DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 154. DINSDAG 4 JULI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. A. Eysink F. M van Veen A.M.Trompvan Holst Ds. F. G. Lagers H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst De Eembode propagandist voor de candidaten van Gemeentebelang! DE LANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnemeutspri js Per jaarf 4.—. Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureau: KLEIJfK Hli« 6. Telef. luterc. 183. Prijs iler Advertcntiën: Van 1 tot 5 regcla f 0.40. Voor iedcren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitoniandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Voor de a.s. verkiezingen bevolen wij krachtig aan: DISTRICT I. (Stembureau Hoogere Burgerschool). Directeur Automobielfabriek. Ingenieur H. IJ. S. M. DISTRICT II. (Stembureau School in de Hellestraat). (aftredend lid). Em. Luth. Predikant. DISTRICT III. (Stembureau School in de Koestraat). (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). Meer dan in aanbeveling van eigen uit verkorenen zoekt do Eembode baar kracht in bestrijding van de vrijzinnige candidaten. Aldus ontaardt de beginselstrijd in 'n per sonenstrijd. Wij willen daaraan niet meedoen en hebben [steeds in 't oog gehouden de per sonen der) tegencandidaten buiten spel te laten. Mogelijk zal men ons tegenwerpen: „dat kunt ge u niet als verdienste aanre kenen, go hadt geen behoefte tol dergelijke middelen uw toevlucht te nemen", 't 16 waar, onze candidaten waren van dien aard, dat wij niet noodig hadden de tegenpartij to kleineeren. Maar al was do keuzo van Gemeentebelang minder gelukkig geweest, dan zouden wij ons er toch van weerhou den hebben de tegencandidaten persoonlijk aan te vallen. Om naar zulke wapenen te grijpen, moet men zich al zeer zwak ge voelen. 'n Dergelijke strijdwijze doet moer kwaad dan goed. Men treft niet do tegen partij maar zich zelf, doordat men juist de weldenkende kiezers van zich afstoot. Toch is er nog een enkele omstandig heid, die de nntaire handelwijze van de Eembode ietwat verontschuldigen kan. 't Blad is nl. zeer geëxalteerd en kan kwalijk z'n spijt verborgen ovei den loop der din gen. Met name de overbrenging van alle aftredenden naar district III tan de Eem bode niet verkroppen. En in 'n overspan nen toestand zegt men wel eens meer dan men goed verantwoorden kan. De Eembodo schrijft immers reeds in den aanhef, dat in batelijkon en strijdlusti- gen vorm van vrijzinnige zijde aangezegd is, dat 'n heete strijd te wachten staat. Bewijzen van dion „hatelijken en strydlusti- gen vorm" vermocht 't blad natuurlijk niet aan te voeren. Maar laat ons thans eens 't verkiezings- artikel van de Eembode beschouwen. 't Bestaat uit 2 deelen: 'n zeer flauwe aanbeveling van de rechtschc eu 'n felle ongemanierde bestrijding van de vrijzinnige candidaten. Eerst die aanbeveling, welke eigenlijk niet zoo heeten mag. Yan den heer Goossens wordt niets, totaal niets auders gezegd, dan dat bij zich by de verkiezingen voor de rechterzijde zeer vordienslelijk heeft gemaakt. Maar kan dit nu een reden zijn, waarom iemand geschikt geacht wordt 'n raadszetcl in te nemen? Integendeel, in den Raad zullen zjjn talenten hem niuimer te pas komen en voor de rechterzijde zou de verkiezing de op noo actici-stolliDg van een der beste verkiezingsagenten beteo- kenen. Terecht voegt de Eembode er aan toe, dat de uitslag zal leeren, ol in district I 'n goede keuze gedaan is. Heeft de rechterzijde in district I mis schien weinig hoop op succes, in II en III staan hare kansen zooveel beter en van de hier gestelde candidaten zou men dus 'n zeer krachtige aanbeveling verwachten Niets daarvan. Van den heer Houbaer wordt slechts gezegd, dat hij .behoorlijk ontwikkeld" is en de gave bezit, „zijn meening tegenover anderen in gepastcn vorm te kunnen verdedigen," terwyl hij „bij do debatten in den Raad 'n steun voor de rcchtcrzydo zal zjjn." Welke aanbeveling hierin gelegen is, kunnen wij'niet inzien. Dat men „behoorlijk ontwikkeld" is, raag niet 'n aanbeveling maar 'n vereischto heeten. Zoo ook, dat men in gepasten vorm z'n meening tegen over anderen (natuurlykl niet tegenover zich zelf) weet te verdedigen. Dat de heer Houbaer bij de debatten in don Raad 'u ateun voor de rechtsche partijen zal zijn, hadden we maar liever verzwegen; immers 'n eind verder wordt terecht opgemerkt, dat 't „bij de verkiezingen om do iefunjen der gemeente gaat" en dus niet om de belangen van de een of andere partij, of deze al of niet 'n steun bij de debatten zal krygen. Treuriger nog dan de vorige, brengt de heer Koning 't er af, die tevreden moet zijn met de mededeeling, dat hij „om z'n practisch verstand, z'n kalmte en bezadigd heid, vooral bij z'n partijgenooten zeer in aanzien staat." Geheel en al verongelijkt schijnt ons de heer van don Burg. Diens heele aan beveling bestaat hierin, dat de Eembode wel alty'd vau meening geweest en nog thaos overtuigd is, dat hem 'n zetel in den Raad niet onthouden mag worden. Ja, er zjjn wel meer menschen, die van meeuing zijn, dat A of B. 