WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 2 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Wisby, laagste 758.9 te Yalentia. Verwachting tot den avond van 3 Augus tus 1011. Zwakke tot matige Z.W.-lijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer met geringe kans op onweer. Temperatuur: Koeler. barometerstand le AMERSFOOPT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 82 hedennachtF. 64 Hedenmiddag 12 uurF 76 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR, van het water op Woens dag 2 Aug. des 's morgens 7 uur iB 73° F. looft dat zij op- Gricksch grondgebied is* want het gansche Olympus-gobied is afge zocht, maar men heeft geen spoor gevon den. Een spion van Ilamid Bey hoeft Richter gezien. Hij maakte het goed en gelooft ook niet dat men hem kwaad zal doen. Om hem de vrijheid to hergeven, moet de Duitscho regeering energieke stappen in Athene doen, want de roovers maken deel uit van een Grieksche nationale verecuiging en deze zal alleen door dwang verlof geven tot Richter's vrijlating. Lalios, de roovsrhoofdman, was vroeger zwijnenhoeder, maar sinds drie jaar is hjj roover. Hij werd in Griekenland ter dood veroordeeld, maar diende de Grieksche na tionale zaak zoo goed, dat hij wol genade zal kragen. De Tariefwet. Ruim honderd fabrikanten, grossiers en handelaars te Amsterdam hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer waarin zjj er op wijzen, hoezeer, behalve hun bijzondere belangen, ook het algemeen belang bedreigd wordt door het ontwerp Tariefwet. In ons land is gedurende een reeks van jaren algemeene welvaart en een daaruit voortvloeiende stijgende koopkracht te constateeren en nu zien ondergeteekenden in het wijzigen der tot nn toe gevolgde handelspolitiek met zorg hiervan hoogst schadelijke gevolgen tegemoet. In het bijzonder weuschen zij te wjjzen op het feit, dat onder den bestaanden toestand noze industrie in den loop der jaren op menig onderdeel van dit uitgebicid gebied aan den buitenlander den pas heeft afgesneden, zoodat het getal der ingevoerde artikelen gaandeweg is verminderd. Met het oog op de belangrijke plaats, die onze nijverheid op de wereldmarkt inneemt, is volgens hen do in het vooruitzicht gestelde bescherming volkomen overbodig, ja zelfs in de meeste gevallen schadelijk te achten. Dat onze tak van handel en nijverheid van zeer groote bcteekenis is, wordt ten duidelijkste aangetoond door de c|jfers der daaruit geraamde opbrengst van invoer rechten van ruim 6 millioen, dus ongeveer '/j gedeelte van het geheel. Het valt niet te ontkennen dat eene dusdanige verhoogingvoor enkele industrieën beschermend zal wei ken en cenig voordeel zal bezorgen aan enkele binnenlandscge producoiten, maar dit kleine voordeel staat in geenerlei verhouding tot het onberekenbare groote nadeel dat een overwegend grooter aantal fabrikanten en haudelaren hiervan zoude ondervinden. Verhoeging van den prijs van de meeste verbruiksartikelen kan niet uitblijven en het is niet aan te nemen dat deze prijsver- hooging spoedig zal worden gevolgd door eene evenredige verhooging van loonen of Balarissen, zoodat adr. duchten dat eene vonninderde koopkracht van de bevolking een belangrijken achteruitgang in zaken teweeg zal brengen, ferwjjl als vrij zeker kan worden vastgesteld dat ook de binnen- landache nijverheid hierdoor gevoelig zal worden getroffen en de raming van het recht op buitcnlandsch fabrikart niet aan de verwachting zal beantwoorden. Meu zou