DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 182. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZING. P. C. H, BRIËT. BUITENLAND. BINNENLAND. - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D, J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per po6t id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLiKINK HlA(< Telet. Iuterc. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke (.korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen* en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71- 7b Amsterdam Voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing in district I bevelen wij dringend aan: den heer Dk Marokko-Quaestie. De pessimistische geruchten omtrent den stand der DuitschFransche onderhande lingen, welke in de laatste dagen zoowel in de Fransche als in de Engelsche pers de ronde deden, worden thans gevolgd door verontrustende berichten omtrent krijgstoe rustingen. Zoo ontvangt het Fransche blad Actua- lité uit Londen bericht, dat de Engelsche admiraliteit sedert eenige dageu allerlei maatregelen noemt, welke men toeschrijft aan den gespannen politiekcn toestand van het oogenblik. Sedert Zaterdag zijn de forten te Scheer- ness en te Grain met troepen bezet, terwijl den geheelen nacht met de zoeklichten wordt gewerkt. Op de kaden van Sheerness zijn groote reflectors geplaatst, die de ingang van Theems en Medway verlichten zoodat een plotselinge nachtelijke overval onmogelijk wordt. Anderzijds worden te Portland met koorts achtige haast oen aantal oorlogsschepen van steenkolen voorzien. Behalvo de Temps waarvan wij de be schouwingen hier gisteren weergaven, drin gen nu ook een aantal andere Fransche bladen Journal, Republique Francaise, Matin e. a. aan op het houden van een algomeene Marokko-conferentie voor het geval, dat Duit6chland zijn eischen niet matigt. En het Paris-Journal zegt, dat Duitsch- land zulk een conferentie niet weigeren kan. Indien het weigert, dan zal men zich kunnen afvragen, of het uiet willens en wetens de verwarring heeft geschapen, ten einde den oorlog uit te lokken, dien nie mand wenscht, maar dien men liever zou verdragen, dan nog langer de Duitsche eischen te verdragen". Het „Journal" heeft ook de Fransche Mi nister van Oorlog, Meesimy geïnterviewd. Mo8simy verklaarde, dat een loopend ge rucht, als zouden in Duitschland 400.000 reservisten zijn opgeroepen, ongegrond was. Omtrent de vraag of Frankryk gereed yoor den oorlog was, liet de Minster zich ak volgt uit: „Ik zal niet als destijds maar schalk Leboeuf, beweren, dat er geen gesp aan de slobkousen ontbreekt. Evenwel, men weet thans bij ons wat de groote en moei lijke vraagstukken bij een mobilisatie zjjn. Men heeft ze zeer ernstig bestudeerd. De oorlog voorbereiden beteekent voornamelijk, hom voorzien eu ik kan verzekereu, dat men zijn best heeft gedaan om niots over het hoofd te zien. De kaders hebben hard gewerkt, en zullen nog harder werken. En wat de soldaten betreft, zij zijn altijd de dappere soldaten die Europa kent en be wondert". In tegenstelling tot al die pessimistische en oorlogszuchtige uitingen is de toon van een deel der Duitsche pers zeer hoopvol. Het Berliner Tageblatt verneemt, dat sedert Maandag de ouderhandelingen niet meer op het doode punt staan, en op een „veranderde basis" worden voortgezet. Rusland. Omtrent de nieuwe onderdrukkiugsinaat- regelen welke in Rusland tegen do Joden in voorbereiding of reeds uitgevaardigd zijn, leest men in de „J. W." o. a. het volgende: „Het zijn thans nog maar kleinigheden, welhaast de bespreking niet waard, als zieke Joden bij voortduring worden ver bannen uit badplaatsen en sanatoria, waar zij genezing zoeken; als Russische Joden uiet eens meer, als vroeger, hun druiven mogen verbouwen of hun wijn verkoopen buiten het Jodendistrict; als in verschillende streken de opnamen van Joodsche leer lingen in de gymnasia absoluut wordt ge weigerd, op andere gymnasia talrijke Joodsche jongons de school moeten vcrlaton; als, hoezeer de moordenaars van Yushinski in Kiew ontdekt zijn en het gebleken is dat zij krachtens een antisiemietisch hand boek den knaap „ritueel" hadden vermoord, om de verdenking van zichzelf af te wen den, nog overal het sprookje van een ritueelen moord telkens weer opduikt. En het verbaast zelfs niet, dat er nieuwe be perkende maatregelen zelfs tegen de bui tenlandscho Joden zijn genomen, on hun passen strenger dan ooit worden geviseerd. Deze „kleinigheden" verzinken alle iu het niet tegenover het systeem van onderdrukking, dat op het oogenblik niet meer indirect maar direct van de regeoring uitgaat. Raar men zegt, staan èn op het gebied van handel en industrio èu op dat der wetenschap een aantal nieuwe beper kingen te wachten. Tegen dn eerste had in den aanvang de Minister van Handel zich verzet hij heeft echter gezwegen na een zitting van den ministerraad, waarin speciale invloeden van boven af zich hebben doen gelden. Zoo heeft dan de Rijksbank reeds een begin gemaakt en het crediet voor Joodsche kooplieden belangrijk verminderd of opgeheven; dit heeft natuurlijk invloed gehad op de houding der particuliere banken. En het getal faillietverklaringen neemt daardoor eiken dag toe. Den Joodschen graanhandelaren zal hun bedrijf onmogelijk worden gemaakt, omdat men den boeren do gelegenheid zal verschaften direct hun koren van