DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 177. MAANDAG 31 JULI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Iturean: lil. 1.1 XI', HAifl Telef. Intere. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kauton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. Ti. 78 Amsterdam Onverbeterlijk. Curiositeitshalve knippen wjj 't volgende zinnetje uit 't jongste hoofdartikel van de „Eeuibode": De hopeloos verdeelde partijen der Linkerzijde weten nog steeds niet beter op het volk te werken, dan het voor te houden, dat een Regeering der Rechter zijde onbruikbaar moet heeten, tomdat ze christelijk is. We zouden 'n dergelijke uitlating on- noozel noemen, alB boerenbedrog en kiezers- misleiding er niet duimdik oplagen. Arme lezers van de Eembode, die met dergelijke kost gevoed wordenen slikken. In dienst der Coalitie. De burgemeester van Delft heeft opnieuw de opvoering verbodeu van het tooneelstuk van Herman Heyernians „Allerzielen". De Ned. Tooneelvereeniging zou dit stuk in een tent op de kermis opvoeren. De Raadsverkiezingen. De antirevolutionaire „Stichteche Ct." schrijft over den afloop der Gemeenteraads verkiezingen: In Leiden was de uitslag voor de Christelijke groepen niet voordeelig, maar in Amsterdam en Arnhem was het resul taat bepaald diep bedroeveud, eD bracht het voor de partijen van Rechts ernstige verliezen. In Rotterdam daarentegen ging de Raad em naar Rechts. Zaten er tot nog toe in den Rotterdameche Raad 24 van Links en 2i van Rechts, thans werd het 18 van Links en 27 van Rechts. Eeu schitterend resultaat, waarbij men overi gens in het oog moet houden, dat te Rotterdam door de daar bestaande ver houdingen de Liberalen en Socialisten niet vereenigd, maar gescheiden optrok ken. Ware dit niet zoo geweest, dan zou de uitslag eeu heel andere zijn ge weest. En voorts: Overigens waait er in het land blijk baar op dit oogenblik een voor de Christelijke partijen minder gunstige wind, die, als hij blijft waaien, niet veel goeds profeteert voor de Kamerkiezingen van 1913. Zonder twijfel hebben de minder guustige resultaten van den arbeid der Tweede Kamer daaraan mede schuld. Een ernstige vermaning om de twee komende jaren goed te besteden. Op het oogenblik heerscht er blijkbaar onder de „middenstof-kiezers een on- sympaticke stemming tegenover de Chris telijke partijen, zoodat men of aan de kandidaten van Links de voorkeur geeft of in apathie heelemaal maar thuis blijft. Bovendien schijnt onder de mannen van Rechts, althan6 hier en daar, minder dan bijv. in 1904 en 1905, die geestdrift gevonden te worden, die tot groote dingen in staat stelt. Het is zeer noodzakelijk, dat door het gezamenlijk optreden van Kabinet, Kamermeerderheid, pers en kiesvereeni- gingen hierin verandering komt. Anders brengt 1913 ons een Linksche mcordor- heid en een radikaa! socialistiscR Kabinet. De Brand in Constantinopbl. Het schijnt dat do bevolking van Con- stantinopel de ramp welke door den vrce- sclijken brand is aangericht, met Oostersche kalmte opvat. Iemand die voor enkele dagon het terrein van de ramp bezocht deelt mede hoe hij inplaats van de massa's nieuwsgierigen en jammerende slachtoffers die overblijfsel van hun bezittingen zouden opsporen, zooals hij verwachtte, behalve enkele vreemdelingen bijna niemand zag die zich bekommerde om de puinhoopeu, waarin hier en daar nog enkele huizen rookten en smeulden. Drio dagen na den brand maakte de stad oen indruk alsof dn ramp reeds maanden geleden had plaats gehad. Evenals het terrein van den brand te Tschirlschir, dat thans, ua