WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgomaakt voorm. 10.50 unr. Do Bilt, 7 Juli 1911. Hoogste barometerstand 770.1 ru.M. te Valentia, laagste 757.0 rfaparanda. Verwachting tot den avond van 8 Juli 1911. Meest zwakke wind uit Westelyke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOORT 769 m.M. Vorigo stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 84 Laagste hedennachtF. 61 Hedenmiddag 12 uurF 76 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR'van hetj water op Vijr- dag 7 Juli des 's morgens 7 uur is 68" F. ontruimde en zich in de straten terug trok. Onmiddellijk weiden deze afgezet door militairen, die zich op do hoeken posteer den, het geweer aangelegd om het publiek in bedwang te houden. Inmiddels klonken plotseling schoten op de Kattenburgerkade. Daar werd uit de huizen geschoten op een patrouille mili- taircu en agonten. Een agent werd door een schot bloedend gewond aan de kin, zoodat hij, na in de Marinierskazerne verbonden te zijn, per auto naar liet Bin- nen-Gastliuis moest worden gebracht. Door een omtrekkende beweging was men or in geslaagd, het Kattenhurgerplein te bezetten. In de tussehengelegen straten was het echter hoogst onveilig, zoodat men geen verbindiog tus6chen Kattenbur gerplein en Mariniersplein kon krijgon. In de Kleine Kattenburgerstraat waren alle lantaarns uitgedraaid, zoodat het er pik donker waB. De straat was er opengebroken evenals in de andere straten gelegpu tus- schcn Mariniersplein en Kattenburgerplein en met de dwarsstraten. En zoodra de gewapende macht zich in een dezer straten waagde, werd uit de ramen van van de daken der huizen op haar geschoten. Onmiddellijk richtten de militairen dan hun geweren op de plaats vauwaar ge schoten werd in indien aan de sommatie, om de ramen to sluiten en binnenshuis te gaan, niet werd voldaan, knalden de ge weren. Uit een der huizen op het Mariniersplein werd op een reservetroep geschoten. Om hieraan een einde te maken, gingen de militairen alle huizen langs en waar iemand aan het raam werd gezien, werd hy onmiddellijk gesommeerd zich te ver wijderen, daar anders geschoten zou wor den. Dit hielp, alle menschen gingen bin nenshuis en geen schot werd meer uit de huizen gelost. Op dat tijdstip was het alleen in de Kleine Kattenburgerstraat nog niet pluis. Zoodra een politieagent of een militair zich daar in waagde, knalden revolver- schoton nit ramen en van daken, terwijl dakpannen naar beneden werden gesmeten. Men besloot daarom, deze straat af te zetten, zoodat niemand er in of uit kon, en te wachten, totdat het lichter werd. Toen het eindelijk zoo licht was gewor den, dat men er tenminste zien kon, dron gen de politie en militairen er door. Met aangelegd geweer werd ieder, die zich aan do ramen vertoonde, gesommeerd, zich te verwijderen en gehoorzaamde hij niet of werd er op gewapende macht geschoten, dan waren geweerschoten onmiddellijk het antwoord. Spoedig slaagde men er op die wijze in, den toestand daar meester te worden. net 5de regiment infanterie is den ge heelen dag geconsigneerd. In de buurt van de haven en bij de „bedreigde punten" wordt druk gepatrouilleerd. De berichten, dat gisternacht met „scherpe" patronen zou zijn geschoten zijn gedeeltelyk onjuist. Men heeft gebruik gemaakt van zoogenaamde wachtpatronen, waarvan de nikkelen kogel golyk is aan dien van de scherpe patronen, maar waar- vau de kruitlading in de huls niet zoo groot is, zoodat de kogels minder indrin- gingsvermogen hebben. Zooals uien weet dringt de gewone scherpe patroon op een afstand vau 300 M. afgeschoten, nog door een dikte hout van pl.m. 1 meter en kau eon 7-tal manntn achter elkaar buiten gevecht stcllcu. De wachtpatroon nu be zit een veel minder indringingsvermogen eu stelt 1, hoogstens 2 man, buiten gevocht. Gistermiddag te 2 uur was de toestand der gewonden als volgt: Levensgevaarlijk is gewond Hoinuia, mot een schot in den buik, wat vijf darmdoorboringcu ten gevolge had. Hij werd hedenmorgen om 4 uur geopereerd. Zonder complicaties hoopt men hem in het leven te bolronden. Zyn toestand is echter zeer ernstig.