WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 20 Juni 1911. Hoogste barometerstand 770.3 rn.M. te Horta, laagste 750.6 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 21 Juni 1911. Meest matige Westelyke tot Z.W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende bewolking, weinig of geen regen. Temperatuur: Warmer. (Barometerstand te AMERSFOOPT 757 rn.M. Vorige stand te 12 uur 756 rn.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hodennaohtF. 52 Hedenmiddag 12 unrF 60 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 20 Juni des 's morgens 7 uur is 62° F. Gouverneur van Suriname. Naar men verneemt zal do thans met den rang van Schout bij Nacht gepension- neerden kapitein ter zee baron Van Asbeck, worden benoemd tot gouverneur der ko lonie Suriname met 1 Aug. Debietrecht op Tabak. Do Vereenigde Sigarenkistenfabrikanten in Nederland hebben besloten adbaesie te verleenen aan het adres van bot Verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland, om het ontwerp van wet in zake de tabaksbelasting niet aan te nemen. Spoorwegpersoneel. Zondag werd te Utrecht op initiatief van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een vergadering ge houden van personeel van de werkplaatsen der Staatsspoor uit verschillende plaatsen des lands. Er werd besloten aan de directie der Staatsspoor een verzoek te richten om afschaffing van het stukwerk, invoering van een promotieregeling als destijds op het congres der Nederlandsche Vereeniging werd aangenomen, beuevens een betere regeling van den werktijd enz. Een commissie van drie personen werd benoemd om dit verzoekschrift bij de direc tie toe te lichten. Pensioenen voor Officieren. Wij vernamen, aldus schrijft het Vad., voor welks juistheid wy echter instaan dat het wetsontwerp in zake de offi cierstraktementen, dat thans bij den Raad van Defensie is, geen regeling van de pensioenen der officieren bevat. Verbluffend zal dit bericht zeker ook zyn voor hen, die zich herinneren, dat de Minister Cool tot aftreden werd geoood- zaakt en de heer Colijn als zyn opvolger optrad, omdat de regeling van de pen sioenen in hot voorstel van den Minister ontbrak. Het Huisgezin ek de Sport. In een leerrede in de Rcmonstrantsche kerk in den Haag, heeft ds. Heering ge waarschuwd tegen overdrijvingjvan de sport. Geenszins wilde spr. geacht worden in het algemeen een tegeustander van sport te jzyn. Wie als hy opgegroeid is in een tijd toen voor lichaamsoefening van de jengd vrijwel niets gedaan werd, kan zich slechts verheugen over ile grootc zorg die men thans voor alle vormen van lichume- lijke opvoeding aan den dag legt mits dat niet gaat ten koste van hoogere dingen. En bovendien, er is een oud Maleisch spreekwoord, dat zegt: „allo teveel is schadelijk"; spr. meent, dat het tegen woordig wel op onze sport van toepassing is. Er wordt overdreven. Daartegen moet verzet komen. Door de overdreven sport beoefening worden huiselijke banden ver scheurd en wordt afbreuk gedaan aan het godsdienstig leven. De nog jonge pad- vindery gaat denzelfden weg op. Spr. wekt de leerlingen zijner catechisaties geregeld op tot getrouw kerkbezoek. Maar als van het huisgezin geen goede invloed uitgaat, vermag 't woord van den gods dienstleeraar weinig en zoo passeerde spr. toen hij zich naar de kerk begaf een der betrokken leerlingen in het costuum van een padvinder! De sport dreigt een plooi van onhuiselijkheid in het gezins- en zoodoende in het volksleven te brengen. De strijd daartegen moet dan ook uitgaan van het huisgezin, van het ouderlyk