WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI ME DEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INST1TUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 5 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 766.9 ra.M. te Horta, laagste 748.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Augus tus 1911. Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog weer behoudens kans op onweer. Temperatuur: Warmer. !*5*rometeritaiid te AMERSFOORT 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 72 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 5 Aug. des 's morgens 7 uur is 65° F. De kerkgenootschappen in Nederland. IJJ. Het pas verschenen derde deel van de uit komsten der volkstelling van 31 December 1909 bevat onder meer do gegevens be treffende het aantal aaugeslotenen bij de verschillende kerkgenootschappen. Een vergelijking met de cijfers van vroegere volkstellingen geeft een belangrijken kijk op de ontwikkeling der kerkgenootschappen in den laatsten tijd. Wij willen eerst de absolute cijfers geven van 1909, en daarnaast die van 1879, do eerste volkstelling waarbij de tot geen kerkgerootschap behoorenden afzonderlijk zijn opgogeven: 1879 1909 Ned. Herv. 2,186,869 2,588,261 Waalsch 9,730 9,660 Remonstrant 9.678 27,450 Chr.-Gcreformeerd 139,903 55,720 Doopsgezind 50,705 64,245 Evang. Luthersch 61,325 81,833 Hersteld 9,990 15,867 Gereform. Kerken 491,451 Roomsch-katholiek 1,439,137 2,053,021 Oud-Roomsch 6,251 10,082 Nederl.-Israël. 78,075 99,785 Portug. 3,6 IS 6,624 Andere kerkgenoot 63,216 schappen 4,659 Tot geen kerkge 290,960 nootschap behoorend 12,253 Totaal 4,012,693 5,858,175 (Do personeD, van wie onbekend is tot welk kerkgenootschap zij behooren, zijn vermeld onder |„andere kerkgenootschap- pen"). Uit deze cijfers blijkt dat alleen de WaaLche gemeente en die der Christelijk - Gereformeerden absoluut achteruit zijn gegaan. Alle andere kerkgenootschappen gingen vooruit, ook het aantal van hen, die tot géén kerkgenootschap behooren. (Men weet dat de Christelijk-Gereformeerde Kerk de eenige gereformeerde kerk is, die niet toetrad tot de Verecniging van Gereformeerde Kerken van 1892). Daar intusschen ook de bevolking steeg van ruim 4 millioen in 1879 tot bijna 6 millioen in 1909, laten eerst de verhoudingscijfers nadere conclusies omtrent den bloei der kerkgenootschappen toe. Per 10.000 inwoners waren: In 1879: In 1909 Ned.Herv. 5450 4418 Waalsch 24 16 Remonstr. i 24 37 Chr.-Geref. 349 95 Doopsgcz. 126 110 Evang. Luthersch 154 140 Herst. Luthersch 25 27 Geref. kerken 839 Roomsch Katb. 3586 3504 Oud-Roomsch 17 17 Ned.-Israël 195 170 Port.-Israël. 9 13 Andere kerkgen. 12 108 Tot geen kergen. beh. 30 496 Het stafmuziekkorps van het 5e reg. inf. to Amersfoort zal, met 1 Mei 1912 gereorganiseerd worden tot fanfarekorps. Het Bestuur van de afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Gem. werklieden heeft aan Burg. en Wclh. meegedeeld, dat in strijd met de vastgestelde loonregeling door de werklieden bij den Gemeenterei nigingsdienst sedert 1 Mei 1911 dagelijks een half uur langer gewerkt wordt dan door de dienstdoende werklieden bij de Gasfabriek en Openbaro werkeu. Tevens werd verzocht den werktijd bij dezen tak van dienst, evenals b(j de overige takken van dienst, op 60 uur s'weeks te bepalen en uitbetaling aan de werklieden van het loon voor de uren, welke vanaf 1 Mei 1911 boven de 60 gewerkt is. Op dit schrijven is een advies ingekomen van. de betrokken commissie van bijstand die voorstelt den werkdag op 10 uren te stellen en de gevraagde vergoeding te weigeren Burg. en