onze nijverheid ook daarom geen dienst bewijzen, indien men op kunstmatige wijze de productie zoude willen vergrooten, omdat zij nu reeds voldoende in de behoefte l;an voorzien en de invoer van een aantal artikelen door verschillende bijomstandighe den onmogelijk zal kunnen worden gemist. Het is dan ook in het belang van den gehcolen handel en van aller klassen der bevolking dat adr. dringend verzoeken het wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten niet aan te nemen. Grootsche plannen. Men meldt uit 's Gravenliage: Men verzekert, dat Maandagavond de acte is gepasseerd waarbij het Paviljoen aan de zeezijde, te Scheveningen, behooren de tot de eigeudommen van wijlen prinses van Wied, is overgegaan aan een Engolsche maatschappij. Het plan is op het paviljoen te bouwen oen Schouwburg en ter weers zijden, uitkomende aan den Gever Deynoot- wog, oen villapark aan te leggen. Het „Vad." verneemt nog, dat in de combinatie is betrokken een Engelsche stoomvaartmaatschappij, die voornemens is voor .week-enders'' een dienst naar den Hoek in te stellen. Koningin Wilhelmina en de Brusselsche socialistische schepen. Als laatste nagalm van bet koninklijk feest ten stadhuize te Brussel, vertelt het Hbld. v. Antw. het volgende: de stad Brussel bezit in haar kunstschat een merk waardig tafelservies in gedreven zilver, geboetseerd door beeldhouwer van der Stappen en ook tafellakens in oud kant werk, die eene waarde van ruim 50,000 fr. vertegenwoordigen. Dit alles kon dienst doen bij de ont vangst van Koningin Wilhelmina. Doch op het programma van den dag Btond ook oeu theepartijtje en de stad Brussel bezit geen theeservies, naar theedrinken niet tot de nationale deugden der oude Brabanders behoort. Dan moest er ook maar uitge zien worden om do noodige kopjes en kannen in bruiklceu te bekomen. Daar deed iemand, die bij dcr< socialjs- tischen schepen, M. Grimard, te gast was, het voorstel het prachtig theeservies van dezen gemeentemagistraat ter leen te vragen, servies zegde men, dat zoowat 15,000 fr. waarde bezit, Hieromtrent gepolst, stemde M. Grimard gereedelijk toe en zoo komt het dat koning Albert en koningin Wilhelmina de thee gebruikten in de kopjes van een sociaal democraat van 't zuiverste water. De verjaardig van H. M. de Koningin- Moeder werd hier heden op de gewone wijze herdacht. De parade was, wegens de warmte, vervroegd, en had te 10 uur plaats. Gisteravond werd fantastisch onwe- iler waargenomen. Terwijl de sterren zicht baar waren, zaten in het zuidelijk deel, nabij den horizon, grillig gevormde don derkoppen. Snel op elkaar zag men een electrische ontlading van de eene wolk naar de andere overgaan. Het was niet de zoogenaamde zigzag- of voukenbliksemflits, maar do minder voorkomende vlakken- bliksem, terwijl zich nu en dan ook kogel- bliksem voorleed. Deze geven echter weinig ot geen donder. Op een afstand gezien, krijgt men alleen den indruk van weerlicht. Het gebeurt dan ook wel, dat alleen weerlicht gemeld wordt, dat dan meer aan vlakke- of kogel- bliksem, dan aan zigzag-bliksem moet worden toegeschreven. Dat het niet aan zigzag-bliksdm kan worden toegeschreven, is gevolg van de uiindcr krachtig opstijgende luchtstroomou. Eindexamen H. B. S. prov. Utrecht. 