drie jaren, nog steeds op bebouwing wacht zoo zal ook het afgebrande gedeelte v»d Constan- tinopel vooreerst wel een ruïne blijven. Het burgerlijke bestuur van do stad toch heeft getoond dat het to eonenmale niet in staat is tot dadeo. Dat bleek duidelijk bij de bestrijding van ctbn brand, waarbij ook de brandweer een ongelukkig figuur maakte. Een en ander schijnt ten gevolde te zul len hebben dat het getroffene stadsdeel onder militair bestuur komt. Het schijnt wel dat de brand bij onge luk is ontstaan, maar dat later brandstich ters van do gedegenheid hebben gebruik gemaakt om hun misdadig bedrijf uit te oefenen toen zij zagen dat de wind hen hielp. Wegeus het vrijheidsfeest waren juist den dag van den braud een 500 gevange nen begenadigd en zonder geld of brood op straat gezet. Het zou dus geen wonder zijn dat er heel wat plunderaars waren geweest die er voordeel bij haddcu dat de brand zich uitbi eidde. Intusschen is ten bate van de slachtoffers te Constantinopel een Steuncomité gesticht waarvan een groot aantal Duitsche firma's en personen deel uitmaken. De Marokko-Quaestie. De Parijsche „Temps" schrijft, dat in het tegenwoordige stadium do Fransch- Duitsche besprekingen nog slechts over quaesties van algemeenen aard loopen. Het gaat om de vaststelling, welk gedeelte van Gaboen (kustland van Fransch Congo) Frankrijk geneigd is aan Dnitschland af te staan in ruil voor het opgeven van alle politieke belangen in Marokko door deze mogendheid en andere territoriale conces sies in Afrika buiten Marokko. Groot- Britannie. Al wat nog twijfelachtig is omtrent het lot der veto-wet aldus de liberale Daily News is de datum waarop zij in het Staatsblad zal verschijnen. Men hoopt dat het Vrijdag a.s. geschieden zal. De dag waarop de wet in het Lagerhuis zal komen voor de bespreking, en verwerping, der Lords-amendementen is nog niet vastge steld, maar het zal een van de eerste drie dagon der volgende week wezen, waar schijnlijk Woensdag. Men kan den dag eerst nu vaststellen, daar thans eerst Lord Lausdowne's succes in het zich verzekeren van oen voldoendon steun voor de wet zonder do amondementon in het Hoogerhuis vast staat. Want, gelijk wij reeds schreven, had Lord Lansdowne reeds 300 namen, nu heeft hij er 330 en do aaneming der wet zonder peersbenoeming is derhalve zeker. Blijkbaar wordt dit ook algemeen aangenomen, want na een kort onderhoud met Asquith is gisteren do Koning naar Cowes vertrokken. Dat zou niet geschied ziju, wanneer er nog sprake was van peor6benoeming. In antwoord op oen interpellatie van Dillon iu het Lagerhuis, zeido Mc. Kiunon Wood, dat de Koniug bij gelegenheid van de kroning, op advies der Rogeoring ge weigerd had eenigo speciale missie van den Sultan van Marokko to ontvangen, op grond van de wreedheden, indertijd op bevel van den Sultan begaan. VolgenB goloofwaafdige rapporten was de vrouw van den gouverneur van Fez aan beide armen opgehangen, zoodat haar schouders ontwricht werden. Vervolgens was haar rechterhand genaaid in eeu vochtige ruwe huid, welke samentrekkende, haar hand verpletterde en voorgoed ver lamde. De vrouw stierf korj daarna. Deze mishandelingen waren door Moelai Hafid bevolen, opdat zij zeggen zou, waar de kostbaarheden van haar gemaal te vinden waren. Men herinnert zich, 'dat Moelai Ilafid in 1909 El Roghi, den kroonpreten dent, voor de leeuwen van ziju meuagerie liet werpen, en met zijn harem bij dit schouwspel tegenwoordig was. Rusland. Te Petersburg hadden in het vorige'-jaar 2065 jonge mannen den voor den militairen dienst aangewezen