Weth stellen op den voor grond, dat de meening van het Bestuur der vakvereeuiging, dat bij de loonregeling een 10 urigo werkdag is ingesteld, ongegrond is. Met het voorstel van de Comniissio van bijstand kunnen B. en W. zich echter niet vereenigeD. Immers erkent men de onbillijkheid, dat men de werklieden meer dan 10 uren daags heeft laten werkeu, hetgeen de Commissie met het eerste deel van haar voorstel schijot te bedoelen, dan eischt de consequentie, dat de uren boven de 10 nren als overwerk worden beschouwd en ook worden betaald. Het College van B. en W. meent echter een ander standpunt te moeten innemen. Hoewel dat College verdeeld is omtrent de vraag in hoeverre de werklieden aan spraak kunnen doen gelden op de bepaling van liet half uur daags, dat zij langer dan 10 uur gewerkt hebben, zouden zij, met het oog op de, naar zij verwachten spoe dige, in werking treding van het Werk lieden-reglement, waarbij voor alle takken van dienst een 10-urige werkdag is aan genomen, den werktijd voor do werklieden bij do Gemeente reiniging volkomen gelijk wenschen te stellen met die bij Fabricage en alzoo de uren, welke zij sedert 1 Mei boven de 10 uren hebben gewerkt, als overwerk beschouwd wcuschcn te zien en uit te betalen. De kosten daarvan zullen f 165.76 be dragen; mitsdien stellen zij voor, hen hiertoe te machtigen. Een nieuwe zaak. Men verzoekt ons opname van het volgende: Door de firma Hofland en Co. is dezer dagen een nieuwe zaak geopend. Eigenlijk nieuw is deze zaak niet. In een tijdbestek van vier jaren is het oorspronkelijk door een der firmanten, later in compagnieschap met anderen gelukt, trots scherpe concur rentie en te middeD van in hun bedrijf meerdere groote bedrijven, een afzetgebied te vinden groot genoeg om een perceel aan de Varkensmarkt 3 te doen verbouwen, en in hun branche smaakvol in te richten. Heel eigenaardig is deze oude in een geheel nieuw kleed getoken affaire „Elck wat Wils" gedoopt. Werkelijk vindt men in dezen als toonzaal iugerichten winkel voor arm en rijk do meest verscheidene artikelen. Welgeteld zijn volgens prijscouranten, die zeer prac- tisch ingericht een goed beeld geïcn van de verschillende afdeelingen in dit bcdrjjf, vierhonderd dertien artikelen te koop. We vertrouwen dan ook, dat een druk bezoek de firma Hofland en Co. zal ten deel vallen. De Amersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand Juli 12 504 pas sagiers tegen 12 950 in dezeltde maand van het vorig jaar, alzoo een vermindering met 446. De opbrengst vervoer was f628.25 of wel f 14.50 minder dan in Juli 1010 toen deze f 642.75 bedroeg. De dag- kilomctcropbrengst was f 11.52 en de totale opbrengst ditmaal f660.17'' tegen f693.35 in Juli 1913, alzoo f33.17' minder. De dagkilometeropbreng8t daarvan bedroeg f 11.83 in de afgeloopen maand tegen f 12.42 in Juli 1910. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. do Koningin-moeder zijn door den Voorzitter der Oranjo Vereeniging telegrammen van gelukwenschen verzonden aan H. M. de Koningin Moeder, II. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Ne- derlanden. Van alle drie kwamen dankbetuigingen terug. De nieuwbenoemde officieren, her komstig van de Kon. Mil.' Academie, zullen den 19n dezer worden beëedigd en in funclic gesteld. Ds. J. Pannebakker zal einde October alhier zijn intrede houden na bevestigd te zijn door Ds. K. den Hollander. Morgen zal de Am. Zwem- eu Polo club een vriendschappelijke waterpolomatch spelen te Amsterdam tegen A. Z. Waar vroegere ontmoetingen tusschen A. Z. en A. Z. en P. C- bewezen hebben, dat deze zeventallen in kracht