'n zetel in den Raad toekomt. Maar als al die A.'s of B.'s 'n zetel moesten krijgen, zouden we wel 'n raad van 300 moeten hebben. De heer Couvée schijnt meer in den smaak te vallen bij de Eembode. Hij wordt genoemd: „'u zeer gewild man, zooals bjj de vorige poriodieke verkiezing in dit district overtuigend is gebleken". Dit lijkt ons wel wat spotternjj, immers de heer Couvée moest 't toen afleggen tegenover den hoer Sanders en bleef bij le stemming 22 en bij de herstemming 18 stemmen achter bij den ande ren rechtschen candidaat. Verder be weert de Eembode, dat de heer Couvée ie hooge mato de eigeuschappen bezit oru in 't algemeen belang nuttig werkzaam te kunnen zijn, terwijl hij als raadslid de belangen dor gemeente uitmuntend zal behartigen. Eenige algemecne frases dus; in elk geval lijkt 't iets op 'n aanbeveling, meer althans dan wat van den beer de Rooy gezegd wordt. Deze is opzichter bij de H. IJ. 8. M. en „daarom wellicht minder bekend." „Volgens ingewonnen informaliën" kan ecbler de Eembode ook dezen candidaat als zeer aannemelijk aanbevelen. Ziedaar de aanbeveling van de rechtsche candidaten door 't clericnle orgaan te de zer stede. Dun en mager niet waar? te zonderlinger is dit, waar onder hen niet ééu aftredende is en allen, als homines novi wol 'n introductie behoeven. Met zulke mannen, van wie mon zoo weinig te zeggon weet, hoopt meu dus de hoogst verdienstelijke aftredende leden te wippen! Men bcgrijpe ons wel, wij willen niets kwaads zeggen van de caurlidateu der tegenpartij, niet 't voorbeeld volgen van de Eembode. Wij hebben slechts aan critiek onderworpen, wat dit blad te hun ner aanbeveling in 't midden brengt. Uitvoeriger is de Eembode over de candidaten van Gemeente-belang, met name op de hoeren Lagers en Tromp van Holst schijnt zij zeer gebeten Den heer Lagers wordt kwalijk genomen, dat hij reeds zoo oud is. Vermoedelijk zou ook hij zelf nog graag wat jonger zijn; in waarheid is bij iemand, die de eeuwige jeugd deelachtig schijnt, 'n groene grijsaard. Vurig en friscb van geest, beschikkend over veel vrijen tyil, is hij in den Raad wel zoo goed op z'n plaats als iemand, die, hoewel jonger, door overstelptheid met werkzaamheden of gebrek aan belangstel ling en energie, tijd en lust mist zich in de gemeente zaken in to werkeD. 't Feit, dat ds. Lagers „heftig anti-clericaal" is en redacteur van „de Protestant" kan hom toch niet ongeschikt maken voor 'n zetel in doa Raad der gemeente Amersfoort. Zelfs den heer Tromp van Holst durft de Eembode aanranden en dat zal menig een piju doen, ook onder de rechtsche kiezers. ,Zoo iemand wordt door Gemeente belang nog wel in tweo districten gacandi- deerd." „Nu moge meu alle achting hebben voor personon als bv. de heer T. v. H., maai bij verkicziog gaat 't om de belangen der gemeente, dat moge zich ook herinneren de kiesvereeniging Gemeentebelang". liet andere woorden: in 't belang der gemeente moet de hoer Tromp den Raad uit! Tot zulko abnormiteiten komt de roomsche Eombode, verblind door haat en spijt- In 't belang der gemeente moet Tromp van Holst er uit, om plaats te maken voor Koning of Houban- of van den Burg of de Rooy, die, hoewol minder beker.d, „vol gons ingewonnen informaties als zeer aan nemelijk kan worden aanbevolen!" In 't belang der gemcento moet Tromp van Holst den Raad uitZou 't ook niet wenschr-lijk zijn in 't belang der gemeento hem meteen maar vierkant de stad uit to zetten? Terwijl hel 'u heugelijk feit genoemd werd, dat de hecren van de Burg en Couvée zicli eindelijk (I) lieten bewegen 'n candidatuur te aanvaarden, wordt er aanmerking op gemaakt dat de heer van Esveld, die eerst weigerde zich aan her kiezing te onderwerpen, zich later liet overhalen. Enkele maanden geleden nog, waren de clcricaleu eenparig van oordcel dat van Esveld wethouder moest worden; thans is hij niet «ens 't lidmaatschap meer waardig. Dat is alles goed en waar, zegt de Eembode, maar 't was slechts 'n beleefdheid, omdat van Esveld 't oudste raadslid was. O fooi, wat schandelijk. Van Esveld is niet waard lid van don Raad te zijn, en toch wilde men de gemeente Amersfoort met zulk 'u onwaardig lid als wethouder opschepen! Niet op grond van z'n be kwaamheid maar van z'n ouderdom! Dat is wel ecnigszins zondcrliog na die tirade op Ds. Lagers. Of de Eembode ook Ds. Lagers, zoo deze in April reeds 't oudste lid van den Raad geweest was, als wethouder aanbe volen zou hebben? Dr. Rolandus Hagedoorn schijnt genade te kunnen vihden bij de Eembode; zij berust althans in z'n candidaatsstelling in III. „Het zij zoo!" Ziet daar, lezers, 'n staaltje van do strijdwijze van de fel clcricale Eembode. Ons dunkt, dat al wat wij reeds over de verkiezingen geschreven hebben, onzen candidaten minder ten goede zal komen, dan dit ééne verkiezingsartikel van de Eembode.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1