DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 170. ZATERDAG 22 JULI 1911. 8e JAARGANG. Een man. een man; - - - - - - - een woord, een woord! BUITENLAND. BINNENLAND. -> - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rurenn: lil.KINK HiitJ 6. Telet. Intere. 183. Prijs der Advertentiün: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam De vrijzinnige partij vierde den avond van de herstemming een opgewekt en prettig overwinningsfeest, 't Was aangenaam daar to zyn in een vergadering van mannen, die hoe ook misschien verschillend in bij zondere denkwyze omtrent kleinigheden, cén waren in de gedachte, dat de liberale geest over onze gemeente zal waaien, d. w.z. de geest van verdraagzaamheid, van werkelijke vrijheid in 't beoordeelen van daden, ook van andersdenkenden. Geen trophée werd opgericht om den verslagen vijand te ergeren! Niet luid ge jubeld! „De zege is behaald," laat dat de vrijzinnige partij genoeg zyn. Laat de vryztnnige party er nu aan denken te doen, wat ze beloofd heeft in de verkiezingsdagen, opdat, zooals cén der tegenwoordigen op den avond vaD den stemmingsdag zoo juist zeide: Wy bij een volgende verkiezing bij de kiezers kunnen komen en zeggen: „Ziet ons werk, dat doet de vrijzinuige partij". Een mau een man, een woord een woord I O. fiksche lens van vroeger dagen, zong de dichter Heye. Van vroeger dagon! Was de dichter zoo overtuigd, dat een man een man, een woord een woord niet meer goldt voor het tegenwoordige? Misschien niet en toch't lykt alsof Heye gelijk heeft. Waar blijft de oud- Ho)land8che trouw tegenwoordig? Leerden ons ook deze dagen weer niet, dat gekon kel, geknoei maar al te veel intrek hebben genomen by den Hollandschen haard? Hoeveel dagen gaan er voorbij, dat we niet zeggen, alweer een daad, die 't licht niet kan zien, die in de duisternis uitge broed zich schaamt voor openbaarheid. Een man, een man't Is of 't een klap in 't aangezicht is van allen, allen in den tegenwoordigen tyd. O! ik weet hot wel. „Men kan niet al te eerlyk zijn" wordt me toegevoegd, men schroeit de gevoeligheid van het geweten dood, omdat men vreest eerlijk te zyn. Men zwijgt, waar spreken plicht is, men handelt alsof men niot zich zelf rekenschap wil geven van daden, die 't licht schuwen. Kom gij allen, die zoo handelt, ga, sluit u op in uw binnenkamer en als ge alleen zyt, ge hoort niet het kloppen van uw hart, ge hoort niet een inwendige stem, die zegt: „ga niet voort op den ingeslagen weg", dan beklaag ik u van gauschen harte, dat 't zoover met u is gekomen. „Zeg, waar 't op staat" zoo klinkt het ook u toe, „handel volgens plicht en ge weten", dat woord hoort ook gij, „durf gekonkel en gekuoei tegenstaan" is ook voor u. 'k Weet het wel, men wil de waarheid niet, want die waarheid klinkt soms zoo hard, zoo onmeedoogenlooa omdat zij niet vleit, omdat ze niet mooi noemt, wat leelijk. wat baatzuchtig, wat onccrlyk is. Een man een man, een woord een woord! Laat het zoo weer worden, laat het vooral zoo zyu by ons. „Weest vertrouwd"... zonder het den mensch onwaardige wat er opvolgt. „Wenst vertrouwd", laat het zoo met ons zijn, lezers, dan zal de ware rust bij ods wonen. Niet geklaagd, maar rustig en kalm voortgaan, eerlijk en oprecht. En als dan ODze eerlijkheid verdacht wordt, als andersdenkenden onze eerlijkheid be spottend, zeggen: „die eerlykhcid zal ook wel zoo, zoo wezen", dan zal het oude spreekwoord: „zoo de waard is, vertrouwt hij ziju gasten" ons stil doen zijn zonder dat we ons minder inspannen voor wat eerlijk en goed is. B. De organisatie der joden. Den 13n Mei sprak dr. Nordau op oen vergadering te Parijs over „Do organisatie van 't Joodsche Yolk", welke vergadering was bijeengeroepen, om te trachten een nieuwe Zionistische organisatie in 't leven te roepen, op den groadslag van den „Order of Ancient Maccabaeans" in Engeland Aan het verslag van de reeds, opgenomen in de „Joodsche Wachter", ontleenen wij het volgende. Aan organisatie, zeide dr. Nordau, hebben wij 't meest behoefte. Men verwijt den Joden dikwijls dat zij to zamen hokken in het Oostelijk gedeelte van Louden of New-York, met het noodzakelijke gevolg van ellende' en verwildering, Commissies trachten opeenhooping te voorkomen. Laat ons echter liever eens onderzoeken, waarom de Joden samenhokken, waarom zij, hoewel hun bekend is, d„t in de Joodsche wijken de huren hooger en de stryd om 't bestaan moeilijker is dan elders, toch in deze wijken hun toevlucht zoeken. Het antwoord is eenvoudig genoeg. Een machtig gevoel, machtiger zelfs dan het verlangen naar roem en eer, brengt hen hiertoe, behoefte aan medegevoel. Jn tijden van aood, van ziekte en ellende moet de Jood omringd zyn door zijn broeders. En de eommissics ter verspreiding der Joden werken dit zuivere mcnschelyke gevoel tegen. Beter waren haar moeite, tijd en geld besteed, dit gevoel te bevorderen dan 't tegen te werken, beter deden zij 't Joodsche volk te vereenigen dan 't te verspreiden. Hoe moeten wij dit verlangen naar medegevoel bevorderen? Godsdienst houdt ons niet langer byeen... Neen, wij moeten ons op meer moderne wyze organiseeren en wat