DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 141. MAANDAG 19 JUNI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schnardeuburg. Abonnementsprijs Per jaar i 4*Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEIXK H.iAfl 6. Telet. Interc. 18». Prijs der Advertentidn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam jZij, (lie zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. OrLICHTERIJ. In de te Watergraafsmeer verschijnende „Kleine Meerbode" deelt een inzender, G. N. Bronkc Jr., bet volgende medo omtrent de r.katbolieke school aldaar: „Eén der leerlingen, nl. Diua Koremans, die in 1910 .de school had verlaten, na dien tijd als kindermeisje bij iemand was geweest, en daarna op het naaien was, moest met dit laatste, begin van dit jaar, plotseling eer week ophouden, omdat zij weer voor een «eek op school als leerlingo moest worden ingeschreven". Terecht onderstelt de schrijver, dat deze plaatsing gedurende een week nergens toe diende, dan om een hoogere rijkssubsidie voor de80 school te bekomen. Immers, ue subsidie wordt berekend naar het aantal leerlingen op 15 Januari. Of de leerlingen ook al vlak vóór 15 Januari komen en vlak na 15 Januari weer weg gaan, het Rijk geeft toch voor hen subsidie. Het gedrag der schoolbesturen echier, die aldus subsidiejacht maken, is met het grofste be drog gelijk te stellen en niets anders dan diefstal op de staatskas Het is bekend, dat tal van bizondere schoolbesturen zonder eenigen schroom deze soort diefstal met hun gewoten over een moouon te kuunou brongen. Het is ook op het departement van binnenland- sche zaken zonder twijfel bekend, dat elk jaar tegen 15 Januari op deze wijze het Rijk op groote schaal wordt opgelicht. Toch hoort men nimmer van maatregelen daartegen. 't Handelsblad heoft naar aanleiding van bovenstaande mededeeling een onderzoek ter plaats ingesteld.;Het hoofd der bedoelde R. Katholieke school in Watergraafsmeer do heer J. Overtoom, deed aan den ver slaggever met „gepaste vrijmoedigheid" het geheele verhaal van de wijze, waarop het Rijk opgelicht wordt. „O, mijnheer", zeidc de heer Overtoom, nadat hij bovenstaand bericht uit de „Kleine Meeibode" gelezen had, „bedoelt u dat. Oh! dat gebeurt zoo vaak. Hoe is het mogelyk, dat ze zoo'n publicatie du juist van onze school doen". „Tot een maximum van 89 leerlingen krijgen we „volgens de wot voor twee leer krachten voor een leerkracht meer, dus van 90 tot 145 leerlingen subsidie voor 3 leer krachten, van 145 tot 200 leerlingen voor 4 leerkrachten en van 200 tot '255 voor 5 leerkrachten. „Ons aantal leerlingen nu was tot onge veer 184 gedaald en om onze subsidie voor 5 onderwijzers te kunnen behouden, hebben wy hot voor 15 Januari den dag waar op hot aantal leerlingen voor de subsidie aanvraag geldt tot ruim 200 opgevoeid. De schoolopziener, de hoer Ketelaar, weet dit ook!" „Wat zegt u „Ja, mijnheer! Wel niet officieel, maar op 15 Januari kreeg hij een opgave van 202 leerlingen en 21 Februari zijn den schoolopziener 184 leerlingen opgegeven Waaruit dus het ontslag van velen blijken kon n 1. het ontslag van 18 oud-leerlingen, waarmee wij het aantal voor half Januari, tot ruin 200 gecompleteord hadden tor wille der subsidie voor de vijfde leerkracht." De heer Overtoom vond ziju optreden zeer juist cn in het belang der school. „Immers", zeide hij, „nu moeten wij ook zelf wel die vijfde leerkracht betalen en brengen ook wij dus een offer in plaats dat we voordeel hebben (sic!), maar we behoeven niet te reorganiseeren en kuunen de school on het onderwijs in de bestaande organisatie handhaven. Do wet noemt maar ééo dag, 15 Jannari, voor bepaling van het subsidie bedrag en dan volgens het klasse-Btelsel in plaats van por leerling. Daarom hebben wij tot 200 leerlingen gecompleteerd, want als wy er straks b.v. 250 hebben, k-tijgen we het geheele jaar