DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 190. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. Vrijzinnige Kiezers. P. C. H. BRIËT? P. C. H, BRIËT. Van Achterbergh P. BRIET P. C. H. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau: KI.KIIIF HaAIJ Tclet. luiere. 1SX. Prijs der Ailvertentien Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuneu-en Bnitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Laat n niet misleiden! Zoo ge van Achterbergh naar den Raad afvaardigt, kunt ge niet ten allen tijde zeker zijn van beslissingen in vrijzinnigen geest, noch waar deze beslissiogen zaken, noch waar ze personen botreffen. De Heer van Achter bergh toch werd op 10 Augustus gesteund door een honderdtal stemmen van de kerkelijken, die wel weten wat ze doen. Moeten wij hier weer denken aan do leuze „Verdeel en heersch?" Niet de helft van de 196 stemmen op 10 Augustus op van Achterbergh uitgebracht, wbb van vrijzinnige zijde. Nu zullen de kerkdijken op 17 Augustus iu grooter gotale opkomen om den tegen- candidaat van de groote massa der vrijzinnigen de meerderheid te bezorgen. En dan zal het handje vol vrijzinnigen, dat het relletje begonnen is „geuren" met een eerste succes. Dan wordt dus in ons vaste District het treurige bowij3 geleverd, dat oodc de vryzinnigen in Amersfoort geen eendracht hecht genoeg kan wezen 'om niet onverhoeds door een klein groepje dwarsdrijvers als een rietjo verbroken te worden. Wantze rekenen, en weten dat ze rekenen kunnen, op den steun van tegenpartijen. De hoofdpersonen van hef relletje en van de Rooni6chen heb ben reeds met elkaar geconfereerd en roomsche en anti-revolutionnaire buisbezoe kers kunt ge eiken avond in de straten zien. Het is dus niet meer, zooals velen onzer nog meenen, een strijd tusschen twee vrij zinnigen, maar wel degelijk pcd te hoop loopen van de roomscheu en anti revoluti- onnairen met de relletjesmenschen tegen vrijzinnigen. Een nieuw monsterverbond dus in 't geheim! Zult ge dat dulden? Wilt ge uw partij en dus ook u zelf belachelijk maken door zoo weinig trouw aan de partij te toonen, dat ge thans niet medewerkt om de een heid der liberale fractie in den Raad te helpen bestendigen door uw stem te geven aan Partij-discipline, mijneheeren dit moeton we hebben, zooals de kerkelijken in zoo benijdenswaardige mate bezittöD. Zonder deze zal onze zaak, al staat ze ook schijn baar nog zoo zeker, te gronde gaan. Laat OD6 dus toch zooveel mogelijk één zijn en niet als in een roes ondoordacht voedsel geven aan het „relletje'', dat aan den gang is gemaakt door een handjevol heethoofden, die thans zoo vurig geworden zijn omdat ze voor 't eerst kruit hebbcu geroken. Waarachtig, het is niets dan een relletje van deze mannen en rolletjes heb ben voor sommigen een gevaarlijke aan trekkingskracht, vooral als gebruik gemaakt wordt van goedkoopen, ODwareu en laag- bij-den-grondschen spot. Weet dus, partijgenooten, hoe bedenke lijk het is thuis te blijven of uw stem op van Achterbergh uit te brengen. Komt dus allen op Donderdag 17 Augus tus tusschen 8 en 5 uur (liefst voor ééu uur) naar het slembureau in bet gebouw der Hoogcre Burgerschool en stemt op Laat uw stembiljet er aldus uitzien na het witte puntje vóór den naam van Briët zwart gemaakt te hebben: De Kiesvereeniging, „GEMEENTEBELANG". De Stakingen in Engeland. Niettegenstaande eerst besloten was de staking op te heffen, is er in de dok werkersstaking te Londen nog geen ver betering gekomen en ziet het er werkelijk onrustbarend uit. Eenige duizenden hebben opnieuw den arbeid nedorgelegd, omdat eenige stakers door de havenautoriteiten ontslagen zijD. Bovendien stuit het hun tegen de