"binnenland; WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 13 Juai 1911. Hoogste barometersta id 767.8 m.M. te Seydisfjord, laagste 754.1 te Perpignan. Verwachting tot den avond van 14 Juni 1911. Zwakke tot matige N.W -lijke tot tot N.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende bewolking, waarschijnlijk nog regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand le AMERSFOOPT 758 m M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF 60 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 13 Juni dos 's morgens 7 uur is 61° F. FraDck, liberale volksvertegenwoordigers, Vandervelde, socialistisch volksvertegen woordiger, en Cools, socialistisch wethouder van Financiën, te Antwerpon. Het mag gezegd, dat op deze meetiog de vrijzinnige regeering der naaste tuekomst werd voorbereid, Hymans, Franck en Vandervelde, die zeker eenmaal ministers zullen zijn, hobben verklaard, dat liberalen en socialisten bereid zijn, om samen het bewind op te nemen. Hymaus zeide, dat wij nu in het avond rood der Katholieke partij staan; dat het ontslag van het ministerie Schollaert haar het laatste restje van gezag en prestige gekost heeft. Ware de schoolwet door gegaan, dan had zy België in korte jaren tot t een tweede Spanje gemaakt. Om het vaderland te redden uit de doodende sla- vornij van Rome hebben de liberalen en de socialisten een overeenkomst aangegaan, die Hymans, bij donderend applaus, 'een „entante cordiale'' heette. Franck begon met te verklaren, dat een vrijzinnige regeering nimmer aan de kloos terlingen het recht ontzeggen zal, om zich te vereenigen tot congregaties; maar wel zal beletten, uit al haar krachten, dat deze congregaties nog dwang uitoefenen op de burgers. Hij gaf het aantal kloosters op, die in België bestaan. Er zijn er bijna driemaal zooveel als gemeenten. De socialist Vonderveldo bracht, om te beginnen, een eindloos toegejuichte hulde aan den koning, die door zijn kranig op treden een omwenteling heeft weten te bezweren. Hij zeide verder, dat er gemakkelijk een werkprogramma voor een liberaal- socialistiBch gouvernement kan opgemaakt worden met de hervormingen, die beide partijen vragen: regeling van den kinder arbeid, leerplicht, met 6choolcantinen voor de arme kinderen, werkmanspensioenen, en, boven alles, zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar. Om te sluiten bezwoer de socialist Cools de beide partyen, verecnigd te blijven tot hot clericaal gouvernement voor altijd zal gevallen zijn. Deze meeting heeft een enorme betee- knni8 in de Belgische politiek. Dk Zeeliedenstaking. Do „Peuple" bericht dat Zondag te Antwerpen een belangrijke bijeenkomst van afgevaardigden der syndicaten van het Belgische vervoerwezen is gehouden, waarop de syndicaten der zeelieden, dok- en havenarbeiders en vrachtrijders van Ant werpen, Gent, Brugge en Ostcnde verte genwoordigd waren. De secretaris van het syndicaat der zeelieden van Antwerpen zei, dat de werkstaking den 14eu Juni zal uitbreken, omdat dan de gelegenheid gunstig is wegens de bijzondere omstandigheden van de haven. In den loop der gedachtewisselingen spoorde de vertegenwoordiger der syndicalo commissie tot voorzichtigheid aan, daar de beweging niet werkelijk internationaal schijnt te zullen zyn en alleen Engeland en België mee willen doen. Hij verlangde dat de Engclschen het sein zouden geven. Andere afgevaardigden, vooral die der Antwerpsche zeelieden, hielden vol, dat de werkstaking onvermijdelijk den 14en Juni moot uitbreken. Als de Ëngel6chen tot den 19en wachten, is dit omdat de Engelsche