WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 unr. De Bilt, 31 Juli 1911. Hoogste barometerstand 771.8 ra.M. te Bodo, laagste 754.6 te Yalentia. Verwachting tot den avond van 1 Augus- tus 1Ö11. Zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer behoudens onweer. Temporatuur: Warmer. barometerstand te AMERSFOOPT, 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 89 LaagBto hedennachtF. 64 Hedenmiddag 12 uurF 79 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan- dag 31 Juli des 's morgens 7 uur is 73° F. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Tegen de Zwitsersche ARBEIDERSVERZEKERING. Een sterke protestbeweging tegen de arbeidersverzekering in Zitserland is weder om begonnen. Reeds eenmaal was de ver zekering door een volksstemming ten val gekomen: de in October 1899 bijna een stemmig door de vertegenwoordigende li chamen aangenomen wetten werden bjj referendum den 20n Mei 1900 met 342.000 tegen 148.000 stemmen verworpen. En het ontbreekt niet aan stemmcD in de republiek dio aan de op 13 Juni j.l. aangenomen ziekte- en ongevallenverzekering eenzelfde lot voorspellen. Do tegenstanders recruteeren zich uit de groote verzekeringsmaatschappijen, verschil lende ondernemerskringen, vooral de textiel industrie terwijl de machinefabrikanten de wet gunstig gezind zijn - vorder uit bijna alle Kamers van Koophandel buiten Bern en de conservatieven der Fransche kantons. Reeds nu zou het aan geen twijfel on derhevig zijn, dat voor 12 September e.k., den laatstcn termijn, de voor een referen dum noodzakelijke 30.000 Btemmen zullen worden verkregen, en alle inspanning wordt van de vooruitstrevende partijen en bedrijfs- arbeiders vereischt, om Zwitserland de be- Bchaming te besparen, dat de arbeidersver zekering nogmaals verworpen wordt. De Deensche werkloozen verzekering. Volgens een bericht in no. 47 van het Correspondentieblad van de algeuieene commissie der DeenBche vakvereenigingen bedroeg het getal der door den Staat er kende werkloozenkassen den 31n Maart 1910 48 met 65.2S9 leden. Er wordt be rekend, dat van de georganiseerde indus trie-arbeiders 54 pCt. tegen werkloosheid verzekerd is, en daarbij wordtopgemerkt: „Men kan aannemen, dat zelfs bij van Staatswege doorgevoerde verzekeringsplicht nauwelijks een grooter percentage von alle arbeiders in zoo korten tijd in de verze kering zou zyn opgenomen. De in Dene marken ingeslagen weg van door den Staat ondersteunde werkloozenkassen betee- kent daarom ongetwijfeld een geheel prac- tischc oplossing van het probleem". Aanpassing der nijverheid aan arbeidswetgeving. By iedere uitbreiding der arbeidswet geving hoort men de klacht der nijverheid dat daardoor te zware lasten op haar wor den gelegd, lozen wij in het Sociaal Week blad. Natuurlijk moet met deze klachten rekening worden gchoiden, al wil dat niet zeggen dat daarom dadelijk deze klachten als juist moeten worden aangenomen. Daartegenover staat dat do beperking van de mogelijkheid om ten koste van den persoonlijken factor in het bedrijf den arbeid resp. do arbeiders te besparen op productiekosten dwingt tot verbetering van den zakelijkon factor, betere machines, betere organisaties e. d., waartoe juist arbeidswetgeving dikwijls den stoot geeft. Een aardig voorbeeld daarvan bevat de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer in zake de arbeidswet, waar wy het volgende lezen: Wat den invloed betreft, dien verkorting van arbeidsduur op de productie in de textielnijverheid zal hebben, dezo moet, naar den ondergeteekende voorkomt, af zonderlijk worden beoordeeld voor de katoenspinnerijen. Werkelijk is in die spinnerijen, vooral bij de toepassing van