DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 157. VRIJDAG 7 JULI 1911. 8e JAARGANG. De uitslag. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. H. J. van Schaardenburg. A bonnementspri js Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. ttnreau: KLEINI1 H.v ttl Telet. Interc. 183. Prijs der Ad verten tien: Van 1 tot 5-cegcls f 0.40. Voor icdoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Siunen-en Buitenland.eh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Zoo is dan de eerste stormloop der clericalen afgeslagen op 'n wjjze, die gegronde hoop geeft, dat ook hun tweede aanval even weinig succes zal hebben. In 'n onbeslist gebleven strjjd, rekenen in den regel beide partijen zich tot overwinnaar. Over de verkiezingen van gisteren echter, zullen do clericalen 't wel laten victorie te roepen. De aanval der rechtsche partijon op district I is totaal mislukt Bij eerste stem ming reeds zegevierden de vrijzinnige candidaton, de heeren Eysiuk en van Veen over den antirev. en de socialistische candidaten te zamen. Dat we over de verkiezing van de heeren Eysink eu van Veen ons ten zeerste verheugen, behoeven we wel niet meer te herhalen. De room8che Eembode schreef in haar nummer van Zaterdag jl.: „Of met 't stellen van den heer Goossens tot candidaat (in district I) een goede keuze is gedaan, zal de uitslag der stemming wel duidelijk maken." Welnu, die voorspelling is uitge- komeu; 't antwoord dor kiezers is duidelijk In II, 't roomsche distriet konden de clericalen zich ternauwernood handhaven. Hoewel hier ontzaglijk hard gewerkt is, werd hun candidaat, de roomBche heer Houbaer met slechts 3 stemmen boven de vereischte meerderheid gekozen. Opmerking verdient ook, dat de antirev. candidaat, de heor Koning, ditmaal meer stemmen be haalde dan do roomsche candidaat, wat in II misschien nog nooit gebeurd is. Om Hl ging eigenljjk de strijd en ook hier hebben de rechtsche partijen 't beslist afgelegd. De 3 vrijzinnigen komen in herstemming met de 3 kerkelijken en de eersten staan er zeer goed voor, daar zo 'n flinken voorsprong hebben. Van clericale zijde zullen echter de uiterste krachten ingespannen worden, om althans éèn zetel in III te veroveren. Ons past daartegen de uiterste waakzaamheid, want 't verlies van slechts één zetel in III zou de verplaatsing van de meerderhoid in den Raad ten gevolge hebben. De uitslag heeft ons geleerd, dat de jongste grenswijziging der districten geen noemenswaardigen invloed gehad heeft. Wel zou men zeggen, dat do vrijzinnigen in H sterker zijn geworden, maar waar in 't algemeen de clericalen verzwakt zijn, is onze vooruitgang in II misschien slechts gedeeltelijk uit de grenswijziging te ver klaren. In III, dat nooit 'n sterk district geweest is, zijn do vrijzinnigen er wel op vooruit gegaan. Toch blijft steeds gevaar bestaan, dat de togenpartij bij overrompeling oen harer candidaten hier verkozen krjjgt. Hog vele jaren zal in IH de beslissende strjjd gestreden moeten worden. Onze bewering, dat de rechterpartijen over 't geheel verzwakt zjjn, is geen humbug, zooals men na 'n uitslag zoo vaak hoort, maar ze is gegrond op 'n onderzoek en vergelijking der cjjfers van vorige verkiezingen. Om over den vooruitgang der vrijzinnigen te kunnen oordeelen, kan men ditmaal niet district met district vergelijken, omdat de districten van 1911 niet de districten zijn van 1909., We moeten dus 't totaal der cijfers in de drie districten aan onze aandacht onder werpen. En dan zien wij, in geheel Amersfoort 't hoogst aantal stemmen, dat op do ver schillende