DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 161 WOENSDAG 12 JULI 1911. 8e JAARGANG. Aan de kiezers in District III. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Itureuu: HLEINK HtAU C. Telet. Intere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement bolaugrijkc korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Adrert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Zelfs bij oppervlakkige beschouwing van den uitslag der stemming op Donderdag 8 Juli valt op te merken dat bet aantal thuisblijvers zeer abnormaal is ge weest nl.: in District I van 850 kiezers 247 d.i. 29% II 791 104 d.i. 13%% III 864 163 d.i. 19% Mochten toch de kiezers in onze stad doordrongen zijn van do waarheid dat „Kiesrecht ia Kiesplicht". Men zegt dat in België de thuisblijvers strafschuldig zijn. Wij zouden een derge lijke dwang op de kiezers in Holland niet gaarne zien uitgeoefend, maar als wij bovenstaande cijfers zien, moeten we ons toch afvragen zou een dergelijke wet in ons vrye Nederland toch ook niet nuttig zijn f Een Raadslid moet toch in den zuiver- Ften zin dee woords „vertegenwoordiger" zyn van alle kiezers die zyn geestver wanten zyn en niet slechts van een ge deelte hunner die plicht-getrouw geeu op offering te groot achten oin hun kiesplicht te vervullen. In District I zijn 327 stemmen uitge bracht op den vrijzinnigen candidaat. Bij een vorige herstemming was 'dit getal 450 Waar zijn de ontbrekende 123 vrijzinnige kiezers? Men 'zou hiertegen kunnen aanvoeren dat de eene vrijzinnige candidaat niet de andere is, dat de eene meer „gewild", meer bekend, of hoe dan ook, is dan de andere. Dat kan zoo zyn. Maar als er geen over wegende motieven bestaan voor een min dere gewildheid (vaak alleen maar ge baseerd op een mindere bekendheid) dan mag o.i. partybelang niet achterstaan bij persoonlijke inzichten of overwegingen. Volgens Thorbecke, onzen geestelijken vader duidde het woord „vryzinnig" in de eerste plaats aan: „vordraagzaam en billijk jegens politiok andersdenkenden". Nü mee- nen sommigen helaas dat vryzinnig zijn bij verkiezingen in hoofdzaak gelijk staat met alleen zijn eigen meening te doen gelden, hoofdzakelijk zich tc laten leiden door het antwoord op de vragen: hoe denk i k over den candidaat? is hij mij persoonlijk bekend of sympathiek? heeft hij mij per soonlijk in rnyn broodwinning, ambt of betrekking ook moreel of materieel voor- of nadeel berokkend? Kom, laat on» Stoch vooral zaken van personeD onderscheiden, laat ons niet klein zielig zijn, en Iaat ons alleen onszelven afvragen: hoe kunnen we onze vrijzinnige beginselen ton nutte van het groo- t o geheel doen zegevieren. Laat ons toch in dit opzicht het oog lichten naar Rechts, waar de kiezerB, met terzijdestel ling van eventueele kleine (ook wel grootc!) meeningsverschillen trouw en aaneengeslo ten ter stembus optrekken! In District II hebben de vrijzinnige kiezers deze leer uitstekend gehuldigd. Of schoon velen buiten hun district bezorgd waren over de caudidatuur Lagers, omdat deze candidaat „zoo weinig bekend" was, heeft het feit, dat Ds. Lagers slechts weinig minder stemmen op zich vereenigdc dan onze algemeen bekende Tromp van Holst, dan toch wel bewezen, dat de Kiezers in II partijb»langhoogwi3tente houden. Bravo! Kiezers in District Hl, moeten wy nog vreezen dat gy niet alzoo zult handelen! Onze candidaten daar zyn in heel de stad overbekend. Uwe beginselen hebben zij seder tal van jaren trouw en flink voor gestaan. Volgens hierboven staande opgave zijn bij de stemming op S Juli 163 van de 864 dus 19 percent der kiezers thuis gebleven. Dat daaronder zeer, zeer vele vrijzinnigen