DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 186. DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. Nieuwe Tijden. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. {5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: Itl.KISi; HaAft Telef. Iuterc. 18». Prijs der Advertentie» Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per rogel f 0.10. (Bij abonuemont belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit biad is .uitslniteud" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudseb Advert.-bureau D, Y. AI.TA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Het oude is voorbijgegaan, het is alles nieuw geworden. Aan die woorden dachten wij toen wij de voorstellen vaD B. en W., aankoop van het landgoed Nimmerdor voor de gemeente, lazen. Wat is in een korte spanne tijde aan het stadhuis de geest veranderd, nieuw en vaardig geworden. En we dachten aan Paulus den grooten wegberoider van het Christendom, den machtigen werker om de nieuwe heerlijke indeëu voor het Christendom ingang te doen viuden. En we dachten ook aan den tegenstand, aan de niet van hun oude ideën kunnen schei dende menigte. Ed het stuk doorlezend, bemerkten wij hoowel de jaren, die ons van Paulus scheiden, vele zijn dc geest van velen nu nog hecht, hangt en hinkt aaa het oude, dat om eon nieuwe richting ingang te doen vinden, nog het machtige woord van Paulus uoodig is „het oude is voorbijgegaan, het is alles uieuw geworden". Gemeentegrond aankoop, gemeentogrond- exploitatie, gemeentegrond-bedrijf, ook in Amersfoort. Wie had dat voor eokele jaren durven denken. Laat ons echter wat gelijkvloers blijven. Mou deuke niet dat Amersfoort daardoor de eer heeft iets nieuws daar te ntnlleu. Gceuszins. Am sterdam, den Haag, Arnhem, Utrecht, Schiedam, Rotterdam, Leeuwarden eu e. a. zijn haar daarin al voor gegaan en varen er wel bij. Door middel der brochure .moet Amers foort aan gemeentegrond politiek doen" is doel en strekking daarvan bij onze lezers bekend en wij vertrouwen dat zij, die de brochure werkelijk lazen, deze voorstellen van harte toejuichen. Een belangrijke'zin uit het voorstel van B. en W. is dat alleen een belangrijk grondbezit dat in de naaste toekomst als bouwterrein in aanmerking komt, voor de gemeente van groot belang is, omdat dat eigenlijk de zaak is waar het om gaat. Over het voornaamste punt is het leidende college het dus eens. Voor dezo maal willen wij den finan- cieelen opzet van een grondbezit duidoljjk maken. Doel is een afdeeling in de gemeente administratie in te schakelen, uitsluitend belast met aan- en verkoop, in erfpacht uitgeven, verhuren en besturen der ge meentegrond-eigendommen. Als onderdeel der gemeenterekening voert ze afzonder lijke boekhouding. Zy staat met de gemeente in rekening-conrant en de gemeenteontvan ger is haar kassier. Dat is noodig, omdat belangrijke grond aankoop niet geschiedt met het oog op het heden, .soms zelfs op verre toekomst, een verschil dus met audere gemeente bedrijven-, daarom is een afwijking van de gewone wjjzo van administreeron, noodig. Zoo langzamerhand is men tot het juiste inzicht gekomen, dat, waar do profijten voor de toekomst zijn, de lasten niet door heden betaald aiogon worden. Bjj de gewone gemeentebedrijven wordt rente eo aflossing, feitelijk afschrijving betaald uit bolastiug ouz., uit gewoon zoo als dc term luidt. Dat is juist gedaan gasfabrieken, straten enz. slijten en geven directe voordeelcü. Een grondbedrijf is omgekeerd, grond slijt niet co geeft alleen voordcelou in de toekomst. Bij het grondbedrijf redeneert men aldus door aanwas der bevolking en uitbreiding vooral van hygiënische eischen, rijzen de gronden om en bij cene stad in waarde. Dat is een waarheid op de practijk der laatste 100 