WEERBERICHT. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. INGEZONDEN. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Pensionneeking gemeente-ambténaren. Onlangs deelden wij de uitkomsten mede van een op last der regeering ingesteld onderzoek naar do kosten eener rijks- pensionneering voor de gemeente-ambte naren en hunne weduwen en weezen. Het blykt aan het centraal persbureau van den Ned. bond yan gemeente-ambtenaren, dat de in bedoeld rapport vermelde kosten bij menigeen den indruk vestigden, dat deze door gemeente-ambtenaren reeds zoo lang vurig begeerde en door alle partijen en ook door de tegenwoordige regecring als billijk erkende regeling bij den toestand van 's lande geldmiddelen eene onmogelijk heid zou zyn. Het bureau verzoekt ons daarom plaats voor het volgende. Pessimisten staren zich blijkbaar blind op de vermelding in het rapport van een be noodigd kapitaal van 95 millioen gulden, dat in enkele bladen zelfs als opschrift werd gebezigd, doch volstrekt niet behoeft af te schrikken. Uitdrukkelijk toch wijst ook het rapport er op, dat deze storting in eens ook kan worden vervangen door een jaarlijksche subsidie vau f 3.345.000. Dat geeft al reeds een geheel ander aan zien. Onder dit bedrag is dan nog be grepen f 829.090 voor personeel bij de gemeentebedrijven. Het is zeker geheel rationeel dezen pensioenlast te bestrijden uit die bedrijven. Voorts mag het alleszins billijk heeten in de overblijvende (2,518.000 cene bijdrage te vorderen van de gemeenten. Verscheidene groote gemeenten vormden reeds pensioenfondsen. In plaats van iu die fondsen, zullen zjj storten in 's rijks kas. Andere gemeenten, die thans her haaldelijk voor de vraag geplaatst worden van op de bogrooting meer of minder be langrijke bedragen voor pensioenen uit te trekken, zullen zeker gaarne daarvoor eene bijdrage naar 's rijke kas uitkeeren. Neemt men bijv. aan, dat de gemeente ambtenaren voor de helft rijks werk verrichten (voor burgemeesters, secretarissen, ontvaugers, secretarie- en ontvangers ambtenaren is het zeker meer, voor de anderen minder), dan ware in dezelfde verhouding de bijdrage voor rijk en gemeenten ieder f 1.258.000. Mocht intusschon ook dit voor het rijk nog te bezwarend worden geoordeeld wat echter moeilijk kan worden verwacht om een reeds tientallen jaren bestaand onrecht tegenover de gemeente-ambtenaren, die alle anderen zagen voorgaau, goed te uiakeu, dan zijn er nog verschillende andere middelen om tot nog lager bedrag te geraken. Grootendeels in navolging van het verslag noemen wij: inkoop, door de ambtenaren, van vroegere dienstjaren, zooals in 1905 met de bijzondere onder wijzers; verhooging door thans reeds in betrekking zijnden van hun jaarlijksche bedrage; verlaging van het volgens de burgerlijke pensioenwot geldend maximum- pensioen van f 3000. Ook ware te over wegen een stelsel, waarin aan de tegen woordige ambtenaren de keus werd gelaten tusscben verhooging van jaarlijksche bij drage, inkoop, of niet-deelneming aan de pensionncering. Dit laatste, bij invoering van pensioen regelingen algemeen gebruikelijk zal stellig ook den pensioenlast nog weder doen verminderen. Inkoop of |verhooging van bijdrage in verband met vroegere diensten zal zeker hun gemakkelijk vallen, die, zooals in de groote steden, voor die vroegere diensten reeds in een gemeentelijk fonds bijdroegen en billijkheidshalve aanspraak bekomen op teruggaaf van die bijdragen. Ook ziju onder de berekeningen tal van ambtenaren opgenomen met zeer geringe belooningeu als bijv. f 50f 100 en de gemeentegeneesheeren, die eigenlijk voor de rijkspensionneering niet als gemeente ambtenarenbehooren te