DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 179. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. llooltlredacteur: Mr. I>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: liLGISIt'. H i tU 6. Telet. luiere. 18». Prijs der Ad verten tiiin: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regol f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kantor. Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd bet Alg. Biuuen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Naar aanleiding van valsche geruchten, die de ronde doen, hunnen wij de volgende verkla ring publiceeren ,,I)e ondergeteeheuden, D. ©er- rltsen en J. Bolk verklaren, na een bezoek aan den heer P. v. Achterbergt), te zijnen huize op 21 Juli 1.1. de zekerheid te heb ben gekregen, dat de heer v. Achterbcrgh bij deze verkiezing in District I geen candidatuur zou aanvaarden, noeh vanwege de kiesvereenlglng, noch daar buiten." D. fierrltsen, J. Bolk. 2 AUGUSTUS. 2 Augustus is de dag, waarop telken jaro het Nederlandsche Volk z'n hulde en erkentelijkheid betuigt aan de Koningin- Moeder, die op zoo voorbeeldelooze wijze zich gekweten heeft van de dubbele taak van Regentes van Nederland en Opvoedster oener Koningin. Zoo ooit 'n buitenlandsche prions als vorstin 't hart van hare nieuwe onderdanen veroverd heeft, dan mag dit wel van onze Koningin Emma gezegd worden. Aan de vele heilwenschen die heden voor Haar opstijgen, willen wij ook de onze toevoegen. Het tarief en de politiek. De Vaderlander schrijft: .De Nederlander" beklaagde zich on langs, dat van de tariefkwestie een politiek strijdpunt werd gemaakt. Wij hebben ons over die klacht verbaasd. Immers, zoo het verwijt met recht tot iemand gericht kan worden, dan is het tot de partijen ter Rechterzijde. Wie hebben vanaf 1901 de tariefverhooging tot een politiek program punt gemaakt? Uitsluitend de coalitiepar tijen, met name de katholieke en de aD li- revolutionairen. De chri8telijk-historischen kunnen zich niet vrijpraten met het argu ment dat zij programlooB den strijd zijn ingegaan, want tegen het coalitieprogram, waarop de tariefsherziening stond vermeld, hebben zij zich nimmer verzet. Zij hebben integendeel met de grootste felheid de coalitiecandidaten, die dau toch op dit politieko program werden gekozen, verde digd. Zij hebben or oven hard als de overige twee derdon der coalitie toe mede gewerkt de kwestie van vrijhandel of be scherming tot een politiek standpunt te maken. Op geen enkel program ter Lin kerzijde komt tariefsverhooging voor. Geen enkel Kamerlid, dat tot de Linksche rich ting behoort, is protectionist of voorstander van tariefsverhooging. De protectie is in 1901, in 1905 en in 1909 als politiek pro grampunt uitsluitend verdedigd geworden door Rechts. Als „De Nederlander" klaagt, dat daar dooi de zaak wordt vertroebeld, heeft zjj de schold uitsluitend te zoeken bij zichzelve en haar coalitiegenooten. Wij betreuren het evenzeer, dat de polftiek is gekoppeld aan de tariefsverhooging. Als het kiezers korps, zonder dat de politiek meesprak of do belangen der coalitie gewicht in dc schaal legden, uitspraak moest doen over het tariefontwerp, dan zou wij zijn er stellig van overtuigd het aantal voor standers van dit ontwerp buitengewoon gering zijn. De heer Görris, de roo.nsch-katholieke winkelier, zei het zoo terecht: „Het is mijn vaste overtuiging, dat do meerderheid van den georganiseerden Middenstand, zeker de overgrooto meer derheid der georganiseerde winkeliers en handelaren, afgezien van hunne gods dienstige of politieke overtuiging, lijn recht tegenover dit ontwerp staat en ook moet staan. „Strijdt het met mijn katholieke, mot uwe geloovig protestantsche, of welke an dere godsdienstige bbginselen, dat wij ons zoo min mogelijk in onzen handel willen belemmerd zien? Heeft een vorhooging van rechten op potten en pannen, op dameshoeden, op kristal iets mot onze zedelijkheidsopvat