zijn, dat heeft onze con tróle bewezen. Waarom niet uw kiesrecht tot kiesplicht gemaakt? Moet ge de stad uit voor pleizier? Doe als velen en stel uw vertrek om hst hooge belang wat uit! Moet ge voor zaken weg? Kom te klokke acht aan uw stemburcan, waar een rijtuig u wacht om u in 5 minuten aan uw trein te brengen of koor to kwart voor vijf terug aan 't station waar een rijtuig klaar staat om u nog op tijd te doen stemmen Zyt ge uit de stad? Doe als velen, die zich de moeite van overkomst getroosten. Bedenk toch hoe weinig een verkiezing beteekent, als zo verwaterd wordt door toevallige, nadeeligo omstandigheden, die zoo best kunDen verholpen worden en bedenk hoe teleurstellend het moet zijn voor bet Bestuur eener Kiesvereeuiging en voor jjverige, bezielde propagandisten, die tijd en werkkracht en ook nog wel wat anders opofferen voor het belang van hun zaak die hun heilig is, voor t belang van dezaakdieooku heilig moet zijn; bedonk hoe teleur stellend hot voor hen moet zijn wanneer zij paf staan bij de ervaring dat zelfs één thuisblijver den zwaren verkiczingsarbeid van vele dagen totaal van onnut heefi kuu- nen maken. Kiezers in District III weest dus op uw post op Dinsdag 18 Juli e.k. Onze drie candidaten H. W. VAN E8VELD. J. C. HOLANHLS UA«EDOO»S en A. M. TKOMP VAN HOLST moeten allen gekozen worden. Zoo Blechti één hunner valt, i-sde Raad om! Het Bestuur der Kiesvereeuiging GEMEENTEBELANG. Een daad van hoffelijkheid. De Portugcesche Kamer, de constituante, hoeft een oogenblik de werkzaamheden, die niet recht goed vlotten, want de Kamer leden worden afgeleid door verschillende onaangename gebeurtenissen, geschorst om hulde te bewijzen aan de nagedachtenis van de koningin-weduwe Maria Pia. Dat verdient waardeering. Want deze Kamer is, zooals men weet, zeer republikeiusch en iD hare vergaderingen wordt dagelijks veel kwaad gesproken van het koningschap. Een enkele maal werd ook Maria Pia be trokken in de veroordeeling van dc mo narchie. Maar thans herinnerde men zich alleen hare goede eigenschappen en haar tragisch bestaan. De beide dochters van den eersten koning van Italië, Clotilde, dio onlangs overleed en Maria Pia hebben een ongelukkig leven geleid. De eerste was getrouwd met cenen man dien zij niet kon achten, do laatste heeft niet alleen als vrouw, maar ook en vooral als moeder bitter verdriet gekcud. Zij was reeds op haar vijftiende jaar gehuwd met don Luis, koning van Portugal. Haar werden zes kinderen geschonken, maar vier stierven op jeugdigen leeftijd onder verdachte omstan digheden on do koningin wa9 steeds be angst voor het leven van de zonen die haar bleven, Carlos die later koning werd en do herlog van Oporto. Men weet wat het einde was van koning Carlos. Hy cn zijn oudste zoon werden vermoord en de jong ste Manuel, is verdreven door de revolutie. Ook koning Humbert van Italië, broeder van Maria Pia viel door moordenaarshanden. Zoo vele rampen, zooveel ongeluk in hare familie, de val van het koningschap, hare verbanning hadden de arme vrouw geknakt. Zij was sedert dc begrafenis van hare zuster Clotilde ziek. De dood moet haar een verlossing zijn geweest na de vroeselijke dingen die zij had beleefd en geleden. De republikeiusche Kamer vnu Portugal toonde dat zij dc waardigheid waarmede dat lijden werd gedragen, waardeerde, door de zitting te onderbreken. En dat niette genstaande de strijd tegen de monarchie en hare aanhangers nog volstrekt niet is uitgevochten en juist iu de hoofdstad een gevaarlijk oproer was uitgebroken. Het Marokko-Incident. Over de Agadir quaestic is verder geen nieuws Wel is ook hiervoor vau belang het optreden van de