borBt weder aan het werk te gaan, terwijl de staking te Liverpool nog aan den gang is. De toestand in de nijverheid in Zuid- Oost Londen is nog steeds ernstig, to Bermondsey hebben 14.000 fabrieksarbeiders bet werk nedergelegd. De spoorwegarbeiders van Swansea en Lancashire hebben een motie aangenomen ten gunste van de nationale staking. Ook in Schotlaud hebben eenige groepen van spoorwegbeambten het werk neder gelegd. Te Liverpool werd met steenen geworpen naar den rechter, Sir Thomas Huyghes, waardoor hij aan het hoofd gewoüd werd In den namiddag deden de stakers eno aanval op een broodwagen en werd ecu restauratie door hen leeggeplunderd eu vernield. Politie en soldaten dreven de menigte uiteen. Zevenduizeud dokwerkers te Birmingham legden het werk neder en deden onmid dellijk daarna een aanval op de politic. De kolenschippers in de dokken van Grimsby hebben het werk gestaakt, zoodat geen trawlers kunnen vertrekken en de handel in visch stil zal gaan staan, tenzij het geschil spoedig wordt bijgelegd. Te Glasgow hebben stakers gistermiddag de tramwagens aangehouden. De politie maakte een charge met den wapenstok en deed eenige arrestaties. Zeshonderd beambten van de „Great Western Railway" te Bristol zijn in staking gegaan. Te Liverpool hebben gistermiddag de voornaamste scheepvaartmaatschappijen een uitsluiting afgekondigd. Deze maatregel treft 30,000 man. De troepenmacht aldaar is versterkt en bovendien hebben 5000 man in het kamp van Aldersbot bevel ontvangen naar Liver pool tc vertrekken. De overheid heeft mannen van 20 tot 40 jaar opgeroepen om dienst te doen al6 speciale agenten. Vijfhonderd beambten 7an de „Midland Railway'' te Sheffield hebben het werk nedergelegd. Het is met onwaarschijnlijk dat ook do arbeiders van de PGreat Con tral Railway" zich bij de stakiug zullen aansluiten. Te Liverpool is liet Zondag buitengewoon heet toegedaan. Op St. George's plateau cn de aangrenzende straten werden, nadat de „Riot Act" was voorgelezen, charges ge maakt door de politie op een menigte van 50.000 personen, met het gevolg dat meer dan honderd menschen gewond worden. De aanleiding tot de ongeregeldheden was een betooging, op touw gezet door den Nationalen Bond van Transportar beiders. De deelnemers kwamen van verschillende zijden opdagen, maar tegelijk met hen arbeiders uit andere bedrijven en een groot aantal opgeschoten jongens, die zich reeds vooraf hadden voorzien van de noodige werptuigen, steenen, flesschen enz. Nu kwam een sterke politiemacht aau- rukken maakte eeu charge en dreef de betoogers als schapen voor zich uit. Bij tientallen werden zij tegen den grond ge slagen. De brandspuitgasten van het station werden te hulp geroepen om de menigte uiteen te jagen en weldra wierpen de spuiten dikke waterstralen over de menigte, die zich echter weiuig stoorde aan die be sproeiing. Een bestuurslid van de „Algamated So ciety", trachtte het volk te kalmeeren. Hij liet zich door een paar sterke agenten op hun schouders hijschen en trachtte de me nigte to overreden om zich kalm tc houden. Zijn raadgevingen vonden echter geen ge hoor en toen nam hij een wit rozetje uit ziju knoopsgat, waarmede hij zwaaide, teu teekeu dat hij gaarue zou zien, dat de on- getegeldheden ophielden. Ook dit bleek uutteloos en 's mans positie werd zoo ge vaarlijk, daar onophoudelijk steenen en flesschen langs zijn hoofd vlogen, dat hij zijn goedgeraeeade pogingen eindelijk maar opgaf. Het spektakel werd intusschon hoe lan ger hoe erger. De politie werd nogmaals versterkt en het Warwickshire regiment werd gereed gehouden oui, zoo noodig, de politie te steunen, he.geen echter, zoo was besloten, slechts in den uitersten