WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Schoolnieuws. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 10 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Hemosand, laagste 760.4 te Nice. Verwachting tot den avond van 11 Augus tus 1911. Zwakke tot matige winden uit Noordelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijulijk heden onweer. Temperatuur: Koeler. Barometerstand te AMERSFOORT 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 90 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 82 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 10 Aug. dos 's morgens 7 uur is 71° F. der Republiek in Sao Crcmcnte verschenen, om den inventaris van het kerkbezit op te nemen, liep de geheele bevolking met ge weren, stokken en messen gewapend, te hoop en bedreigde de ambtenaren zoozeer, dat dezen do hulp van infanteristen moes ten inroepen. Dezen hebben de ambteuaren met groote moeite voor dood te worden geslagen beschermd. In zijn woede drong het gepeupel de kerken binnen en luidde alle klokken. Het gelui beduidde den boeren uit de omstreken, dat zy te hulp moeston komen. Bij honderden kwamen deze opdagen en leverden met de soldaten een waar gevecht, waarby aan weerszijden talrijke gewonden vielen. Ten slotte moest militaire versterking ontboden worden, om de woedende menigte in bedwang te hou den. Te Balie te Boura viel den ambtenaren een zelfde ontvangst ten deel. De Zeeliedenstaking opgeheven. Men seint Hit Amsterdam: De zeeliedon besloten met 409 tegen 254 en 39 blanco de staking op te heffen. 't Liet zich reeds lang aanzieu, dat ook de zeeliedenstaking weldra tot het verledene zou gaan behooren. Reeds hier eu daar gaf de organisatie toezegging om weer aan 't werk te gaan, de onmiskenbare teekenen van beëindiging van het conflict. En thans is na een druk bezochte vergadering in „Plancius" besloten tot opheffing der staking. Te kwartier over vijven was deze bijeen komst gistermiddag begonnen. En toen te kwartier vóór achten de voorzitter de vergadering sloot, had de Algcmeene Nederlandsche Zeemansbond eene motie doen aannemen, strekkende tot opheffing. Deze motie luidt als volgt: De vergadering van zeelieden, gehou den op Woensdag 9 Augustus in het gebouw „Plancius", kennis genomen hebbendo van het beslaan van eene commissie uit -de burgerij, welko het verlangen koestert, zoo mogelijk do beëindiging te bevorderen van den onge- regelden toestand, waarin het zeemans- bedrijf hier ter stede verkeert; overwegende, dat het nog eenigen tyd kan duren, voorgenoemde commissie eeuig resultaat zal kunnen bereiken; overwegende, dat het aantal zeelieden dat zich by de staking aansluit, steeds grooter wordt en daardoor steeds meer geld voor steun noodig is; van meening zijnde, dat genoemde commissie ook na opheffing der staking nuttig werk kan verrichten in het belaug dor zeelieden; besluit: de staking op te heffen en hiervan mededeeling te doen aan de betrokken stoomvaartmaatschappijen. Mr. J. C. de Marez Oyens. Een gisteren in den Haag ontvangen telegram meldt, dat de Dinsdag uitgezou- den onderzookingspatrouilles 's avonds zijn teruggekeerd, zonder eenig spoor te hob hen ontdekt. De Münchener N. Nachriehten iheidt omtrent de nasporingen, naar den vermisten oud-Minister, dat vijftien man politie uit Garmisch met een politiehond uit München de naaste omgeving afzoekeD. Ook berg gidsen zijn op onderzoek uitgegaan. Ook deelt dit blad mede, dat de heer De Marez Oyens, toen hij 't laatst uitging, verklaard had, een gids to willen nemen om de naaste omgeving te bezichtigen. Militaire Aviatiek. Naar wij vernemen heeft de vlieger Flits Lütge de voorwaarden van den Min. van Oorlog om als militair vlieger dienst lo doen, geaccepteerd. Einde September a.s. zal de heer Lütge reeds met rijn vlieg tuig aan de dan te houden groote manoeu vres deelnemen. üuduklhandigheid. