WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 25 Juli 1911. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Horta, laagste 754.0 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 20 Juli 1911. Zwakke wind uit Zuidelijke richting. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, mogelijk regen of onweer. Temperatuur: Dezelfde. Itarometerstajid te AMERSFOOPT 761 mM. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 LaagBte hedennachtF. 61 Hedenmiddag 12 uurF 76 AMER8FOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 25 Juli des 's morgens 7 uur is 73° F. bereid bad verklaard een dergelijk verdrag mot de Vereenigde Staten aan te gaan en dat er met drie andere naties onderhandeld wordt. Die drie andere naties aldus de bladen zyn: Italië, Duitschland en Ne derland. De Zeemedenstakino. Nu de staking der schuitenvoerders te Amsterdam officieel is opgeheven is door deze werklieden het werk overal hervat. Vrijwel overal werden de oude werklie den weder aan het werk gezet. Van gistermorgen dan is het schuiten- voerdersbedrijf wedar in vollen gang. Volgens de opinie van eenige werkgevers is de staking dor bootwerkers aan het verloopen. Reeds kwamen zich gistermorgen 12 van het oude bootwei kerspersoneel van do „Nederland" aanmelden om weer aan het werk te gaan. Ook bij de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. meldden zich 6 bootwerkers aan. Ze werden voorloopig als „los" in dienst genomen. "Wy hebben reeds meegedeeld dat door Recht en Plicht aan de reeders en aan het bestuur der Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied in Noord Holland een schrijven is gericht, waarin verzocht werd om een onderhoud. Dit schrijven luidde als volgt: „Nu het ons bekend is, dat er ook door andere organisaties in het transportbedrijf by u wordt aangedrongen door minnelijke schikking een einde aan het conflict in de haven te maken, nomen ook wij nogmaals de vrijheid er bij u op aan te dringen langs dezen weg die zaak tot klaarheid te brengen. Onze meening is nog steeds, trots de quaestie reeds langer bestaat dan verwacht werd, dat alleen door gemeen overleg aan het huidige conflict een goed einde kan worden gemaakt. Wij verzoeken u dan ook nogmaals in ernstige overweging te willen nemen ons een onderhoud toe te staan, ten einde langs den weg van bespreking te trachten tot een minnelijke oplossing te komen". Een commissie uit de besturen der vijf chr.-soc. bonden alhier, heeft aan de leden der Chr. Bootworkersorganisatie een schrij ven gericht, waarin zij, gezien den toestand aanraden zoo spoedig mogelijk het werk te hervatten om te voorkomen, dat er nog meer slachtoffers zullen vallen. Naar de diiectie der K. W. S. M. mee deelt, heeft het grootste gedeelte van haar oude bootwerkers zich weder aangeaield en het werk hervat. „In het gebouw van „Patrimonium" werd gisteravond een gecombineerde vergadering gehouden van de Christelijke Bootwerkers- vereeniging „Ons Beginselen de R. K. Transportarbeider9vereeniging „St Cle mens". Met algemeene stemmen werd be sloten het advies van de commissie, be noemd door de vijf christelijke sociale bonden te aauvaarden. In dit advies, gisteren door ons vermeld, werd den bootwerkers in ernstige overwe ging gegeven, zoo spoedig mogelijk den arbeid te hervatten. Gisteravond werd in „Plancius" een zeer druk bezochte vergadering van stakende bootwerkers gehouden, welke belegd wa» door de vereeniging „Recht en Plicht". Naar het bestuur na afloop mededeelde, werd met overgrooto meerderheid bij stem ming niet gesloten briefjes besloten, de sta king voort te zetten. De meerderheid was volgens het bestuur thans grooter dan toen het besluit genomen werd om de staking te proclameeren. Prov. Staten van Utrecht. Bij de gisteren te Utrecht in district I gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlyden van den heer jhr. mr. J. K. Huydocoper van Maarsseveen en Nigte- vecht (lib.) werden uitgebracht 5275 gel dige stemmen, waarvan 3178 op den heer mr. dr. W. A. van Zijst (lib.) en 2097 op den heer F. W. Swane (R.K.), zoodat eerstgenoemde gekozen is. Vrijz.