gezag. vaCANTIEK aarten. Naar wij vernemen worden door de H. IJ. S. M. gedurende de maanden Juli, Augustus en September Vacantiekaarten verkrijgbaar gesteld voor het afleggen van eene reis in Nederland over de lijnen der H. IJ. S. M. naar keuzo van den reiziger. De Vergiftigde Taart. Do Hoogc Raad deed uitspraak in de zaak van J. J. B., den ontslagen gemeentebodo te Hoorn, die den marktmeester W. Mar kus een vergiftigde taart zond ten einde hom to vergiftigen, met het gevolg intus eclien dat niet de marktmoester, maar diens vrouw is overleden en een dienstmeisje ernstig ougestcld is geworden en die des wege, met vernietiging van het vonnis der Rechtbank te Alkmaar, die hem 15 jaar gevangenisstraf had opgelegd wegens dood slag (op de vrouw van Markus) en poging tot moord (op Markus), door het Gerechts hof te Amsterdam was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord en poging tot moord. Tegen dit arrest was aangevoerd lo. dat niet is gemotiveerd, dat ook ten aanzien van de vrouw ecu plan om haar te doodeu was eevormd; 2o. dat geen recht had mogen zyn gedaan op de verklaring van beklaagde „dat hg vroeger wel had opgemerkt dat de vrouw van Markus thuis veel had in te brengen', welke verklaring een byzondere meening of gissing zou inhouden en waar door als een erkentenis zou zijn beschouwd wat inderdaad geen erkentenis was. De Hooge Raad achtte beide cassatie middelen ongegrond, aangezien uit 's Hofs arrest blijkt, dat, al was de begeerte van requirant op het dooden van Markus ge richt, zyn plan ook omvatte het dooden van diens vrouw, terwijl het feit, dat iemand in zekeren kring veel heeft in te breogen, d. i. daarin feitelyk gezag oefent, voor rechtstreeksche waarneming vatbaar is. Het beroep werd dus verworpen. Bij het 8chietconcours op de banen van de schietverecniging „Piet Cronjé" staat thaDS do Amersf SchietvereeuigiDg „Prins Hendrik" No. 1 in den Korpswedstrijd buks met 472 punten. Niettegenstaande in de lokaalrijtui gen der N. C. S. met duidelyke letters aangekoudigd staat, dat het hoogst gevaar lijk is eenig lichaaaisdcel buiten den trein te steken, had gisterenmiddag toch een persoon uit Hoevelaken, reizende met een der treinen van Utrecht naar Amersfoort, onderweg de onvoorzichtigheid ver uit het raam te hangen. Het gevolg was, dat hy in aanraking kwam met een juist in tegen over gestelde richting passoerenden trein en hy ernstig gewond word en een arm brak. Eon toevallig in don trein aanwezige dokter verleende de eerste hulp. De ge troffene werd overgebracht naar het zieken huis te Amersfoort. Ter zake van wederspannigheid zyn gisteren door de rechtbank te Utrecht mej. G. v. A. huisvrouw van P. B. en JP. R., te Amersfoort, veroordeeld, de eerste tot 1 maand, de tweede tot 1 week ge vangenisstraf. Aan den heer C. Geyl, thans te Lunteren, op zyn Terzoek eervol ontslagen als landmeter van hot kadaster alhier, is een jaarlijksch ponsioen van f1719 toe gekend. Hedenmiddag ontdekte de buren, dat ten huize van D. V. in de Groote Haag, brand was. Daar niemand ttiuis was, dan een kind van drie jaar, terwijl de deur gesloten was, verschafte W. Jagten- berg zich door opschuiving van een raam toegang en redde eerst het kind, waarna met behulp van eenige andere buren het brandje spoedig werd gebluscht. Gelukkig dat bytyds het ongeluk werd ontdekt anders had het zeker ernstiger gevolgen gehad. Op den openbaren weg zyn gevonden en op het bureau vau politie gedeponeerd: een lepeltje, een horlogeketting, een mesje en eenig geld in een zakje. Men deelt ons mede, dat in de