zoogenaamde ringspinmachines, de produc tie in hooge mate afhankelijk van den gang der machines. De productie zal dus veel meer dan in bedryven, waar de ijver van den arbeider een meer belangryke factor is, zich regelen naar den arbeidsduur. Dat wil intusschen niet zeggen, dat de productie geheel ongevoelig zou zyn voor verhoogden ijvor en werkkracht van den arbeider en evenmin voor andere maatre gelen tot verhooging van de hoeveelheid product. Als zoodanig komen ongetwijfeld in aanmerking vernieuwing van verouderde machines, vergemakkelijking van het ver voer van grondstoffen enz. in de fabriek, maatregelen, ten einde te voorkomen, dat de eene afdeeling dor fabriek moet wachten op de aflevering van het werk door een andere. Een toekenend voorbeeld, hoo in deze met betrekkelijk kleine middelen dikwyls belangrijk resultaat kan worden bereikt, is wel, dat blijkens een onderzoek, te Gronau ingesteld, alleon door het aan brengen van een lift in een onderdeel van een twijnderij de verdiensten der arbeiders die allen stukloon genieten, met 5 a 6 pCt. steeg. Bij den Burgemeester dezer Gemeente zijn heden de lijsten ingeleverd, houden de namen van personen, die candidaat zijn gesteld in district I voor do a s. verkiezing van een lid vaP den Gemeenteraad, in de vacature, ontstaan door het niet aannemen zijner benoeming door den heer F. M. van Veen. Candidaat zijn gesteld de heeren P. van Achterberg, P. C. H. Briët en G. van Wyland. --Tijdens het hevig onweder, dat heden- Dacht boven Amersfoort woedde, sloeg de bliksem in het perceel Soesterweg 280 be woond door den wegwerker der N. C. S., T. Kreikamp. Gelukkig, dat de bewoners juist op waren, want in minder dan geen tijd stond het gehcele huis in lichte laaie. Hoewel in nachtgewaad konden ze nu nog bijtyds zich in veiligheid brengen. Het huis brandde geheel af. De opperbrandmeester was nog op het terrein aanwezig, maar aangezien daar te plaatse geen water is te krjjgen, kon geen poging tot blusschen worden gedaan. Alleen werd door het om rukken der muren en het werpen met zand, het vuur verhinderd zich uit te breiden. Naar wij nog vernemen was de inboedel, waarvan geen stuk gered is, ver zekerd. Onder Hoogland sloeg de bliksem hedennacht in een hooiberg. Het vuur tastte een naaststaande berg ook aan, zoo dat de twee hoeveelheden hooi in vlammen opgingen. Zaterdagavond half tien kwameu van het station alhier aan twee compagniën van het 5c reg. inf. die deel hebben uitgemaakt van de bewakiugstroepen te Amsterdam. Voorafgegaan door de stafmuziek trokken de militairen naar de infanteriekazerne. Te '8 GraTenhage slaagde Zaterdag voor het examen Fransch M. O. akte A. onze stadgenoote mej. M. W. van Holk. Heden kwamen bij het 5e regiment inf. do miliciens der lichting 1910 voor herhalingsoefeningen onder do wapenen. Na afgelegd examen is het diploma als ryksveearts heden uitgereikt aan onze stadgenooten de heeren, G. M. van der Plank, M. B. Verkerk en G. de Vries. Op het bureau van politie is een zilveren armband gedeponeerd, die op den openbaren weg is gevonden. K. v. K. te Amersfoort. Aan het verslag der Kamer van koop handel en fabrieken te Amersfoort, over 1910, is het volgende ontleend: De toestand van handel eu nijverheid was nagenoeg gelijk aau dien van 1909. De naar het buitenland verzonden goederen waren voor namelijk: bier, boter, oliën, sigaren, tabak, tapijtgocderen rjjwielcn, motoren en auto's, oud ijzer, vee en verfstoffen. Wat den binnenlandschen handel betreft, beeft die in tabak voor de handelaren io hot algemeen een zeer middelmatig ieBul- taat opgeleverd. De HollandBche tabak ging, hoewel de oogst van 1909 tot .betrekkelijk hooge prijzen