WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 22 Juli 1911. Hoogste barometerstand 771.8 ui.M. te Karlruhe, laagste 74S.5 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 23 Juli 1911. Zwakke Zuidelijke tot Z.W.-Iijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog weer behoudens kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOOpT. 7G8 m M. Vorige stand te 12 uur 788 m.M. te Amersfoort. Hoogste gistorenF. 88 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF 83 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 22 Juli des 's morgens 7 uur iB 72° F. Zegel Nummerbewijzbn Trekhonden wet. De Miu. van Financiën heeft aan een burgemeester op diens verzoek om inlich tingen meegedeeld, dat de bepaling van art. 10 van het Kon. Besluit van 6 Februari 1911 (St.bl. do. 45), dat do uitgifte van nummerbewijzen aan houdenkarhouders volgens de 1 September a.s. in werking tredende Trekhondenwet kosteloos'' ge schiedt, niet iu zich sluit een vrijstelling van zegelrecht voor die bewijzen; dat een dergelijke vrijstelling niot bij Kod. Besluit kan worden verleend, en dat, daar in de TrekhoDdenwet 1910, noch in eenige andere wet een vrijstelling van zegelrecht voor do bedoelde bewijzen is opgenomen, deze aan zegelrecht zijn onderworpen. Daar de bewijzen „kosteloos" moeten worden afgegeven, rijst thans do vraag, of de zegelgelden voor rekening van de ge meenten moeten blijven. Hieromtrent heeft bedoelde burgemeester den Minister nadere inlichtingen verzocht en tevens, bij toe stemmend antwoord, aan de gemeenten van deze gelden mgevolge art. 44 dor zegelwet kwijtschelding te verleeuen. MaatHchappelljke en Hygiënische vraagstukken. Alcoholverbruik in Engeland. Nopens den loop van de cjjfers betref fende het alcoholverbruik in Engeland zyn onlangs enkele belangrijke gegevens ge- publicoerd, welke doen zien, aat de matig heidsbeweging daar te laodc evenals elders het gebruik van sterkedrank belangrijk heeft doen afnemen, een beweging welke door de bekende accijnsverhooging van 1909 zeer krachtig is in de hand gewerkt. Het gebruik bedroeg, in „proof galloons" van 2.61 liter zuiveren alcohol, per hoofd der bevolking: binnenland- koloniale of schc alcohol andere alcohol totaal 1900:1 0.89 0.21 1.10 1901/2 0.81 0.20 1.01 1902; 3 0.83 0.20 1.03 1903/4 3.S9 0.19 0.99 1904.5 0.77 0.16 0,93 1905/6 0.75 0.16 0.91 1906,7 0 74 0.17 0.91 1907/S 0.74 0.16 0.90 1908,9 0.72 0.15 0.87 1909/10 0.48 0.10 0.58 Behoudens een zeer geringe toeneming van 1901/2 op 1902/3 is er dus in deze cijfers een doorloopende daling waar te nemen, die echter vaD 1908,9 op 1909/10 plotseling zeer belangrijk werd. Dit zal teD deele samenhangen hiermele, dat de tappers hangende den strijd over het budget hun voorraden lieten verminderen, iu de hoop aan de accijnsverhooging nog te kuo- uen ontkomeD; over 1910/11 zal er dan weder eenige toenneming van het verbruik waar te nemen zijn. Toch kon Lloyd George, in de toelichting van zyn voor eenigen tijd ingediend budget voor 2911/12 het Lagerhuis voorrekenen, dat in dit budgetjaar, indien de accijns niet ware verhoogd, het verbruik 35.7 millioen gal lons zou bediagen in plaats van,naar hij thans raamde, 29 millioen. Over dat grooter verbruik zou echter de schatkist, ware de oude accijnshcffiug gehaudhaafd, slechts 19.6 millioen pond sterling hebben ontvan gen, terwijl de minister nu over het zoo veel lager geraamd verbruik 21.4 millioeu pond sterling zou ontvangen. Zoo gaaD hier de belangen dor schatkist en die der drankbestrijders harmonisch samen. Aan den Raad der Gemeente Amorsfooit