schepen Woensdags aaumonsteren, om togen Zaterdag goreed te zijn. Belgie. Met do vorming van een nieuw Kabinet gaat het toch schijubaar niet zoo glad, als men na de eerste stappen van den a. s. premier baron de Broqueville uioest aannemen. De moeilijkheden schijnen vóór alles te liggen in de onecnigheid, die in de clericale partij bestaat, waar de invloed van Moeste grooter moet zijn, dan de zich meer om Schollaert groepeerende jong clericalen wel vermoed hebben. Om deze reden moet aan het oud-clcricalo elemont ook een plaatsje in het ministerie worden ingeruimd en zoo zou do samenstelling daarvan uit de vertegenwoordigers der beide vleugels de voornaamste moeilijkheid opleveren. Den Koniug gaat de oplossing van de crisis zeer ter harte, zoodat hij zich door den Kabinetsformateur voortdurend over iederen stap laat inlichten en blykbaar zelf invloed op de samenstelling van het minis- torie tracht uit te oefenen. Koning Albert toont daarmede binnen de lijst der constitutie zoo veel mogelijk op de politieke toekomst van zijn land te willen inwerken. Niet voor het midden van deze week verwacht uien de benoeming der ministers. Rusland. Bij het onderzook naar de corruptie on der de Russische ambtenareu in Siberië, welk onderzoek door den Senator Medem wordt geleid, is o a. een merkwaardig voor val aau den dag gekomen. Op den Siberischen spoorweg, ontspoorde op '25 December 1905 bij het station Wo- dorasdel een trein van het Roode Kruis, welke was uitgerust en bekostigd door grootvorstin Olga Nikolejefna, de oudste dochter van den Tsaar. Bij deze ontsporing werden slecht9 drie wagens van den langen trein beschadigd. Ten einde op de eenvoudigste wijze het zaakje weer in orde te brengen, beval de stationschef, dat de geheele trein met zyn kostbare hospitaal-inrichting, met petroleum moest worden overgoten en verbrand. Na een paar uur was op deze wijze van den trein niets anders overgebleven, dan do ijzerdeelen, die door den chef voor oud ijzer werden vorkocht. De inhoud van den verbranden trein was ongeveer oen millioen roebel waard. Opdat de zaak niet ruchtbaar worden zou, werd naar Petersburg gerapporteerd, dat do trein door de Japanners was buit gemaakt. Senator Medem heeft thans dit onfrissche zaakje ontdekt en aan het licht gebracht. Italië. Het kiesrechtontwerp is Zaterdag ingediend. Daarbij wordt het kiesrecht aan alle burgers, die hun 30e jaar hebben voleindigd toege- keud, zelfs iodicn zy lezen noch schrijven kunnen. Volgens dit ontwerp zullen er 7.701.000 kiezers komen, d. is 82 procent van de meerderjarige mannen en 22 procent van de geheele bevolking. Dit aantal kiezers is 3.642.000 meer dan het aantal personen, dat volgens de tegenwoordige wet het kiesrecht heeft. De bestaande strafbepalingen, tegen ont duiking van de bepalingen der kieswet en tegen corruptie worden vorechcrpt. Turkije. Zooals wij dezer dagen mededeelden, heeft de Sultan zijn secrctaiis naar Abdoel Ilamid gezonden om dezen zijn groeten over te brengen. Nader wordt hieromtrent gemeld, dat Abdoel Hauiid door deo secretaris den Sultan liet verzoeken dat deze hem, Abdoel Hauiid, in het leven zou laten. Verder verzocht Abdoel Hamid nog eenige vrouwen te mogen hebben, China. Volgens de jongste opgaven omtrent den loop der bevolking van het Heraelsche lijk, bergt China thans circa 461 uiillioen in woners. China heeft derhalve een grooter aantal inwoners dan alle landen van Europa te zamen. De laatste volksstolling geeft voor de voornaamste Chineesche provinciën de volgende uitkomsten: Tsjili 29.4 millioen inwoners, Mandsjoerije 