n voldoening uit over de verwerping van het voorstel-Oljj. Ware 't aangenomen, dan zouden vele goede con tribuanten" zich teruggetrokken hebben, terwijl velen van wie zeer krachtige steun te verwachten was, juist den uitslag van de besprekingen afwachtten, alvorens toe te treden. By de veidere behandeling van de ont worpen Statuten, stelde de heer Olij voor 't lidmaatschap in plaats van f 1.op 50 ets. te bepalen. De Commissie verklaarde zich hiermee niet te kunnen vercenigen, te minder daar op de vorige vergadering juist op voorstel van den heor Olij bestolen was 't mimimum op f 1.te stellen en 't onderscheid tusschen ledon, die f 2.50 contribueerden en aan wie 't stemrecht toegedacht was en begunstigers, die minder dun f 2 50 bij droegen, te laten vervallen, zoodat allen, die minstens f 1.contribueeren, stemrecht kr|jgen De meerderheid der commissie wen8chte zich hieraan te houden en kon niet medegaan met 't voorstel-Olij, dat 't minimum opnieuw wilde verlagen, met do gevolgen hieraan verbonden. Ten slotte werd dit voorstel Olij verworpen met 27 tegen 15 stemmen. Daar er eerst 7 van de 20 artikelen behandeld waren en velen aanwezigen wegens 't ver gevorderde uur de zaal ver lieten, werd besloten de vergadering te verdagen tot Donderdagavond 22 Juni. Een noodlottige ontploffing. Op de in aanleg zijnde spoorlijn Estagne

De Eemlander | 1911 | | pagina 2