WEERBERICHT. ThsrmomBterstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 10 Juli 1911. Hoogste baromoterstand 778.5 ui.M. te Shields, laagste 758.5 te Riga. Vorwachting tot den avond van 11 Juli 1911. Meest matige Noordelijke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht- tot haltbewolkt, droog weer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOORT, 774 mM. Vorige stand te 1'2 uur 769 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 10 Juli des 's morgens 7 uur is 68° F. achterwege laten op den grond van het ut*i guri/ii woovtaicu lliuUuoii ug,U1J fllifef in te dienon. Naar wy vernemen, is de commissie inderdaad voornemens later belanghebbenden te hooren, doch, verdient het aanbeveling, niet op dien grond een adres terug te houden, daar nog niet vaststaat, boever het hooren zal worden uitgestrekt en in elk geval een adres als uitgangspunt daarbij nuttig zal zyn." Du visscherij in rouw. Do Visschcry Ct. verschijnt heden in den rouw. De aanleiding daartoe is het Roninkl. Besluit van 26 Juni tot vaststelling van eenige bepalingen voor de visscheiy in de Zuiderzee en de daaraan gelegen open havens. Hoe algemeen ook de afkeuring is van het Kon. Besl. op de binnenvisscherij, deze blijft althans mogelijk. Maar de Zuiderzee- visscheiij wordt door dit Besluit te gronde gericht. En daórom verschijnt de Visschery Ct.ln rouwrand. De redactie zet uiteen, wat er in die bepalingen zoo verderfelijk is voor de Zuiderzeevisscherij. Dit is voornamolyk, dat op haring, spiering en ansjovis, de vischsoorteu der Zuiderzee, geen maat wordt ingesteld, hetgeen boteekent, dat men vry haring, spiering en ansjovis als eendenvoer mag gebruiken, m.a.w. dat men de Zuiderzee mag doodvisscben. „Men zeggo niet, dat dit overdreveu is. De kuilvisscherij zai schrikbarend toenemen en zal de eenige nog loonende visBchcrij zijn, misschien nog 2 t 3 jaren. Dan is deze visscherij óók gedaan." In scherpe woorden wordt dan aan de leden van den Zuiderzeovisscherijraad, die allen met name worden genoemd, hunne houding verweten: „Waarom hebt gij allen de belangen der Zuiderzeevisscherij zoo slecht gediend, waarom uw kameraden zóó teleurgesteld? Wanneer gij manneu zijt, neemt dan onmiddellijk uw ontstag. Zet uw autoriteit tegenover die vau do inspectie. Zonder visschers goen visscherijraad. Er zullen geen visschers gevonden worden in een Raad, welke hun ondergang wil be werken." Tusschen de regels door wordt te verstaan gegeven, dat gehandeld is tegen net advies der visschers en van den Zuiderzee-vi6sche- ryraad in. De redactie spoort dan verder de vis- echers aau tot het beleggen, hoe eerder hoe liever, van eene vergadering te Am sterdam, waarop beploten dient te worden, wat na te doen. Het blad publiceert tusschen den tekst der artikelen en berichten met vette letter een aantal korte aanleokeningen, uiting gevend aan do teleurstelling en den rouw, die de visschers vervult. Ziehier enkele staaltjes daarvan: „Voor öf tegen de tariefwet is thans in od8 land de leus. Een grooter bedrag al» Minister Kolkman denkt te winnen, wordt er straks verspeeld, dank zij de nieuwe algemeene maatregelen van bestuur" „Ongeveer 5000 hui6gozinuen worden broodeloo8 gemaakt door de thans ingestelde bepalingen. „Zuiderzen-visschers, handelaren, rookers, zouters, staat gij dat toe? „Meerdere Kamerledeu vinden blijkens het Voorloopig Verslag de kosten der nieuwe visscherijwet te hoog. Wat zullen deze leden wel zeggen, wanneer over enkele jaren de geheele Zuiderzee-visschorij verdweuen is?..,... Circus Charles. In ous nummer van Zaterdag