jaren gegrond. Slijting van grond hebben we niet, de waarde wordt hooger. Wij schrijven (lossen) dus niet af, maar schrijven ioplaats de rente bij en betalen die uit buitengewone uitleenings gelden. Zij die na ons komen vinden dan gronden die in koopsom in gelijke ver houding staan tot dc werkelijke waarde als waarvoor wy zo nu koopen. Een groote fout bij den Amersfoortschen gemeenteraad is altijd geweest dat ze uiet durfde uitgeven. Dc wijze les van dr. Staring „dio niet mest, mist" scheen voor haar niet geschreven. De raad wordt ou wyzer. Had die voor 25 jaar durven uit geven onze toegangswegen tot de stad om bij een zaak te blijven zouder. niet zoo erbarralyk bekrompen zijn geweest. We dwalen af, want we wilden eigent- lyk do groote aanneembaarheid der aan bieding „Nimmerdor" bewijzen de wen- schelijkheid en de mooglijkhoid ja zekerheid dat het noch op het heden zal drukken, noch op de toekomst, daar het zich zelf zal betalen. Tegen den aangeboden prijs zal het per Meter 17", cent kosten. De koopsom zal geleend moeten worden tegen 4%. Het landgoed zal ootto opbren- gon 1'/,, blijft dus te betalen 3'/.. We schrijven niet af en schrijven jaar lijks de rente bij (zie boven). Een kapitaal 3% met rente op rente verdubbelt zich in 23'/j jaar. Na 23'/, jaar, das Januari 1935, zal de kostprijs dier grond zijn 35 cent per Q Meter. GegeveD do stijging van bouwgrond in de laatste 100 jaren, gegeven de styging der bouwgrondprijzen in Amersfoort gedurende de laatste 25, "edurende de laatste 10 jaren. Mogen wij dan niet aannemen dat die grond in 1935 35 cent per Meter waard is. Wat ze dan meer waard is, is ten voordeclc der gemeenschap, die dan leeft en werkt. By bovengenoemde rekening hebben wij aangenomen dat in de eerste 231,'., jaar geen enkele Meter als bouwterrein ver kocht wordt; wij deden dit om den meest bezwaren zoekende nog in verrukking te Dool is natuurlijk zoo spoedig mooglijk mot bouwterrein aan dc markt te komen. Verkoopen wij, dan verandert onze reke ning. In dat geval vermindert (slijt) ouze waarde dan schrijven wij af de bedragen waarvoor wy verkoopen on schrijven zoo veel rente mioder bij dan wc voor het afgoschrevcne moesten betalen. De financieele zijde van gemeenteonder nemingen worden in raadzaal en op de markt zwaar voorgesteld. Maar deze aan koop moet zelfs uit finaucieel oogpunt van den ergsten pessiment con optimist maken. Rusland en Pbrzie. Het ^Petersburgscho Telegraafagent- schnp" bericht: De Russische regeering heeft het antwoord medegedeeld, door haar gegeven op de bekende nota, waai iu Perzië erop wees, dat Rusland geen maatregelen hud genomen om de kuipergen vau den ex sjah tegen te gaan en tot verhindering van diens terugkeer naar Perzië, zoodat Perzië zich niet verantwoordelijk acht voor de verhezen, die Russische onderdanen mochten lijden tengevolge vaD de aanwe zigheid van den ex-sjah in Perzië. In deze nota wijst de Russische regecring erop, dat zij den gewezen sjah tlikwyls ernstig heeft onderhouden. De intrigues van den sjah tegen to gaan ware in de eerste plaats de plicht geweest van de Perzische regeering, maar deze heeft geen enkelen maatregel genomen, ofschoon blijk baar de terugkeer van Mohained Ali naar de Turkmener6teppe verwacht werd. Sedert den herfst vac 1910 had de ge wezen sjah meestal in hot buitenland ver toefd en hij was onverwacht en iucognito naar Perzië getogen. De voortdurende ministerieële crisissen, de onbeduidende partijtwisten en de over het algemeen onvruchtbare arbeid, die de tweejarige periode sedert het heengaan van den sjah hebben gekenmerkt, hadden zonder eenigen twijfel ertoe bijgedragen om den bodem te bereiden voor de iutrigucs van den gewozeu sjah. Op grond van deze ovorwegiugen blijft dc Russische regeering de