ting te maken? Indien ja, indien er met geweld een politieke kleur aan het voor of tegen van den vrijhandel moet wor den gegeven, dau verklaar ik, opgrond mjjner christelijke beginse len, v r ij h a n do 1 a a r te zijn." Als de clericale coalitie de kwestie niet tot een politiek strijdpunt had gemaakt, zou blijken, dat do Nederlandsche natie in haar groote meerderheid nog steeds den vrijhandel trouw wil blijven! Juist daarom is het ton zeerste te bejammeren, dat de clericale partijen de tariefsherziening heb ben vastgekoppeld aan de socialo hervor mingen, die werden boloo'd. De klacht van „De Nederlander" is ge grond, mits zij als verwijt worde gericht tot de Rechterzijde als de eenige schuldige! De Marokko-Quaestie. De Gazetta del Popoio bevat een artikel over de Marokkaansche quaestie, dat in Duitschland zeer de aandacht trekt, en dat de Duitsche bladen zich dan ook haasten over te nemen. Het Italiaaaneche blad schrijft: „Toen Duitschland eeu 6chip naar Agadir zond, was dit slechts een zwak protest tegen de openlijko schending door Frankrijk van het ook door Duitschland onderteekende verdrag van Algeciras. Het ergste is, dar Frankrijk destijds in Marokko zijn zaak zag triompheeren voor namelijk door het „bedachtzame" werk van den voortreffelijken diplomaat Visconti Venosta, terwijl het toch ook direct bij Marokko geïnteresseerde Italië rustig do schending moet aanschouwen van een vor drag, dat toch hoofdzakelijk door zijn steun I stand is gekomen. Het ergste is vc: der, l Italië niet evenzeer een schip naar de Marokkaansche wateren heeft gezonden, al ware het maar om te Parijs te doen weten, dat Italië geen lust heeft om zich te lateu behandelen als eertijds bij het Berlijnsch congres. De Regeering mag niet dulden, dat „onze zee" steeds meer de buit wordt van twee natie», die tot ons nadeel in de Middellandsche Zee samen spannen, namelijk Engeland en Frankrijk. Hoe anders trad het toch zooveel zwakkere Spanje op, toen het de schending der Algeciras-acte door Frankrijk aanschouwde. Wij daarentegen doen alsof wo dit verdrag in het geheel niet hadden onderteekend." Daarna vergelijkt de „Gazetta" den tegenwoordigen toestand met dien vóór den Krimoorlog. Het blad zegt, dat Italië thans zijn volle en algcheele erkenning Jioet eischeu als Middellandsche Zee mogendheid, die bij geen enkele andere ten achter staat. Daarom dient het tot niets, om Frankrijk het hof te maken, want de ver dere uitbreiding van het Fransche koloniale rijk in de Middellandsche Zee is een ern stige bedreiging der Italiaausche belangen. Wanneer Duitschlands opwinding en be geerte naar compensaties logisch en na tuurlijk is, dan is een zelfde houding bij Italië eerst recht logisch en natuurlijk. Het artikel eindigt met de verklaring, dat de Italianen ten spoedigste een nieuwe Marokko conferentie moeten eischen, als eenige uitweg uit deze delicate positie; en er moet een sterke pressie worden ge oefend op de Italiaausche Regoering, opdat deze, zonder provocatie, doch met waardigheid en wijsheid, zich, naar Cavour's voorbeeld aansluite bij die mogendheid of groep van mogendheden, die Italië de plaats gerandeert welke het in de Middellaudsche Zee toekomt. Wanneer de Regoering niet aldus handelt, en Cavours' traditie niet volgt, dan zou het „finis Italiae" moeten hoeten en dan heeleinaal door Italië's eigen schuld!" Ook andere Italiaausche bladen bemoeien zich thans sterk met de Marokko-quaestie. Zoo schrijft de „Tribuna" dat de Italiaan- sche diplomatie een onvergeeflijke fout zou begaan, indien zij zich thans wederom met wissels op de toekomst liet afschepen, in plaats van eindelijk op zekere grond slagen te opcreeren. De Secoio schrijft, dat Marokko binnen kort Fransch zal zijn en dat Frankrijk dan zijn groot, Noord Afrikaansch rijk zal hebben. Daar echter, zooals bekend is, de „eetlust al etende" komt, zal deDuitsch- Fratische strijd binnenkort om Tripolis