zoo goed als gelijk zijn, wordt dit een belaogwekkeude wedstrijd. Gisterenavond had in de Keizers kroon de geannonceeide vergadering van melkslijters plaats. De vergadering bleek bestuurloos te z(jn en het kobtto dan ook eenigen tijd voor dat van eenige leiding sprake was. Doel der samenspreking was om te komen tot rverhooging van den melkprijs. Een der groote melkverkoopers meende dit te moeten ontraden. De tegenwoordige melk- nond-toestand was aan een samenvallen van bijzonderheden te wijten. Ongewone hitte, gra8schaarschtc en mond- en klauw zeer, een toestand die met een maand veel gewijzigd kan zijn door vermindering van productie en de gewone vermindering van consumptie Zelfs door hooger prijzen voor de melk te willen betalen zoude men ze toch niet krijgen om de. eenvoudige reden dat ze er niet is. Zijns inziens mocht men van dit moment geen gebruik of liever rnisbrnik maken. Wel zoude hij te vinden z(jn om voor den winter tot een verhooging mede te werken om dat daarvoor degelijke gronden zijn aan te wijzen. Het spreekt dat lang niet allen hot hiermede eens waren, maar toch na lang discussieën besloot men de momenteele verhooging te laten varen en werd eene Commissie van vijf personen benoemd, om de verhooging voor de win termaanden voor te bereiden. Eindexamen H. B. S. prov. Utrecht. 6e groep. Geslaagd: J. J. Moolhuisen, J. H. de Ruiter en J. Verhoef van de H. B. S. te Amersfoort; G. Schopman en J. de Visser, van de R. H. B. S. te Utrecht; F. J. Munnik, A. J Verbeek van de Sande, F. L. F. de Veije, O. R. J. Viveen, J. G. C. van Vloten, N. C. van Vonno en Th. F. Vos, van de Gem. H. B. S. te Utrecht en C. P. A. J. Dieben van de Bijz. II. B. 8. te Utrecht. Niet opgekomen 2; afgewezen 6. De examens zijn afgeloopen. Er hadden zich aangemeld 125 kandidaten, waarvan 2 niet opgekomen zijn, terwijl zich tijdens het examen teruggetrokken hebben 6. Vau de overige 117 behaalden 94 het diploma. Van de dertig leerlingen der vijfde klasse van de Amersfoortsche school, die aan het examen hebben deelgenomen, zijn 28 geslaagd. Z'n vrouw vermoord. Te Antwer pen heeft een Hollander zijn vrouw ver moord. Donderdagavond rond half negen kwam aan de Schijnpoort een man bij de twee op post staande agenten en zegde hun met het kalmste gelaat, dat ze eens moesten meegaan, want dal wat verder in de gracht, nabij de vesting, zijn vrouw lag, die hq onder water gewurgd had. Alhoewel de agenten dachten met iemand te doen te hebben, die niet wel bij het hoofd was, vergezelden ze toch den zonderling. Op de aangeduide plaats vonden zo werkelijk het ljjk eener vrouw. Terwijl de zonderlinge man naar het politiebureel gevoerd werd, ontbood men den geneesheer, die enkel nog den dood dooi verwurging kon bestaligen. Op het politiebureel legde do aange houdene met de grootste kalmte, en zonder de minste ontroering of gevoel van spijt uit, hoe alles zich had toegedragen. Nadat het proces-verbaal was opgemaakt en de moordenaar het met ie grootste kalmte onderteekend had, werd hij ter beschikking van den procureur dos kouings opgesloten. Een slachtoffer der hitte. De redactie vaD do Nieuwe Arnli. Ct. is er blijkbaar ingeloopen. Wij lezeu ten rnin- sto aan het hoofd van het blad, dat gis terenavond uitkwam: Bij het doorzien van den binnenvorm van dit blad, bespeuren wij met ontsteltenis, hoe door „Occasional" een geheel fantas tisch verslag is gegeveu van do feestelijke opening van de Tram. Het is nu te laat om het kwaad te her stellen. Wij haasten ons, te verKlaren, dat de Raadszaal niet versierd en de straten niet gepavoiseerd waren. Dat er van een juichende