is het volgend adres verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden J. J. van Doorn, H. N. Prins en E. van Kolfschoten, vormende het Dagelyksch Bestuur der Ver eeuiging „Vergunning" alhier, ten deze domicilie kiezende ten huize van den twee den ondorgeteekende aan de Ainhemsche- straat No. 30, dat zij, na kennis geno men te hebben van het bij Uw geacht Collego ingediend verzoekschrift vau het alhier gevestigd Drankweer-Comité om te willen bepalen dat voortaan op lotingsdagen voor de Militie de gelegenheden met ver gunning tot den verkoop van sterken drank in het klein gesloten zullen zyn, door deze de vrijheid uetnen de bedonkingcu dio tegen de inwilliging van dat verzoek bij hen zijn gerezen, aan Uw oordcel te onder werpen 1. dat ook door hen wordt betreurd, wanneer jeugdige menschen misbruik van sterken drank maken, maar dat dit euvel op lotingsdagen zich veel grooter doet aan zien dan het in werkelijkheid plaats vindt, uit oorzaak dat vele lotelingen, al hebben ze hoogenaamd geen alcohol gebruikt, blijk baar in de meening vetkeeren, dat eeu waggelende houdiDg nu eenmaal behoort aangenomen te worden door hem, die zich met een getrokken nummer voor de Militie siert op pet of hoed; 2. dat wanneer werkelijk gevaar van dronkenschap op die dagen voor die jeug dige menschen is verbonden, het volgens de meening van de ondergeteekenden tot de taak hunner ouders, opvoeders of vrien den behoort, hen op zulko dagen te ver gezellen en voor genoemd euvel te be waren 3. dat de personen die het Drankweer- Comité vormen, zich tot taak moesten stel len op die dagen zich te geven aan die jongelingen, die zonder geleide aan de loting deelnemen. Daardoor werden door hen in toepassing gebracht die middelen, waarvoor alleen voor elk beginsel blyvend succes is verbonden, nl. overredingskracht en voorbeeld. Thans echter is het een jacht op uiterlijk succes; men roert de trom en maakt veel geschreeuw, gelijk de lieden die op de markt staan om de aandacht op zich te doen vestigen. Het gaat er niet om hen te bereiken die zich bedrinken, maar het vraagt verordeningen en stelt zich blykbaar tevreden, indien slechts ons na deel wordt toegebracht; 4. dat de exploitanten van zaken met vergunning niet het minste belang hebben by hen die zich bedrinken, daar de aan wezigheid van dezulken de andere bezoe kers hunne gelegenheden doen verlaten; 5. dat de in deze bedoelde exploitan ten meer dan in eenig ander bedryf aan belastingdruk zijn onderworpen en wel zoo, dat er door de meesten niet dan eeu zeer karig bestaan wordt verworven en het naar hunne bescheiden meening niet aangaat en eenc groote onbillijkheid zoude zijD te be velen. hunne zakeD te moeten sluiten ter- wille van eenige joDgelui die mogelijk misbruik zullen maken van sterken drank; 6. dat, hield het D.-ankweer Comité rekening met de werkelijkheid, het zoude weten, dat het sluiten onzer lokaliteiten de jonge menschen doet gaan naar gele genheden die aan de controle der politie ontsnappen; zaken, die de bezoekers bren gen tot - misbruik, en het gevaar voor dronkenschap blijft voortbestaan in do ge legenheden met verlof waar bieren en di verse w ij n e n verkocht worden. Redenen waarom zij U beleefd verzoeken afwyzend op het verzoekschrift van het plaatselijk Drankweer Comité te beschikken. 