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Resultaten van den vrijhandel. De Journal de6 Economistes geeft eenige cijfers, resultaten van een onderzoek van den Engelsche Board of Trade, cyfers, die wij in de „Yragen v. d. Dag" vermeld vinden. Volgens het onderzoek zouden de pryzen van levensonderhoud en de verdien sten der arbeiders, vergeleken met Enge land, waarvoor als grondslag 100 is ge nomen, in Engeland, Frankryk, Duitschland en België de volgende zyn: Huishuur, vergeleken met andere landen (zonder belaBting) resp.: 100, 80, 101 en 61. Kosten uan voeding en verwarming van een werkliedenfamilie: 100,118, 118 en 99. Kosten aan huishuur (met de stedelijke belasting in Engeland) met de uitgaven voor voedsel en brandstof: 100, 110, 115 en 91. Dito zonder de Britsche stedelijke belas ting: 100, 114, 119 en 94. Wekelijkscho verdienste der werklieden iu dezelfde categorieën van drie industrieën (bouwbedrijven, constructie, machines en boekdrukkerij): 100, 75, 83 en 63. Duur van den arbeid per week in dezelfde industrieën: 106, 117, 111 en 121. Loon per uur in dezelfde industrieën: 100, 64, 75 en 52. Duidelijk blijkt hieruit, dat in Engeland met vrijhandel niet alleen het levensonder houd goedkoopor is dan in de landen mot protectie, als Frankrijk en Duitschland, maar dat er tevens de loonen hooger en de werk tijden korter zijn. België heeft wel goed- kooper levenBwyze, maar ook veel lager verdiensten en langer arbeidsduur. Sprekender pleidooi voor den vrijhandel kan wel niet gelevord worden. water van die perceelen van verkoopers af te voeren en te vervangen doorjde thans bestaande deels natuurlijke, deels kunstmatige boven- en ondergrondsche in voortdurend onderhoud der gemeenteAmers- foort blijvende geleidingen naar de aan de gemeente Amersfoort overgedragen gron den, die het overtollige water ontlaston in de westelijke langs de Spoorbaan Amers foortKesteren gelegen spoorBloot, die dat water verder afvoert ook door ijzeren dui kers of kunstmatige geleidingen nabij do brug der Hofstede „Ruitenbeek" onder Leusden naar en in de Beek. Bedoelde spoorsloot wordt geregeld nagezien en onderhouden door de betrokken spoorweg- Maatschappij. 3e. In het algemeen gezegd mag het „Huis Nimmerdor" bettend onder voor schreven kadastraal uo. 2293 nimmer ge heel geamoveerddoch wel herstelden in constructie en uilerlijken vorm gewijzigd worden. Dat buis zal nimmer mogen dienen tot herberg of koffiehuis of voor den verkoop van sterkendrank in het klein tot gebruik ter plaatse van verkoop of elders. By overtreding van elke dezer beide sub 3 genoemde bepalingen verbeurt de gemeente Amersfoort aan verkoopers of hun afkomelingcn als boete een som van tien duizend gulden. 