wezen we er reeds op, dat er niet voor behoefdo gevreesd re worden, dat des avond» de geheele inrich ting niet in de voluiaaksto ordo zou zijn. En reeds lang voor het uur van aanvang kwamen de belangstellenden en ze vou- de keurig ingerichte reuzentent geheel tot ontvangst van een groote uiassa gereed, terwijl het orkest er voor zorgde, dat het wachten op het begin niet te lang duurde. We hebben eenigen tyd voor don ingang gestaan en waren vorwonderd over het steeds toestroomen van meer en meer pu bliek. En toen we binnen kwamen, was er nog een verbazende leegte, honderden en honderden plaatsen waren nog onbezet. Toch waB dat niets vreemds. Als we be denken, dat de tent 6500 menechen een plaats biedt, dan zal men begrijpen, dat er nog heel wat onbezet is, ook al zijn er een 4000 menschen in, zooals we het aan tal Zaterdag hoorden schatten. Toch zal bii de voleencj,e vpyrateJIijxge.tl. yjfiJ ,/Rgfir hoeveel wonderbaarlijks iu het circus Char les wel te zien i6, zal zeker ook een gang naar het terrein aan de Koniuginnelaan er voor over hobbeo. Om buitengewone paardendressuur te zien, moet men niet naar dit circus gaan. Het is trouwens duidelijk genoeg in alle reclamebiljetten aangegeven, dat men op dit gebied er niet veel te verwachten heeft. De paardendressuur is „aanvulling" van het hoogst interessante en afwisselende programma en de toeren en kunsten door paarden verricht, steken dan ook zeker niet uit boven die van andere inrichtingen, die we hier in de laatste jaren mochten zien. Neen de aantrekkelijkheid van het circus Charles is gelegen in de meer dan buiten gewone dressuur vau tal van wilde dieren. Daar is de heer Fernando mot zyu olifanten. Wat voeren deze logge, plompe dieren op onberispelijke wijze de bevelen van hun meester uit. Het rondgaan met verschillende wendingen hapert geen oogen- blik, nauwkeurig wordt elke beweging volbracht, het oprichten van het zware omvangrijke lichaam op voor- en achtor- pooten geschiedt blijkbaar met veel gemak, terwijl een dor diklniidigen, na eerst de muziek te hebben opengeslagen, een lustig wijsje op een draaiorgeltje doet hooren. Iets angstigs ligt er ten slotte in, als de heer Fernando op den grond gaat liggen en de grootste der olifanten over hem heen stapt, zeer voorzichtig zonder zyn meester te raken. Iets zeer bijzonders op het gebied der acrobatiek levert de Chineezen troep, waarby drie leuke baasjes, van mogelyk nog geen vijf jaar, die niet medewerken, maar slechts ter opluistering mede verschijnen. De sterkste en stoutste toeren halen deze acrobaten uit. Met veel gemak springt er een door een gat, rondom mot puntige messen bezet en mot vaste hand werpen ze hun dolken in ecu plank, juist bezijden handen en hoofd huuuer vrouwen. En wat dit troepje onder haarstaartacrobatiek verstaat is zeker wel het sterkste op dit gebied te loveren. Aan hun staarten zweven ze door het circus en verrichten allerlei kunsten, steeds bengelend aan hun git zwart haar. Als acrobaten van groote vlugheid en lenigheid doen ook de Raisuli Arabieren zich kennen. In het vormen van fraaie etandeo zijn zij byzonder vaardig, terwijl do zonderlingste sprongen, afgewisseld met tal van salto's worden gemaakt. En weer andere toeren geven de fakirs, toovenaars en slangenbezweerders van de Abdul Mea troep. De entree dezer groep is belangwekkend. Het hoofd met zijn ge zellin, in schitterende gewaden, gezeten op een grooten olifant wordt gevolgd door zijn troep die tal van vreemde dieren met zich voert. En na een rondgang verdwijnen deze dieren,-maar worden door do personen dingen