de haud te doen. En meerdere ernstige maatregelen in alle takken van nijverheid zijn in voorbereiding. Niet minder ernstig wordt de weten schappelijke opleiding voor Joden bedreigd. Men woet dat men het Joodsche jongens reeds zoo goed als onmogelijk heeft gemaakt eindexamen van het gymnasium ook als extraneï, af te leggen. Thans zal men dezefde maatregel invoeren voor de univer siteiten. Hetgeen beteekent, dat men de eenige mogelijkheid tot studeeren, die Joden nog gegeven was, hun na ontneemt. Als zij immers met groote opofferingen aan buitenland8che universiteiten hebben gestu deerd, kunnen zjj geen examens meer doen aan Russische universiteiten, en dus de verworven kennis nimmer productief omzetten. En zelfs ah zy examen gedaan hebben het is nu den Joodachen advocaten iu Petersburg onmogelijk gemaakt te pleiten! Turkije. Reuter seint uit Cettinjc dat de Turkscho gezant in tegenwoordigheid van don Mi nister van Biunenlandsche Zaken vau Mon tenegro tnededeeling heelt gedaan van de overeenkomst, betreffende do amnestie aan de hoofden der opstandelingen die te Pod- goritza vereenigd zijn. Hij heeft een af schrift van de overeenkomst door hen onder teekend overhandigd. De Montenegrijusche Minister verklaarde, dat het de wil van den Koning was, dat de opstand zou op houden en de malissorett onmiddellijk naar hun haardsteden zouden terugkeeren. Gis teren nog zou de terugkeer der tnalissoren beginnen. Perzie. Berichten uit Teheran melden, dat Mo hammed Ali in de richting vau Asterabad waar hij, zooals bekend is, vandaan kwam terug is getrokken. Sommigen beweren, dat hy Perzië reeds verlaten heeft, omdat hg niet genoeg steun zou hebben gevonden. Dit laatste kliukt vooralsnog niet heel geloofwaardig. Aiu ed Dauleh, dio waarschijnlijk gouver neur 7an Ascrbeidsjan wordt, is met troepen tegen den ex-Sjah opgetrokken. Het Spoorwegbeleid. Verschenen is het verslag dor Staats commissie, ingesteld bij K. B. van I Sept. 1908, tot het onderzoek van de vraag of en, zoo ja, op welke wijzo in hot thans gevolgde beleid betreffende spoorwegen verandering waro aan te brengen. In deze commissie waren beuoemd tot lid en voorzitter mr. J. C. de Marez Oyens te 's Gravenhage; tot leden dr. A. M. A. J. Aliens to Maarssen, M. G. do Bloeme to 's Gravenhage, jhr. mr. W. Th. C. vau Doorn te 's Gravenhage, J. Th. Gerlings te 's Gravenhage, A. J. M. Gou- driaan te Rotterdam, mr. dr. A. van Gyn te 's Gravenhage, F. II. de Monté Ver Loten te 's Gravenhage, B. Nierstraaz te Amsterdam, jhr. mr J. H. van Reenen te 's Gravenhage, W. J. Roelfsetna Hzn., te Groningen, G. Rijperman tc 's Gravenhage, C. F. Stork te Hengelo, prof. mr. dr. A. A. H. Struijcken te Arastordani on J. Truijen te Meijel. Aau de commissie werden toegevoegd als secretaris mr. H. J. Silvergieter Hoog stad te 's Gravenhage en als adjunct-secre taris mr. dr. A. van Ryckevorsel te Ny- ntegen. De commissie werd op 12 September 1908 door de ministers van Waterstaat on van Financiën geïnstalleerd en maakte dienzelfde'n dag een aanvang met hare workzaamheden. Zij besloot het voorbereidend ondorzoek van de haar gestelde vraag aan drie sub- commissiën op te dragen. De eerste onderzocht het algemeen systeem der spoorwegovereenkomsten en zijne economische resultaten. De tweede strekte haar onderzoek uit tot de uitoefening van het spoorwegbedrijf door de contractueele maatschappijen, af gescheiden van zijne economische be- teekenis. Do detde hield zich bezig met definan- cieele zijde van het spoorwegvraagstuk. Nadat deze subcommissiën hare taak hadden volbracht, werd door do plenaire commissie de vraag in behaDdoling ge nomen, haar bjj het K. B. van 8 Sept. 1908 gesteld. Als slotsom van de beraadslagingen moge gelden do uitslagen der volgende stem mingen: Vóór invoering van Staatsexploitatie ver klaarden zich vijf leden; voor Staatsexploitie als oinddocl, maar voor particuliere exploitatie met twee maatschappijen twee leden; voor particuliere exploitatie met twee maatschappijen vijf leden; voor particuliere exploitatie met ééne maatschappij vier leden. Eén lid verklaarde zich zoowel voor Staatsexploitatie als voor particuliere ex ploitatie als overgangsvorm met Staatsex ploitatie als einddoel, doch wcnschte aan zyn eerste verklaring een uitsluitend prin- cipieele te zien toegekend. Bij stemming werd invoering van Staats exploitatie verworpen met tien tegen vgf stemmen en exploitatie door eene maat schappij aangenomen met acht stemmen tegen zeven voor exploitatie door twee maatschappijen. De acht voorstemmers warou in do eerste plaats de voorstanders der exploitatie door ééne maatschappij (vier), vervolgens de twee leden die parti culiere exploitatie als overgangsvorm tot Staatsexploitatie wenschten en ten slotte twee van de vijf voorstanders van Staats exploitatie- In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen verseh brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk eroquante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op eên groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het zetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben, een heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wordt het 10 pCt, dividend van het voor ons brood, beschuit, koekj in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveey f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1