4. De gemeente Amersfoort heeft voor keur van koop tegen een prijs van vijf duizend gulden van do volgende perceelen gemeente Amersfoort aan don Arnhemschen- straatweg tegenover de Zandbergerlaan tusscben de le en 2e spoorweg-overweg, huizen en erven, houtval, bouw- en weiland Sectie B, Nos. 1742, 2388, 2389, 2033, 1700 en 310 groot 44 aicu 66 centiaren, wat zeggen wil, dat comparanten eener- zyds, genegen zijnde, deze goederen van de haud te doen, dezelve voor anderen in koop zullen aanbieden tot voorschreven prijs aan de Gemeente Amersfoort, onder don last van levenslange vrije bewouing door ieder der tegenwoordige bewoners. De gemeente Amersfoort geeft hare be slissing binnen twee maanden na het aan bod. By overlijden van do laatste der Com paranten eenerzijds heeft de gemeente Amersfoort het recht die perceelen te naas ten tot voorschreven prijs. De 'gemeente Amersfoort geeft daarom trent hare beslissing binnen drie maanden nadat zij van bedoeld overlijden kennis draagt. 5e. De gemeente Amersfoort treedt in genot en lasten van den koop vrij van alle huur op twee Mei negentienhonderd twaalf. 6e. De opgaande boomen aan weers zijden van den Arnhemschenstraatweg zijn met het recht van bepoting onder dezen koop begrepen. 7e. Onder den koop zyn niet begrepen de installatiën voor electrisch licht en die der waterleiding ten behoove van het ge bouw. 8e. Door verkoopers wordt voorbehou den "een schilderstuk in den Stal en twee dito in het hoofdgebouw boven de ramen der zaal. Te 's Gravenhage slaagde gisteren voor het examen Engelsch L. O. de heer R. W. Kuiper, alhier. Yoor het examen handteekenen L. O. slaagde de heer J. C. de Froe. De le luit, der art. van het O.-I. leger G. J. Pitlo, gedetacheerd geweest bij de rijschool te Amersfoort, wordt 1 Sep tember tydelyk gedetacheerd bij het 2e reg. veld-art. in den Haag. In de zweminrichting is gistermiddag een onderlinge wedstrijd voor meisjes ge houden, waarvan de uitslag is: 1. 40 Meter buikzwemmen. le prys T. Stocker 41%- 2e prys M. Best i8l/b, 3e prijs van Heukelom 50' 2. Fraai zwemmen. H. Green, T. van Heukelom, Latensteyn van Yoorst. 3. 40 Meter r u g z w e in m e n. H. Green 49' T. Stocker 52\'6, van Heu kelom 56.3. 4. Springen. H. Green, M. Bauer, T. van Heukelom. 5. Buikzwemmen. 20 Meter Juniores. 1. R- Yrijdag 2576. 2. G. Muller 27. 3. R. van Vollenhovcn 32t 4. M. Wassenberg 35. 5 M. Hooy 40. Voor buikzwemmen, rugzwemmen eu springen werden uitgereikt: le prijs R Vrijdag, '2e prijs E. Muller,. 3e prijs M. Hooy, 4e prijs R. Vollenhoven. „Amersfoort's Mannenkoor" houdt een algemceno vergadering op Vrijdag 11 Augustus a.s. 's avonds 8 uur in Café Otte- In Moleschott schrijft B.: In de vergadering van de Amsterdamscbe schoolcommissie van October 1908 is door mij voorgesteld B. en W, te verzoeken „zoodanige maatregelen te Hemen, die er toe leiden, dat op de scholen aan allo leerlingen schrijfoefeningen ook met do linkerheid gegeven werden; in elk geval, dat, als blijkt, dal een leerling liever zijn linkerhand gebruikt dan zijn rechter, hem dit toegestaan zal werden." De rede, die ik daarby uitgesproken heb, is afgedrukt in do. 15 van den 3en jaargang van dit weekblad en ik had toen tevens medegedeeld hoe en mot welk een geweldige meerderheid mijn voorstel ver worpen is. Na over de beteekenis dier verwerping hebben uitgeweid, vervolgt B.: „Dat mijn voorstel niet slecht en zeer zeker het overwegen waard was, blijkt uit aflevering 5 der Bliitter für VolksgesuDd- heitspflego van 15 Mei j.l. In een artikel over „De boteokenis der dubbelhandigheid voor school en staat", wordt het volgende meegedeeld In Japan is de dubbelhandigheid inge voerd. In Zweden en Denemarken worden proeven genomen. Prof. Liberty Tadd bericht over groot succes te Philadelphia. In Londen bestaat een Ambridextralcultuur- vcreeniging, die haar schitterende resultaten in de „Infant School Teacher" gepubliceerd heeft. In Koningsbergen