't Welk doende, enz. J. J. VAN DOORN, Voorzitter. H. N. PRINS, Secretaris. E. VAN KOLFSCHOTEN, Penningm. AMERSFOORT, Juli 1911. De Vereeniging tot bovordering van het Vreemdelingenverkeer te Scherpenzeel organiseert op 3 en 4 Augustus a.s. eene huisvlyttentoonstelling, waarvoor als jury leden zullen optreden: mej. H- van Gar deren te Baarn en mej. F. A. A. Wildt en de heeren A. Groote Haar, directeur der Ambachtsschool, G. Bersma, gep. hoofd ecnor school en A. B. v. d. Klein, onder wijzer iu handenarbeid, allen te Amersfoort. Vanwege de gasfabriek zal in de maand September in de groote zaal van „Aoiicitia" een gastentooustelling worden gehouden. Allerlei nieuws op het gebied van lampen, kooktoestellen enz. zal er te zien zyn en van wege de directie der Huishoud- en Industrieschool zullen aan- wyzingeu worden gegeven op welke wyze men bij het koken van deze toestellen ge bruik zal kunnen maken. Het belooft een zeer interessante tentoonstelling te zullen worden. Eindexauens H.B.S. erov. Utrecht. 2e groep. Geslaagd: W. C. Maas, P. M. Matthij- sen, J. J. van Os en J. C. Cornelis, van de H. B. S. te Amersfoort; J. L. Grol, A. J. Ramkoma, P. Stous Sloot en J. M. Wil- limsen, vau de R. H. B. S. te Utrecht; Anna C. J. Bremmer. A. Th. Haagsma, C. C. Haak en J. F. Hoeken, van de Gem. H. B. S. te Utrecht; H. A. J. Alma van de Bijz. H. B. S. te Utrecht. Teruggetrokken 1; afgewezen 7. Voor den jongen tuberculoselijder ontvingen wij nog met veel dank van N. N. to A. f2.—. BAARN. Toen Donderdagmorgen de de sneltrein, welke circa kwart over nege nen Baarn passeert in de richting Amers foort, de naast 't station gelegen Bierhal voorbysnorde, vingen 't zoontje van den restaurateur en een daar aan het werk zijnde tuinjongen eenige papiertjes op welke bankbiljetten bleken te zyn. Toen de restaurateur van het geval iD kennis gesteld, op nader onderzoek uitging, werden nog eenige bankbiljetten van f 60, eenige van 140 en van (25 gevonden. Het geld werd by deD stationschef gedeponeerd, daar men vermoedde, dat het uit den voorbijgaanden sneltrein was gewaaid. De bankbiljetten zijn aan den eigenaar teruggegeven, een bekend inwoner uit Baarn, die haastig naar den trein gaande, zyu portefeuille uit den zak bad gehaald waaruit circa f 400 aan biljetten was weg gewaaid. Of 't zal helpen. In een van de steden van ons land is een teekenschool. De directeur van die school heeft gemeend een paar beeldjes (afgietsel in gips) voor goed aan het oog te moeten onttrekken. Om nu vooral zeker te zyn dat niemand het zal wagen uaar deze beeldjes te kyken heeft hij, volgens L. en v., het volgende bedacht. Op den zolder van genoemde school heeft hij de beeldjes op laten bergen en daarvoor geplaatst een teekenplank, waarop met wit kryt geschreven staat: „Deze beeldjes zijn onzedelyk". „Hier mag niet naar gekeken worden". „De directeur". Een valsche beschuldi ging. „Een pogrom voorkomen" had men ook kunnen zoggen. Een bloedige joden vervolging uit te lokkeD was toch het doel, waarmede eenige bekende personcu uit Tomaszof in het gouvernement Lublin tot een valsche beschuldiging de toevlucht namen. Voor eenigen tijd was in Tomaszof een coöperalieve winkelvereeniging opgericht, met het doel, den handel in levensbehoef ten enz. aan do haoden der daar geves tigde joden te ontrukken. Dat doel werd bereikt, de joodsche handelaars iu Tomaszof werden door de winkelvereenigiDg ernstig benadeeld. Een viertal personen, een advo caat, een geneesheer, een schoenmaker en een apotheker, die zoer hard hadden ge werkt voor de stichting van die winkelver eeniging werden daarop door de Joden ge boycot, wat voor die vier weer nadeelige gevolgen had. Uit wraak maakten nu die vier personen het plan op, een progrom uit te lokken. Zij huurden eenige opge- schoton jongens, om op het RuBsisch-ortho- doxe kerkhof een aantal graven te schen