DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 136. DINSDAG 13 JUNI 1911. 8e JAARGANG SOCIALISTISCHE HUMBUG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Bobaardeuburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4-—Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Hurean: UI. KIN F lll tO O. Telef. Intere. 183. Prijs «Ier Advertentiün: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam Het is altijd tveer het oude liedje. Zoo onzinnig, zoo onwaarschijnlijk kan een bewering of een uitspraak niet zijn of er zijn toch altijd nog weer menschen die er oenig geloof aan hechten. Een kwakzalver die een onfeilbaar middel heeft voor alle geneeslijke en ongenees lijke kwalen; een natuurmensch, die door zijn levenswijze het menschdom laat zien hoe men honderd iaat- kan worden een profeet die een nieuwen godsdienst heeft uitgevonden waardoor in een dag deze zondige wereld zal komen in een paradijstoestand, zij allen vinden steeds, en steeds weer goedge- loovigen die hen volgen, aanhangen, verdedigen. In nog meerdere matie is dit het geval wanneer de verkondigers van al dat traais hebben eenig gezag onder hunne medemenschen, als het ware de leiders zijn van hunsgelijken en vooral wanneer zij met eenige vol harding en met een zekere radheid van tong, steeds onder een anderen vorm, telkens hetzelfde weer zeggen. Dit alles vaststaande, behoeft het niemand te verwonderen dat deze voorlichters der menschheid deze propaganda niet opge ven, ook dan niet wanneer zij van be voegde zijde op hunne vingers worden getikt en hunne waarheden in het juiste licht worden geplaatst. Zoo is het in het dagelijksch leven, zoo is het ook in de politiek. Een merkwaardig staaltje daarvan leveren ons in den laatsten tijd de so cialistische blaadjes en de verslagen van socialistische meetings. We lezen daar hoe slecht het staat met onze financiën, hoe duur de eerste levensbehoeften zijn en hoe de minister nu tot overmaat van ramp wil invoeren een debietrecht op tabak en een verhooging van het tarief van invoerrechten, waardoor die eerste levensbehoeften nog duurder zullen worden; hoe de sociaal-democraten en de vooruitstrevende vrijzinnigen in en buiten de Kamer steeds aandringen om bij het heffen van belastingen rekening te houden met de draagkracht der be lastingbetalers. Tot zoover gaat alles goed. Haar dan komt steeds het refrein dat in alle toonaarden wordt gezongen: terwijl de sociaal-democraten dit be ginsel ook in de wet trachten te bren gen als de tijd daarvoor geschikt is, laten de overige Vrijzinnigen, „die zich gaarne democratisch voordoen" hen bij de eerste de beste gelegenheid in den steek om te heulen met de conservatieve rechterzijde. Het bewijs hiervoor,heet het dan verder, vindt men in de houding der vrijzinnige kamerleden bij de behande ling der Successiewet, toen het amen dement-Vliegen geen enkele stem buiten die der sociaal democraten verkreeg Wie nu eenigszins met socialistische lectuur op de hoogte is, gclooit van der gelijke verhaaltjes niets. Maar er zijn altijd nog weer menschen die zich niet kunnen legrijpen dat men zoo iets kan schrijven of zeggen, terwijl men toch weet dat er geen grientje waarheid in steekt. En wat is nu de zaak Ze is deze. Minister Kolkman had een on werp tot herziening der successie-wet inge diend, waardoor die belasting 1.1 millioen gulden meer zou opbrengen dan thans en waardoor tevens de wet technisch zou worden verbeterd, o.a. doordien het beginsel van belasting naar draagkracht in de wet zou worden ge bracht. De minister toch wilde van de verkrijgingen, ook in de rechte lijn, een hooger percentage heffen, naar mate de verkrijging grooter werd. Zoo zou bijv. iemand die van zijn ouders een bedrag erfde kleiner dan f 50.000, daarvan min der betalen dan tot nu toe, terwijl iemand die meer dan f 80.000 ineens in de rechte lijn erfde, méér zou moeten betalen dan bij de bestaande regeling. Geheel in de lijn der democraten. Deze regeling nu von den de sociaal democraten verkeerd. Zij deden een voorstel waarbij de belasting zou moeten worden betaald niet van de verkrijging, maar van de erfenis. Of er voor eene erfenis