leeftijd bereikt eu van dezen werden door de militaire overheden slechts 870 noodig geacht voor de behoefte van het leger. Een merkwaardig toeken is het nu, dat slechts 500 werden goedgekeurd, d. w. z. 25 percent van 't geheel. De minder gegoedo volkslagen schijnen bepaald gedegenereerd te zijn door slechte voeding en te zwaren arbeid. Ziekten van de oogeu, ooren on ademhalingsorganen ziju de hoot'dgebreken. Turkije. De met de vervolging van de movers in den Olympus belaste majoor Hainid Bey gelooft nu een nieuw zeker spoor van den ontvoerden ingenieur Richter gevonden te hebben. Het voert naar het Grieksche kloos ter Dyouisios bozen het doip Lithochori, waar in de omgeving rotsholen voorkomen, een geliefde toevluchtsplaats voor de herders. De vervolging wordt met alle kracht opgenomen, doch af te wachten blijft, of Hamid Bey zich niet weer vergist heeft. De bevelhebber der troepen in Albanië rapporteert, dat de opstandelingen de troepen den 25en. den 26en en den 27en te Brodza en Seleo aanvielen, doch iedere keer werden teruggeslagen. De opstandelingen deden in de streek van do Hoti-Albaneezen een aanval op Turksche soldaten, die 2 dooden en 2 gewonden hadden. Do Turksche troepen snelden te hulp, eeu levendig geweervuur word over ou woor gewisseld, met hot gevolg, dat do Turken G dooden en oen aantal gewonden hadden. PerziE. De Mcdsjliee heeft met algemeono stemmen een voorstel van een groep afgevaardigden aangenomen, waarbij op het hoofd van den voormaligen Sjah een premie van honderdduizend thomans, op de hoofden van ziju broeders Salar od Dauleh en Sjoa es Saltaueh elk 25.000 thomans worden gesteld. Verder is een voorstel van do Regeering aangenomen, waarbij het salaris van het hoofd der gendarmerie met 250 pond ster ling jaarlijks verhoogd wordt, Deze post is aangeboden aan den voormaligen militairen attaché van het Engelsche gezantschap to Teheran, majoor Stokes. Afrika. Dat er in sommige streken van Afrika nog slavenhandel gedreven wordt, niette genstaande allo moeite die de Europcescho mogendheden doen om aan dit euvel een einde te maken, staat vast. Onlangs hebben do Engelschen in Oost-Afrika weer eeu paar slavenhandelaars betrapt. Men zag in de verte twee Arabieren met een zeventul negers aan ketenen. Eeu kapitein met 10 man zette do karavaan na. Na eenige dagen haddcu zij de slavenhandelaars inge haald, en zoodra dozen de Engelschen zagen, begonnen zij te schieten Do En gelschen schoten terug en de Arabieren gingen op den loop. Een werd er gepakt. Fly kwain uit Abessynië. De slaven, vijf jongens en twee meisjes, werden aan do zorg van het departement tot onderdrukking der slavernij in Cairo toevertrouwd. De Zeeliedenstaking. De Stoomvaart-Mij. Nederland, de K. N. S. M., do Kon. Holl. Lloyd, de K. W. I. Maildionst, de Holl. Stoomboot-Mij. en de Ver. van Werkgevers op scheepvaartgebied brengen per advertentie te kennis van de havenarbeiders te Amsterdam, dat indien de terugkeer van den normalen toestand in de haven duurzaan blijkt met ingang van 1 October a s. het uurloon wordt ver hoogd van 25 tot 271/2 cent en tot 40 cent voor nacht- en Zondagarbeid. Staatscommissie Grondwetherziening Het in de Telegraaf verschenen bericht betreffende de uitkomsten van den arbeid der Staatscommissie voor de Grondwets herziening kan, volgens inlichtingen van bevoegde zijde, geheel worden tegen gesproken. De bedoelde commissie is met hare werkzaamheden nog geenezins zoo ver ge vorderd, dat zij beslissingen van eenigszins verstrekkonden aard zou kunnen nemeu

De Eemlander | 1911 | | pagina 1