5e groep. Geslaagd: J. J. Berends, Selma H. van Gelder, J. Mensing, Marie J. van der Plank en Marg. Th. de Rochemont, van de II. B. S. te Amersfoort; R. van der Meulen, van de R. H. B. S. te Utrecht; M. J. J. Houthuis, J. Jongkind, A. J. Ph. L. Ram en C. C. C. Stolk, van de Gem. H. B. S. te Utrecht; J. D. Kooreman, van do Bjjz. H. B S. te Utrecht; A. W. R. Thiel en J. C. A. Nieboer, extraneï. Teruggetrokken 3; afgewezen 4. Door de Amersfoortsche Muziekver- eeoiging directeur den heer J. A. Jochems wordt Donderdagavond ten acht ure in het plantsoen een Muziek- uitvoeriüg gegeven. Gisteren werd in hel Gebouw van het Provinciaal Bestuur onder goedkeuring van den miuister van Waterstaat aanbe steed: Bestek no. 179, het vernieuwen van de Kleivlietsbrug, in den rijks grooten weg der lste klasse van den grens dor provincie Zuid-Holland naar Utrecht, onder de gemeente Harmelen, raming f 2370. Ingeschreven werd als volgt: G. Wassink te Amersfoort f 2744, A. van Vuuren en G. S. Bos te Soestdijk f 2568, C. Smieman te De Meern f 2899. De H. IJ. S. M. heeft gisteren te Amsterdam aanbesteed de levering van ruwe bouten aan de centrale werkplaats bij Haarlem en de wagenwerkplaats b|j Amers foort, als: la. 167050 st. ruwe bouten met moeren; 2a. 211250 stuks idem; lb. 31000 stuk ruig-, pot-, treeplank-, veerstrop- en oogbouten en 50 haken; 2b. 11100 stuks idem. Ingekomen 2 biljetten. Minste in schrijver Utrechtscho schroefbouten en moe- renfabriek Heukelom en Verwey, perc. 1 [5866.19, perc. 2 f8497.881/,. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft der maand Juli 1911. Brieven Binnenland. Mulder Amsterdam. Mej. Sleeking Amsterdam, ia E. M. v. Dam Amsterdam. Smink Harderwijk.' v. Kerkhof Zwart Laren. L. Kapaan f Brioven Buitenland. Staverman Eisenach. Brievenkaarten Binnenland. Toon Gerber Alkmaar. A. Ktintz Amsterdam. J. v. d. Erf Amsterdam. Hammer Helder. N. Konyn Hoorn. J. de Vries Meppel. M. v. d. Wonde Rotterdam. Briefkaarten Buitenland. J. Bonk Soerakarta. BARNE\j3LD. Alhier is een kiüdjn van den landbouwer W, van Surksem door bijen bijna doodgestoken. Niet minder dan 35 angels moesten den kleine uit het hoofdje wordeu getrokken. Ongelnk met 'n petroleum lamp. Te Dordrecht in de Voorstraat woont een gezin, het hoofd hiervan ging gaarne naar du kroeg: zjjn eebtgenoote zag dit minder graag en verzette zich nu en dan energiek tegen zijn gewoonte. Op een avond echter was de vrouw over haar krantje ingedommeld, en had haar man van de gelegenheid gebruik ge maakt om naar de herberg te ontsnappen; voor alle zekerheid deed h|j de deur ach ter zich op slot. Toen de vrouw ontwaakte, wilde zij do petroleumlamp uitblazen, zonder die neer te draaien, met het geïolg, dat de vlam in de peer sloeg, die met een harden knal ontplofte. Do kleeren van de vrouw en de tafel vatten hierdoor vlam. Z|j trachtte door de deur to ontkomen en toen zij deze geslo ten vond snelde zij naar het laam en sloeg de ruiten in. De bureu, die inmiddels wa ren toegeschoten, hielpen haar om naar buiten te komon. Met groote tegenwoordig heid van geaat wist de vrouw, door zich op straat te rollen, de vlammen van haar kleeren te doovec. Twee kinderen, die naast de brandende kamer sliepen, werden door de buren uit het huis gehaald en daarna begon ineu het brandje te bluaschen. De brandweer behoefde er niet aan te pas te komen, dank zjj het flinke en ver standige optreden van de omstanders. De vrouw was met brandwonden over dekt en moest onmiddeljjk naar het gast huis worden vervoerd. Misplaatste grap. In een der bladen kwam het volgende bericht voor: „Dr. A. Dupont, geneesheer-directeur van Rozenoord te Ermelo viel de hooge eer ten deel, door H. M. do Koningin benoemd te