weerbericht. binnenland; Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 15 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 770.6 m.il. te Stornoway, laagste '45.6 te Riga. verwachting tot den avond van 16 Augus tus 1911. Matige tot krachtige N. W.- lijke tot N.O.-hjke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Iets koeler. barometerstand te AMERSFOQpX nu door het nieuwe genootschap worden vervangen. De officieren en personen, die zich reeds in den vreemde hebben opgehouden, worden echter als het meest geschikt voor den arbeid van de nieuwe organisatie beschouwd. DeZe beschikt voorloopig over een bedrag van ééu millioen jen. Het door de „Agenco d'Extrême Orient" gepubliceerde document werd aan iederen Japanschen consul in China, Indo-China, Siam, Birma en Indië toegezonden. Het agentschap verklaart voor de echtheid daarvan geheel in te staan. Zaterdagavond had de gerechtelijke schou wing van het lijk plaats in het byzijn van den Oberamtsrichter en van den Bezirks- arzt, in het lijkenhuis van het hospitaal van Parteukircheu. Dit onderzoek geschiedde op last van den Staatsanwalt uit München, ter vaststelling dat geen misdaad mogelyk ge weest kon zijn. Bevonden werd, dat de oorzaak van den dood geweest is het breken van den nek b|j het vallen van aanzienlijke hoogte. Waar de overledene nog in het bezit van ringen enz. bleek te zijn en er ook geen de ge ringste aanduiding van geweldpleging was te vinden, werd toestemming gegeven het lijk te kisten. Even vóór het vertrek van den middag trein, waarmede de weduwe en een der zoons naar Holland vertrok, werd den ouden houthakker, die het lijk vond, de belooning van 1000 mark uitgekeerd. Wij konden den ouden Wackerle, die, niettegestaando zijn mooien titel van „Holzarbeiter beiui Kgl. Bayr. Forstamt Carnisch Partenkirchen" toch een doodarme stakker is en die, vader vau zes kindoren, ie Partenkirchen voor den armsten burger vaD het dorp doorgaat, even spreken. In zyn, haast onverstaanbaar Beiersch dialect vertelde do oude man hoe hg, heelemaal niet zoekend of ook maar denkend aan den Minister, toevallig het gemzenjagerpad naar den Ross Wank be steeg, toen hg het lijk zag liggen. Hij wist dat er iemand vermist werd en spoedde zich dus naar de marechaussee. Hij denkt, dat de ongelukkige oud Miuister, verdwaald zgnde, tegen deze hoogte heeft willen op klimmen, in de hoop van daar uit een dorp of straatweg te zien, „doch zulke paden zijn voor gemzenjagers, niet voor „Stads- leute", meende de oude houthakker, die een uitgljjdon ;en neerstorten voor onge- oefenden op dit pad onvermijdelijk achtte. Heel toevallig was hij, wetend dat do pa den, dank zjj do lange droogte, in uitste kende conditie zjjn, dit gemzeujagerspad gevolgd; ware hij niet toevallig dezen weg gegaan, dan had men misschien nog maan den in onzekerheid blijven verkeeren, daar volgens onzen zegsman, slechts uiterst zel den iemand in deze buurten komt. Juist voor het vertrek van den trein kwam op bet station een bergbeklimmer, die een schoen, den alpenstok en den wandelgids van den verongelukte, drie dingen, die men beneden niet bjj het ljjk gevouden had, ter herkenning medebracht. Uit de plek, waar deze gevonden zijn, een 100 meter hooger dan van waar men den val vermoedde, blijkt dat de heei Oyens zich op weg bevond tusschen twee uitzichtepunten, toen hij langs oen zeer steile helliug van 200 meter naar beneden gestort is, onderweg een schoen, alpenstok en gids verliezend. Het is dus zeer waar schijnlijk, dat de boven medegedeelde hypothese van den houthakker juist waB en dat de heer do Marez Oyens ver moeid door lange wandeling en gloeiende zon, uitgegleden is op ait ook zeer steile voetpad. Stembusonregelmatioheden. In Den Haag zijn ergerlijke onregelma tigheden bij de stembus ootdekt. De Raad heeft