van f 100.000 gulden dus één of tien erfgenamen waren, het percentage der belasting bleef er even hoog om, ook al zou dat percentage van een groote erfenis grooter zijn dan van een kleine. Bovendien wilden zij door hun voorstel in plaats van een meerdere opbrengst van 1.1 railiioen gulden, eene meerdere opbrengst halen vau ruim 11 millioen. Dit amendement werd onder handen genomen o.a. door den heer Treub, daarna door verschillende andere spre kers en den minister. Meent gij, zoo vroeg de heer Treub, dat wij zullen zorgen dat de minister meer geld zal krijgen dan hij vraagt en noodig heeft? Meent gij, dat dit ministerie die gelden zoodanig zal besteden, dat daartoe aan leiding bestaat? Wel neen, antwoordde- de heer Vliegen, de eerste onderteeke naar van het amendement, dat meenen we niet, maar „wij staan voor de vraag hoe de regeering het geld zal krijgen, en nu meen ik dat het de plicht is, ook van de oppositie, om haar inzichten daaromtrent op een of andere wijze te demonstreeren". „Demonstreeren" willen dus de socia listen en „getuigen", want de heer Vliegen zegt even later: „Wanneer de heer Treub zegt, dat ons amendement is een amendement om te getuigen, dan geef ik dat tot zekere hoogte toe." En of nu de heer Treub en anderen al even duidelijk uitleggen dat dit amende ment niet in deze wet past, dat het zal brengen een verslechtering van onze successiewet, dat het juist in hoofdzaak het meerdere geld wil nemen van erfe nissen in de rechte lijn, in plaats van erfenissen van verre verwanten of vreemden, het geeft alles niets: de so cialisten willen „getuigen". Behoeft het ons te verwonderen dat zij ten slotte de eenige vóórstemmers van het onbe holpen, onbekookte amendement zijn en dal de andere kamerleden hen in hun hemd laten staan? Toch zullen de socialistische leiderljes voortgaan met te zeggen en te schrijven, dat de andere vrijzinnige kamerleden hun beginsel hebben verzaakt. Wij ge- looven dat de S. D. A. P. een derge lijke propaganda voor haar levensbe- staan rioonig heeft En misschien zullen er ook nog weer enkelen worden ge vonden die gelooven dat er een ietsje waarheid in steekt! Maar wij kunnen voor dergelijke propaganda moeilijk een beter woord vinden dan: socialistische humbug! V. D. De Balkan-quakstie. De toestand in Albanië wordt er niet beter op en de kans op internationale ver wikkelingen, ten gevolge daarvan, is niet uitgesloten. De zaak op zicbzelve is auders eenvou dig genoeg, raaar omdat men nooit kan weten, wat er uit voortvloeit, dienen wij haar even op te halen: De Turksche revolutie heeft een eind gemaakt aan de voorrechten die men in Albanië genoot. Daarom kwamen de hel den der Albaneesche rotsen in beweging. Torgoet Sjefket pasja trok tegen hen op en het scheen dat hij er in geslaagd was de Albaneezon tot lust tc brengen; zij had den zelfs hunne wapens, waaraan zij zoo gehecht ziju, uitgeleverd. Maar nauwelijks waren do Turksche troepen vertrokken of de opstand brak op nieuw uit en op eene of andere manier hadden de opstandelingen ook het middel gevonden om zich van nieuwe wapens te voorzien. Ditmaal was Torgoet niet zeer gelukkig. Hy is het nog niet altijd. De verovering van Albanië gaat langzaam en een paar malen hebben de Turken gevoo- lige verliezen geloden. Verleden week vernam men dat de Gr. katholieke Mirditen zich aangesloten had den b\j hunne Mohammedaansche landge nooten. Zij hadden hunne onafhankelijkheid en die van geheel Albauië geproclameerd. Zij hadden een voorloopig bewind benoemd, liet geestelijke opperhoofd der Mirditen, Monsignore Terrenzino Toci, was het hoofd van deze revolutionnaire regeeriug. Inderdaad heeft deze heer eene procla matie onderteekend, waarin hij den oorlog predikt tot het uiterste en de schoouste beloften aflegt. De voorloopige regeering der Albaniërs heeft echter den vyand in het land en te Konstantinopel is men vast besloton een einde te maken aan don oproerige beweging. Dat alles is duidelijk. Maar cr is in deze Albaneesche geschiedenis eeü ander element. Dat is de houding der mogend heden tegenover Turkye en de opstande lingen. Zooals men weet werd de kleine mogend heid, Montenegro