-Dem. Bond. De algemeene vergadering van den Vryz.-Dem. Bond zal 4 en 5 November op nader te bepalen plaats gehouden worden. Aan de orde komt o.a het rapportover de ouderdomsverzorging. Als hoofdbestuurders treden af de heeren Wellenian, Nolting en Kelderman, terwijl de vacature-Visser nog vervuld moet worden. Uit den Gemeenteraad van Bemblen. Aan het verslag, dat Limburgs Belang geeft van een vergadering van den Raad van Bemelen, is het volgende ontleend: De burgemeester kwam met punt 2 van de agenda voor den dag en begon de toelichting voor te lezen. De heer Leesens onderbrak hem met de vraag, of dat stuk ter inzage gelegen had. De voorzitter ant woordde ontkennend. Waarop de heer Leesens vroeg, waarom niet? De voorzitter gaf als zyn meening te kennen, dat zulks niet behoeft. De heer Leesens bleef over tuigd, dat dit wel behoeft, en hij wilde hebben, dat in het vervolg alle Btukken, die behandeld moeten worden, voor de leden van te voren ter inzage liggen. Do voorzitter antwoordde: „Dat zou belachelijk zijn." Do heer Leesens: „Belachelijk of niet, ik wil weten, wat in de stukken staat voordat zij op de vergadering behandeld worden, stukken, waaraan wij later onze goed- of afkeuring hebben te hechten. U moot ons geen kat in don zak probeeren te verkoopen.De voorzitter: „Dat doe ik niet." Do heer LeesenB: „Dat doet gij wel, nil haalt ge die stukkeu nit de tafel lade, dén weer uit uw zak en niemand dan gij weet iets van den inhoud af en wy zouden dan maar moeten goed- of afkeurend oordooien over zaken, waarvan wy niets afweten of gezien hebben. Daarom verzoek ik u, burgemeester, deze vergade ring te verdagen op grond, dat de te be handelen stukken niet ter inzage gelegen hebben." De heer Leesens 6lond op om zich te verwijderen. De voorzitter: „Dat is niet noodig; dat is belachelijk." De heer Leesens driftig: „Dat kun me niet schelen; ik wil het, ik ben die verlakkerij en schelmenboel al lang moede." De voorzitter: „Hol hol" De heer Leesens: „Ja, burgemeester, niks van „ho, hol" Het is zoo; de Gemeente raad is een troep schelmen, waarvan gij het hoofd bent en de grootste schelm!" De voorzitter: „Zoo, kunt gij dat be wijzen?" De heer Leesens: „Ja, burge meester, gij hebt in Haagwielder 4 meter kiezel van den gemeenteweg gehaald, op uw kar geladen en er nooit een cent voor betaald. Gij hebt de modder, die vroeger publiek verkocht werd, uit een gemeente- poel weggehaald, haar in uw boomgaard gebracht, om dien te mesten." Do burgemeester: „Anderen hebben er ook van weggehaald." De heer Leeaens: „Het zou nog mooier worden, dar, als do bnrgemeestcr, het hoofd van de gemeente, zich van de ge meente iets toeeigent, waar hij geen recht op heeft, anderen het moesten laten." De voorzitter tegen Leesens: „Wil ik u eens wat zeggen? Gij bent zat." De debatten werden hoe langer hoe heviger, de heer Leesens gaat voor den burgemeester staan, en elk oogenblik meende men, dat ze handgemeen werden. Do heer Leesens: „Wat? Durft gij zeg gen, dat ik zat ben? Hebt gij dat kuunen merken aan mjjn gang, toen ik hierheen