dan ook gisteren besloten den candidaat Schalokamp, dto verkozen was verklaard, niet toe te laton. De Raadsoverzichtschrijver van hetVad. schrijft hierover het volgende: De feiten zijn bedroevend. Het stembureau in de Stortenbekerstraat geeft in zijn proces-verbaal allen Christe- lijken caudidaten meer, allen socialisten minder stemmen dan zij in werkelijkheid erlangden. Zulks ondanks het feit, dat tegen de resultaten der telling gelijk de voorzitter die oplas, onmiddellijk protest werd aangeteekend door «Ie stemopucmers der kiesvereenigingen in het lokaal aan wezig. Het stembureau, mitsdien gewaarschuwd tegen vergissingen, volhardt daarbij. En welk een vergissingen 1 Niet van enkele stemmen, maar van dozijnen tegelijk: den Chr.-historischen Ankerman worden 5, den Katholiek Van Liefland 19, den anti-revo- lutionnair Schalokamp worden liefst 48 stemmen te veel toebedeeld, maar den socialisten Bleeker worden er 111, Harms 13, De Kleor 18 en Oldonboom 32 tekort gedaan! Aldus kon het hoofdstembureau den heer Schalekamp verkozen verklaren, hoewel hij in werkelgkheid 2 stemmen bij den heer Harms en 26 bg den heer De Kleer achterbleef. Was de voorzitter van het stembureau dan zoo'n sukkel De heer Steenbergen is ambtenaar in dienst der gemeente, aan den dienst der Gemeentewerf verbonden. "Wel was hij slechts plaatsvervangend voor zitter maar bij verhindering van den eigen lijken voorzitter mr. E. L. Van Emden had deze voorman in de antirevolutionnaire kiesvereeniging, den heer Steenbergen het meest waardig gekeurd als president op te treden. Aanvankelijk toch wildo men deze functie aan den in het verkiezingswerk ervaren heer Sorber opdragen, maar toon men vernam, dat deze niet was anti- revolutionnair, berichtte men hem, dat de waschecht-antirevolutionnaire heer Steen bergen het wel zou doen. Den heer Hoejenbos danken wg de mededeeling van deze feiten. Hij zelf waagde het niet meer aan abuizen te den ken, vooral waar de voorzitter van het stembureau zijn bijzitters het proces-verbaal in blanco reeds liet teekenen en hij ver klaarde het geval als een brutale poging om de socialisten zelfs met ongeoorloofde middelen te weren. Er is nu behalve deze ongelukkige telling meer gebeurd. De commissie voor de geloofsbrieven heeft het pakket met de steinbiljette» van de Stortenbeker straat ongezegeld ten Stadhuize gevonden. Een ambtenaar vorzekerde, dat het pakket nooit gezegeld geweest is, daartegenover staat echter de verklaring door den heer Sorber den heer Hoejenbos afgelegd, dat hij persoonlijk het pakket verzegelde en het raadselachtig feit, dat men ten Stadhuize den heer Sorber diens cachet te leen heeft gevraagd on het hem eerst Vrijdag heeft terug gegeven. Hier is uiteraard de oplossing niet moei lijk. Nieuwsgierige ambtenaren hebben vermoedelijk het pakket ontzegeld om na de geruchten over de verkiezing ontstaan het hunne er van te weten. Dit althans is het minst erge verklaring. Maar het gevolg dier ontzegeling is, dat nu Gedeputeerde Staten het resultaat der telling van de commissie weleons beteekenis kondon ontzeggen, of de geheele verkiezing nietig verklaren, al achten wij zulks niet waarschijnlijk. Gestreng onderzoek is in elk geval noodig en de heer Hoejenbos, die in een flink requisitoir al het gebeurde samenvatte, besloot zijn rede met het voorstel om door een commissie ad hoe twee rapporten te doen samenstellen: het eene van algeincene strekking zou moeteu aangeven de beste organisatie der stein- bureaux, 't andere op het geval in de Stortenbekerstraat toepasselijk zou èn omtrent het bg de stemming gebeurde èn omtrent de ontzegeling van het pakket licht moeten brengen. De Raad vereenigde zich zonder stemming met deze voorstellen. Bond van rijks ambtenaren. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Sterke te Ameterdam werd te Utrecht een algemeene vergaderiug gehouden vau den Algemeenen Bond van Nederlandscho Rijk8-ambleuareD. Na een kort openingswoord van den voorzitter werd het jaarverslag door den secretaris, den heer A. J. Klaassen uit Utrecht, uitgebracht. Er bleek uit dat het aantal aangesloten bonden was gestegen van 5 op 6 en het ledental van 492 op 537 benevens eenige personeele leden. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer K. F. De Lijn uit Nijmegen, bleek, dat do ontvangsten f534 en de uitgaven f 423 bedroegen, zoodat er een saldo is van fill. Beide verslagen werden goedgekeurd. Aan don aftredendeu redacteur van het bondsorgaan „Do Rijksambtenaar" word dank gebracht voor zijn gedane werkzaam heden. Tot redacteur werd benoemd de heer W. L. Koudijs van Den Haag, terwjjl tot secretaris werd herbenoemd do heer A. J. Klaassen te Utrecht. Bij de aangesloten bonden zal een voor stel aanhangig gemaakt worden om do contributie te vorhoogen. Besloten werd dat leden, die als ambte naar gepensionneerd worden, personeel lid kunnen blijven van don bond, tegen be taling van de helft der contributie. Door den bond zal er bij de regeering op aangedrongen worden dat inhouding van periodieke verhooging als straf niet meer plaats hebbe. Voorts zal geijverd worden om het maximum salaris Da 10 jaar te bereiken. Gejjverd zal worden dat meer rekening gehouden zal worden met de belangen van het reeds in dienst zijnde personeel der verschillende instellingen, bij het aan een betrekking helpen van gepasporteerde of gepen8ionneerde personen. Besloten werd bij den Minister van Marine aan te dringen op het instellen van weduweD- en weezcnpcusioen. Daarna word de vergadering gesloten, Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 82 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 15 Aug des 's morgens 7 uur is 73° F. heid en bezorgdheid vervult. Hij is bereid een deel zjjner rechten als onbeperkt vorst des lands af te staan tor wille van een staatsiDrichtiug, die het volk in staat stelt, mede te werken bij het behandelen vau gewichtige landsaangelegenheden. Maar voor een hervorming, als de Ritterrchaft voorstelt, wil hij niets van zijn rechten prijs geven. PerziE. De troepen van Mohammed Ali, den ge wezen Sjah van Perziö die zijn troon wil heroveren, hebben oen nederlaag geleden bij Firoezka. Zij werden daar door de Bachtiarenvoorhoede der regeeringstroepen verslagen en hun aanvoerder, Redsjid Sul tan, word gewoud en gevangeu geuomen. De gewezen Sjah tracht op humane wijze oorlog te voereu naar men zegt, om de sympathie van Europa voor zich te winnen. Hij heeft 200 zijner Toerkomenen, die zich te Sjarved aan plundering schuldig maak ten, ontwapend en onder militair escorte uaar Aslrabad gezonden, Den door hen geroofden buit liet hij naar Sjarved terug brengen en weder aan de eigenaren ter hand stellen. Japan. De „Agence d'Extrême Grient" maakt een geheim document openbaar, dat de oprichting van een Japansch genootschap tot spiouuage onthult. Iu de inleiding behelst het schriftstuk de opmerking, dat met de inlijving van Formosa en Korea de nationale ontwikkeling van Japan haar hoogtepunt nog niet bereikt heeft. Japan moest er naar streven, zijn invloed over het geheele Aziatische vasteland uit te breiden; China, Indië, Siam, Indo-China Birma, boden in dit opzicht eeu uitgebreid veld van actie aan. In alle belangrijke steden van deze landen moestCD daarom bureaux worden ingesteld. Het hoofdbureau komt te Peking en wel voorloopig in het Japansche gezantschap aldaar. Onderneder zettingen komen dan in Mandsjoerije, Mongolië, Thibet, Setsjoean, Jiinnao, Kwantoeng, Birma, Siam, Indo-China en Indië. Zoogenaamd zal men zich met het aan- knoopen van handelsbetrekkingen en de studie der gebruiken en tradities der volken