was ingekocht, in 1910 tamelijk vlot van de hand, zoodat er van dezen oogst einde December bij de handelaren niets meer beschikbaar was. De oogst van 1910 heeft een zeer goed product gele verd; sedert eenige jaren was dit niet het geval. Die tabak werd reods vroeg in het najaar tot buitengewoon hooge prijzen, als nog nimmer werden bestoed, by de planters gekocht. Ook in 1910 was do handel in rijstemeel niet groot; gries en bolderik gingen tot weinig afwisselende prijzen vrij goed van de hand, terwijl grint nagenoeg 't geheele jaar flauw gestemd was, waarschijnlijk door inindcr buitenlandsche vraag. Do prijzen van de lijnkoeken waren hoog; raapkoeken, die laag in prijs waren, werden meer verbruikt. Ten opzichte der granen behoort 1910 voor de meeste handelaars niet tot de gelukkigste jaren, talrijke faillissementen kwamen voor, Amersfoort bleef hiervan echter verschoond, Bij den handel in ma nufacturen en aanverwante artikelen valt te Amersfoort bopaaldo bloei niet waar te nemen, daar de nabij gelegen hoofdplaatsen steeds zekeren druk uitoefenen en de verkoop op de marktdagen in de winkels niet vooruitgaande is. De fabricage is te Amersfoort sedert eenige jaren vertegenwoordigd door een confectie fabriek van witte goederen, hoofd zakelijk stapelartikelen. De handel in metaalwaren gaf bevredigende uitkomsten; de omzet nam toe, terwijl er verbetering in de prijzen viel te boekstaven. Het gebruik van kunstmeststoffen heeft in Ainersfoort's omgeving een grooten om vang verkregen; de handel in dit artikel is bijna uitsluitend in handen der boeren bonden. De paardenmarkten waren geregeld door kooplieden van elders bezocht, zoowel op de voor- als op de najaarsmarkten waren ook buitenlandsche kooplieden. Naar Zwitserland en Italië werden vele waggODladingen varkens verzonden. Voor Londensche varkens werden in evenredig heid ook hoogere prijzen bestaed dan in 1909; het aantal bedroeg tot September 100 daarna 200 per week. Van Mei tot October werden wekelijks 109 varkens, gemiddeld van 87'/, k.g., geslacht en gezouten naar Londen gezonden tegen 25 ets. per */a k.g. De aanvoer van kippen eieren nam toe. Van boter was de aanvoer weer minder; voor opgemaakte boter werd echter een prijs betaald als in geen twintig jaar gemaakte werd. Aan de te Amersfoort gevestigde botermijn, waar geregeld twee maal per week fabrieksboter onder rjjks- merk wordt geveild, waren de prijzen 12 a 16 cent per kilo lager dan die der opgemaakte boter. ZEIST, 't Program van 't door de Ver- eeniging tot bevordering der Paardensport alhier te houden concours hippique is aldus: 1 uur '8 namiddags. No. 1. Eenspannen (geen hengsten), toebehoorende aan land bouwers. Ie prijs f25. 2de prijs (15. 3e prijs f 10. Speciale prijs: Zilveren me daille, uitgeloofd door den heer F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers. Inleggeld f 1.50. l'/j uur. No. 2. Aangespannen heng eten. 1ste prijs f 40. 2de prijs f 25. 3e prijs f 10. Speciale prijs: Zilveren medaille, uitgeloofd door den hoer Mr. J. J. Clotter- bookePatijn van Kloetinge. Inleggeld 12,50. 21/, uur. No. 4. Eenspannen, toebe hoorende aan particulieren. Ie prijs ver guld zilveren medaille. 2e prijs zilveren medaille. 3e pryB bronzen medaille. Spe ciale prijs: Zilveren medaille, uitgeloofd door den heer Jhr. F. van Reenen, Koet siers ontvangen resp. f 10, f 5 en f 2.50. Inleggeld f 5. 3 uur. No. 5. Ponies (beneden M. 1.52.) Ie prys verguld zilveren medaille. 2c prys zilveren medaille. 3e prys bronzen medaille. Speciale prijs: Challenge Cup, uitgeloofd door den heer J. L. F. Dykmeester. Deze Cup moet tweemaal achtereen of driemaal in het geheel door denzelfden eigenaar gewonnen worden om definitief in diens bezit over te gaan. In 1910 voor het eerst gewonnen door Dr, van Linden Tol te Heemstede. Koetsiers ontvangen resp. f 5, f3 en f2. Inleggeld f 3. 