gis terenavond gehouden vergadoring van de R. K. Kiesvereeniging candidaat is gesteld in district II, de heer F. M. Houbaor, sigarenfabrikant. Omtrent de zetels in de andere districten kreeg het bestuur mach tiging in overleg te treden met de andere kerkelyke partijen. Vliegen te Soesterberg. Soesterberg is gereed de kunstvogels, waarover een ieder thans spreekt, te ont vangen. Men heeft dag en nacht gearbeid om tot goede resultaten te komeD. Zoowel vliegers als publiek kunnen tevreden zyn. Naast de fabriek is een afdak gebonwd, waar tion eendekkors kunnen overnachten. In 't midden van de paddock bij de sein- bal is een groote tent verrezen voor auto- stalling, terwijl er in het kamp nog vier auto-parken aanwezig zijn. Dan heeft men tusscneu twee loodsen een ferme tent ge bouwd, waar een paar tweedekkers en een vijftal eendekkera rust kunnen vinden. Voeg daar de loodsen nog by en er zal stalling genoeg blijken te zyn. Hot restaurant na dert eveneens de voltooing. Ook op twee den en derden rang is voor den inwendigen mensch gezorgd. Men plaatst daar twee reuzen-tenten, die ook by alcoht weer prachtig dienst kunnen doen Woensdagmorgen kunnen do vliegers, uit Luik komende, de zuidelijke grens van Limburg passeeren en dan zal Venlo do eerste landingsplaats zyn. Men weet dat daar slechts even gestopt behoeft te worden, mogelyk zullen de deelnemers aan den tocht bun reservoirs vullen, maar dan zul len ze zich toch al spoedig opmaken voor de reis naar Soesterberg. In Soesterberg is een byzonder groote bolangstelling van do zijde van 't publiek te verwachten. Er zullen wedstryden gehouden worden om 't wachtende publiek bezig te houden en in het programma vinden wo er het volgende over: Prijs J. F. Verweij. f 10,000. Een prys van f 10,000 zal toegekend worden aan den aviatenr, die vóór 31 December 1911 vertrekkende van het vliegkamp Soesterberg, in den koristen tyd het cirquit zal vliegen om do filialen der Verwoy en Lugards Automobiel My. in den Haag, in Amsterdam en in Arnhem en het vliegkamp te Ede en daarna weer zal landen te Soesterberg. Prys voor het grootsto aantal vluchten. f 1000. Uitgeloofd voor den eersten en derden dag der Meeting. Eén prys van frs. 2000 zal toegekend worden aan den aviateur, die op den eersten en derden dag der meeting, tusschen 10 uur 's mor gens en 9 uur 's avonds, de meeste op stygingen, iederen keer door minstens 2 baanronden gevolgd zal gedaan hebben en een afstaud zal afleggen van minstens 60 K.M. voor de biplans en minstens 75 K.M. voor do monoplans. Prijs voor het grootste aantal vluchten. f 1000. Uitgeloofd voor den tweeden dag der Meeting. Eén prys van frs. 2000 zal toegekend worden aan den aviateur, die op den tweeden dag der meeting, tus schen 6 en 9 uur 's avonds de meeste op stijgingen zal volbracht hebben, ieder keer gevolgd door minstens twee baanronden en op zyn minst een afstand zal afleggen van 30 K.M. voor de biplane eD 37','j K.M. voor de monoplans. Estafette wedstrijd f 2000 prijzen. Ï.Eén eerste prys van frs. 3000 zal toegokend worden aan den aviateur, die tusschen 4 en 6 uur 's nammiddags een brief zul gaan halen op een plaats, die hem van te voren op de kaart zal aangewezen worden en die bij zijn terugkeer nadat hy vliegend de aankomstlijn gepasseerd is, zijn brief in den koristen tijd aan een commissaris in handen zal stellen. 2. De tweede prijs bedraagt frs. 1000. f 500. Behendigheidswedstrijd in het werpen van projectielen. 