-Homma is 50 jaar oud, gehuwd en vader van 13 kinderen. Zeer ernstig gewond is mej. Steenman, eveneens door een schot in de buik en twee schoten in den rechter en linkerwang. Ook zy werd hedenochtend geopereerd. De medici hopen ook haar in het leven te kunnen houden. Verder zijn ernstig gewond: De politieagent Brouwer, door een hagelschot in de kaak. Hij werd in het Binnengasthuis verbonden, doch kou daarna naar zijn woning vervoerd worden. Mej. Van Dijk is ernstig, maar waar schijnlijk niet levensgevaariyk gewond door twee schoten in het gelaat. Niet ernstig gewond zyu: VosLambert, een 17 jarig jongeling, door een schot in du kuiten. Prins, door een schot iu de hiel. In het geheel zijn er dus 6 gewonden, van wie er nog 4 in hot Binnengasthuis verpleegd worden. (Brouwer en Vos Lam bert konden naar huis vervoerd worden). Van nacht twee uur was de toestand van den bootwerker Homma nog steeds zeor zorgelyk. Iu den toestand der andere slachtoffers was nog geen verandering gekomen. Landbouwcrediet. Do Staatscommissie voor den Landbouw, die ons materiaal aangaande den Noderland- schen laudbouw reeds vermeerderde met haar waardevol rapport over den Oeconomischen toestand der Landarbeiders, heeft nu een tweede, minder omvangrijk rapport betref fende het Landbouwcrediet in Nederland het licht doen zien. Dit rapport, een hondertal 40 bladzijden groot, dat een schat van systematisch geor dende gegevens over het landbouwcrediet in ons land verschaft, is het werk van oen daartoe samengestelde subcommissie, bestaande uit de lieeren J. B. Westerdijk, K. de Boer Cz.. J. Smid, J. Th. Verheg gen, L. E. J. F. Mollerus en H. W. C. Bordewijk. Zij noodigdeu eenige met het credielwezeu in Nederland bijzonder ver trouwde personen uit, haar bij te staan, en vond daartoe bereid de heeren P. J. F. du Bois, directeur der Rijkspostspaarbank, dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, mr. J. G. N. de Hoop Scheffer, directeur der Nederl. Bank, F. B. Löbnis, inspecteur vau den Landbouw, en Th. A. M. van der Marck, rector te Roermond. Als bijlagen van het rapport komen voor eenige graphische voorstellingen aangaande landbouwleenbanken in ons land, die ver vaardigd zijn door den lieer J. F. Berkvens, directeur der Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven. Mede wordt als byiage aangetroffen een afdruk van een aan den Minister van Land bouw gericht schrijven betreffende beden kingen tegen bominige bepalingen der wet van 17 Nov. 1876, tot regeling der coö peratieve veieeuigingen. Het bezoek van President Falières. De President der Fransche Republiek heeft gister ons land weer verlaten. In een in warme bewoordingen gesteld hoofdaitikel over het bezoek van den president zegt de Temps: Nederland is met het oog op de weinige uitgestrektheid van zijn grondgebied en zyn positie meer gedwongen tot een afwachtende en gereser veerde houding dan tot actie, er is echter geen enkele hoofdstad, waar men er niet op gesteld is de meening te kennen van zyn regeering, die met recht afkeerig is van een voorbarig gebruik van zijn continentale, maritieme of koloniale