kwam?" Do voorzitter: „Neen." De heer Leesens: „Ruik ik dan naar drank?" De voorzitter: „Neen, maar ik hoor het aan uw gebazel." De heer Leesens: „Dat is geen gebazel; het is de waarheid, wat ik zeg, maar die u de waarheid zegt, is zat, of bazelt. Een mooie boel! Burgemeester, nogmaals, ik verzoek u deze vergadering te verdagen op grond, dat de te behandelen stukken niet voor ons, Raadslieden, van te voren behoorlijk ter inzage gelegen hebben. En probeert eens, het niet te doen, dan zal ik het wel weten, wat mjj te doen staat." De heer Leesens af. Na een poos stilte zegt de voorzitter: „Dan zulle we mer ootschijen." De heer L. E D. Langeveld deelt ons mede, dat door hem in het bosch aan den Soesterweg, tusschen Birkhoven en de Wagenwerkplaatsen een mannelijk exem plaar is gevonden van de nonvlinder. De kapitein L. Schutte, van gedeta cheerd uit Weat-Indië (Curasao) teruggo- keerd, is ingedeeld bij het 2e reg. inf. In de Amersf. Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer uitgereikt aan de jongeh. C. van Achterborgh, C. Kerling on P. Versteeg. In plaatB van Ds. T. Kielstra zal op 30 Juli bij de godsdienstoefening voor den Doopsgezinden Kring voorgaan de heer T. O. Hijlkema, Proponent bij de Doops gezinde sociëteit. Het op initiatief van den heer A. de Wolff saamgestelde adres tor verkrijging eener badinrichting alhier, is hedon aan den Gemeenteraad verzonden, voorzien van £0 handteekeningen, waaronder ook dio van den secretaris van de afd. Amers foort van de Soc. Dem. Arb. Pang, die namens die afdeeling reekende. Do sergeant-majoor J. van Dormoleu van het 5e regiment inlanterie is te Kampen gedetacheerd, ter vervanging van den adjudant onderofficier C. Bruens, die wordt ingedeeld bij de Militaire Schoolcompagnie alhier De adj. onderoff. F. H. de Bruin is, op zijn verzoek, overgeplaats van de school compagnie bij den staf van het lste bataljon, terwijl de adj. ond. J. C. Bruns van het lste bataljon ia werkzaam gesteld op het bureol van de hoofdadministratie, in plaat6 van adj. ond. Spits, die op pensioen is gesteld. Programma van het concort morgen avond te geven op het terras van Amicitia door de stafmuziek van het ödo regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1. Padvindersmarscb, v. d. Werf. 2. Ouverture „Lo Domino noir", Auber. 3. An der scböneu blauen Donau, Strauss. 4. Fantaisie uit Robert le üiable, Meyerbeer. 5. Ouverture „Jessonda" Spohr. 6. Sextuor de l'Opéra Lucie de Lauimormoor" Donizetti. 7. Cavatina, Raff-Bikkcrs. 8. Fantaisie uit „La Fille do Madame Angot". Lecocq. Naar de N. R. Ct. verneemt is de soldy van de te Amsterdam gedctacheerdo troepen verhoogd met een extra-toelage, in verband met de gronte krachtsinspan ning, welke in deze dagen van hen ge- eischt wordt. Een soldaat ontvangt per dag meer 10 cent; een korporaal 25 cent een onderofficier 75 cent, en een officier f 3.90. Donderdag zullen twee van de vier com pagnieën van bet 5de regiment infanterie naar Amersfoort terugkeeren. Zondag kwamen alhier aan de deel nemers aan de vierdaagsche afstaudmar- schen van de N. B. v. L, O. Maandag morgen 4 uur vertrokken zy weder. Do stafmuziek van hot 5de regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, zal Woensdag 2 Augustus een concert geven ten paleize te Soestdijk. Een aangenaam cadea utje. Van een zeldzaam familiegebruik in China vertelt een Engelsch weekblad. Als de vader of de moeder van een Chinecsche familie hun 55e levensjaar bereiken, wil het gebruik dat de liefhebbende kinderen te zamen komen en den ouders op dezen feestdag, behalve hun gelukwen6chen, eendood