van don beginne af door do Turken verdacht van den opstand te ondersteunen. Koning Nikita kan moeilijk zyne strijdbare en vechtlustige onderdanen verhinderen de Albaniërs te helpen. Men leeft in zijn land en in Albanië onder de zelfde omstandigheden. Men gevoelt zich broeders. De Montenegrijuon hebben altijd den Turk als hunnen vijand beschouwd. Het was zelden rustig aau de grens. Men had geweren en patronen in het land der Zwarte Bergen, waarmede men gaarne de buren te hulp kwam. De Porte klaagde over Jen steun door Montenegro aan Albanië verleend. Maar Ruslaud nam Montenegro in bescherming. Men gevoelt aan de Newa zoo iets als eene historische roeping de beschermer te zijn van de Slavische volken en Montenegro stond daar altijd zeer hoog aangeschreven. Er werd gesproken van een Russische nota, die do bezorgde gemoederen met vrees voor oorlog vervulde. Later bleek die nota niet te bestaan; cr had slechts een vriendschappelijk onderhoud plaats gehad tusschen den groot-vizier en den Russischen gezant. Maar nu werd men weer verrast door eene manifestatie van de Oostenrijksche regeering. Een officieus orgaan, het Wiener Fremdeublatt, had een blijkbaar geïnspireerd artikel, waarin Turkije werd aangemaand om een anderen weg in te slaan tegenover de Albaneezen en de Mirditen in de eerste plaats. De houding der Porte werd afgekeurd en de strengheid van Torgoet Sjefket veroordeeld. Dat maakte indruk. De Koning van Montenegro had ook volgens do correspon dent van de Times zich zeer ongunstig over Turkije uitgelaten en zelfs een naderenden oorlog voorspeld. Dat was wel eenigszins bedenkelijk, maar Montenegro, hoe dapper, is ten slotte zeer klein ou de Turken zijn, eenmaal op het oorlogspad, goede soldaten. Het scheen dat Boelgarije, waarop Koning Nikita meende te mogen rekenen zich onzijdig zou houden. Yan dien kaut dreigde geen onmiddellijk gevaar en de berichten van de Times werden dan ook later officieus tegecsproken. Maar Oostenrijk dat was een ander geval. De Don au monarchie heeft zekeren invloed op de Mirditen, Zij het ft in hun land scholen laten bouwen en zendelingen daarheen gezonden. Men wil de Gr. katholieke geloofsgenooten niet aan huu lot overlaten en men wil ook niet dat Rusland zal beschouwd worden als de voorzienigheid der Bdkanvolkeu. Want men heeft ook iets te zeggen op het Balkanschinreiland. Zoo stonden Oostenrijk en Rusland tegenover elkander. En nu vroeg men elkander af of een conflict dreigde. Nog meer: uien beweerde dat tot den opstand van de Albaneezen, do Mirditen daaronder begrepen, was aangezet door de vreemde mogendheden die twisten om don voorrang en hun invloed willen vergrootcn. En nu zegt men dat Rusland eene inter nationalo conferentie verlangt ovor de Albaneesche zaken, waarvan Turkije niets wil weten, omdat men te Konstantinopel zeer goed inziet, dat Turkije weer veroor deeld zal worden, om van zijn besnoeid gebied af te staan in de eerste plaats aan Montenegro. Oostenrijk ook is tegen een conferentie, DuitscbDnd, dat geen direct belang bij de zaak heeft, zal den bondge noot steunen, maar Italië staat aan de zijde van Montenegro. Het is niet te zeggen wat onder deze omstandigheden kan groeien uit de Alba neesche historie. Een grootschk Betooging. De groote bctooging legen de schoolwet, die voor gisteren te Antwerpen aangekon digd was. is toch doorgegaan, maar heeft nu natuurlyk, ten gevolge der gebeurtenissen van deze week, een heel andere beteckcnis gekregen, schryft men aan De Courant. Zij moest een protcstatie eu tevens een be dreiging zijn, nu ip ze een ware triomftocht geworden. De stoet had byua een uur noodig, om voorbij te trekken. Het was een leger van zeker 15,000 man, met eeB twintigtal muziekkorpsen en tweehonderd vlaggen, blauwe cn roodc. Ongeveer een vierde van den stoet bestond uit socialisten. Al de politieke mandatarissen, Jiboralou en socia listen, van Antwerpen stapten aan liet hoofd. Een reuzen meeting werd gehouden in het Hippodroompaleis, dat 5000 personen kan bevatten. Zij word gepresideerd door den heer Desguin, wethouder van onderwijs. Sprekers waren de heeren Hymans en

De Eemlander | 1911 | | pagina 1