candidaten uitgebracht werd, bedroeg in 1909 in 1911 uitgebrachte steramen 1952 1991 vrijzinnigen 922 946 socialisten 209 185 clericalen 846 840 Duidelijker springt de achteruitgang der clericalen in 't oog, als we'n staatje geven van 't percentage der uitgebrachto stemmen, die de verschillende partjjcu op hun can didaten vereenigden. Van de geldige stemmen bedroeg 't percentage der vrjjz. in 1909 47.2 in 1911 50. soc. 10.6 9.3 cler. 43.3 42.2 Het Marokko-Incident. Met groote spanning werd het antwoord tegemoet gezien, dat de Britsche Regeering zou geven op de nota, waarin Duitschlaud kennis gat van de zending der Panther. Van de houding van Engeland immers hangt voor Frankrijk veel af. Alleen reeds de moreele steun van de machtigste zee mogendheid der wereld zou de Fransche Republiek bij de onderhandelingen met Duitschland een zelfvertrouwen kunnen scheuken, dat zjj anders stellig zon misseo. Thans is het Britsche antwoord gekomen en het is nog steviger uitgevallen, dat men waarschijnlijk te Parijs heeft verwacht. De Daily Graphic meldt namelijk, dat de Britsche Regoering, nog vóórdat zij haar besprekingen met den Frauschen gezant ten einde bracht, aan de Duitsche Reg. heeft te kennen gegeven, dat Engoland geen bezetting van een ll&rokkaansche haven door Duitschland zou kunnen toe laten Deze medndeeling, hoezeer zij in oni- zichige en beleefde tonnen is gesteld, laat niettemin aan duidelijkheid niets te wenschen over. Tot beter begrip van de 'motieven die tot deze houding der Britsche Regeering hebben geleid kan een bericht dienen, dat de Neue freie Presse half ver scholen onder den grooten overvloed van haar Marokkonieuws, gisteren publiceerde. Er zou namelijk in politieke kringen te Wecnen bekend zijn geworden, dat Frank rijk zich indertijd tegenover Engeland, bij geheime afspraak heeft verbonden, niet te zullen dulden, dat een vreemde mogend heid eenige haven aan de Oceaankust van Marokko bezette. Deze geheime afspraak zou dan gemaakt zijn ongeveer tegelijk met het tot stand komen van het verdrag van 8 April 1904, waarin door Frankrijk o.a. werd verklaard, dat het niet de bedoeling had, in den po- litieken toestand van Marokko verandering te brengen. Omtrent de vraag of Engeland en Frank rijk hunnerzyds nu ook een schip naar Agadir zulten zonden een Traag dio thans in do pers druk wordt besproken - luiden de berichten nog tegenstrijdig Eenerzijds wordt uit Parijs aau do Lo- kal-Auzeiger gemeld, dat de uitzending van een Fransche eu oen Eugel che kruiser naar de Atlantische kust van Marokko zeer spoedig zal geschieden. De manoeuvres dezer beide schepen zullen dan tot Agadir uitstrekken, waarbjj zij echter met het Duitsche oorlogrschip het gebruikelijke saluut zullen wisselen „ten einde alles te vermijden, wal deze uitzendiug een ander karakter kon geven, dan van een optreden, aoaloog aan dat van Duitschland". Belgie. De vereeniging van reedcrB heeft een motie aangenomen, waarin de vroeger genomeu besluiten omtrent de loonen wor den bevestigd. Do Red. Star Line heeft zonder beper king toegegeven. De staking is geëndigd. Groot- Britannie. Het groote araendement op de Vetowet in Engeland is aangenomen door do Lords: de wet mag niet toepasselijk zijn op Home Rule. Dat beduidt voor de regeering ver werping der wet, want zoo zou zjj do regeering niets waard zjjn, omdat Home Rule vooraan op haar progromma s aai eu bovendien de Pteuu der Ieren daarvau afhankelijk is. Evenwel het noodzakolijk gevolg: de peersbenoeming, behoeft nog niet terstond te volgen, oindat eerst het Lagerhuis het amendement