macht. Nederland weet, dat de omzichtige vastberadenheid van zijn diplomatie oen der factoren is voor den Europeeschen vrede en dat het door achterdochtig te waken voor het behoud van zijn staatkundige, materieele en moreele autonomie op nuttige wijze bydraagt tot behoud van het nood zakelijke evenwicht. Nadat het blad dus melding heeft gemaakt van de begroetings- artikelcn in de bladen en aangehaald hebben hetgeen het Handelsblad heeft geschreveu omtrent de vriendschap tusschen Frankrijk en Nederland, die tegen niemand is gericht en die, zich krachtig do vrees, ook in Nederland zelfs somtijds te kennen dat zekere invloeden zich te 's Gravenhage al te exclusief doen gelden, ontzenuwt. De geesidrift waarmede de president begroet is zal ten goede komen aan de rust in Europa, doordat bet toont, dat NederlanI, dat zelf zijn toekomst in handen houdt, een noodige factor is voor een duurzame orde, waarvoor de waakzame vaderlandsliefde van het "volk een krachtige waarborg is. Hedenmiddag haddon aan de Industrie- en Huishoudschool do bevordering naar de tweede klasse en de uitreiking van de diploma's plaats der leerlingen van don opleidingscursus voor huishoudkundige. Aan de opleiding werd deelgenomen door 12 leerlingen in de le en 12 leerlingen in de 2e klasse. Bevorderd werden 10, n.h: J. Bonman, Putten; J. Callenbach, Nijkerk; A. M. L. Entzinger, G. A. van Heukelom, beiden te Amersfoort; P. M. H. Meijer Mathern, Baarn; II. A. M. van Pernis, Yeenondaal; M. A. Roesingh, Amersfoort; M. G. Stapel, Bertehout N. A.; J. G. de Vries eD B. C. Zijlstra, beiden te Amersfoort. Na afgelegd examen werd door 9 leer lingen het diploma behaald, n.h: M. Bers- ma, Amersfoort; R. Cozynzen, Harderwyk; M. S. Feuerstein, Amersfoort; F. M. de Lange Boom, Hilvarsum; A. L. Mahler, Amersfoort; J. E. G. van Riemsdyk, den Haag; J. II. Spruijt, J. E. C. Spruyt en F. J. Zylstra, allen te Amersfoort. De majoor E. G. Staal van het 5e rogt. inf. is heden voor den tijd van een maand naar Kampen vertrokken, ten einde op te treden als voorzitter der commissie, belast met de afueming dor Hoofdcursus examens. Overste Holland had Woensdag het ongeluk bij een fietstochtje te vallen en zyn knie te breken. Per auto werd hij van de Hcrtekop, waar het ongeval plaats had, naar zijn woning vervoerd. Majoor de Jong eu de off. v. gez. le kl. Pesman verleenden geneeskundige hulp. De roomsch katholieke party, die blijkbaar veel propaganda noodig had, heeft gisteren de onderwyzers van do r.k. school op de Breedestraat in dienst der verkieziug gesteld, zoodat de school moest gesloten worden. De stand van den Nat. Schietwedstrijd van de Ver. tot bev. van 's lands weerbaar heid te Utrecht, is voor zoover het Amersfoort betreft als volgt: Korpswedstryd, flobert. 3e pr. Schietver. Prins Hendrik met 460 p. V r ij c b a a n. II. D. van Buuren met 103 p, V r ij e baan, flobert. 4. R. H. Schukking met 297 p. Vrije baan. Marga. 6. K. t. Oorscht met 166 p. 14. R. H. Schukking met 162 p. Men meldt ohb: Aankomst van het Circus Charles. Met reusachtige extra treinen arriveert het Circus Charles a s. Zaterdag 's morgens 6 uur te Amersfoort. Op de Koniuginnelaan zal direct ,na aankomst niet het bouwen begonnen worden. Dit wonderwerk dat 150 eigen, daarvoor afgerichte arbeiders van het circDs in nauwelijks vyf uren volbrengen, is een zoo interessant schouwspel, dat het overal honderden toeschouwers lokte. De „Dierentuin" van het circus wordt om 12 uur 'e middags naar de reeds opgeslagen Blallingen overgebracht. De glansryke ope ningsvoorstelling heeft op den dag van aankomst dus Zaterdag