niets meer". „En dan", riep de heer Overtoom ten slotte triomfantelijk uit, cn dan!.. ik heb het niet op eigen houtje gedaaD, maar eerst hg collega's geïnformeerd. En ze zeiden allemaal: Doe zóó!!". Biclgie. Na twee-en-twintig zittingen zijn de plei dooien in het proces van Prinses Louise van België tegen den Staat afgeloopeD. De verdediging heeft in het midden ge bracht: dat Prinses Louise heeft nagelaten ondor6chcid te maken tusscheu Koning Leopold als meusch en als staatshoofd; dat de Koning altijd do rijkdommem van den Congostaat aan België ton goede heeft willen doen komen; en ten slotte dat Prinses Louise geen enkel bewijs voor haar beweringen heeft te berde gebracht. Men verwacht dat hel vonnis eerst over eenigen tijd geveld zal worden. Frankrijk. Het gaat zooals te verwachten was: na liet Senaats-votum cn het besluit der regee ring om de afbakening van het wijngebied af te schaffen, komt er weer gisting in het Marne-depaitement, terwijl men aan de Aube tevreden is. Hoe ooit aan dien toe stand een einde moet komeo! Siods maar.- don zwenkt nu reeds do regeering heen en weer tusschen de inwilliging der ver langens van de Marno en van die der Aube. Zcodra aan een van de twee Ten weinigje wordt toegegevea, dreigt de ander in opstand te komen en haast zich de re geering dien ander tevreden te stellen, waarbij terstond de eerste weer een drei gende houdiDg aanneemt. Zoo dreigde na het besluit dat aan de Aube slechts „Cham pagne van de tweede zone" gemaakt zou mogen worden, daar de opstand uit te brekeD, uiaar zoodia hadden niet de Senaat en de regeering, om het den Aube men- schen naar den zin te maken, tot do af schaffing der dolimitatio besloten, of de Marne boeren komen samen cn smeden plannen voor een nieuwe Jacquerio, „Of men de Aube" zoo heeft een Marneboer tegen een journalist gezegd „inlijft by het Chainpagne-gebied, of dat incn do af bakening afschaft, 't is allemaal hetzelfde. Wy zullen niet dulden dat er in de kelders van de Marne wijn komt, die niot van den echten wijnstok van de Champagne afkom stig is. De militaire bezetting zal niet eeuwig duren, en nu do wet ons niet be schermt, zulleu wij ons zelf recht weten te verschaffen". Een wijnbouwer uit het Aube doparte- mout zeidc daarentegen: „O, als de afbake ning wordt afgeschaft, dan zijn wij tevre den. Onze wynen zullen naar de handelaars van het Marnegebied gaan, zooals zij altyd godaan hebben, zonder do minste moeilijk heid en tegon een prys. veel hoogor dan dien wij zouden kunnen maken als men ons slechts toestond Champagne van de tweede zono te bereiden". Men ziot dat een schikking waardoor Aube en Marne beiden tevreden zouden ziju, uitgesloten is De ovorheid moet hier doen wat billijk is, en zich niot laten inti- mideeren door de mogelijkheid van eon oproer. Trouwens, de moeilijkheid is na het be sluit van Douderdag niet meer beperkt tot het Champagne-gebied. Ook indeGironde, die oveneens profiteerde van de afbakening welke nogal liefst door Minister Monis zelf was doorgedreven is groote ont stemming ontstaan, toen het bericht kwam dat de afbakening zou worden afgeschaft cn op andore wijze togen vcrvalsching zou worden gewaakt. Op die andere wijze heeft men blijkbaar niet veel vertrouwen, 't geen allerminst to verwouderen is, want de af bakening is juist ingevoerd, omdat men vroeger niet voldoende kon waken tegen liet verkoopen van Champagnewiju, die de Champagne nooit gezien had en van Bor deaux die uit een anderen hoek van Frank rijk kwam. Groot-Brittanie. Een reusachtige kioningsoptochl van wagens met zinnebeeldige voorstellingen, een beeld gevende van ('e rol door de vrouw in do geschiedenis cn de grootheid van het Vereenigd Koninkrijk gespeold, is, georganisgerd door de kie«- rochlvrouwen Zaterdag te Londen van het Embankment naar de Albert-hall gotrokken. Een groot aantal voorname dames, waarbij