vertoond, die onbogrijpelyk zijn. Het werken met een vuurcirkel, het vuur spuwen, ze wekken groote verbazing, maar worden overtroffen door hei verdwynen van een van den troep in een mand. Ge lukkig dat een hocus pocus van den hoofd man voldoende is, om den verdwenen man weer in het land der levenden te brengen. Deze nummers worden afgewisseld met meer of minder geslaagde nummers op het gebied der paardendressuur, terwijl de clowns zorgen, dat in meerdere of minder» mate de lachspieren in beweging komen. En de „Wild West Indianen" wekken ieders verbazing met het lassowerpen waarby een groote vaardigheid aan den dag wordt gelegd. Maar spannend bovenal zyn de laatste nummers, de dressuur der wilde diereu. De middenruimte vau het circus wordt omge ven met een ijzeren hek van eenige meters hoog, terwijl de zekerste voorzorgen zyn genomen om op alle mogelyke gebeurte nissen te zijn voorbereid Vrees is hier dan ook totaal overbodig, met groote gerust heid kan men ook dit deel der voorstelling bijwonen. Do heer Charles voert sterke staaltjes uit met een viertal ysberen. Onbegrijpelijk dat een mcnsch deze dieren kan dwingen tot allerlei kunstjes. Maar onze verbazing stijgt ten top als daarna Miss Charlos met haar negen leouwon verschijnt. Even gaat een rilling door velen als een dezer dierkoningen een vervaarlyk maar nog gedempt gebrul doet hooreu, maar miss Charles heeft haar troep volkomen in haar macht. En is er een minder gehoorzaam, een staaf met yzeren puntjes blijkt een perfect middel om tot groote gewilligheid aan te sporen. Miss Charles dwingt deze reuzendieren tot aller lei toeren, tot groote verbazing van allen. dierendressuur. En ook in niet mindere mate is dit het geval bij de 7 tijgers, die- zich voegen naar den wil van den cowboy- lemmer H, Wagner. Deze wildernis bewo ners doen zoo uu en dan grimmig genoeg, maar ze gehoorzamen en volgen de bevelen huns meesters. Zelfs hun vrees voor vuur hebben ze moeten overwinnen, zoodat een sprong door een brandenden hoepel eenige malen wordt genomen. Voorwaar een sterk staaltje van dressuur. We stipten een en ander aan van het zeer belangryke programma, maar genoeg zeker om te doen zien, dat een gang naar het Circus Charles zeer aan te bevelen is. By het concours hippique te 's Gra venhage werden nog de volgende pryzeu behaald: Concours voor het schoonste volbloed rijpaard: 2de prys, luit. Evorwijn Lange, met Rosegrove. Militair concours der natiën, springconcours springpaarden. 1. Nedeiland, vertegenwoordigd door luit. Coblijn met Black Paddy, luit. baron van Voorst tot Voorat met Held en luit. de Kruyff met La Craquotte. 2. Cauada. 3. België London Show Cup, spring concours voor jachtpaarden, gereden door officieron of heerryders. Challenge Cup, aangeboden door do London Horse-Show. Het parcours bestoud uit verschillende hindernissen, die op de jacht kunnen voor komen; de afstand was vrij lang en het parcours bevatte verscheidene scherpo bochten, waardoor het nemen van sommige hindernisseu niet gemakkelijk werd ge maakt. Er werd op tijd gereden. Luit. Laboncbère was de eenige, dio het parcours zonder fouten heeft afgelegd en kwam alzoo een jaar in het bezit van den fraaicn beker. De volledige uitslag was als volgt: 1. Luit. C. H. Labouchère_, Haarlem, met Dreadnought. 2. Luit. J M. de Kruyff, Amersfoort, met La Craquette. 3. Luit. C. H. Labouchère, Haarlem, met Perhaps. 4. Philippot en Mathieu, Brussel, met Petit Ami. 5. Luit. Trapman, Leiden, met Fox, 6a. Graaf von Gërtz, Brunkensen, met National. 