den en dan aan de Joden de sobuld te geven. Hierdoor zou een woedendo oploop tegen de JodeD ontstaan, en een vervolging kon dan niet uitblijven. De jongens gingen 's nachts naar het kerkhof, vernielden en beschadigden een aantal graven, en gingen den volgenden morgen naar den commissaris van politie om te verklaren, dat zij gezien hadden dat Joden die verwoesting hadden aangericht. Maar de bom spi-ODg verkeerd. Do commissaris van politie, een flinke man, kende zyn „Pappenheimers", en nam de jongens in zulk een streng verhoor, dat zij ten slotte door de mand vielen en alles bekenden. Inplaat8 van de Joden werden nu de daders en de vier personen, die tot de daad hadden aangezet, in hechtenis geno men en voor den rechter gebracht. Geheimzinnige lijkvondst te B o r 1 ij n. Zeer vroeg in den morgen van Woensdag werd de z.g. „moordcom- missie" der Berlijnsche politie gearlarmeerd iu verband met een lykvondst bij do Waisenbiücke. Daar was, even na eenen, het byna geheele naakte lyk van een krachtig gebouwden jongen man van om streeks 20 jaar uit de Spree opgevischt, waarin het minstens acht dagen had rond gedreven. Aan hoofd en borst vertoonde het lijk talrijke zware verwondingen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat bijoa al deze wouden door stoombootschroeven waren veroorzaakt. Maar ééu wond, een diepe, smalle steek in de linkerborst, gaf de moordcommissie veel te denken, daar zjj onmogelijk door een rondwentelende schroef kon zyn toegebracht. De doode dioeg slechts een sok en zwarte bottinne aan den rechtervoet, en een boord met frontje, benevens een zwarte strikdas om den hals. Nadat het lyk door politiebeambten, die in een bootje waren gesprongen, voorzichtig naar een kleinen steiger naast do Waiseubrücke was getrokken en daar op den wal neergelegd, kwamen al spoedig per auto de autoriten ter plaatBe, benevens een agent met den bekenden politiehond Bolko en de poütiefotograaf. Het lijk werd op het trottoir gelegd en daar had het eerste onderzoek plaats, dat o. a. aan hot licht bracht, dat de steek wond nog vertch was, terwijl de wonden door schroeven en bootshaken veroorzaakt, reeds ontwaterd waren. De steekwond was ongeveer een centi meter breed, drong tot diep in de long, en moet met groote kracht zyn toegebracht. Behalve ui' dezen wond meent de moord commissie vooral uit het feit, dat het lijk bijna geheel naakt was, tot moord te moeten besluiten. Wel worden door boot- schroeven vaak met geweld Btukken uit de kleeding van drenkelingen gerukt, maar op deze zonderlinge wijze is nog nimmer een drenkeling door een ronddraaiende schroef ontkleed. Heden zou een politiebootje de Spree afzoeken naar de vermiste kleedingstukken. Noordbrabantsche verkie- zingspraktijken. Als merkwaardig staaltje van Noordbrabantsche verkiezings praktijken zendt men aan de N. R. Crt. het volgende strooibiljet, dat te Woeneel verspreid is: R. K. KIEZERS VAN WOENSEL. Als gij straks naar de stembus gaat, deukt dan een oogenblik na. In deze dagen van stryd is veel gezegd en veel gelasterd. Ware dit niet gebeurd, wij zouden gezwegen hebben. Maar wat heeft men gedaan? Meu heeft van Ylokhoven verweten, dat hg heult met de socialisten, en dat hij do kiesvereenigiDg ten onder wil brengen. Weet gij, wie en wat van Ylokhoven is? Hg is 36 jaar Raadslid. Hij is 20 jaar Kerkmeester. Hij is 23 jaar Processie-meester. Zyn zoon is Priester in Grave. Zijn dochter is Religieuze in Mierlo. Zijn broeder is Pastoor in Tongerle. Zijn broeder was Pastoor in Kessel. Zyne zuster was Algemeen Oterste in

De Eemlander | 1911 | | pagina 2