precies 7'/a uur 8 avouds plaats. Het programma, waarmee Circus Charles beginnen zal, is het rykste en voornaamste van den tegenwoordigen tijd, oveneens is het het moest afwisselende. Wy verzoeken do annonce van heden nauwkeurig te lezen. ZEIST. Bij de gisteren gehouden ver kiezingen voor den gemeenteraad werden uitgebracht in de vacature Huydecoper op de heeren: Mr. W. H J. Blanckeohagen (lib.) 621 st. Mr. H. B. VerLoren van Themaat(a.r.) 571 st. zoodat gekozen is Mr. W. H. J.Blanchen- hageu (lib.). Voor de periodieke verkiozingen en ter vervulling van de 2 nieuwe plaatsen werden uitgebracht 1240 geldige stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid beroeg 621. Hiervan verkregen de heeren J. Blooker (weth. lib. aftr.) 477 st. J. Fakkeldij (lib. en Burgerkiesvor.) 512 st. H. Kamphuis (lib. aftr.) 584 st. L. W. R. Schütz (lib. aftr.) 594 st. J. A. Metelerkamp (lib.) 446 st. C. F. Klokke (lib.) 413 st. C. H. Hoogstraten (r.k.) 310 st. A. G. v. Melsen (r.k. aftr.) 613 st. J. M. Paap (c.h) 461 Bt. Chr Pleines (a.r.) 499 st. H. Prinsen (c.h.) 438 st. J. van Zanten (a.r.) 492 st. D. J. Nieuwenhuizen (soc.dem.) 244 st. G. Oly (soc.dem.) 197 st. Zoodat in herstemming komen 6 vrij zinnigen (waarvan 3 aftredend) en 6 cleri- calen (waarvan 1 aftredond). BAARN. Alhier werd Woensdagmiddag in den tuin van Villa „Augusta", daartoe welwilland afgestaan door mevr. de wed. A. K. W. van Dorp, vunwege de plaatse- lyke afdeeling van den Bond voor Vrouwen- kicsiccht eene openluchtvergadering ge houden Als spreeksters traden opmevr. Van EeghenBoissevain, voorzitster van den Bond met het onderwerp „Vrouwen kiesrecht'' en mevr. Isaachsen, geb. Dudok van Heel, secretaresse vau het hoofdbestuur, met hot onderwerp„Stockholm." Padvinders op het'verkeerde pad. De Tel. schrijft: We hebben ons tegenover de padvin dersbeweging vrijwel neutraal gehouden en waar lof verdiend werd, die niet onthouden. Maar nu zyn er toch padvinders, die werkelijk op het verkoolde pad zyn. Ze hebben in Deventer kruiersdiensten bewezen, door de leden van 't geneeskun dig congres naar hunne hotels te brengen en pakjes te dragen, en zoodoende aan de beroepskruiers een hoogst ongepaste concurrentie aangedaan. Eu de Bossche padvinders hebben 't nog erger gemaakt door in de kermistent van Benner, op vorzoek van den eigenaar aan de dames, die binnen kwamon, een bouquetje aan te bieden. Dergelijke dingen liggen toch zeker niet in de bedoeling. Met het helpen van medemenschcn kan niet bedoeld zijn kruiers het brood uit den mond te stooten en in kermistenten dienst te doen. Diefstal van f 20.000. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Heden is gearresteerd de commies H., werkzaam by het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie, beschuldigd van het vorvalschen van een afrekening van een buitenlandschen staat met den Staat der Nederlanden. De aangehoudene moet de afrekening, bedragende f 20.000, aan zich zelf hebben weten te doen endosseeren, waarna bij hetgeld ten eigen bate aanwendde. Do arrestatie wekte groot opzien bij het hoofdbestuur, waar de ontrouwe ambtenaar reeds geruimen tijd werkzaam was en een onbeperkt vertronwen genoot. De bewijzen van H.'s schuld zijn zóó sterk, dat aan onikennen niet meer viel te denken en hy een volledige bekentenis aflegde. H. is thans nog aan hel politiebureau in verzekerde bewaring en wordt heden ter beschikking van de justitie gesteld en in het hnis van bewaring opgesloten. Een kunstig mieronnest. Men meldt uit Putten: By de verbouwing vau den Huis;o Scho-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2