DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 153, MAANDAG 3 JULI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. A. Eysink F. M van Veen A.M.Trompvan Holst Ds. F. G. Lagers H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst Goedkoop Onderwijs. Evenredige vertegenwoordiging. Arbeiders en kleine burgers. BUITENLAND! I- LANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau SvlinartW-nbiirg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Sliireau: KIT, KI WK IIaMJ Telet. Interc. 183. Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bniteulandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 71-78 Amsterdam Voor de a.s. verkiezingen bevelen wij krachtig aan: DISTRICT I. (Stembureau Hoogere Burgerschool). Directeur Automobielfabriek. Ingenieur H. IJ. 8. M. DISTRICT II. (Stembureau School in de Hellestraat). (aftredend lid). Em. Luth. Predikant. DISTRICT III. (Stembureau School in de Koestraat). (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). Wij leven in een tijd, die eischen stelt aan den mensoh waarvan hot voorgeslacht weinig afwist, eischen die althans toen niet zoo op den voorgrond traden als nu. Do hevige concurrentie op elk gebied dwingt tot inspanning van allo krachten en tot verkrijging van allerlei nuttige kundig heden. Meer dan vroeger sielt de maatschappij het individu de vraag: ,Wat biedt gij mij voor hetgoen ik u als loon toeken?" Het is een vraag, diej koud als zij is, voor den zwakkeling, voor den niet tot den strijd toegeruste iets huiveringwekkends heeft. Daarom worden ook thans zulke zware eischen gesteld aan hen dit geroepen zijn het toekomstige geslacht op te voeden en in de eerste plaats hebben wij, als vanzelf spiekend, daarbij de ouders op het oog. Hun levensdoel moet het o.i. zijn die op voeding te doen overeenstemmen met de eischen van het oogenblik d.i. nevens alge- rneene ontwikkeling moet het oog gericht zijn op het onderwijs, dat leidt tot bekwa ming voor vak of ambt, waarvoor het kind geschiktheid zal blijken te bezitten. Waar do ouders die ernstige plicht heb ben te vervullen, daar rust op de overheid een niet minder zware verantwoordelijkheid. Zij heeft te zorgen dat den opvoeders go- legenheid gegeven wordt dien plicht na te komen te zorgeu dus voor goed onder wijs, ook vooral voor minder gegoeden in de ruimsto beteekenii van het woord niet het minst ook voor goed vakonderwijs. En hier komen wij op het punt, waarop wij voornamelijk willen wijzen d. i. de schoolgeldheffing, welko zooveel mogelijk in overeenstemming gebracht moet worden met de finantieele draagkracht der belaug hebbenden. Immers hun, die finantieel Diet sterk zjjnde, toch gaarne hun kinderen goed onderwijs willen doen geven wordt de uitvoering van dit plan vaak belot door te hooge schoolgeldheffing. Onbillijk is het o. i. die voor rijken en armen gelijk te doen ziju. Bovendien is een dergelijke schoolgeld heffing onpraktisch, geeft zij getuigenis van weinig doorzicht omdat daardoor de maatschappij verstoken zou kunDen blijven van krachten die, bij laag schoolgeld, tot volle ontwikkeling gebracht, der gemeen schap van groot nut zoude kunuou zijn. Tot het verwezenlijken van die gedachte mede te werken moet vooral voor ons vrijzinnigen een heerlijke taak zijn. Daarom is het zoo noodig, dat de vrij zinnige partij ook in den Raad Tersterkt wordo en onze candidaten verkozen worden. Dat ieder vrijzinnige daartoe a.s. Donder dag mede werke. Het is een plicht dien gij verschuldigd zijt te verrullen, zoowel ten opzichte van u zelf als van uwe kinderen. De Eembodo moet wel 'n zeer lagen dunk hebben van 't peil harer lezers. Zelden toeh lazen wij 'n verkiezingsartikel zoo mager en dun als dit roomsche week blad Zaterdag 1.1. durfde opciisschen. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen hebben do cloricalen 6 candidaten gesteld, 't Blijkt dus, dat 't hun streveo is deu raad te doeD „omgaan". Wel noemen zjj zich gaarne voorstanders van evenredige vertegenwoordiging, maar waar - de ver houding in den raad 9 tegen 8 staat en de linkscho kiezers in Amersfoort beslist iD de meerderheid zijn, is 't duidelijk dat de rechtschen in onze stad onevenredige vertegenwoordiging willen gaan toepassen. Of zij zich aan 'n dergelijke inconse quentie willen schuldig maken, moeten zij zelf weten. Maar men zou dan toch wel verwachten, dat zij uitlegden, waarom zij van hun standpunt afweken en pogiDgen aanwendden om aan do minderheid 'n meerderheid in den Raad te verschaffen- Wij kunnen ons wel eenige gevallen indenkeD, waarom dit gewenscht zou kunnen zgn. In de eerste plaats zoo de meerder misbruik maakte van haar positie, bijvoor beeld om eigen partybelangen te dienen, gelijk in Oostonrjjk de christelijk-socialen deden. In do tweede plaats zoo de meerderheid in 'n geheel verkeerde richting stuurde, waardoor de bloei der gemeente ernstig bedreigd werd en de minderheid 't karretjo weer in 't