worden aangemerkt, omdat zij andere middelen van bestaan hebben. Eindelijk zal ook de voorgestelde invaliditcit8- en ouderdomsverzekering den pensioenlast der gemeente ambtenaren kunnen verminderen. In het weekblad van den Ned. bond,van gemeente ambtenaren komt de redacteur in eene uitvoerige reeks var, artikelen tot de slotsom, dat het rijk met eene jaarbijdrage van f250.000 de pensionncering zou kunnen tot stand brengen, welk bedrag waarschijn lijk nog belangrijke vermindering zal kunnen ondergaan. In elk geval blijkt, dat thans niet meer de vraag mag zijn of er eene regeling zal zijn, maar hoe zij zal zijn. Dat dan zooveel mogelijk haast worde gemaakt en de gemeente-ambtenaren, die reeds zoolang hebben gewacht, zoo goed mogelijk worden geholpen. Men ga nu althans zoover als eenigszins mogelijk is en late eene regeling niet lauger geheel uitblijven. Langer inhouden van alle aanspraken waro onver antwoordelijk. Iu de wereld der gemeente ambtenaren zijn voor de vervulling van hun diensten hartewensch thans aller oogen gevestigd op do regeering, wier kabinets formateur het als minister nog kort geleden in de tweede kamer een schande noemde, dat een regeling van hun pensioen nog I niet bestaat. Met de vervulling van dezen wensch zal zeker bevorderd worden een groot algemeen belang. Winkelsluiting. 't Handelssblad schrijft: Het kan zijn nut hebben, even uiteen te zetten, dat de voorstanders van winkel sluiting nog geen reden tot treuron, de tegenstanders nog geene tot juichen heb ben, nu Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan B. en W. van Amsterdam hebben bericht, dat zij de op 28 Juni door den Raad aangenomen verordening op de winkelsluiting voor verniotiging aan H. M. de Koningiu hebben voorgedragen. Gede puteerden meenen, dat deze verordening in strijd is met art 150 van do Gemeentewet, dat zegt: .De plaatselijke verordeningen treden niet in hetgeen van algemeen Rijks- of provinciaal belang is". Dat Gedeputeer de Staten meenen, dat de verordening op de winkelsluiting dit doet, bewijst nog niet, dat de Kroon. d. i. iu dit geval de minister van binnenlandsche zaken, ook van deze meening is. Een verordening als deze, tegen welker overweging straf is bedreigd, wordt binnen tweemaal 24 uur na de vaststelling aan Gedeputeerden meegedeeld, en deze geven binnen veertien dagen kennis van de ontvangst. Binnen weer veertien dagen wordt zij dan afgekondigd, tenzij het be richt van ontvangst inhoudt, dat Gedepu teerden schorsing of vernietiging hebben gevraagd aan do Kroon. De beslissing van de Kroon is binuen twee maanden te wachten. Immers, is zij er dan nog niet, dan wordt geacht verklaard te zyn, dat geen reden voor vernietiging bestaat. Wy willen wel zeggen, dat het ons zou verwonderen, wanneer de Kroon stryd met art. 150 Gemeentewet ontdekte. Mond- en Klauwzeer. Men heriunert zich de opzienbarende mededeeling van dr. J. Siegel, waarin be weerd werd, dat do verwekker van mond en klauwzeer door hem niet alleen zou zijn gevonden, maar ook kunstmatig was ge kweekt. Dit beweren wordt door dr. Nico- laus te Glogau in de „Berliner tierartzliche Wochenschrift" bevestigd en hij doet dit met de volgende conclusies: 1. In het bloed van runderen, die aan mond- en klauwzeer lijden en koortsig zijn, komen, geregeld lichaampjes voor, die overeenkomen met de door Siegel gevon- deu zytorrphykte8cocen. 2. Een aanmerkelijke vermeerdering daarvau in de bouillonculturen vindt eerst na 13 dagen plaats; zij schijnen zich moei lijk aan den nieuwen voedingsbodem te kunnen aanpassen. 