kist overhandigen, die dan later bij het eerste het beste sterfgeval wordt gebruikt. Zoo is het ook te verklaren, dat reizigers in China dikwyls in de Chineesche wonin gen een leege doodkist zien staan, die geduldig het oogenblik van zijn bestem ming afwacht. Een straattooneeltje. Den llen Juni een hoop volk aan den grooten weg, op Tjitjadas, even voorbij Tjikoedapa- tcuh. Men keek, aldus de „Pr. Bode", nieuwsgierig naar twee opgewonden man nen, waarschynlyk Javanen van middelbaren leeftgd. Beiden waren gewapend met een kuoestigen knuppel, welke onder het ge sprek telkens dreigend in de hoogte werd gestoken. Aan ieder, die het maar hooren wilde, vertelde de twee, dat een inlandsch meisje uit Madjakengka een dag te voren was vermist. En nu waren haar vader en diens oudere broer op zoek.Men wist pertinent,dat het meisje dezen weg passeeren moest, en dat zo door wervers was opgelicht. Papa en oom hadden geloopen wat zo loopeu konden, één dag en één nacht hadden ze onophoudelijk gesjouwd, van Madj.kengka tot Tjitjadas! Het geval was interessant, het volk wachtte in spanning. En ziet, na eenigen tijd kwam een kahar ballon aanrijden, waarin een man, een vrouw en het vermiste meisje zaten. De sukkelende knollen bij de leidsels te grijpen, de geschaakte prinses met één ruk op den grond te sleuren, was voor de beide mannen het werk van een oogenblik. De mannen zwaaiden uitdagend met de knuppels, maar de wervers gaven geen kik, keken met valsche blikken naar de ontkomen prooi en verder trok de kahar ballon, voortgetrokken door de suk kelende knollen. 'tCircus Charles dat thans te Rotterdam z'n voorstellingen geeft, heeft tengevolge van de warmte 'n groote scha depost geleden. Zaterdagavond stierven vier zeeleeuwen en nog wel de best gedresseerden van de 10 beesten, welke bet Circus meevoert en die persoonlijk gedresseerd zijn door den directeur, den heer Charles. De schade hierdoor wordt op 10,000 gulden geschat. Totdat goede plaatsvervangers gevonden zijn is nu het nummer van de zeeleeuwen van het programma geschrapt moeten worden. Tweemannen verdronken. Onder de gemeente Heemskerk zijn Maan dagmiddag by het baden in zee twee mannen verdronken. Zonder toozicht zijnde en niet voldoende kunuende zwemmen, zgn ze door den opko menden vloed verrast, eu moesten hunne onvoorzichtigheid helaas met hun leven boeten. De badknechten van het naburige Wijk- aan Zee, inmiddels gewaarschuwd, togen direct met een steeds gereedliggende boot naar de plaats des onheils. Bij aankomst bleek het echter reeds te laat en was van de veiongelukten geen spoor meer te vinden. Een zich eveneens te water bevindende persoon, den heer Tienpont, klerk aan de Am8terdamsche gemeentetram was het intusschen gelukt een derde in gevaar verkeerend jongeling uit het water te halen. Autoongeluk. Zondagavond omstreeks 11 uur kwam de heer F. Tim- perley, uit Laren, uit de richting Blaricum. Bij de Torenlaan zag hij plotseling, vlak voor den automobiel, een drietal personen loopen; hjj wilde nog uitwijken, doch kon niet voorkomen, dat het voertuig twee personen aanreed. De een, zekere Bakker, werd ernstig aan hoofd en borst gewond, en brak een rib, de ander kreeg eenige lichte wonden. Door het snelle remmen reed het voertuig tegen een boom op en kwam achterstvoren te staan. De heer C. Hamdorff, die naast den bestuurder zat, bonsde door den hevigen schok tegen de voorruit aan uu werd zwaar gewond. De overige inzittenden o. w. eenige dames, kwamen met den schrik vry. De gekwet sten werden door dr. Lommei verbonden

De Eemlander | 1911 | | pagina 2