zijn proeven ge nomen door den schoolinspecteur Tromnau en wel aan 4 volksscholen. Over het resultaat dezer proeven is hij zeer tevreden. Dr. Frankel verwacht in het oefenen der linkerhand verbeterde houding, ver betering der lichamelijke en geestelijke kraohteD, afuame der ruggegraatsverkrom- ming en der oogaandoeningen. Door het oefonen der beide handen zag hij niet alleen normale kindereu zich beter ont wikkelen, maar pok op de verstandelijke vermogens van zwakzinningen werd hier door en gunstige invloed verkregen, zooals hij ook andere artsen liet controlceren. Dr. Schater, schoolarts te Berlijn, vond, dat onder de 18.000 leerlingen van het 7e schooldistrict 4.06 pCt. van alle kinderen linkshandig waren (van de jongens 5 15, van de meisjes 2.97 pCt.) en dat onder de ongeveer 6000 onderwijzers 120 links- handigen zijn. Geheel eensluidond met het tweede deel van myn voorstel schrijft dr. Schafor: Do linkerhand mag bij de linkshandigen niet braak liggen, haar moet bij de opvoeding dozelfde rol toebedeeld worden, die do rechterhand bij de rechthandigen reeds lang geniet. Het aankweeken van de dubbelhandig heid woidt algemeen als een krachtig hnlp- middel ter bevordering der rolkswelvaart beschouwd". Uitslag van de heden gehouden stemming iu district I voor een lid van den Ge meenteraad in de vacature, voortdurende door het niet aannemen zijner benoeming, door den heer F. M van Veen. Aantal kiezers 815. Uitgebracht 480 Btemmen. Van onwaarde 3 Volstrekte meerderheid 239 P. van Achterbergh 196 P. C. II. Briët 226 G. van Wijland Jr. 55 Zoodat er herstemming is tusschen de heeren Vau Achterbergh eu Briët. „Nimmerdor". De Voorwaarden en bepalingen betref fende den aankoop van het landgoed „Nim merdor" gisteren, door ons vermeld, luiden als volgt: le. Aangezien het middengedeelte van den zoogenaamden Doodenweg niet als weg (Doodenweg) kadastraal bokend staat maar uitmaakt het noordelijke deel van de aan verkoopers behoorende perceelen ge meente Amersfsort, Sectie B Nos. 836 en 837 zullen verkoopers en hun opvolgers in den eigendom van die boide perceelen, de thans bestaande toestand bestendigen en bostondigd houden door het noordelyk deel dier beide perceelen. Sectio B Nos. 836 en 837 ter maximum breedte van 20 Meters, om te dienen als openbaren weg ten allen tijde open, onbelemmerd en on bebouwd te laten, welk noordelijk deel ten nutte van de nu overgedrageu goede ren belast wordt met de erf dienstbaarheid van weg ter genoemde breedte en van daarop Diet te mogen bouwen of beplantin gen te hebben andere dan dio er thans tydelyk zich op bevinden en die op de eerste uitnoodiging daartoe zullen verwij derd worden. 2. Ten nutte van de bij de huidige overeenkomst dat de gemeente Amersfoort overgedragen goederen was ten lasto van de aan verkoopers behoorende, ten Zuiden van den Doodenweg tot Bavoort gelegen perceelen (volgt staat, perceelen) gevestigd de erf dienstbaarheid van waterleiding waardoor de aan do gemeente Amersfoort komende vyvers, slooten en beeken door de thans bestaande deels natuurlijke, deeL kunstmatige boven- en ondergrondsche ge leidingen steeds gevoed worden met het water afkomstig van de voorschreven aan verkoopei'b verblyveode perceelen. Ten laste van ilo bij deze aan dc ge meente Amersfoort overgedragen perceelen wordt ten behoeve van de aan verkoopers verbleven hiervoor omschreven en met het servituut van waterleiding belaBte perceelen gevestigd de erfdienstbaarheid van het

De Eemlander | 1911 | | pagina 2