Perzische verautwoordolijk stollen voor elk verlies, dat de Russische regeeriug of particulieren mochten lijden tengevolge van de bir.nenlandsche misstanden. Bkloie. Den 15n Augustus zullen, naar men weet, de voreenigde liberalen en socialisten te Brussel een monaterbetooging houden tegen de clericale politiek en ten gunste van het algemcene, enkelvoudige kiesrecht. Elke provincie zal dan haar plaats aan gewezen viuden, met grensscheiding tus- schen liberalen en socialisten. De onderwij zersbond en de Christen-Democraten die meedoen, zullen weer hun bijzondere plaats hebben. Antwerpen zal zich langs de Groendrecf opstelleu; Brussel zal het plein tusschen het oude Stapelhuis en de Saincteletteplaats bezetten, enz. Alles is voorzien om te ver mijden, dat de stoet, die natuurlijk zeer lang zal zgn, op sommige plaatsen zou doorgesneden worden. Frankrijk. De zeven bcklaagdon inzake het cham pagne-oproer wier zaak eergisteren voor het hof van gezworenen te Douai werd behandeld, werden allen vrijgesproken. Zg waren beschuldigd, dat zij mede geholpen hadden om champagne te laten wegloopen, die trouwen9 later bleek, geen heel echte champagne te zijn. De beschuldigden werden verdedigd door een advocaat uit Pargs eu een uit Epernay. De zitting duurde tot middernacht. Toen het etensuur was voorbijgegaan zonder dat er pauze was gehouden, stond plotseling een der juryleden op en riep: „Wat duivel, is het nu nog niet gedaan? Ik heb nog niets gegeten ik heb honger." De president toonde zich over dezo in terruptic zeer verontwaardigd, maar do gehcele zaal lachte luid. Groot- Britannie. Minstens 30,000 van de karrevoerders van Londen hebben nu het werk gestaakt, ingevolge don m den afgeloopen nacht door het uitvoerend comité van den bond van karrevoerders uitgevaardigden last. Op de wegen in de City, Eastend, Westend en Zuid Londen is zoo goed als geen wagen te bekennen. Op de hoofdwegen waren posten geplaatst, om alle karrevoerders te verzoeken, hunne wagens terug te brengen naar de stations. In de meeste gevallen werd aan dat ver zoek voldoen. Uitbreiding der staking tot de spoorweg goederenloodsen der hoofdstad is waar schijnlijk. Sommige b\j den spoorweg dienstdoende karrevoerders hebben reeds den arbeid gestaakt en groote boeveelheden vruchten en levensmiddelen blijven aan hot Londonbridge-8tation liggen, ten gevolge van de weigering der karrevoerders om vrachten aan te nemen. Italië. Ondanks de geruststellende Router-telo- grammen blijven de berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Paus ongun stig luideu. Zoo verneemt het Berliner Tagcblatt van „goed ïugelichte zyde", dat do laatste ongesteldheid vau deu Paus wel is waar eeu betrekkelijk onbeduidende aanval van jicht is geweest, doch dat de Paus sedert tientallen jaren aan jicht lijdt, en de rhcu- matischc vochten iu den loop dezer tijden alle voorname organen hebben aangetast. Daardoor gaan nieuwe aanvallen van jicht steeds vergezeld van aandoeningen van het darmkanaal en van de bloedvaten. Daar bij komt, dat de Paus, aan vergevorderde verkalking der bloedvaten lijdt, en dat zijn hart gelijk dan ook in de officieuse, vau het Vaticaan atkomstige berichten, wordt toegegeven niet meer bestand is tegen een koortsaauval. Al die lichte aan vallen van onmacht waarover iu dc officieuse comminiqnés wordt bericht, ziju dan ook in waarheid niet anders dan collaps-ver schijnselen, welke onder bepaalde omstan digheden tot een noodlottig einde kunnen voeren. Portugal. In verschillende streken van Portugal heeft de landelijke bevolking eD meermalen ook die der groote steden, zich tegen de inventaiisatie der kerkelijke goederen ver zet, welke thans door den Staat worden tot zich getrokken. Toen de ambtenaren

De Eemlander | 1911 | | pagina 1