ons moet ver eenigen is 't geloof in een toekomst van 't Joodsche volk, het geloof, dat de Joodsche natie eeuwig zal blijven voortduren. Tot Palestina ons toebehoort moet het tehuis en het land van den Jood te midden van Joden zijn. Een vereenigd Jodendom zal men achten, hel zal een kracht vormen en grooten invloed kunnen uitoefenen. Deze organisatie wil 't Zionisme hun geven, zij zal de zwakko broeders in hun krachtige organisatie opnemen, het zwakke Jodendom tot een krachtig volk doen herleven. Daarom moeten Ziouistischc organisaties de middelpunten vae eiken Joodschen arbeid zijn. Deze kleine organisaties zullen een voorbereiding zyn tot ons verheven einddoel. Groot-Britannie. In een gisterenmiddag ten huize van Lord Landsdowne gehouden 'bijeenkomst van de Lords der oppositie werd voorlezing gedaan van een brief van minister Asquith aan Balfour, waariD de eerste minister meedeelde, dat hij het billijk en hoffelyk oordeelde aan Balfour te doen weten, dat de regeering zou gedwongen zijn aan het Lagerhuis te vragen, geen genoegen te nemen met de amendementen, door het Hoogerhuis in de Parliament Bill aange bracht, Hij zou, zoo noodig, den koning adviseeren gebruik te maken van zijn prerogatief om het wet-worden van de „Parliament Bill" te verzekeren. De brief besloot met de mcdedeeling, dat de koning had te kennen gegeven, dat Z. M. het zijn plicht achtte, paar dat advies te handelen. Do byeenkoinst is uiteengegaan zonder tot eenig besluit te zijn gekomen Do heereu kunnen het zich dus voor gezegd houdon. Turkije. Met de opsporing van den door Turksche roovera outvoerden ingenieur Richter, is men sinds het ultimatum der roovers de betaline van 50.000 Turksche ponden of ruim 925.000 mark binnen drie dagen uiets opgeschoten. De zaak is, dat men niet zeker is of de vervolging wel in hot rechte gebied plaats heeft, daar men niet weel of de brieven die door herders en landlieden worden overgebracht, wel inder daad van Lolios, Athanas Strati en Cy, afkomstig zijn; men verdenkt nl. Griekselie officieren van de grensbewaking er van, zo geschreven te hebben, Een eigenhandige brief van Richter is niet outvaugen: waar schijnlijk staan de roovers hem Diet toe te schrijven; uit vrees, dat hij de plaats van zijn oponthoud zal verraden; immors Richter zou in het Duitsch schrijven, welke taal de roovers niet verstaan. De Turksche regeering wil het losgeld niot betalen; in Duitschland is 65.000 mark bijeengezameld. Het is ook moeilyk een vertrouwenspersoon als onderhandelaar te zenden om een lager losgeld voor te stellen. En zelfs in dat geval zou men nog stuiten op het bezwaar, dat de roovers voor zich een termyn van drie maaDden bedingen, waarin zy niet vervolgd zullen mogen worden. Intusschen wordt de toe stand van Richter hoe langer hoe beden kelijker, temeer daar het bekend is, dat Lolios en Strati mannen zijn, die voor geen gewelddaad terugdcizen als het er op aan komt, en die ook wel in staat geacht worden, hun bedreigingen ten uitvoer te leggen. De nieuwe voorstellen der opstandige Malissoren bevatten, naar verluidt, den eisch, dat zij van belastingbetaling ecu jaar zullen zyn vrijgesteld, da! de schapen belasting duurzaam zal worden verlaagd en dat hen het dragen hunner wapenen vergund worde. De aartsbisschop van Scrfidsji bevindt zich in Podgoritza oin verder mot de Malissoren te onderhandelen. Amerika. Den 26ste Augustus a.s. zal in het Idowild Park te Little Falls bij Paterson, N. J., de tweede Nederlandsche Stamdag in N. Amerika worden gehouden. Evenals het vorig jaar zal do opbrengst er van strekken ten voordeele van het Holland Home te PatersoD. De dag zal cpgeluisterd worc.cn door muziek eD zaDg, en verder zullen onder, scheidene volksspelen gehouden werden, waaronder het kaatsspel, in denzelfden trant als 't vorige jaar, toen al de bezoekers hoogst voldaau huiswaarts keerden. Het terrein zal met de Hollandsche en Amerikaansche vlaggen rijkelijk versierd worden, terwijl het bestuur voor de noodige ververschingon zal zorg drageD, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Bij K. B. is met ingang van 16 Sep tember as. mr. W. F. Yan Leeuwen, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, benoemd tot Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Rechtbank te ütrecht. Bij sident J Kon. Besluit zijn benoemd tot pre- der Arr -Rechtbank te Utrecht jhr. W. M. Bosch van Oud-Ameliswecrd, thans vice president van gemeld college, en tot vice-president van gemelde Rechtbank mr. C. J. H Schepel, thans rechter in die Rechtbank. In onze moderne ovens met doordringender hitte, vyordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croquante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het zetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanideelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die eeu moeilijke spijsvertering hebben een heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wordt het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koek) in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.werden als cjmdend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1