Spanjaarden in El Ksar en omstreken, dat even „Spaansch schijnt te zijn als de wijze waarop Spanje sinds eeuwen iu vreemde landen heeft huisgehouden De ontwapening van Fransche onderdanen door de Spaauschc soldaten kan aanleiding geven tot een Franseh- Spaausch incident, er. dat zou weer de gausche Marokkaanschc quaestio ingewik kelder kunnen maken. Dc Temps zegt, dat dc Fransche gezant te Berlijn den Duitschen minister van Buiteniandscho Zaken niet verholen heeft, hoe hij de Duitsclic vlootbewegiug in Agadir betreurd heeft. Daartegenover verklaarde dc heer Yon Kiderlen Wachter onomwonden, dat hij betreurt do middelmatige resultaten, die verkregen zyn door de economische samen werking tusschen Duitscliland en Frankrijk, waartoe bij de overeenkomst van Februari 1909 was besloten. Belgie. Dc „Nieuwe Gazet" meldt, dat door deu heer Loranu in de Rekenkamer te Brussel een stuk ontdekt is, dat er op wijst, hoe met behulp van staatsgelden clericale propaganda wordt gevoerd. Dat stuk is een mandaat van betaling, afgegeven door het ministerie van binnen- landsche zaken ten behoeve van do vcr- eeDiging der katholieke jonge wachten van Neiifchatcau voor den aankoop van een vaandel. Hot blad stelt hiertegenover, dat toen de heer Anseelc in do Kamer aandrong op een subsidie voor do vorceniging tot beperking van de groote kindersterfte, hem geantwoord werd, dat er geen geld be schikbaar was. Frankrijk. De Fransche couranten bevatten berich ten uit alle hoeken des lands over „sabotage" op de spoorwegen. Nu eens worden zware steenen op do rails gelegd oui een ont sporing te veroorzaken, dan weer worden de telegraafdraden of die der veiligheids- tecstellcn doorgoknipt. En 't zonderlingste is, dat er saboteui-9 gepakt wordon, die lang niot altijd ontslagen spoorweglieden of vrionden van dezen zyn, maar zeer dikwijls gewone apachen. Men vermoedt, dat ook het ongeluk, over komen aan den sneltrein MadridParijs, aan sabotage te wytcn is. Do Kamér beraadslaagde over de vaststelling van oen datum voor de behan- deliog dei interpellatie over liet optreden van Duitschland iu Marokko. De minister vau buiteniandscho zaken, De Selves, zoide: „Men vraagt inlichtiugea over dc inci denten, die het uitzenden van een Duilsch schip naar Agadir ton gevolgo hebben ge had. „Ik doe een beroep op deu geest van wijsheid en vaderlandsliefde van de Kamer. De onderhandelingen zijn begonnen cn de besprekingen zijn in gang. Ik vraag dus, dat men die besprekingen late voort gaan, mot do kalmte, en hooge waardig heid, zooals hot groote mogendheden be taamt, wanneer zij onder elkander bespro kingen voeren. Als de tijd daar is, zullen wij de oerston zijn om u te zeggen wat wy gedaan hebben, en hoe wij hebben gehandeld. „Wij zullen u dan vragen ons te zeggen, o( wij ons al of niet voor ouze taak be- rokend hebben betoond. Thans vragen wij u ons vertrouwen te schenken. „De bespreking is begonnen, en daarbij zullen wij zorg dragen, dc onwankelbare volharding te bewaren, die de belangen en de waardigheid van het land gebieden, en dat wij met de mogendheden waarmede wij besprekingon voeren, de betrekkingen van goede verstandhouding en hooge loyauteit bewaren." De minister vroeg daarop uitstel van de behandeling van dc interpellatie tot oube- paalden tijd, welk uitstel de Kamer met 466 tegeu 77 stemmen toestond. Ter zake vau de weder in-dieustne- ming der ontslagen hransche spoorweg beambten, is te Parya een groote openbare vergadering gehouden, De vergadering was ook druk door arbeiders uit andere vakken bezocht. Zoowel regecring als Kamer wer den heftig aangevallen. Jaurès, die na

De Eemlander | 1911 | | pagina 1