nood zou geschieden. Een detachemcut van 40 politieagenten posteerde zich voor een nabijgelegen hotel. En onmiddellijk namen de betoogers hen tot mikschijven en bombardeerden hen met flesschen en steeuen. Er hcerschte groote opgewondenheid ou der de menigte en er was slechts een kleinigheid noodig om een uitbarsting te veroorzaken. En die bleef niet uit. Er werd nl. een steen geworpen naar een veuster van het Londen en North-Western Hotel! Onder dat vensier stonden eenige politieagenten, die de menigte beletten op te dringen. Toen nu die steen gevallen was, ging er gejuich cn hocra-geroep op uit de massa, do politie werd uitgejouwd en bij hare geiinge sterkte achtte zij het, daar do opgewondeuheid ondor het volk steeds toenam, geraden om zich naar de nabij- gelegeu post te bogeven, hetgeen geschiedde onder het gejouw en gejoel van do toe schouwers. Het vertrek der agenten was het sein voor een aanval op het Limestreet-station. Een hagel van steenen en flesschen vloog in do richting van het gebouw en keer op keer deed do menigte een stormloop op de ijzeren deuren, zonder sueces echter. Toen werden allerlei voorwerpen over de poorten heen geworpen, daar men wist, dat een brigade agenten daar geposteerd stond ter bescherming van het statioD. Middelerwijl zong eeu vi ooi ijk troepje onder de betoogers maar voortdurend Rule Britannia. Eindelijk werd het bevel gegeven tot een charge met de wapenstokken. Maar ondanks de hevige klappen, die er vielen, week de menigte niot, tot eindelijk ook de bereden politie bevel kreeg tot een charge en nu slaagde men ei in het volk de aangrenzende straten in te drijven. Intusschen waa de wagen van de stede lijke ambulauce op het tooneel van den opstand aangekomen. In een oogwenk was hij gevuld met de zwaarst gekwetsten en toen werden er nog drie menschen, wien het bloed over het gelaat gutste, boven op den wagen geheschen, daar hun toestand onmiddellijke overbrenging noodig maakte. De anderen moesten wachten of zich per voet naar het hospitaal begeven. In het gehcol werden 130 man meer of minder ernstig gekwetst, onder hen een paar politieagenten. Iu het koninklijk zie kenhuis hadden 12 geneeshecron uren lang werk met het verbinden ?an de gewonden. Dat er tal van personen in hechtenis werden genomen, spreekt vanzelf. In den loop van den avond werden de ongeregeldheden hier en daar nog voortge zet en kwamen politie- en militaire pa trouilles wederom in botsing met het ge peupel. Den gehcelen nacht door bleef het woelig. „De 13de Augustus 1911 zal ons blijveu heugen als de „roode Zondag", zegt de Daily Mail. Het Zionistbncongrhs. Het Ziouistencongres nam oen motie aan, waarin het Joodscho volk en zijn or ganisaties uitgenoodigd worden een uitge breide emigratie actie te ontwikkelen en hoofdzakelijk de landverhuizing naar Pales tina en Syrië te steuneu. Een voorstel tot het in 't leven roepen van een emigratie bureau te Berlijn werd naar een commissie verwezen. Duitsciiland. De Groothertog vau Mecklenburg-Strelitz, die aan zijn volk e» n grondwet wil geven, maar door den adel, de „Ritterechaft", vau zijn laud daarin wordt verhinderd, heeft een commissie ten gehoore ontvangen, die hem het besluit kwam overhandigen, dat de Ritterschaft in haar jongste bijeenkomst ten opzichte van de grondwetsplannen ge nomen heeft. In zijn toespraak tot de hceren zcide de Groothertog, dat de Ritterschaft niet genoeg rekening houdt met het feit, dat aan wijdor kringen des volks, aan de veel belastingbe talende staatsburgers, een aandeel in het bestuur des lands toekomt en dat daarom het besluit der Ritterschaft hem met droef-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1