twee vrouwen van koloniale eerste Ministers, die de zittin-en der Rijksconferentie bij wonen, namen aan den optocht deel. Londen hoeft, aldus zegt de berichtgever van het Hbld., tot dusverre neg nooit zulk een indrukwekkenden stoet voorbij zien trokken als de optocht van suffragettes van Zaterdagmiddag. Het duurde een vol uur, voordat do buitengewoon schilderachtig en schitterend gcarrangeerdo stoet voorbij was getrokken. Ongeveer 70 orkesten speelden in den stoet en de banieren en vlaggen waren ontclbaai. Er waren ook eenige prachtige zegewa gens en groepen van beroemde vrouwen uit vroegere eeuwen, gekleed in de dracht van het tijdperk, dat zij voorstelden. Het geheel maakte den indruk van een kaleidoskoop van schitterende kleuren. Langs de straten, die de stoet passeerde, stonden groote mcnschcnmassa's byeon, die de belangwekkende verlooning her haaldelijk toejniohten. Rusland. De Ministerraad heeft besloten bij de Rijksdooma een wetsontwerp omtrent een weerplichtbelasting in te dienen, dat o.m. de volgende bepaling zal bevatlon: Allen, die vrijgesteld worden van het vervullen van hun dienstplicht, betalen gedurende vier jaren een belasting van 6 roebel per jaar. j Men verwacht, dat die belasting jaarlyks tusschen de 16 en 17 tnillioon roebel zal opbrengen. Spanje. Minister president Canalejas verklaarde, dat de opdracht welke Spanje in Afrika zal vervullen, bestaat in het verzekoren van do veiligheid in de stroken van Ceuta en Mellila, en het versterken van Tabor, Larrasj cn El-Kaar. Opdat zij haar taak tot een goed einde zal kunnen brengen, is de Spaausche rcgecring er op bedacht geweest zich aan geen enkel avontuur to wagen by Arzila of Tanger, noch eenig ander punt. Portugal. Heden zal. nadat de wetgevende verga dering de republiok uitgeroepen heeft, onmiddellijk een wet worden afgekondigd, waarin het Huis Biaganza voor uit het land verdreven verklaard wordt. Dinsdag zal door den Minister-president een mede deeling van de voorloopige regeering worden voorgelezen, waarin overzicht ge geven wordt van de workzaamheden der Ministers en voorgesteld wordt dank uit te spreken aan degenen, die de republiek hebben gevestigd en leedwezen to betuigen, over hen, die voor haar zijn gestorven. Vervolgens wordt een dankbetuiging tot de stad Lissabon gericht voor de hulp, door haar aan de revolutionnairen bewezen, en ook aan liet geheele land voor het eensgezind toetreden tot den nieuwen, republikciii8chen rcgecringsvorm. Amerika. Uit Port-an Prince woidt gemeld, dat de oud-president Castro van Venezuela zich niet aan boord bcviudt, van het aldaar on der Duitsche vlag binncngeloopen schip Kousul Orotstiik. Do scheepsofficieren zijn door president Simon ontvangen. Van wel onderrichte zydo wordt nog gemeld: Dat do nieuwe samenzwering van president Gastro tegen Venezuela op eon welovorlegd plan berust, bewijst het feit, dat hy in weerwil der zorgvuldigo bewaking onge merkt uit T'eneriffa is kunnen wegkomen. De Venezolaanschc geheime agenten be waakten den oud-president stap voor stap, tot op zekeren morgen hij spoorloos ver dwenen was. De rogeering van Venezuela had zelfs een speciaal inspeotcur naar Europa gezonden, die zijnerzijds wederom do geheime agenten moest nagaun. Opmer kelijk is het, dat ook Castro's vroegere aanbangers, waaronder de rijke bankier Mendoza, die meestentijds in Parijs leefde, eveneens verdwenen zijn. Zij moeten zich met Casiro aan boord van een schip be vinden. Castro's poging om te landen, kan elk oogenblik verwacht worden. De Tariefwet. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door een aantal verbruiktrs van jutc-goedcren en jute zaken, waarin zij zeggen met onverdeelde instemming te hebben kennis genomen van het adres dat tot de kamer ie gericht door de directie der Nederlandsche Qist-en Spiritusfabriek

De Eemlander | 1911 | | pagina 1