gaan. Bklgie. De tweede kamer der burgerlijke recht bank te Brussel heeft haar laatsten zitdag gewijd aan de zaak van prinses Louise. Substituut Slraetmans heeft daarbij het requisitoir van 't opeubaar ministerie laten hooren. Na de zaak beknopt samengevat te heb- beu, zegt hij, dat prinses Louise gehouden is het bewijs te leveren der feiten, die zij aanvoert; dit zij in 't algemeen vooropgc steld. Ten slotte verzoekt de substituut de rechtbank den eisch der prinses met ver oordeeling in de kosten af te wijzen, als zijnde noch gegrond, noch ontvankelijk. Uitspraak 30 October a.s. Groot- Britannik. De strijd van do Londenscho dokwerkers heeft heden eeu ernstige wending genomen. Alle arbeiders van de Tilbury-dokken, behalve die van hot Londensche havenbe stuur, hebben gestaakt. Men zegt, dat het aantal der stakers iu de duitenden loopt. Rusland. Seifert gisteren staken de havenarbeiders te Petersburg. Zij eischen wijeiging van de arbeidstarievan en loonsveihooging. Heden ochtend kwamen 2000 arbeiders in de haven, zij begaven zich echter niet aan den arbeid. Later voegden zich bij hen 1000 havenarbeiders uit het Goetoejewski- en andere dokken. Ook te Reval hebben de arbeiders en sjouwers op bijoa alle schepen het werk ncdorgelegd. Zij verlangen hooger loon. Portugal. De bekende monarchistische kapitein Courceiro in Portugal heeft een verzoek tot den Paus gericht, om steun aan de monarchistische beweging. Hij belooft, dat indien de beweging slaagt, alle geestelijke orden, kloosters en bovendien de supre matie der katholieke kerk veilig zullen zijn. Op dat verzoek heeft, namens den Paus, kardinaal Merry del Yal geantwoord, dat do Heilige Vador bereid ia alle moge lijken steun te geven. Voorts vraagt de pauselijke staatssecretaris om nauwkourige opgave van de bijzonderheden der bowe- ging zoools: het aantal mauschappen, den voorraad wapens en munitie der monar chisten en zoo meer. In Lissabon hoeft deze houding van het Vaticaan groote sensatie gewekt. Turkije. De ministerraad besloot den Turkschon consul te Cettinje op te dragen morgen oen laatsten stap bij de Malissorcn te doen, om de laatst aangeboden voorwaarden nog eens uiteen te zetten. De con.-ul zal dan een gedetailleerd rapport naar Constantino- pel zenden. Generaal Abdocllah zal intusschen de positie van de troepen langs de greus in- specteeren en alle maatregelen nemen, alsof een oorlog aanstaande was. Ook hg zal een rapport uitbrengen. De ministerraad hoopt beide rapporten reeds binnen een week te ontvangen; men zal ze nauwgezet overwegen en daarna een beslissing nemen. Het schijnt echter mi reeds vast te staan, dat de Regcenng voornemens is don oorlog aan Montenegro te verklaren, indien Mon tenegro niet verklaart zich voortaan van alle bemoeienis mei de Mallisoren-quaestie te zullen onthouden en do meest strikte neutraliteit te handhaven, hetgeen zou moeten blijken uit een outwapening der gevluchte Mallisoreo. Alle maatregelen zijn genomen en de nsodige niaeschappen en bet noodigo mate rieel zijn naar de grens gezonden. Dc Neuo Freie Presse publiceert oen interview van 26 Juli, waarbij de Koning van Montenegro de Albanoczeu aanspoort de concession van Turkije te aanvaarden, onder garantie eener groote Mogendheid. Do Koning beklaagt zich over den toestand, dio den Montenegrijnschen handel belem mert. Het onderhouden der AlbaDeczen heeft hem reeds 4 millioen frs. gekost. Indien niemand een redelijke oplossing weet te vinden, zal Montenegro genoodzaakt z(jn er zelf een te zoeken. Volgens een laatste bericht zou, naar men vcrzekeit dc Turksche Regeering opnieuw besloten hebben, 8 dagen te wachten, om echter alsdan den oorlog te verklareu, indien Montenegro hg zijn houding volhardt. Er zijn nu weer ongunstige berich ten over de vervolging vau de Griekeche rooverbende, die den Duitschen ingenieur Richter gevangen houdt. Hamid Boy ge-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1