17 millioen, Sjan- toeng 38 millioen, Setsjoean 79 millioen, Hoenan 22 millioen, Kiangsi 24.5 millioen en Kiangsoe 29.3 millioen. Militaire Aviatiek. Naar do# N.Ct. verneemt ligt het in de bedoeling van don Miuister van Oorlog om op de eerstvolgende begrooting een post van ongeveor f 50.000 uit te trekken ter bevordering vau de aviatiek in. ons leger. De Totalisator. De Haagsche correspondent dor „Leeuw. Ct." schrijft: Naar mij verzekerd wordt, is de heer Van Karnebeek er noch by links noch bij rechts in geslaagd voldoenden steun to viuden voor een initiatief voorstel. De aan gekondigde interpellatie moet daarom zijn to beschouwen als een laatste poging en de bedoeling hebben de zaak nog eens aan 't rolleu te brengen en de meening der Kamer thans na de gevoerde critiek, nog eens te verkennen. Het zou een stel lig voornemen van minister Regout wezen inedewerkiug tot verzachting van het tota lisator verbod niet te onthouden. Maar in herinnering vau zyu houding tijdcus de behandeling der Zedelijkheidswet ten opzichte van het amendement Van Vuuren aangenomen, zou hij do beslissing overigens geheel aan do Kamer overlaten. In par lementaire kringen wordt het als zeer twijfelachtig beschouwd, dat er een meer derheid te vinden zou zijn, om op het gevallen besluit terug te komen. Jaarvergadering Nrderl. Bond van Gemeente-ambtenaren. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. bond van gemeente-ambtenaren zal worden gehouden op Dinsdag 15 Augustus a.s., des 's av. ten 9 in de zaal van de Vereoniging „de Harmonie" te Leeuwarden. Behandeld wordt o.a. lo. Voorstel van het bestuur, om oen salarisenquête te houden en de te verkrijgen gegevens geregeld te doen bijhouden. 2o. Motie inzako vergelijkende examens bij de gemeente administratie. 3e. Bespreking actie voor eene wettelijke regeling van de pensionneering van de gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weczen. Een herinnerinqsmedaille. De Italiaansche Regeering heeft aan de Nedorlandsche Regeering aangeboden een zilveren herinneiingsmeilaille met diploma als dank voor den steun door de Neder- landsche Regeering verleend bij de aard bevingen in Calabrië. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Het jaarlijksche bezoek van H. M. de Koningin aau de hoofdstad is weer afge- loopen Er hebben zich geen bijzonderheden voorgedaan. Gisteren is de Koninklijke familie woer naar het Loo teruggekeerd. H. M. de Koningin-Moeder was roeds Zaterdag te Soestdijk uit Amsterdam aangekomen Maat«ehappelijke en Hygiënische vraagstukken. Arbeiderswoningen. Te Utrecht wordt van 9 tot en met 12 Juni vanwege de afdeeling Utrecht van de Maatschappij tot Bevordoring der Bouw kunst, een tentoonstelling gehouden, op de galerij van de Fruithal, op het Vreeburg, van ingekomen antwoordén op de prysvraag voor arbeiderswoningen te IJselstein. Niet minder dan 84 ontwerpen benevens twee modellen zijn ingezonden en leveren het bewijs, dat het vraagstuk van de arbeiderswoningbouw hoe langer hoe meer, ook van bouwkundige zyde, belaugstelling begint te trekken. Over 't algemeen staan de inzendingen op hoog peil. Nieuwe oplossingen op dit moeilijke terroin zijn aanwezig, terwyl de architectonische waarde der gevels van een groot deel der ontwerpen goed is en mooie terreinindeoling werd aaugebracht. De jury splitste de inzendingen in vier groepen en keurden een vijftal ontwerpen voor een prijs waardig. Naast de sociale zijde van het woning vraagstuk, dat op deze tentoonstelling de voornaamste plaats inneemt, is er voor liefhebbers van mooi teekenwerk heel