3. Het kweeken op agar-agar gelukt; de groei is spaarzaam, maar wordt in de 2e generatie wat weliger. De op agar-agar gekweekte zytorrhyktes- cocen zyn met de in het bloed gevonden lichaampjes volkomen indentisch. (Moleschott.) Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Badinrichting. Mijnheer de Redacteur! Door middel van uw geacht orgaan zij het mij vergund de aandacht der bevoegde autoriteiten te vestigen op bovenstaand onderwerp. Met belangstelling en waardeering heb ik in de laatste dagen kennis genomen van de verschillende plannen, die in voor bereiding zijn tot verheffing van den bloei dezer gemeente. Edoch ik kon myue teleurstelling niet onderdrukken toen ik bemerkte, dat het oprichten eener gemeen telijke badinrichting niet op de agenda stond. Van het groote nut en de noodza kelijkheid eener badinrichting voor eene gemeente als Amersfoort, behoef ik niet verder uit te weiden. Herman Heyermans hield onlangs te Berlijn eene lezing over „Hollandschc zindelijkheid' en merkte toen op, dat de Hollander over het algemeen gewoon iB zijn lichaam te reinigen vanaf de kin en hooger. Doch ik wil dit niet alB geldend motief rekenen voor het ontbreken eener badinrichting. Moge dit schrijven bijdragen tot spoedigen bouw van eene gOuieentelyke badinrichting. Met beleefden dank voor de plaatsing Hoogachtend, W. Amersfoort 19 Juli 1911. Voor 'n tuberculose lijder. Men verzoekt ons 'n beroep te doen op den liefdadigheidszin van onze lezers ten behoeve van 'n jongmcnsch uit Amsterdam van 17 jaar, die aan tuberculose lijdt en voor z'n gezondheid eenigen tijd in Amers foort heeft doorgebracht en nog gaarne z'n verblyf nog wat zou verlengen. Echter ont breken hem de geldmiddelen daartoe. Waar zoovelen in deze weken diep in hun beurs tasten om de zomermaanden elders gonocge- lijk te kunnen doorbrengen, zijn er mis schien onder hen velen, die ook_een kleine gave willen op zy leggen voor den jeug digen tuberculose lijder, voor wien een ver blyf in de omgeving van Amersfoort zeker verre te verkiezen is boven Amsterdam iu zomertijd. Gaarne zal de redactie giften in ontvangst nemen. Eindex. H. B. S. prov. Utrecht. Ie groep. Geslaagd: A. Jappe Alberts, G. J. Buys, A. M. E. van Dishoeck, W. v. d. Donker, A. II. G. Holland, B. Valk on W. J. de Ruyter de Wildt, v. d. H. B. S. te Amersf.; T. A. van Haeften, C. \V. Heringa, W. F. van Langeveld en J. Merkens, van de R. H. B. S. te Utrecht; P. de Haart, C. G. E. de Jong, H. R. Schutte, J. Stevens, Ph. B. M. van Straelen, A. Vis en L. Wrede, van de Gem. H. B. S. te Utrecht; J. J. van den Heuvel tot Beichlingen ge zegd Bartolotti Rijnders, van de Byz. H. B. S. te Utrecht. Afgewezen 2. Na een tijd van hard werken was het gisteren voor de verkiezingspropagan disten nog een zware dag. Aan beide zijden, rechts zoowel als links, was met de uiterste inspanning gewerkt om zooveel mogelijk mannetjes naar de Btembus te krjjgen en nu kwam het er gisteren dus op uan, het aantal thuisblijvers zoo gering mogelyk te doen zijn. En dat is vrij wel gelukt. De vrijzinnigen hadden wat tegenslag, doordat nog al veel hunner kiezerb in dezen tijd uitstedig ziju, maar al spoedig bleek, dat ze gemist konden worden. Het controle bureau toch wees aan, dat de vrijzinnige candidaten steeds in de meerderheid waren, terwijl deze meerderheid voortdurend groo- ter werd. En toen om 5 uur de bus ge sloten werd, wareu de vrijzinuigen zeker van hun ovorwinning. De contróle wees voor den meest begunstigden candidaat 428 stemmen aau en hij kwam uit de bus met 435. Voorzeker een prachtig bewjjs van de degelijkheid der controlelijsten. De belangstelling in het stembureau in de Koestraat was natuurlijk groot. Met spanning werd do voorlezing der briefjes gevolgd, terwijl de kerkelijke vrienden al heel spoedig een beetje sip begonuen te kyken. Do een voor den auder trok dan ook af, en toen een luid hoera deu uitslag daar bcvroette, waren het nog bijna allen vrijzinnigen die er aanwezig waren. Wo hebben om het kwartier den stand opgenomen, zoodat we aan do vele aan vragen om inlichtingen reeds vanaf half zes konden voldoen. Om half zes was de stand als volgt: v. d. Burg 21, Couvee 22, van Esveld 35, Rolandus Hagedoorn 33, de Rooy 21 en Tromp van Holst 34. Om kwart voor zes waren deze cijfers resp.: 76, 74. 