bezighouden, in werkelijkheid echter staat het genootschap onder den generalen staf om inlichtingen aangaande militaire, diplo matieke, politieke en strategische bijzon derheden in de verschillende landen te verzamelen. De zgn. touristenagenten, die zich tot nog toe aan de spionnage wydden, zullen Tehuis voor blinden. Prins Hendrik zal Zaterdag 19 dezer don eersten steen leggen van het tehuis te Wolfhezen voor alleenstaande blinden van alle gezindten. Ver. tan landweer-officieren. Te Utrecht zal op Zondag 20 Aug., in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, een vergadering gehouden worden van officieren, dienende bij de landweer, die eon algemeene veroeniging willen op richten, welke zich ten doe! stelt de be hartiging der belangen van de landweer- oföcieren. In die vergadering zullen do statuton worden vastgesteld en zal een bestuur wordeD gekozen. De oproep ter vergadering gaat uit van de heeren L. H. J. Ekkart, G. J. Ph. Enters en J. C. - Van der Noort, allon landweerofficieren, de eerste wonende te Hilversum, de anderen te Amsterdam. Een nieuwe staking. Men meldt uit Rotterdam: Nadat eergisterenmiddag een vergadering was belegd is gisterochtend do algemeene staking uitgebroken onder do machinisten en stokers van alle Rotterdamache sleep diensten, wat ontzaglijke stagnatie veroor zaakt in de Rotterdamsche haven. De staking omvat de firma's Volharding, P. Smit Jr., de Internationale, L. G. Vuyk, verschillende kantoorbooten en alle parti culiere sleepdiensten. De eischen zijn f 16 per week, 'n arbeids tijd van 6 tot 6 uur en bij overwerk 25 cents en 20 cents per uur. Alleen het personeel der firma L. Smit en Co. is nog buiten de staking. De vergadering vau machinisten en sto kers der rivier sleepdiensten te Rotterdam werd geleid door den heei W. Heykoop, die sprak over de loonactie en mededeelde, dat aan 63 patroons een schrjjven was gericht waarop slechts twoe geantwoord hadden. Aan het personeel der sleepboot Telefoon werden de eischen ingewilligd. De staking omvat een 120-tal sleepbooten. Mr. J. C. de Marez Oyens. f De bijzondere correspondent van het Hbld. te Partenkirchen schrijft: Van een der heeren die incegeweest wa ren om hot lijk te halen vernamen wij nog dat de heer de Marez Oyens, ca een auder- half uur in de richtiug van Kaltbrun den grooten weg naar Insbrück gevolgd te zijn, (hier is hij ten minste door twee personen waarschijnlijk gezien) blijkbaar den terug weg niet gevonden heeft en de bergen ingegaan is. Hij moet hior verdwaald zjjo, is ten minste een zg. Jiigersteich gevolgd een smal, hoogst gevaarlijk, jagerpad, dat voor ongetraindeD en niet tot klauterpar- tijen toegerustcn nog wel te beklimmen, doch waarlangs zeker niet af te dalen is. Hij moot toen aan den Rois Wank, uren ver uit zijn richting gekomen, moe en afge mat door de gloeiende zon, uitgegleden zijn en is van oen hoogte van plm. 109 meter naar beneden gestort. H|j wa6, zooals uit de positie van het hoofd bleek, onmiddellijk ceo lijk: de nek was gebroken. Niemand had kunnen vermoeden dat de verongelukte, die de omstreken niet kende en slechts zeido uit te gaan om oen wande ling voor den middag voor te bereiden in zoo'n onherbergzaam oord en zoo ver weg te zoeken geweest zou zijn en het is dan ook aan het aanhoudende droge weer te danken dat een bouthakker hem heden toe vallig aantrof, daar dit voetpad b|j of na regen onbegaanbaar geweest zou zijn en het dan maanden had kunnen duren vóór men het lijk had aangetroffen. Voor de zoo wreed getroffen familie moge het een troost wezen, dat de gedachte aan moord, die, door het onvindbaar blyven van het lijk steeds vaster vorm aannam, ten minste onjuist gebleken is, en dat er geen tw|jfel meer bestavt of de dood is oogoublikkelyk geweest.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2