worden tot lijfarts van II. K. II. Prinses Juliana. Het eersto consult heeft reeds Dinsdag middag lenpalijze te Soestdijk plaats gehad." Bij onderzoek is gebleken, dat de heer Dupont de dupe is geworden van iemand, die meende zeer grappig te zijn. Genoemdo heer ontving een soortgelijk schrijven, onderteekond dr. Pot natuurlijk valsch en spoedde zich naar Soestdijk. Bij de politie was inmiddels oen telegram ontvan gen (van denzelfden persoon?) dat een gevaarlijk sujet op reis was naar Soestdijk en 't op prinses Juliana voorzien had. Dr. D. werd nu nagegaan door een paar rechercheurs en werd op 't paleis lang niet vriendeljjk ontvangen en ten slotte weggestuurd. Door Dr. D. is een aanklacht bjj de justitie ingediend. - Sinds gistermorgen vroeg woedt om Gilkendorf, Vastdorf en Wendisch Evern een geweldige heide- en boschbrand, die het dorp Wendisch Evern ernstig bedreigt. Reeds zijn groote bosch- en heideterreinen verbrand. Sinds vanmorgen zijn drie esca- drons dragonders en de brandweer uit deu omtrek ter plaatse om hulp te bieden. Togen den namiddag is nog een groot deel van de Lüneburger brandweer uitgerukt naar Wendisch Evern voor het blusschings- werk. Het schjjnl niet uitgesloten, dat de brand ook naar Duitsch Evern overslaat. Verkeerde arrestatio. De Konstantinopelsche politie heeft zich Maan dag allerleeljjkst in de vingers gesneden. Zjj was op zoek naar brandstichters in do wijk van Stamboel en arresteerde een Engelschen ingenieur, wiens eenige misdrjjf daarin bestond, dat hij getracht had zijn onafscheidelijke pijp in brand te krijgen achter den wind-afwerenden muur van een oud, houten huis. De ingenieur werd dooi de woedende volksmenigte danig toegeta keld en belandde meer dood dan levend op het politiebureau. Men liet hem daar pas vrjj na een door het Engelsche ge zantschap ingediend protest. Grooto hei- en bosch brand. Gistermiddag zag men in Westelijke rich ting groote rookwolken opstjjgen, maar spoedig wist men zeker, dat het geen brand van huizen was. De groote hei, be dekt met bo8schen, toebehoorende aan den heer Hoogorwou le Boxtel stond in brand.Na den middag hoorden we, dat de brand zich uitbreidde tot Campina, beboorendo aan deu hoer Van Tienhoven. De brand is waarschijnlijk ontstaan bjj de Huisvennen en breidde zich langzamerhand uit. 's Mid dags omstreeks zes uur zal hjj wel een lengte bereikt hebben van ongeveer een uur gaans Aan blusschen valt niet te den ken, hoewel vele menschen bezig zijn. Op Campina is men druk bezig de rogge, die op oppers staat (er staat nog een macht) binnen te halen. Daarnaast staat vele rjjpo haver, die morgen verpacht wordt, hierne- ven staat hei on ruwigheid van bijna een halvon Meter, die reeds op verschillende plaatsen aan het branden was. Laat ons hopen, dat deze gespaard blijft. Bij het huis van Verhoeven heeft men een tegen- brand aangestoken om de boerderij te vrij waren; bij deze boerderij bevindt zich de kleine brandspuit, die als het ten kwade wil, slechts weinig doen kan bij gebrek aan water. Het laat zich aanzien, dat de brand zich nog enorm zal uitbreiden, want bij den avond zag meu een vuurgloed van de Huisvennen tot Balsfoort en aan blus schen valt niet te denken. Wel is de brandweer op haar post, maar zal weinig kunnen uitvoeren. Naar wij vernemen is de burgemeester reeds ter plaatse geweest. Laat ons hopen, dat do brand zich niet naar Boxtelsche zijde ver dol uitbreidt, dan zouden ook bjj ditjdroog

De Eemlander | 1911 | | pagina 2