101, 96. 74 en 103; om zes uur: 132, 146, 176, 167, 135 en 187; om half zeven: 235, 255, 317, 302, 221 en 334. Daarna kwam de uitslag. Natuurlijk kwamen de vrijzinnigen des avonds bijeen. OnB Huis was overvol eu een prettige, opgewekte stemming heerschte geheel den avond. De herkozen gemeente raadsleden voerden het woord, terwjjl ver schillende heeren hun vreugde uitten over den zoo gunstigen afloop. Ds. J. Pannebakker te Nedarhemert heeft 't beroep tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Aan de Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose is een Rijks- Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 19 Juli 1911. Hoogste barometerstand 765.5 m.M. te St. Mathieu, laagste 748.9 te Iiaparanda. Verwachting tot den avond van 20 Juli 1911. Zwakke tot matige meest Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolk, mogelijk enkele regenbuien Temperatuur: Dezelfde. !P*rometerstand te AMERSFOORT 783 m M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF 74 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens- dsg 19 Juli des 's morgens 7 uur ia 62° F. Perzen, in een jjzeer fraai gelegen villa. Hij leefde er als een welgesteld burger, die een vacantiereisje maakt, en was zelfs in den beginne zoo zuinig tbuis te willen dineeren, waarvoor zijn beide vrouwen zorgden. Op den duur beviel hem dit echter niet, en at hij in een restaurant, waar hij zich levendig met de andere gasten onderhield. Thans beeft hij zich naar Mariënbad begeven, om een aanval van diabetes te cureeren, en den winter zal hij doorbrengen te Abbazia, in de Oostenrijksche Riviera. Mexico. Uit vrees voor verdere moeilijkheden in Mexico, waar, volgens officieele berichten, de toestand ernstig is, heeft het departe ment van Oorlog vier afdeelingen cavalerie van Nogales naar de grens gezonden. De bezorgdheid van het bestuur is opgewekt dor den blykbaren onwil van Madero's troepen om de wapens neer te leggen. Naar gemeld wordt, verlangen de Made risten een grooter schadeloosstelling voor de door hen tijdens de revolutie bewezen diensten. Oostenrijk-Hongarije. Van de nieuwe aardbeving in Kecskemet deze Hongaarsche stad werd eenige dagen geleden ook reeds geteisterd, naa- men weet heeft eeu kort Reuter tele grain in den afgeloopen nacht mededeeling gedaan. Maandagochtend werden de be woners weer opgeschrikt door een krachti- gen aardschok, die den toren dei synagoge deed instorten eu den klokketoren der Grieksche kerk zeer beschadigde. Van de 10,329 buizen der stad zijn thans 6986 min of meer beschadigd. Een groot deel er van zal opnieuw moeten opgebouwd worden. Gisteren hebben de Hongaarsche minister president, do Hongaarsche minister van justitie en tal van leden van deu Rijksdag een bezoek aan de geteisterde plaats gebracht. Eerste Kamerverkiezing. Aangezien de heer Westerdijk de be noeming tot lid der Eerste Kamer voor Groningen niet heeft aangenomen, hebben do Provinciale Staten van Groningen gistermiddag tot lid van de Eerste Kamer gekozen den heer G. Zijlma, oud-lid der Tweede Kamer, met 25 van de 39 stem men.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2