1. Een eerste prys van frs. 750 zal uitgekeerd worden aan den aviateur, die van een hoogte van min stens 100 meter een voorwerp, dat hem vóór het vertrek zal geleverd worden, het dichtst by het middelpunt van een schijf van 10 meter middellyn zal werpen. 2. De tweede prys bedraagt frs. 250. Hoogte-prijs. f500. 1. Een prijs van frs. 1000 zal dien aviateur toegekend wor den, die gedurende de meeting de grootste hoogte bereikt. De fiuropeesche Rondvlucht. De eerste étape van De Europeesche Rondvlucht, de route ParijsLuik is niet zeer succesvol geweest. Niet minder dan 3 slachtoffers zijn er reeds gevallen en hier door zal 't enthousiasme voor de onder neming wel eenigszins bekoeld zijn. 'n Sport, die voortdurend slachtoffers blyft eischen, kan niet populair worden, 't moge aan den eenen kant te betreuren zyn, begrijpelyk is 't alleszins, dat velen hun sympathio aan de rondvlucht gaan ont houden- Een van de vliegeniers zelf, Tabuteau, die als do. 1 uit Parys vertrok, en Zondag te Reims is gebleven, om Maandag z'n tocht vooit te zetten, ver klaarde zich niet aan do halsbrekery te willen wagen. Maandagavond is de 18e deelnemer in 't vliegkamp te Ans bij Luik aangekomen de rest, ongeveer do helft, is onderweg blyven steken. Wynmalen arriveerde Maandagochtend om 6.40. Van 'n hoogte van 1500 M. daalde hij op indrukwekkende wyze. Hij verklaarde goeden moed te hebbeu de 3o étape LuikSoesterberg te zullen winnen, daar 't z'n collega's niet zou mee vallen in Holland te vliegen over alle rivieren, kanalen en slooten, waar je telkens naar beneden getrokken wordt. Heden is de 2e étape LuikSpaLuik. Morgen de 3e LuikSoesterberg. 't Vertrek uit Luik was oorspronkelijk vast gesteld op 8 uur 's morgens. Vermoedelijk echter zal 't wel later worden, omdat 't met 't oog op den wind, beter is 's avonds in Soesterberg aan te komen. Evenals te Luik 't geval was mag men aannemen, dat niet alleen Woensdag maar ook Donderdag de deelnemers te Soester berg zullen aankomen. Gevaarlyke sport. Gistermiddag om ongeveer 3 uur staken een heer en dame uit Amsterdam in een klein roeibootje te Muiderberg van wal, om een tochtje langs de hier zeer ondiepe kust te doen. Door den hevigen Zuid westen wind dreven ze echter al verder en verder af, zoodat menig Muiderberger aldra bespeurde, dat dit niet goed zou afloopcn, daar roeien tegon den opkomende stroom 'oy vrywol ongeoefenden een onmogelijkheid is. De aan het strand achtergebleven familieleden maakten zich zeer ongerust, en spoedig ging een andere roeiboot met bekwame roeiors van wal, om te trachten hen in te halen en te redden. Doch ook deze boot werd ten prooi aan de forscho zeegolven, en héél ver aan den horizont dobberden de twee bootjes nageoogd door velen. Nu werd naar Muiden getelefoneerd, on weldra vertrok Tan daar een zeilboot die ze wel gauw inhaalde, doch zeer veel moeite had hen te bereiken en op sleeptouw te nemen. Toch gelukte het na eenige uren, en degenen die met een verrekijker gewa pend waren, meldden den anderen, dat de ongelukkige roeiers en hun eerste redders waren overgestapt in de zeilboot. Nu moest het terug, en tot een uur of negen had ook de boot groote moeite tegen den wind in aan land te komen. Om 10 uur kwamen eindelijk de ongelukkigen aan wal, koud hongerig en dorstig en ziek van den door- gestanen angst. Wordt 't er beter op? Sedert de invoering van de zedelijkheidswetgeving is de z.g. Deli Club aan don Hartsenhoek- schen weg te Scheveningen uitsluitend als sociëteit geopend. Het spel is opgeheven, maar den leden wordt ontspanning geboden in cabaret voorstellingen. De hoofdambtenaren der politierecherche

De Eemlander | 1911 | | pagina 2