kan verwerpen en de Lords dan nóg eens kunnen overwegen. Bij die tweede overweging zal de regeering dan moeten komen met haar dreigement van peersbenoeming. De Westminister Gazette herinnert Lord Lausdowne aan wat hij zeide hij de tweede behandeling dor begrooling van 1919: „nu het volk uitspraak heeft gedaan over haar, zijn wij als eerlijke meuschen gebonden de wet door te laten." Heeft dun nu over de veto-wet het volk geen uitspraak gedaan? Zoo vraagt de Westminister Gazette. Noorwegen. De Noorwccgsche mijnwerkers hebben met 1200 tegen 7 stemmen het laatste bemiddelingsvoorstel van de werkgevers vei worpen. Zaterdag begint de uitsluiting, waarbjj 17.000 arbeiders betrokken zijn. Spanje. Een rechter van instructie is belast met het opmaken der inventaris van de in beslag genomen spoorwagons met munitie ten behoeve van de Portugeesche mo narchisten. Tot de inventaris behooren o. a. vier kanonnen van 8 centimeter en 1032 Milnn- licher geweren, alles met de noodige ammunitie. Portugal. Te Madrid is niets bekend botreffonde een gevecht in de straten van Lissabon. Het bericht omtrent een poging tot ge wapenden opsraud is naar thans uit Lis sabon wordt gemeld geheel en al uit de lucht gegrepen. Er worden echter nog steeds troepen naar het noorden gezonden om te belotteu, dat monarchistische samenzweerders de Miuho binnendringen. Italië. De Titrksche troonopvolger, die voor eenige dagen te Rome was aangekomen, om do gelukwensch van den sultan over to brengen, is weder vertrokken voor het bepaalde tijdstip. Aan het diner, ter zijner eere door den Koning aangericht, ziju in 't geheel goon toasten gewisseld. Deze beide feiten vorwekkeu groot opzien in politieke kringen te Rome, en men verwijt den Minister van Buitenlandsche Zaken, dat hij van dit bezoek geen notitie genoeg genomen heeft en aldus een gelegenheid heeft laten voorbijgaan om do betrekkin gen tU8schcn Italië eu Turkije te verbeteren. Turkije. Volgens ofticieele mededecliogen heeft de koning van Montenegro verklaard, dat de mobilisatie niet geschied was niet het oog op een oorlog met Turkije, maar ter bescherming van de grens. Do Turksche minister van oorlog verklaardo, dat Turkije genoodzaakt zou zijn eou cventueelen aanval van Montenegro niet onbeantwoord te laten. Uit Cettinje wordt echter thans officieel gemeld, dat Montenegro besloot voorloopig de- voorgenomen mobilisatio te staken. De Zeeliedenstaking in Amsterdam. Zooals we gister uit ons blad heeft kun nen zien is bet Woensdagavond laat op Kattenburg tusschen de stakers en de mi litaire patrouilles tot een uitbarsting ge komen. Het begin was een stakingsrelletje. Om streeks twaalf uur ging eeu arbeidswilligc voorman vau een der stoomvaartmaatschap pijen onder politie geleide naar do Handels kade. In de Kleine Kattenburgerstraat kwam het plotseling tot een botsing met een troep volk. Io eon oogwenk regende het sleenon naar den arbeidswilligo en de be geleidende politieagenten. De politie agenten trokken de sabels, om het publiek op oen afstand te houden. Plotseling viel er schol uit da menigte. De politie blies alarm, waarop de le luitenant Danlmeijer, die do bewakiugstroepeu orga niseerde, met een detachement infanterie ter hulp snelde. Deze sommeerde de me nigte uiteen te gaan, met het eenige gevolg dat nogmaals uit de menigte een schot viel. Toen liet de officier zjju manschappen in de lucht schieten. De stakers antwoordden met revolverschoten. Nogmaals sommeerde de luitenant het volk om uiteen te gaan, met het gevolg, dat het inderdaad het plein

De Eemlander | 1911 | | pagina 1