6b. Hon. Clifford Sifton, Canada, met The Wasp. By Kon. Besluit zijn met ingang van 19 Juli benoemd bij het rde rog. inf. tot le luitenant, de 2de luitenants: M. J. G. E. Lestrade, P. J. van der Briel, J. B. de Jongh en E. Snoek; bij het reg. genietroepen tot le luitenant, de 2de luitenant C. Thomese; bij de cavalerie, tot le luit,, by hun tegenwoordig korps, de 2de luit. jhr J. A. Röell, 1ste reg. huzaren, K. G. W. baron van Wassenaer, 2de reg.; jhr. P. J. Boo- gaert en F. E. Everwijn Lange, beiden 3de reg. huzaren. In de Amersf. zweminrichting word gisterenmiddag door de Am. Zwem- en Poloclub de derde competitiewedstrijd ge speeld tegen Triton uit Weesp. Triton kwam slechts met 6 man op, waarom de Amersfoorters ook maar zes spelers te water brachten. Aanvankelijk zat er weinig spel in; eerst tegen rust begon het wat boter te worden. Hoewel de Amersfoorters storker waren kondeu ze toch geen enkel punt maken, terwijl Weosp in het geheel geen kans kreeg. Rust kwam alzoo metO0. In do tweede helft ontwikkelde zich een veel beter spel en wisten de Amersfoorters herhaaldelijk het Triton-doel in gevaar te brengen. Al spoedig na het hervatten kreeg C Beem den bal mooi over en met een prachtigen worp maakte hy het eerste punt. Triton bleef ingesloten en kon zelfs uiet over de helft komen. Een tweede punt voor Amersfoort was dan ook spoedig gemaakt, waarna Triton in de verdediging wat gelukkiger werd. Met dezen Btand, 20 voor de A. Z. en P. C. kwam het einde. Daarna kregen we hindernis zwem men. De deelnemers gingen vanaf de glijbaan te water, moesten dan door een boei kruipen en vervolgens naar den rechterbovenhoek van het bassin zwemmen. Hier kregen ze een zuigflesch in don mond, waarna ze moesten loopen naar den linker bovenhoek, waar ze weer te water gingen. Na over oen boot te zyn geklommen en over een zeil te hebben gezwommen, was het eindpunt aan den rechterbenedenhoek. De uitslag was als volgt: O. r 43y6 Be. 2. J. E. de Boer in 1 min. 45 sec, 3. W. v.d. Berg in 1 min. 48 sec. 4. H. J. Smit in I min. 49 sec. 5. C. Mahler in 2 min. 6. W. Maassen in 2 miu. 7. G. Bonk in 2 min. V» see. 8. H. Munzebrock in 2 min. 5 seo. 9. A. Green in 2 min. 7 sec. 10. L. Mahler in 2 min. 84/s sec. 11. J. Druif in 2 min. 15 sec. 12. Ch. Marin in 2 min. 20 seo. 13. E. Kan in 3 min. 24 sec. Door de politie is een persoon ge arresteerd, die nog drie dagen to goed had. Hij is naar Utrecht overgebracht ten einde zyn straf te ondergaan. Vorige week werd het diploma in de Amerf. Zweminrichting uitgereikt aan mej. J. Vonk, mej. C. T. Warsiuck, mej. H. Tollenaar en Jongh. J. te Meulen. Uitslag-Toelatingsexamen, Gymnasium. Toegelaten tot kl. I: M. W. Best (Amersfoort). F. J. Callenbach (Nijkerk). M. E. Dufour (A.). E. C. van Essen (A.), W. A. J. Kernkamp (A.) J. D. de Lind van Wyngaarden (Putten), P. C. Mulder (Ermeloo) (voorw), T. H. van de Poll (A.) (voorw.), W. J. van Weideren Rengers (Stockholm), G. A. Smit (Somin.), K. W. Staal (Semin.), H. C A. Vermolen (A.), R. W. van Vollenhoven (A.), C. van der Wal (Hoevelaken). By Kon. besluit van 7 dezer is met ingang van 1 September, benoemd tot leeraar aac de Ryks-hoogere burgerschool te Warffum de heor B. H. Peteri, thans tydelyk leeraar aan de hoogere burger school te Amersfoort. BAARN Alhier is op 63-jarigen leeftyd overleden de heer Willem Heybroek Jr., lid der cammauditaire vennootschap Hey broek en Co. te Amsterdam, waarvan hy oprichter was. De heer Heybroek was een man met groote stuwkracht en doorzettings vermo gen. In de handelswereld en vooral in den koffiehaudel was hy zeer bekend. Voor

De Eemlander | 1911 | | pagina 2