3Va uur. No. 6. Tweespannen (boven M. 1.54 van handelaren en stalhouders. Ie prijs f100, 2e prijs 160, 3e prijs f25. Speciale prys: Zilveren medaille, uitge loofd door den heer H. Peters te Zeist. Inleggeld f2.50. 4 uur. No. 7. Tweespannen, toebe hoorende aan particulieren. Ie prijs ver guld zilveren medaille. 2e prys zilveren medaille, 3e prijs bronzen medaille. Speciale prijs: Kunstvoorwerp, uitgeloofd door de heeren Gebr. v. d. Haar te Zeist. Koetsiers ontvangen reap. flO, 15 en f2.50. Inleg geld f5. 4'/a uur. No. 8. Merries met Veulen. Ie prijs f 30, 2de prys f 20, 3e prijs f 20. 4e prijs f 5. Inleggeld f 2. 5 uur. No. 9. LangspanDen le prys verguld zilveren medaille, 2e prys zilveren medaille, 3e prys bronzen medaille. Spe ciale prijs: Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer Matthias Duys. Koetsiers ontvan- gan resp. f 10, f 5 en f 2,50. Oscar Carré. De directeur van het Kon. Ned. Circus Carré, de heer Oscar Carré, is gisteren te Kopenhagen overleden op vijf en zestig-jarigen leeftijd. Hij had by het baden een verkoudheid opgeloopen, waaruit zich longontsteking ontwikkelde. Omstreeks 1846 werd Oscar Carré ge boren te Belgrado, waar zijn vader Carl Theodor Wilhelm Carré, die gehuwd was met de schoolt jjdster Katchen de Gast, een circus exploiteerde. Men was op bescheiden schaal begonnen en de Carré's zelf vormden de hoofd-attractie van het programma. Zij konden zich meten met de beste dresseurs en rjjders en rijde ressen, Het „tableau de la troupe" was niet groot, doch wat men bood, voldeed aan de hoogste eischeo en de naam Carré was weldra een waarborg voor een met zorg samengesteld programma. Oscar kreeg reeds bij zyn geboorte de eigenschappen, die voor een goed circus directeur noodzakelijk zyn: een groote liefde voor het paard, een onverschrokken ruiter-natuur naast groote kennis van zaken en een helderen blik. In 1863 kwam Wilhelm Carré met zijn gezelschap in Nederland. Hij kwam, zag en overwon en werd hier zoo welwillend ontvangen, dat hy besloot zich hier voor goed te vestigen. Hij bouwde zyn eersten circus in de Plantage. Wilhelm Carré overleed in 1873teGraz en toen in 1881 ook Adolf zijn vader in het graf was gevolgd, werd Oscar de lei dende directeur. Hij voerde aanstonds met vaste hand het bestuur en bracht zijn onderneming tot grooten bloei en tot een Europeesche ver maardheid. Toen in 1870 het circus Oscar Carré Holland bezocht, was de belangstelling, zoo mogeljjk, nog grooter dan te voren. Het was in dat jaar, dat Z. M. Willem III mot de Koninklijke familie den circus bezocht en zoo tevreden was, dat hy den directeur toestond het praedicaat „Koninklijk" te voeren. Had tot aan dien tijd de zon van het geluk hem besohenen, in 1891 trof de familie Carré een onoverkomelijke slag. Bij een spoorwegongeluk in het Hanoovcr- sche werd zijn echtgenoote, die hem ge durende zooveel jaren in lief en loed had terzjjde gestaan, wreedelijk weggerukt en werden bovendien tal van de meest ver dienstelijke leden van zijn gezelschap ern stig getroffen. In den persoon van Oscar Carré gaat een internationale figuur op het gebied der paardendressuur verloren. Zijn inrichting was bekend bij het uit gaand publiek in alle hoofdsteden van Europa. Onder zijn leiding werden voor stellingen gegeven voor verschillende staats hoofden en een groot aantal vorsten heb ben Oscar Carré, door het verleenen van ridderorden, blijk gegeven van hunne waardeering,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2