menigte niets te bespeuren was, zoo min als van een eerepoort; dat de burgemeester van Rheden op den grens geen welkomstgroet uitsprak; dat er geen Rozeudaalsche Kapel, geen lunch, enfin, dat er niets was. (Een prachtig verslag is op do binnenpagina te lezen). De feeste lijke opening bestond uit een tramrit vice versa. Dat was al. noe de ongelukkige dat alles verzonnen heeft, blijft een raadsel. Waarschijnlijk is hij een slachtoffer van de hitte. - De minnaarinde kleerenkast. Als een vertelsel van Boccacio, zoo klinkt de Engelsch-Spaanschc liefdesgeschiedenis, die dezer dagen is nageplozen door den Londenschen rechter, Dailing, specialiteit in dergelijke subtiele aangelegenheden. Op de bank der beklaagden had de „beeldschoone" Spaansche student Joaquin Rodrigo Perez, plaats genomou, die tijdeus den ganschen duur der lange zitting zijn beminde niet uit het oog verloor. Die beminde was de zuster van deu ingenieur Ernest Weech, en op dezen Ernest Weech had. de vurige Spanjaard zijn revolver af geschoten. Hier volgt het verhaal der gebourtenissou, welke tot deze gewelddaad leidden. Miss Weech had het vorige jaar als juffrouw van gezelschap een Londensche gravin op een reis door Spanje vergezeld, en bij die gelegenheid den jeugdigen Perez leeren kennen en liefhebben. Deze kennis making droeg een dermate intiem karakter, dat miss Weech, eenmaal in Engeland teruggekeerd, niet kon nalaten in het huis van haar vader het aanschiju te geven aan een aanvallig knaapje. Tevergeefs trachtte de terecht verbolgen familie der verdoolde, den naam van den verleider uit haar mond te vernemen. Deze echter was, zonder dat iemand er eenig vermoeden van had, zijn geliefde naar Engeland nagereisd. Mei haar hulp had hij zich in het huis baars vaders binnengesmokkeld en een toevlucht gezocht en gevonden in een oude kleerenkast. Daarin had do jongeling drie lange, weken in groote benauwenis de eindeloozo dagen doorgebracht, en smartelijk uitgezien naar den avond, die hem pas de vrijheid hergaf. Maar tenslotte beviijdde het toeval, in de gedaante van een broeder van miss Weeoh, dio naar een weggeraakt jasje zocht, den standvastigen Celadon. Yol ontzetting aanschouwde de broeder bij het openen der kastdeur den in een hoek ge- hurkten Spanjaard, wiens verzoek, om een diskreet stilzwijgen in acht te nemen, de jonge ingenieur, die geen woord Spaansch verstond, als een bedreiging opvatte, die hem noopte tot een snelle vlucht in de buitenlucht. De Spanjaard rende, woest gebareud, en zijn onschuld betuigend, achter deu om hulp roependen vluchteling aan, en loste ten slotte daar hij den snelvoetige Engelsch- man niet tot stilstaan en luisteren vermocht te brengen, in zijn zenuwachtigheid zijn revolver op hem, die gelukkig ketste. De schutter werd gepakt. Miss Weech, als getuige gedagvaard hing een tot tianen roerend tafereel op van den trouw van haar minnaar, die zich met vreugde had geschikt in een arrest van drie weken, in een plaats, die nauwe lijks toereikend was voor het paar dozijn motten, die er huisden, alleen maar om dicht bij het voorwerp zijner min te zijn. De beklaagde verklaarde van zijn kant dat hij geen afstand deed van zijn geliefde, maar dat hij haar pas kon trouwen, als zijn vader op wien hij was aangewezen, toestemming tot het huwelijk gaf. Ten einde deu jongen Spanjaard tijd te geven, die toestemming te verwerven, ver daagde rechter Darling, le bon juge, het proces en gaf h(j miss Weech permissie, om haar onechte man, die intusschen in arrest blijft, in do gevangenis op to zoeken,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2