wat te genieten, hetgeen zeer wordt verhoogd door de practische opstelling der teeke- ningen en de goede belichting. Woensdag te 6'/2 uur n.m. zal op het terrein van 't Vijfde aan de Koninginnelaan door de korfbalafdeeling dezer yereeniging een vriendschappelijke wedstryd worden gespeeld tegen de vereeniging „Merk hoe Sterk" uit Utrecht. De afdeeling Amersfoort der Chr. Hist Unie stelde den heer A. C. Couveé candidaat in district IH en besloot voor de overige vacaturen de andore rechtsche candidateu over te nemen. By de rennen te Buseum behaalde luit. J. J. van Santen Zondag met Good Shot den eersten prijs iu de Groote Bus- sumtner Steeple Chase. In het Hbld. lezen we o.a.: De Steeple chase gaf een bewijs van de rijkunst van luit. Van Santen. Met Good Shot, regelde hij den pace, en kwam het eerst voor de breede sloot, die echtor ge weigerd werd, waardoor ook de andere deelnemers bleven staan. Good Schot ging het eerst door de sloot, dadelijk door de andere paarden gevolgd. Aan de overzijde werd Good Schot door Labor en Lavatio gepasseerd en scheen geslagen. Maar luit. Van Santen wist wat by deed met het paard te sparen. In de rechte lijn zette hy Good Shot even aan, die als een pijl uit den boog raar voron vloog en onder daverend applaus met een viertal lengten won. De paardenarts 2e kl. H W. Klerck de Reus, van het le rog. veld artillerie, is ontheven van zyne detacheering bij het korps rydende artillerie te Arnhem. Gisteren hield „Volkshuisvesting" een buitengewone aandeelhoudersvergadering. Zo was buitengewoon om den tijd, waarop ze gehouden werd; ook buitengewoon kort en belangrijk. Zij besloot oen kapitaal van f 300 te verstrekken aan een „Stichting", die zy op voorstel van het bestuur in het leven riep. Deze stichting, aan welke de naam van „Volkshuisvesting II" werd gegeven zal pogen een z.g.n. „toegelaten" vereoni ging te worden d.w.z. een vereeniging, die met Gemeente (Rijks) geld nieuwe arbei derswoningen zal bouwen. Toen geen der aanwezigen eenig bezwaar had tegen het voorstel van het bestuur en daarmedo het besluit was gevallen kon het woord worden gegeven aan Notaris Schro der, tot voorlezing van de stiohtingsacte, die ook algemeene instemming mocht ver werven. De acte werd onderteekend en de stichting was volbracht. Het bestuur van Volkshuisvesting I be noemde tot bestuursleden van Volkshuis vesting II allereerst uit haar eigen midden mejuffrouw E. Middelburg en de heeren Dr. H. W. Schreuder, H. C. van Dam en F. M. van Veen en verder buiten haar kring de heeren W. J. Fortuyn Drooglever J. Schulte Nordholt, W. G. Klomp en M. R. N. Oosterveen terwyl een negende plaats vacant bleef door bedanken van éen der 9 benoemden. Mogen wij binneokort hooren dat de stichting inderdaad wordt „toegelaten" als vereeniging uitsluitend werkzaam tot ver betering van de Volkshuisvesting, dat haar Statuten wordon goedgekeurd, haar plannen van nieuwbouw aangenomen en de gelden daarvoor benoudigd toegestaan. Het deskundig bestuur met veel ervaring reeds op dit gebied doet ons het beste verwachten van de nieuwe vereeniging, dio wèl uw aller sympathie vraagt maar niet noodig heeft uw geld voor contributio of aandeel of obligatie. Op den openbaren weg zyn gevonden: een beurs met geld en een pak handschoe nen met een zakdoek, die op het bureau vat politie zijn gedeponeerd. ZEIST. Gisteravond vergaderde in de Nieuwe Sociëteit de Kiesvereenig'mg Zeist tot 't stellen van candidaten voor den gemeenteraad. Wegens 't bedanken van den voorzitter, werd de vergadering geleid

De Eemlander | 1911 | | pagina 2