rechlo spoor wilde brengen. En 'n derde geval zou mogelijk zjjn, zoo de meerderheid met de handen in den schoot zat, terwyl do minderheid met 'n program van hervormingen roudliep. Geen van deze 3 gevallen schijnt zich in Amersfoort voor te doen. De Eembode zwjjgt als 'n mof en motiveert met geen enkel woord, waarom de vrijzinnigen, die toch botrekkelijk kort geleden 'n voor treffelijk program opgesteld hebben, aan welker ten uitvoerlegging zij thans ijverig bezig zijn, 't kussen zouden moeten ruimen voor de minderheid; evonmiD wordt 't duidelijk gemaakt, welk nut 't zou hebben, zoo do cleriealen aan 't roer kwameu. Niets, totaal niets weet de Eem. bode haar kiezers te beloven. Nu is 't niet noodzakelijk, dat bij 'n raadsverkiezing 'n partij, die in de min derheid is en er slechts aanspraak op maakt 1 of 2 zetels er bij te krijger., die haar naar evenredigheid van haar kiezersaaDtal zouden toekomen, uiet allerlei beloften aankomt, die zij toch niet in vervulling kan brengen. Maar een partij, die den strijd aanbiudt om aan 't bewind te komen moet toeh wel degelijk haar program mee- deelen, kan toch niet verlangen, dat de kiezers haar blanco erediet verleenen. De Eembode schijnt 't niet noodig te vinden haar lezers voor te lichten omtrent 't belang en de wenschelijkheid van 'n koersverandering in ons gemeentebestuur. Dood kalm wordt aan de kiezers voorge schreven, wie ze te kiezen hebben, verder gaat him de zaak niets san. 't Is al heel mooi zoo 't blad z'n lezers heel vluchtig mededeelt, wat 't voor candi daten zijn, die zjj zij moeten stemmen, 'n Aanbeveling kan 't eigenlijk niet eens genoemd worden, want, gelijk wij morgen zulleu aantooneo, wordt er van de clericale candidaten bitter weinig gezegd, wat tot aanbeveling ,kan strekken of wenschelijk maakt, dat zij 'n raadszetel innemen. Zuiver negatief is 't doel der rechtsche partijen. De vrijzinnigen moeten er uit. Waarom? dat doet er niet toe, als ze er maar uit zijn. Après nous lc déluge! De afdecling Amersfoort van de S. A. P. heeft 'n propaganda blad verspreid tot aanbeveling van haar candidaten. Dit blaadje, de Volksstem getiteld, ver valt juist in 't andere uiterste als de Eembodo en geeft 'n heel program van 'gewenschte hervormingen, hoewel niet de geringste kans bestaat dat de S. D. A. P. deze zal kunnen tot stand brengen. Al worden haar 3 candidaten Donderdag gekozen, dan zou deze kleine fractie in den Raad nog niets kunnen uitrichten. Maar nu is 't eigenaardige, dat 't meerendoel van die hervormingen, wolke de Volksstem noemt, ook op 't program van Gemeentebelang voorkomen, terwijl do vrijzinnigen reeds bezig zjjn veel van wat de Volksstem slechts belooftten uitvoer te brengen. Wij halen aan uit 't beginsel-program van Gemeentebelang: „De exploitatie van Gemeente bedrijven dient zoodanig te geschieden, dat zy niet den vorm aanneemt van indirecte belasting;" „krachtige uitvoering van de woningwet;" „regeling van den rechtstoestand van alle- personen in den dienst der gemeente"; „vervanging van do vervreemding Jvan gemeentegroud door uitgifte in eigen erfpacht"; „reorganisatie" van 't onderwijs enz. enz. Indien de arbeiders van Amersfoort en dc kleine burgers, tot wie do Volksstem zich wendt, dus werkelijk die hervormingen spoedig aangebracht willen zien, zouden wij hun aanraden do candidaten van Gemeen tebelang te stemmen. Want als zij de vervulling hunner wen- schcn van 'n socialistische meerderheid willen afwachten, zullen zy hun geduld nog heel lang op do proef moeten 3tellen. Düitschers in Marokko. De toestand in Marokko wordt steeds meer gecompliceerd. Nu zijn er ook Duit- sche troepen te Agadir ontscheept. Volgens de Kolö. Zeit. ia die ontscheping als volgt te verklaren: Duitsche handels huizen in Agadir oefenen ver in het ach terland, huD economisch bedrijf uit. Een firma heeft ongeveer 120 personen in dienst, waaronder 60 tot 70 handelsagenten, die in het bezit zijn vau Duitsche beschcrmings- brieven. Een andere firma heeft heeft 67 employe's. Bovendien is dc Duitscho han del in het Zuiden van Marokko sterk toe genomen, in het hijzonder in den laatsten tijd. Statistische cijfers zijn niet op te geven daar groote hoeveelheden goederen, wier import en export voor Engclsche rekeniDg geschiedt, door Duitsche firma's via Enge land in- en uitgevoerd worden. Ook bij de mijnbouwindustrie in het achterland van Agadir is Duitschland aanmerkelijk gein- teresseord. In de ofiicieuse Nordd. Alg. Zeit. leest men, dat de Duitsche Regeering op ver zoek van in Zuid-Marokko geinteresseerde Duitsche firma's en tot beveiliging van leven pd eigendommen van Duitsche go- protegeerden, besloten heeft de kanonneer boot Panther, welke zich in de nabijheid bevindt, naar Agadir te zenden. Aan de Marokkaansche regeering is tegelijkertijd medegedeeld, dat daarmede geen enkele onvriendelijkheid jegens Marokko bedoeld wordt.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1